3gralins1993

premiks dla świń jak stosowac ile dodawac grochu lub łubinu na 1 tone paszy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam wszystkich :D . Jestem tu nowy i potrzebuje waszej Pomocy . Potrzebuje informacji jak , zrobic pasze na premiksie . Mianowicie w gospodarstwie posiadam ; 3 lochy 50 Prosiaków i 20 Tuczników . Poza tym zboza typu Jęczmien Pszenzyto Zyto i Groch  moje pytanie jest nastepujące . na premiksie np dla tuczników pisze ze worek 25 kg jest na 1 tone paszy . jakich zbóż użyc do produkcji dobrej paszy dla tucznika i ile grochu dodac na 1 tone paszy ?  Jak równiez dla pozostałych grup  prosze o waszą pomoc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Musisz dokupić jeszcze śrutę sojową i śrutę rzepakową lub mączkę rybną ( jest droższa).
- Tucznik (jęczmień do 80%, żyto do 50%, pszenżyto do 50%, premiks 2,5%, soja do 15%, rzepakowa do 15%) czyli np. 400kg żyta, 450 kg pszenżyta, 100kg śruty rzepakowej, 50 kg śruty sojowej.
- Warchlak ( jęczmień do 80%, żyto do 20%, pszenżyto 30%, premiks 2,5% (3%), soja do 15%, rzepak do 5%) dobrze jest dać co najmniej 30% jęczmienia

- prosiak ( jęczmień i pszenica najlepiej po 400 kg do tego 175 kg soi i premiks jakiś mocniejszy 4%
- locha bez prosiąt ( dużo włókna owies, otręby po 20% do tego jęczmień 30%, soja 25kg i rzepaku 25 kg i jakiś premiks słabszy 2,5%
-locha z prosiakami (  pszenica do 40% jęczmień do 40%, otręby do 20% soja 125kg, premiks lepszy 4% )

Poszukaj w internecie jest dużo dawek paszowych uwzględniające białko, energie i lizynę do odpowiednich grup wiekowych.
Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

T1 30-60kg

jęczmień 20%

pszenżyto 52%

soja 15%

josera futura (premiks) 3%

do tego zakwaszacz i kreda

 

T2 60-90kg

jeczmień 22,5%

pszenzyto 63%

soja 9%

rzepak 2,5%

josera futura 3%

do tego zakwaszacz i kreda

 

T3 90- końca tuczu

jeczmien 20%

pszenzyto 71%

soja 4%

rzepak 2,5%

josera futura 2,5%

do tego zakwaszacz i kreda

 

Lochy prośne

jeczmien 25%

pszenzyto 45%

owies 22%

soja 3%

josera sauengluck (premiks) 3%

do tego zakwaszacz i kreda

 

lochy Karmiące

jeczmien 27,5

pszenzyto 38%

owies 13%

soja 15%

josera megajule (dopalacz :P ) 2,5%

josera saugemineral (premiks) 4%

do tego zakwaszacz i kreda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    232

kolega chciał się dowiedzieć jak wykorzystać groch w komponowaniu mieszanek paszowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

warchlak tak do 50kg grochu zamiast części soi. tucznik do 75kg w zamian za czesc soi i rzepaku. prosiak i lochy lepiej nie podawac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego dla prosiaków nie podawac ? a co powiecie o łubinie ?

 


A czy zamiast soji  moge stosowac  groch z łubinem 50/50 np zamiast 15% soji  tj 150 kg soji na 1000 kg . 75 kg grochu i 75 kg łubinu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Prosiaki są nie przyzwyczajone do trawienia białka roślinnego. Poza tym groch czy łubin zawierają szkodliwe związki antyżywiniowe alkaloidy. Im starsze świnie tym mniej im szkodzi.

Nie możesz. Ponieważ nadmiar tych alkaloidów w paszy, może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia zwierząt a nawet padnięć. Dlatego ograniczać udział łubinu w paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrz3jmr    0

A ziarna samej soji ?

 

Ja stosowałem do 10 % w mieszance dla tuczników powyżej 60 kg ,aczkolwiek zacząłbym ostrożnie i początkowe dawki układał od 6 %..

Grochu aktualnie stosuję 12 % + śruta sojowa bądź rzepakowa do tego dobry premiks + zakwaszacz. Przyrosty zadowalające.


Producent materiału siewnego zbóż oraz roślin strączkowych.

Dystrybutor pasz Neorol, Lnb, Sano

www.milde.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombi82    19

grochu max dawka 10% -  zawiera około 21% białka

łubin żółty max dawka 5% -zawiera około 38% białka

cała soja max dawka 3%- zawiera około 31% białka

cały rzepak max dawka 5% - zawiera około 22% białka

 

te ilosci dla zwierząt od 60-do 90kg masy ciała w takich proporcjach i reszta pszenicy i brakuje w tej mieszance lizyny 3,3g/kgmieszanki  treoniny 0,6 g/kgmieszanki jeszcze troche metioniny fosforu witminy E i mieszanka z 15,3 % białka gotowa 

 spisane z programu do bilansowania mieszanek paszowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

heh sama pszenice dawac to chyba troche drogi biznes sa tańsze zamienniki a to co brakuje to jakiś MPU by uzupełnił

 

Grochu możesz dawac do 15 % łubinu jeśłi wiesz na pewno że nie jest gorzki to spokojnie 10, lepiej jest mieszac różne pasze białkowe wtedy sie najlepiej uzupełniają i do tego jakiś MPU z fitaza i ksylanaza

Edytowano przez wl_master

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie powiedzcie mi bo warchlaki moje zaczynają puchnąc im brzychy co to za przyczyna jest robią sie jak balony i zdychają w ciągu godziny :(

 


a moze wina paszy ? 


moje dawki są takie :D poprawcie jesli coś zle robie 

 

 

na 500 kg taki mam mieszalnik 

 

ziarna soji i grochu oczuwiście ześrutowane na sicie oczko 2 prawie jak premiks wygląda po zesrytowaniu pasza na oczko 4,5 

 

 

prosieta 15-45 kg

 

jeczmien 180kg

pszenica 320kg

soja całe ziarna 40kg

groch całe ziarna 25kg

premiks golden soja 3% 15kg 

zakwaszacz lonacid max 4kg

 

warchlak 50-80 kg  

 

jeczmien 150kg 

pszenzyto 260kg

zyto 100kg

soja całe ziarna 27kg

groch całe ziarna 27kg

premiks golden soja 2,5% 12,5Kg

zakwaszacz lonacid max 2kg

 

tucznik 80 do konca tuczu 

 

jeczmien 50 kg

pszenzyto 310 kg

zyto 160 kg

soja całe ziarno 15kg

groch całe ziarno 30 kg

premisks golden soja 2% 10 kg

zakwaszacz 1 kg


Pomocy :(

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombi82    19

pierwsza sprawa prosiętom nie dawaj całej soji i grochu bo je otrujesz tylko kupuj poekstrakcyjną srute sojową  a tym 15kilowym to najlepiej HP 300

i zbilansuj białko bo na oko widać że jest mało o jakieś 2% białka

Edytowano przez kombi82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombi82    19

soja nieprzetworzona termicznie ma dużo zwiazków antyzywieniwych i małym się wogule nie podaje ani innych straczkowych 

mozesz zaczynac podawac groch jak osiagną conajmniej 40 kg i im starsze tym wiecej mozna podawać soje mozesz zaczynac podawac jak maja 60 kg i też nie przesadzaj bo śruta z całej soji nieprzetworzonej jest najbardziej szkodliwa ze wszystkich straczków poczytaj w internecie jest o tym sporo

 

 

i jak masz soję z własnych zbiorów to nie ma to znaczenia jak ja zmielisz , dla małych i tak to jest trucizna 

Edytowano przez kombi82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

mielona soja to nie jest śruta zbożowa, nie jest pozbawiona żadnych związków antyżywieniowych bo nie ma żadnego termicznego procesu,

 

prosiaki 15-45 kg jeśli chcesz żeby rosły i były zdrowe to białko musi by 17,5% a Ty masz niacałe 13 wiec na początek zrezygnuj z całej soji do min 50 kg

propozycja prosiaki 15-40

pszenica 360

jeczmień 430

śr.sojow  160

groch        20

MPU          30

zakwasz     2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

a W jaki sposób Pan to obliczył ?

 

ja to liczę w excelu baza prosta kilkanaście komponentów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj