Skocz do zawartości
Adam2940

Czy bedą pracownicy sezonowi do zbioru truskawek?

Polecane posty

Adam2940    1

Jak sądzicie? Czy będzie miał kto zbierać truskawki w tym roku? i jakie pieniądze trzeba będzie płacić zbieraczom? Dodam ze mam 8ha truskawek. I zastanawiam sie nad tematem... bo to pracownicy są podstawa w tym temacie.

Wiadomość z agroFakt.pl

ile trzeba bedzie placic to zalezy od ceny truskawek :huh:

No nie zgodził bym się z tym. Ile trzeba będzie płacić to zależy od tego, za ile ludzie będą chcieli przyjść.

Ja z tego względu, że mam nieduże gospodarstwo też myślałem o jakiejś pracochłonnej uprawie, z której można by wycisnąć jakieś pieniądze na niewielkim areale. No ale skąd tu wziąć ludzi?

Adam2940    1

Ja juz pare lat to ciągne i wiem jedno. Nie przepadają ludzie za zbiorem truskawek bo robota jest ciezka. Jezeli nie musi to nie przyjdzie. Z roku na rok coraz trudniej o pracowników a stawki idą regularnie w górę. No chyba ze dzieciarnia... ale nad nimi trudno zapanowac...

tommy66692    10

tak tylko ze u nas jest taka moda ze rwacz bierze tyle od urwanego koszyczka (w ktorym jest 3kg-moze nie cale :huh:)ile placa za kg-moze nie wszyscy ale z tego co slyszalem to w zeszlym roku pare osob tak placilo :) tylko ze ja mowie o zbiorze malin a nie truskawek :D

a czy beda ludzie do pracy? to zalezy od tego czy we wsi jest duzo osob ktore posiadaja swoje plantacje czy jest tylko pare gospodarzy-w takim przypadku czlowiek chciwy i robotny pojdzie na za zarobek ale nie czesto sie to zdaza (niestety) ;)

p.s @Adam2940 sporo masz tych truskawek to wezmiesz troszke doplaty na to :)

Adam2940    1

Nie mam nic na przemysł wiec dopłat nie będzie. To wszystko deserowa truskawka. Ja w okolicy jestem sam z takimi uprawami wiec mam cicha nadzieje ze jeszcze w tym roku będą pracownicy...

tommy66692    10

aby dostac doplate musisz miec podpisana umowe z zakladem wiec na twoim miejscu bym cos kombinowal bo sporo kasy byc wyciagna :huh:

Mój ojciec jeździ po 100 km dziennie po ludzi. Umowę z zakładem jest. A do malin to nie mam problemu z ludźmi bo mam kombajn.

Mój ojciec jeździ po 100 km dziennie po ludzi. Umowę z zakładem jest. A do malin to nie mam problemu z ludźmi bo mam kombajn.

Weremczuka?

maniek1480    0

Mi sie zdaje ze nie bedzie problemu z ludzmi bo ja juz 3 lata zbieram truskawki u sasiada zeby sobie troche zarobic ni niezla kase na tym robie a u niego jest sporo ludzi do zbierania.

Adam2940    1

Taki kombajn to chyba droga zabawka... Masz jakies foty? A po ludzi to jakis autobus macie? czy jak ich przywozicie? i dla czego tak daleko?

benek79    13

Ja moge powiedziec z własnego doswiadczenia ze z ludzmi do pracy jest coraz gorzej w tym roku beda wołac juz po 7zł na godz.

Rafal180    2

Pewien znajomy brał osoby z MONAR-u.TAk z 5-6osób do kopania ziemniaków :huh: . był zachwycony ich pracą zapie*niczali ostro ;) Aż miło było patrzeć jak im robote idze :D .A co do sytułacji w mojej okolicy pracownicy chcą teraz od 5-8zł za godzine .

aiverson    0

A jaki macie plon truskawek na 1ha??

Edytowano przez MarcinPykuS
Błąd...

Ricardo    5

Witam.

Adam jakie odmiany uprawiasz i jakie stawki miałeś za zbiór w zeszłym roku? Ja płaciłem 1,3zł za koszyk, a przy malinie 0,75-1zł za 0,5kg.

Pozdrawiam.

młody17    12

Moze troche nie w temat, ale tez o pracownikach sezonowych, tylko inny typ uprawy. :) Ja do ogórasów mam kilka młodych dziewczyn, które naprawde sobie nieźleradza. Za godzinke 5-6 zł nikt ich nie goni, spokojne tempo, jakies jedzenie i póki co nie narzekam :) Mysle, ze w tym roku tez przyjdą bo juz sie zadeklarowały... :) Pozdrawiam

Adam2940    1

Ja płace w zależnosci od ilości uzbieranego towaru.

do 10 koszyków - 1zł

11-29 - 1,3

30 i wiecej - 1,6

Są dwie zmiany. Od 6-12i od 15-21. Muszą przychodzić na jedna zmiane ale jak chca to mogą na dwie. Stawki sumuje z całego dnia. W niedziele tylko jedna zmiana.

Trochę to skomplikowane. Ale w ten sposób premiuje sie najbardziej solidnych... I co najważniejsze to dział.

Tak planuje na ten rok płacic ale nie wykluczone ze jeszcze podniose stawki...

A co do odmian to w tej chwili mam: Honeyoe(nie wiem czy dobrze to pisze), Elsanta i Vikat. W testach Alfa i Darselect. A w planach Evie II. Hektar pod włókniną i 10a pod tunelami...

Ricardo    5

Witam.

Adam masz ciekawy system płacenia, ale jak sam mówisz motywacyjny i to bardzo. Ja planuję stawkę na ten rok 1,3-1,5zł za koszyk, zobaczymy. Co do Evie II zamówiłem sadzonki i zaraz po świętach zamierzam sadzić, sadzę tego 60 ar. Mój wujek miał tą odmianę i jest z niej zadowolony, można przy sprzyjających warunkach zebrać 1kg z krzaka , owoc jest duży ale trzeba zrywać kwiaty po zebraniu 3-4 pierwszych owoców.

Co do Darselecta też zamierzam spróbować ale w przyszłym roku, dobry jest on pod tym względem że owoce są duże od początku do końca zboiru.

Adam dużo ludzi potrzebujesz do zrywaniania w szczycie zbiorów na 8 ha?

Pozdrawiam.

darek16    3
Ja płace w zależnosci od ilości uzbieranego towaru.

do 10 koszyków - 1zł10 koszyków - 1zł

11-29 - 1,3

30 i wiecej - 1,6

Są dwie zmiany. Od 6-12i od 15-21. Muszą przychodzić na jedna zmiane ale jak chca to mogą na dwie. Stawki sumuje z całego dnia. W niedziele tylko jedna zmiana.

Trochę to skomplikowane. Ale w ten sposób premiuje sie najbardziej solidnych... I co najważniejsze to dział.

Tak planuje na ten rok płacic ale nie wykluczone ze jeszcze podniose stawki...

A co do odmian to w tej chwili mam: Honeyoe(nie wiem czy dobrze to pisze), Elsanta i Vikat. W testach Alfa i Darselect. A w planach Evie II. Hektar pod włókniną i 10a pod tunelami...

10 koszyków - 1zł i ktoś chce zbierać

Adam2940    1

Co do ilosci ludzi to powinno wystarczyc 8ludzi na hektar plantacji ale w praktyce jest z tym róznie. Bo jak sie najdzie gimnazjalistów to trzeba to razy dwa pomnozyc.... W praktyce w szczycie dochodzi do 40 osób. A tak 20 to utrzymuje sie dłuzszy czas... Stawki widze zbliżone:)

Co do odmiany EvieII to ja myslałem tylko o drugim jesiennym zbiorze. A wiosna kosic razem z kwiatostanami. Cena jesienia jest dobra, a szczerze mówiąc nie widze ja tego w praktyce zeby wysłac kogos do obrywania kwiatostanów... Ta truskawka przedłużyła by podaż po Vikacie... Co o tym myslisz Ricardo?

Jeszcze jedno pytanie? Jak (i czy) ściółkujecie plantacje. Ja mam skonstruowaną w gosp. Maszyne do rozkładania słomy...

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez adasiorek
      powiedzciemi jakie teraz najlepeij sadzi odmiany
      czy sie oplaca nakrywac
      ja posaidam hanoy i elkant i dukat na przemysl
      mozecie ejszcze cos powiedziec o naworzeniu
      i zasadzie saszienie jaki rozstaw
    • Przez TomaszTrochim
      Witam .Jestem na etapie zakładania plantacji  jagody kamczackiej . Planuję zafoliować zagony ale zastanawia mnie jak póżniej nawozić obornik . Czy ktoś zna rozwiązanie późniejszego nawożenia ? Może lepszym rozwiązaniem byłoby przykrycie zagonów korą ? Moja uprawa ma być ekologiczna więc używał będę nawozów naturalnych. 
    • Przez zorak
      Po założeniu plantacji truskawki przyszedł czas na plantacje mialiny. W tym roku 1800 sztuk sadzonek odmiany POLANA. Dlaczego ta odmiana ?? Jest to malina bardzo plenna, owocująca na pędach jednorocznych które nie potrzebują podpórek. Po zbiorze wystarczy skosić pędy. Przedplonem był jęczmień. Pole na zime zaorane a wiosną zrobiona uprawka i własnie jestem na etapie sadzenia. Rozstawa w rzędzie 0,5m a między rzedami 3m.
      Pierwsze pytanie - czy po posadzeniu obcinać pozostałość zeszłorocznego pędu na równo z ziemią ?? czy pozostawić ??
      Jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnie tą rośliną to prosze o kilka wskazuówek odnośnie nawozów i oprysków - zwłaszcza oprysków. Jakie oprysk, kiedy i na co.
      pozdrawiam i czekam na jakies wieści
    • Przez tomn95
      Ma ktoś z was jakąś wiedzę na ten temat? Po jakim czasie zwraca się taka inwestycja? Co do kosztów samych tuneli to firma haygrove robila mi już wycenę. Zastanawia mnie fakt czy ciężko jest poprowadzić taką uprawę. 
    • Przez Mateusznow
      Chce założyć mała winiarnie na powierzchni 10a na początek w okolicach Częstochowy. Jest to opłacalne? Mam miejsce i maszyny.