marekg5

Wąski podbierak czy szeroki

Polecane posty

mlody3320    6

Ja bym Ci radzil prase z szerokim podbierakiem bo takim zbierzesz kazdy pokos po kombajnie. a jak kupisz z waskim i przyjdzie ci sie kiedys pojsc na zarobek i okarze sie ze podbierak jest za waski to bedzie problem :P

Wiem cos po wlasnym doswiadczeniu...szeroki podbierak dobry jest do zbierania potrawiu, gdyz niska trawa zgrabiona w walek nie trzyma sie pokosu i przy zbieraniu rozsowa sie na boki, co innego jest gdy zbierasz pierwsza trawe- wtedy trawa jest dluga i lepiej trzyma sie w walku i latwiej jest zrobic z niej walek wyzszy a wezszy, natomiast w przypadku potrawiu jast odwrotnie i dlatego lepszy jest szerszy podbieracz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johny64    0

Wiadomo że szeroki, przy odpowiednim podbieraku żaden pokos nie będzie Ci straszny. Może jest trochę droższy, ale naprawde warto dać trochę więcej i nie mieć kłopotów. Pzdr :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

Proste że szeroki podbieracz docenisz to bardzo prasując słomę po bizonie z sieczkarnia który nie ma tej plandeki z tylu i robi strasznie szeroki pokos a pyzatym szeroki to zawsze szeroki.


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fobos    3

Wszystko co piszą o szerokim podbieraczu to prawda, jedyną jednak jego wadą jest to że na "koślawych" łąkach z różnymi górkami i dołkami koła kopiujące mogą wjechać na taką górkę kiedy na środku czy drugim końcu podbieracza będzie dołek co spowoduje iż nie będzie zbierać dokładnie, lub odwrotna sytuacja środek podbieracza może "gryźć" ziemie kiedy koła nie będą nawet sięgać podłoża, ale jednak i tak polecam szeroki podbieracz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Jak to mowia " Z WIEKSZEGO NIGDY NIE UCIEKNIE" wiec ja polecam szeroki podbieracz bo mam 1,8 metra i widze ze jest jeszcze za waski dla mnie.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid87Wlkp    0

Zawsze są plusy i minusy ;)

 

Gdy 7 lat temu kupowałem nową sipme przy zamawianiu sprzedawca odradzał mi szeroki podbieracz (może fabryka miała za dużo wąskich :) )

 

 

Szeroki podbieracz i ewentualna komora łańcuchowo-walcowa to większe obciążenie a w rezultacie zrywane śruby zabezpieczające przy byle większym obciążeniu (na wąskim nie ma ślimaka nagarniającego)

 

Jeśli szerokim podbieraczem w sipmie zbierasz nierówny pokos i jedna strona jest mocniej obciążona to długo sprzęt nie pożyje :)

 

Szeroki pokos sianokiszonki?? Sipma zbije tylko brzegi :)

 

 

Plusy?? Jeśli zbieram po "pijanym" kombajniście to żałuje ze mam wąski, jeśli zostaje mi coś na polu po tym jak kombajn się zatrzymał i zrobił "kupkę" to mnie coś bierze :)

 

Ale jeśli miałbym co parę godzin biegać aby wymienić "śrubę zrywalną" bo zjechałem z toru jazdy zbierając więcej materiału po lewej stronie i dostało za duże obciążenie to wole zostawić coś na polu i mieć spokój :P

 

Szeroki tak ale nie koniecznie w Sipmie. Zmiennokomorowe mają szerokie ale maja wskaźniki wypełnienia komory, no i nie mają tych śmiesznych śrub które w sipmie się zrywają :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luckywasak    15

Może masz jakieś słabe śruby. U mnie się nic nie zrywa (mam Famarola, podbieracz 1,8m)

 

Pracując z szerokim podbieraczem jest zdecydowanie większe pole manewru i można lepiej ułożyć materiał w balocie (jeżdżąc zygzakiem). Czasami zgrabiona trawa leży w pokosie a obok pokosu jest cieńsza warstwa niedograbionego (tak robią niektóre zgrabiarki) i wtedy pozostaje kompromis- czy łądnie uformować belę czy zebrać dokładnie ale tyko środkiem podbieracza.

 

Nie rozumiem o co chodzi z tą jedną stroną mocniej obciążoną - że sprzęt długo nie pożyje.

No i to, że sipma zbije tylko brzegi - raczej przy wąskim zbije tylko środek.

 

Moim zdaniem jedyną zaletą wąskiego podbieracza jest niższa cena przy zakupie. No, może troszkę niższe zapotrzebowanie mocy i prostsza budowa (ale to tak trochę "na siłę")

 

 

Zdecydowanie polecam szeroki podbieracz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid87Wlkp    0

No może troche przesadziłem no ale...

 

Sprzedaje swoją spime, 7 lat na niej robiłem u siebie a ostatnie 2 dodatkowo na usługach. Chodziła tylko w słomie no i nie tylko za bizonem ale i za innymi maszynami (class ale to był akurat rzepak, no i DF w zbożu choć nie pamiętam jakim) w zielonce nie jeździłem.

 

Sprzedaje bo w słomie rzepakowej która ma iść do pieca chyba żadna stałokomorowa nie da sobie rady. Snopek musi być zbity od początku i najlepiej aby jeszcze to wszystko było pocięte (w tym roku zobacze jak idzie praca takim sprzętem;p)

 

 

Wracając do porównania szeroki i wąski podbieracz. Do samej wypowiedzi skłonił mnie jeden pan który chciał kupić prase, niestety chciał jedynie z szerokim i nie wiem czy nie przyjechał się tylko posprzeczać bo zainteresowany zakupem napewno nie był:/ Chciał odpalić, otworzyć, no i oczywiście powiedzieć jaki to szeroki jest niezbedny:/

 

W zmiennokomorowej mam szeroki i wskaźnik wypełnienia komory, komputer mi podaje info która strona ma za dużo lub za mało materiału (mogę jechać zygzakiem bez strachu;p) A co do zgniotu to skoro pokos jest szeroki (albo ta zielonka) to chyba oczywiste że szeroki podbieracz da więcej materiału na boki komory, a ewentualna jazda zygzakiem może nie wyjść za dobrze dla niewprawionego operatora.

 

Aha, co do moich śrub to mam śruby 8,8. Wiem że 5,8 więcej wytrzyma ale jednak wole aby mi bezpiecznik puścił niż np jakiś łańcuch;p No i nie wiem jak to wygląda w famarolu;p

 

 

P.S.

 

Dzisiaj dzwonił jeden facet i się pytał czy nie jest pęknięta przy mocowaniu podbieraka bo czasami się w Sipmach z tym spotykał, gdy usłyszał że mamy wąski podbierak to się szybko rozłączył:/ (chyba jednak naprawdę te szerokie rozrywają małą Sipme;p)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luckywasak    15
A co do zgniotu to skoro pokos jest szeroki (albo ta zielonka) to chyba oczywiste że szeroki podbieracz da więcej materiału na boki komory, a ewentualna jazda zygzakiem może nie wyjść za dobrze dla niewprawionego operatora.

 

 

Oczywiste jest też to, że nikt nie będzie grabił pokosów tak szerokich jak podbieracz tylko trochę cieńsze więc nie ma co przesadzać z tymi brzegami. A w miarę kumaty operator momentalnie załapie o co chodzi i nie będzie przecież zbierał samymi bokami.

Za to mamy też zdecydowanie łatwiejsze manewrowanie na uwrociach.

 

Aha, co do moich śrub to mam śruby 8,8. Wiem że 5,8 więcej wytrzyma ale jednak wole aby mi bezpiecznik puścił niż np jakiś łańcuch;p No i nie wiem jak to wygląda w famarolu;p

 

śruba 8.8 jest twardsza niż 5.8 i to ta wytrzyma "więcej"

W famarolu jest chyba śruba 10.9 (ale pewien nie jestem na 100%).

 

 

(A odnośnie mojej wcześniejszej wypowiedzi: do zalet wąskiego podbieracza zapomniałem dopisać lepsze kopiowanie terenu.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710

Bierz jak najszerszy się da najlepiej jak będzie miał min 2m(2,2m) wtedy nie będziesz miał problemu ze zbieraniem słomy po kombajnie z szerszym hederem czy siana jak Ci wiatr wałki lekko przestawi


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid87Wlkp    0

Im śruba twardsza tym szybciej się zerwie;p

 

8,8 się nie gnie tylko się łamie przy określonym obciążeniu.

 

5,8 będzie się gięła bo jest miękka i nie jest tak łamliwa.

 

Z 10,9 jeszcze się nie spotkałem i nie wiem czy są bardzie wytrzymałe od 8,8 ale na pewno też się nie gną a jak już to od razu łamią;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

niektóre wypowiedzi są śmieszne np te że po bizonie wąskim ciężko zebrać sam mam wąski podbierak i do bizona jest idealny mam 1.20 jadę prosto i wszystko zbieram! do wąskich podbieraczy są też nagarniacze przecież. jeżeli jesteś mało bystry to bierz szeroki a jak jestes bystry to wąski spokojnie ci wystarczy a za kasę co ci zostanie kupisz np owijarkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710

przy idealnym wałku to może i dokładnie zbierzesz ale jak będzie silniejszy wiatr to już tak wesoło nie będzie a często tak sie zdarza. To będziesz zgrabiarką poprawiał?? ;) a jaką masz prasę z takim podbieraczem??


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Ja od roku mam Claasa Rolland 255 z MPS ale pobieracz tylko 140 cm. Kupiłem w ją bo miałem słaby ciągnik C-360 i liczyłem że bez rotora będzie mniejsze zapotrzebowanie mocy. Ale to jest Ciężka maszyna i na ten sezon będzie już Proxima 85 . A wracając do pobieracza " jat to mówią jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma" wąskim też się pozbiera. Ale 180 cm by nie szkodziło.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710

oj to 360 nieźle po tyłku dostawała...i taki masz wąski podbieracz??ja mam w jd 1,8 zobaczymy jak się będzie sprawować


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

lukasz20 grenland oznaczenia nie pamientam słoma trzyma się kupy i ładnie ją wciąga. ja jestem za szerszym podbieraczem bo to zawsze wygodniej ale napisałem że woski też jest ok tylko trzeba być dobrym kierowcą a nie piz*ą a za zaoszczędzoną kasę można kupić coś inego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710

Zgodzę się z Tobą dlaczego miała by nie wciągać ale po NH TC 56(takim u mnie kosi) byłoby gorzej a jak już inwestujesz to lepiej trochę więcej niż później się męczyć na polu!!


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luckywasak    15
Im śruba twardsza tym szybciej się zerwie;p

 

8,8 się nie gnie tylko się łamie przy określonym obciążeniu.

 

5,8 będzie się gięła bo jest miękka i nie jest tak łamliwa.

 

Z 10,9 jeszcze się nie spotkałem i nie wiem czy są bardzie wytrzymałe od 8,8 ale na pewno też się nie gną a jak już to od razu łamią;p

 

 

 

Żadna z tych śrub się nie będzie gięła ponieważ jest ciasno pasowana. Każda po przekroczeniu określonego momentu ścinającego się po prostu utnie. Tyle że 10.9 ma dopuszczalny moment większy niż 8.8 a 8.8 większy niż 5.8.

 

Nie wciskaj mi pierdół, że 5.8 wytrzyma więcej jako zabezpieczenie na wałku przekaźnika mocy.

 

(Mam z takimi sprawami trochę doświadczenia. Z resztą obliczenia wytrzymałościowe też nie są mi obce)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gago    0

Weź sobie szeroki podbierak zawsze będzie lepszy od waskiego bo jak bedziesz miał szeroki pokos a wąski podbierak to słoma na boki bedzie uciekać.


Zetor Team
Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej lepszy jest szerszy podbieracz, ponieważ po kombajnie będziesz musiał kombinować jak to zebrać żeby nic nie pozostawało na polu.


Usługi prasowania: CLaas Rollant 350RC Same Silver 105

<663510562> jeśli zainteresowani
GG: 8717144

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer7745    19

Ja również polecam szeroki podbierak.Miałem kiedyś ROLANDA 44 ze standartowym podbierakiem i trudno było uformować balot o równych kształtach jak pokos był "rozjechany",puźniej dorobiłem blachę przytrzymującą zbierany materiał co pomogło bo nie uciekało na boki.Dużym minusem była również wysokość tego podbieraka.

Dźiś mam KRONE 10-16 S i jak się przesiadłem z podbieraka o szer. 140 cm na 195 to stwierdziłem że "ŻYCIE JEST PIĘKNE".


ZABRANIAM BEZ MOJEJ ZGODY KOPIOWANIA, POWIELANIA I WYKORZYSTYWANIA ZDJĘĆ Z MOJEJ GALERI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

Lepszy jest szerszy podbierak. Mniej sie gubi. Niektórzy się chwalą że podbierakiem 1.4m zbierają dokładnie cały pokos po Bizonie ale to wiadomo że jest bzdura. Ja jak prasuje Sipmą kostką to mi czasami zostanie po bokach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

Dodi nie wciskaj że podbierakiem1.4 nie zbierze dokładnie po bizonie!!! bizon aż taki duży nie jest i aż tak szerokich pokosów nie robi 1.40 w zupełności wystarcza a sipma kostka jaki ma podbierak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jakub97
      Witam, mam w planach w tym roku zakupić nową prasę. Waham się między JD V451M na 6 pasach, a McHale V6 750 na 3 pasach. Prasa będzie robić tylko i wyłącznie słomę, dlatego wybór padł na pasówkę. Współpracować będzie z ciągnikiem Claasa 102 KM. Pasy w JD są spinane, natomiast w McHale bezkońcowe, bez spinek. Zastanawiam się, ponieważ pras McHale w mojej okolicy jest bardzo dużo, ale taka prasa nie została mi udostępniona na testy, z drugiej strony prasę JD miałem u siebie w zeszłym roku, sprawdziłem z tym ciągnikiem i szło całkiem ok. Z nożami, zgniot ustawiony na maxa, prasowałem z prędkością 10 km/h. Dodatkowo jest opcja wziąć McHale na jednym pasie. Najważniejsze pytania to jak z jakością wykonania, jakie są różnice między 6 pasami na spinkach a 3 bądź 1 pasie bezkońcowym, jak z awaryjnością tych pras, jakie macie doświadczenia z jedną bądź drugą prasą. Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny, ponieważ jestem totalnie zielony jeśli chodzi o temat pras.
    • Przez xAdamo15
      Witam, posiadam prasę Feraboli Extreme 265 LT z 2013 roku, została zakupiona w tamtym sezonie i pierwsze co zauważyliśmy, że trzeba prasować słomę ułożoną w tym samym kierunku jakim jechał kombajn, jeśli się wjedzie w drugą stronę tzn "na czołówkę" z kombajnem to słoma zaczyna spadać lub wrzucać na druty dociskające, które koniec w końcu zapchają także podbieracz oraz prawdopodobnie zatrzymuje pasy ponieważ jest straszny pisk. Jest to męczące ponieważ przy jeździe na usługi trzeba naprawdę uważać jak się jeździ i nie zawsze widać jak jest ułożona słoma przez kombajn. Wie ktoś dlaczego się tak dzieje? Dzieje się tak z każdą słomą, czy to z pszenicy czy z kostrzewy zawsze jest to samo. Posiadałem starą prasę John Deere z którą nie było takiego problemu.
      Pozdrawiam 
    • Przez masiew
      witam. poszukuje informacji na temat pras zwijających marki Vermeer. nie chodzi mi o to, co można znaleść w google, ale oto, czy ktoś z was niał z nią doczynienia, czy ktoś może mi o niej coś powiedzieć?
    • Przez Górek12
      Witam zastanawiam się nad kupnem prasy i nie wiem która będzie lepsza vicon 1901 czy new holland br 750 będzie użytkowana do sianokiszonki około 300/350 bel i słomy około 100/150 
       
    • Przez Moriss97
      Witam 
      Temat rzeka, jużw ubiegłym roku miałem z tym problemjak nie to zapraszam na mój profil  '
      Taka sprawa w tym roku do sezonu muszę ogarnąć pasy w moejj prasie - NH 654 , potrzebuje wymienić na nowe 3 pasy , najlepiej aby były zakute spinkami Titan 05 bądź Mato - inne nie wchodzą w grę bo już tyle hajsu poszło że za to to by jeden nowy pas wyszedł. Spinki jakie już miałem to ankery i maszynkę mam też , nie wytrzymują i wychodzą z pasów po prostu rozwala je, Miałem też MS25 te skręcane i te już całkiem lipa. blacha gorsza, kręty odpadają masakra.
      Pytanie Głowne, gdzie dostanę 3 nowe pasy w rozmiarze 178mm do tej prasy w rozsądnych pieniądzach. Oraz firmę co zakuwa tymi spinkami. Najleoej jakby sprzedali gowe ze spinkami, ja jestem z woj.warmińsko-mazurskiego. ale ciężko tu o takową firmę.'
      Może ktoś już gdzieś kupował to wie i poradzi co z tym fantem zrobić żeby były sprawdzone. 
      pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj