Lewy91

Uprawa rumianku

Polecane posty

Lewy91    2

Witam!! chciałbym się dowiedzieć jakie są metody zbierania rumianku? W mojej okolicy to jest dosyć pracochłonne i ryzykowne ponieważ kosi się zbiera i suszy pod gołym niebem na tzw. kozłach następnie młóci kombajnem zbożowym lub kosi się kosiarką rotacyjną na pokos i zbiera również kombajnem zbożowym ale wg mnie jest to bardziej ryzykowne i jest mniejsza wydajność no ale nie trzeba tyle ludzi co do tej pierwszej metody z tego co wiem istnieje możliwość innego zbioru ale nigdzie nie mogę znaleźć za dużo informacji może ktoś się podzieli jak robi w swoim gospodarstwie, może jakieś specjalne maszyny suszarnie?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Są kombajny do zbierania samej główki. Oprócz "przemyslowych" metod w/w o innych nie słyszałem.

Dosyć dobrym ale pracochłonnym sposobem jest koszenie całego ziela i suszenie w na suszarniach. Uzyskuje się wtedy towar o wysokich parametrach jakościowych. Dodatkowo słomę oraz plewy można sprzedać w dobrych pieniądzach.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maksimini    1

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/aktualnosci/w-krainie-rumianku-czas-na-zbiory,37189.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu miałem rumianek i kosiłem go kosiarką rotacyjną, a potem zbierało się go na kozły i suszyło na słońcu. Praca czasochłonna, męcząca ale na początku były z tego dobre pieniądze. Potem coraz więcej ludzi zaczęło go uprawiać, cena spadła i w końcu zrezygnowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Czy ktos kto uprawia rumianek moze sie podzielic wiedza jakie herbicydy sie stosuje do chwastów dwuliściennych? Wielkie dzieki.


Apropos kombajnow, bylo ich troche ale na razie nie doszedlem do tego aby ktos je stosowal na duza skale. Tutaj jest przyklad jednego jaki robia na Ukrainie...ale jaki...byc moze bede mogl sie przekonac juz w tym roku - mam gospodarstwo na Ukrainie, przy granicy z Polska i moze wezmiemy ich kombajn na probe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy91    2

Czy ktos kto uprawia rumianek moze sie podzielic wiedza jakie herbicydy sie stosuje do chwastów dwuliściennych? Wielkie dzieki.

Apropos kombajnow, bylo ich troche ale na razie nie doszedlem do tego aby ktos je stosowal na duza skale. Tutaj jest przyklad jednego jaki robia na Ukrainie...ale jaki...byc moze bede mogl sie przekonac juz w tym roku - mam gospodarstwo na Ukrainie, przy granicy z Polska i moze wezmiemy ich kombajn na probe.

 

Uprawiam rumianek przeszło 15 lat i od kilku lat przygotowuję pole do siewu już pod koniec sierpnia i tak pole czeka na siew około miesiąca dzień przed siewem pryskam ziele które poschodzi opryskiem typu roundup. na wiosne spokój mam z dwuliściennymi (oczywiście zależy od zimy :) ) poprawiam jedynie od jednoliściennych. Jeśli jednak trzeba poprawić od dwuliściennych pryskam Chwastoxem MP 600SL, Powertwin 400SC (niestety musisz nim wcześnie popryskać bo ma długi okres karencji) jednego roku pryskałem Sarbeet Duo 160 EC. Jak jeszcze coś sobie przypomne to napisze :) Jak bedziesz wiedział coś o kombajnie to daj znać :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petrus87    13

Kiedyś się zajmowałem rumiankiem, ale odpuściłem gdy ceny zmalały. Jak teraz z nimi wygląda sytuacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Mam dostęp do kombajnu do zbioru koszyczków rumianku. Niestety opinie jakie słyszę o tych kombajnach nie sa najlepsze, chyba ze względu na to, że kombajny zbierają i też części łodyżki. Dla tych co młócą rumianek przy użyciu kombajnów zbożowych...co myślicie o tym, żeby zebrać rumianek kombajnem do rumianku...podsuszyć albo na suszarni albo we wiatach....i później przemłócić to tak jak to się robi obecnie z całą łodygą rumiankową wysuszoną na kozłach...Wiadomo, że nie będzie to pełny koszyczek, ale celem jest uzyskanie podobnego produktu jak w Polsce, czyli głownie rurkę...Bardzo byłbym ciekaw waszych opinii...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Tylko że jeśli zbierzesz kombajnem do rumianku, potem to omłócisz to uzyskasz taki sam produkt, jak po skoszeniu rotacyjną tylko trochę wyżej, i podebraniu tego zwykłym kombajnem. Twój produkt będzie pewnie tylko tyle że ładniejszy. Będzie w nim mniej rozkruszu z liścia rumianku i będzie miał ładniejszy, bardziej żółty kolor. Jak jest dobra cena i zbyt można robić tak jak piszesz.

 

Nie mam odniesienia co do ilości zebranego plonu. 


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy91    2

Mam dostęp do kombajnu do zbioru koszyczków rumianku. Niestety opinie jakie słyszę o tych kombajnach nie sa najlepsze, chyba ze względu na to, że kombajny zbierają i też części łodyżki. Dla tych co młócą rumianek przy użyciu kombajnów zbożowych...co myślicie o tym, żeby zebrać rumianek kombajnem do rumianku...podsuszyć albo na suszarni albo we wiatach....i później przemłócić to tak jak to się robi obecnie z całą łodygą rumiankową wysuszoną na kozłach...Wiadomo, że nie będzie to pełny koszyczek, ale celem jest uzyskanie podobnego produktu jak w Polsce, czyli głownie rurkę...Bardzo byłbym ciekaw waszych opinii...

Jeśli zbierzesz kombajnem do koszyczków i wysuszysz w suszarni potem wymłócisz kombajnem zbożowym to napewno bedziesz miał ładniejszy produkt i czystszy a co najważniejsze śpisz spokojnie a nie jak większość co suszy rumianek na polu. a możesz powiedzieć jak ten kombajn wygląda do koszyczków oraz gdzie go można ewentualnie kupić? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzie sprzedajecie rumianek? Czy w tym roku udało się sprzedać jeśli tak po ile. Ja sprzedaję do krautexu ale ostatni został oddany w lipcu ale nie ma pieniędzy. Biznes ten stanął i nie wiadomo co dalej. Macie może inne firmy które go kupuja . Co do poprzedniego pytania plon maksymalny raz taki był to 1350kg z ha dwa lata temu . Ubiegły rok to ok 800kg .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zieleniak    5

A podpowie ktoś jak ustawiacie bizona Z056 pod młócenie rumianku lub tymianku? Większość osób wie jak się co robi ale z tego co zauważyłem ma problem ze zbytem i ceną. A ja akurat z racji że pracowałem w Niemczech u rolnika zajmującego się ziołami mam dojście do zbytu. Nie miałem niestety dostępu do całego procesu produkcji.  Za wszelkie rady będę wdzięczny a jeżeli będę mógł to się odwdzięczę. Dopiero wchodzę w zioła więc dlatego pytam. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zieleniak sprawa jest prosta. Po pierwsze rozkrecasz mlocarnie do konca. Rumianek suchy trzeba tylko trzachnac i oblatuje. Druga sprawa zdjąć pasek z wentylatora on musi stać. Sita przymykasz na oko tak żeby za dużo rozkruszu nie bylo. Jeszcze otwiera się klapę przy podajniki klosowym bo tam też nic wartościowego nie ma . Lecą tam żółte nie dojrzałe główki rumianku ale z tego nic nie będzie ,bo to sladowa ilość. A jeszcze ojciec przyslanial końcówkę sit blacha ,tam gdzie są druty które mają przepuszczac niedomlocone klosy. I to chyba wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy91    2

Gdzie sprzedajecie rumianek? Czy w tym roku udało się sprzedać jeśli tak po ile. Ja sprzedaję do krautexu ale ostatni został oddany w lipcu ale nie ma pieniędzy. Biznes ten stanął i nie wiadomo co dalej. Macie może inne firmy które go kupuja . Co do poprzedniego pytania plon maksymalny raz taki był to 1350kg z ha dwa lata temu . Ubiegły rok to ok 800kg .

 

Rumianek sprzedaje do Herbapolu bez problemy z płatnością. To dobrą wydajność  miałeś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

czy ktoś orientuje się o ile niższy może być plon rumianku z siewu wiosennego ?  ile kg nasion na hektar wysiewacie ? , macie może namiary na kogoś kto skupuje całe koszyczki rumianku  pospolitego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

 

 

Teoretycznie 20% mniej, ale moze byc też 20% więcej. Tu nie ma reguły. Z siewem wiosna/zima bardziej chodzi o warunki pogodowe.

Edytowano przez Edin

HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tu nie ma zasady. Mam rumianek posiany po pryskaniu randapem i jak narazie to jest gołe pole. Posiej wcześniej , powinno być ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

 czy są jakieś sposoby żeby koszyczek (główka ) rumianku zebrana kombajnem do rumianku po wysuszeniu się nie rozpadała ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj