agrowiktor

Bydło charolaise

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agrowiktor    35

Witam wszystkich ! 

Moje pytanie kieruje do hodowców bydła tej rasy a więc proszę podajcie opinie na temat tej rasy a mianowicie jak jest z wycieleniami w stadzie mamek oraz jakie przyrosty mają byczki oraz do jakiej wagi potrafią urosnąć

Z góry dziękuję  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2504

Hmmm z tego co mi wiadomo to wycielenia nie sa latwe ale to tez zalezy od sztuki. Byczki maja bardzo dobre przyrosty ale wymagajaco opasu bardzo intensywnego. Potrafią dorastac spokojnie do tony jak dłużej przytrzymasz ale i dasz odpowiednio pasze w odpowiednich ilościach. Dla początkujących nie radził bym zaczynac od tej rasy jak nie masz o nich pojecia bo to rasa wymagajaca. Polecam na początek simentala miesnego albo bardziej agresywne bydlo limuze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrowiktor    35

Hmmm z tego co mi wiadomo to wycielenia nie sa latwe ale to tez zalezy od sztuki. Byczki maja bardzo dobre przyrosty ale wymagajaco opasu bardzo intensywnego. Potrafią dorastac spokojnie do tony jak dłużej przytrzymasz ale i dasz odpowiednio pasze w odpowiednich ilościach. Dla początkujących nie radził bym zaczynac od tej rasy jak nie masz o nich pojecia bo to rasa wymagajaca. Polecam na początek simentala miesnego albo bardziej agresywne bydlo limuze

 

A może lepsza byłaby Blonde d aquitaine ? Wiesz coś o niej ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bhdemeter    37

Ja mam charolaise i stado matek jest chowane można powiedzieć że prawie ekstensywnie i cielą się  bez problemu. Trzeba koło nich chodzić jak przy każdej innej rasie. 

 

Fakt nie zaprzeczalny że są to bardzo bardzo spokojne krowy które jedzą i leżą do biegania i rozrabiania to one się nie chwapią. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miniasz    3

Ja mam charolaise i stado matek jest chowane można powiedzieć że prawie ekstensywnie i cielą się  bez problemu. Trzeba koło nich chodzić jak przy każdej innej rasie. 

 

Fakt nie zaprzeczalny że są to bardzo bardzo spokojne krowy które jedzą i leżą do biegania i rozrabiania to one się nie chwapią. 

 

potwierdzam zdanie koleżanki sam mam stado charolaise i właśnie ma wycielenia i na 15 sztuk ocielonych przy jednej byłem bo akurat zauważyłem poród i dlatego go tylko obserwowałem a reszta bez żadnych problemów jeśli oczywiście zastosuje się odpowiednie żywienie przed i  około porodowe, a jeśli chodzi o spokojność jeśli będą miały co jeść to nawet nie pomyślą o jakichkolwiek ucieczkach. U mnie nawet całą noc było pastwisko otwarte (bo komuś się zapomniało zamknąć) i chodziły koło otwartej bramy i nawet nosa nie wychyliły. Nie ma także problemów jeśli chodzi o podchodzenie do młodych przy matce, raczej to one bardziej się  boją niż ja;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrowiktor    35

A co myślicie o takim rozwiązaniu jeżeli na początek nie próbować w czystej rasie to może lepiej by było do czysto rasowych krów ch wpuścić byczka limousine ?? Kombinował ktoś już tak ? Jak z wycieleniem ?

Edytowano przez agrowiktor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Ale po co? Nie walić im do koryta na koniec ciąży za mocno i wszystko będzie ok. Lepiej niech trochę w 2 ostatnie miesiące schudną niż mają się rodzić wielkie cielaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrowiktor    35

A ile trzeba wydać za dobrego rozpłodnika rasy ch. W jakim wieku/wadze najlepiej kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie ? Chodzi mi o cechy które będzie przekazywał potomstwu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

To zależy. Najwyższa półka 12tys. Tyle chce Agrofirma. Można kupić też byle co za 10zł/kg ale pamiętaj że buhaj to połowa stada.Charolaise są spokojne więc jak masz mało krów i nie ma kasy na dobrego buhaja to może inseminacja? Zawsze lepsze cięlęta niż  po byle jakim skoczku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrowiktor    35

Masz racje. Myślę też że inseminacja na początek dla małej hodowli jest lepsza. Wiem kiedy przestawić na żywienie sianem i słomą a jak bykiem to nie wiadomo kiedy i może być problem z wycieleniem.

PS Która firma ma najlepsze nasienie ch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Ja mam pytanie troche z innej beczki, dla bardziej doświadczonych, kiedy mozna zacząc kryc jałówki CH? 20 miesięcy bedzie dobrze, czy jednak trzeba przetrzymac do 2 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość milioner8558   
Gość milioner8558

.

Edytowano przez milioner8558

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Nie wiedziałem że między kryciem naturalnym a sztucznym jest różnica w wielkości cielaków:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość milioner8558   
Gość milioner8558

.

Edytowano przez milioner8558

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

W jakości cieląt owszem ale na wielkość cieląt wpływ ma wiele czynników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

No właśnie jest różnica i to Wielka

Rozwiń swoją wypowiedz i wyjaśnij nam jaka to jest wielka różnica między unasiennieniem krowy a kryciem naturalnym przez rozpłodnika? Ciekawość mnie zżera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrowiktor    35

A opłaciło by się kupić 5 jałówek cielnych i budować z takiej ilości przyszłe stado ? Na początek bez buhaja bo przy 5 sztukach się nie opłaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

Chłopie, ile Ty masz lat, że zadajesz takie pytania? Widać po Twoich postach, że nie masz bladego pojęcia o rolnictwie. Mam dla Ciebie radę: weź się za nauke a hodowlę bydła zostaw ojcu albo starszemu bratu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość milioner8558   
Gość milioner8558

.

Edytowano przez milioner8558

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bhdemeter    37

Generalnie Francja ma bardzo rozwiniętą genetyke jeśli chodzi o bydło mięsne.

Jest ogromna różnica w cielaku z inseminacyjny czy z byka haremowego. Byk z insyminacij w wykonaniu francuskim np z tych byków www.sersia.fr jest przetestowany bardzo szeroko i indeks łatwości wycieleń jest bardzo dokładny najlepiej na jałówki wybierać takie z indenem powyżej 100. Niestety byki które w większości są oferowane przez polskie stacje w cenie 28 zł  to są do d*py np coś takiego jak program czeski itp to jest pomyłka bo oni są w hodowli tak samo daleko jak my. 

 

Najlepszy byk Haremowy będzie gorszy od najgorszego z insymincij taka jest niestety prawda. Oczywiście jeśli komuś zależy na postępie genetycznym.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez PaweMroczek
      Witam chcem rozpoczać hodowle jałówek mam obore 20x10 oraz stodołe na poczatek chciałbym kupić 2 szt.cielakow chciałbym sie dowiedzieć czy to sie opłaca ile kosztuja pasze dla takich jałówek siano trawe i słome załatwił bym sobie za nie duże pieniądze dodam ze nie oczekuje wielkich zysków mam 2 hektary łaki oraz 2 hektary ornego które aktualnie sa w dzierżawie kolega mi podpowiedział abym kupił cielaki hf wysokocielne wychodował zacielił i szprzedał. Jestem ciekaw ile trwa wychodowanie takiej jałówki ile przez ten okres.trzeba wydać na pasze.
    • Przez tom446
      Mam pytanie czy bele sianokiszonki można zostawiać z roku na rok czy lepiej spaś w tym samym roku?
    • Przez Bercik92
      Zapewne wielu z nas rejestrowało bydło po 7 dniach od daty urodzenia. Wczesniej takie sztuki nie kwalifikowały się do dopłat ale ostatnio było o tym w komisji UE aby taki wymóg "usunąć" Czy ktoś wie aby cos się zmieniło w tej sprawie ? Bo mam pare takich sztuk (w różnym wieku) i nie wiem czy je zgłaszać czy nie
    • Gość milioner8558
      Przez Gość milioner8558
      ''
    • Gość milioner8558
      Przez Gość milioner8558
      .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj