demon17

Zetro 9540, olej do skrzyni biegów.

Polecane posty

zetores    16

W sumie to na gęstym też ciężko silnik ma na początku więc tu wygrywa rzadki . Jak ktoś ma zjechany wzmacniacz to lepszy był by dla niego gęsciejszy. Ogolnie to wszystko ma wady i zalety


Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenek_19    5

podsumowujac temat oleju do zetora hipol za gesty 10w30za rzadki uniwersalny absolutnie nie wiec co?  co darekd proponujesz? zeby wzmacniacza za 6000zl nie uszkodzilo prawda jest taka ze na kazdym z wymienionych oleji bedzie pracowal ok wiem to z wlasnego doswiadczenia a nie z instrukcji obslugi wiec kolego sebastian zbytnio sie tym nie stresuj najwazniejsze zeby ciagnik mial zmieniony na nowy swiezy olej jaki wlejesz te cudo pepikow bedzie ci smigac pozdrowienia dla wszystkich wyluzujcie sie sobota

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

kolego zenek _19 nie uspokajaj innych jak sam się nie potrzebnie ciskasz .Rzucasz ogólniki i chcesz żeby racja byla Twoja . Napisz kiedy wlałeś ten olej , ile ciągnik miał wtedy na liczniku i ile przepracowałeś na tym oleju  -to wtedy Twoje wypowiedzi będą wiarygodne .

W przeciwieństwie do Ciebie mam instrukcję napraw do tych modeli i producent przestrzega przed  zmieszniem izalewniem skrzyni olejami typu 10W !!!!  a na dodatek nie "wciskają " na siłę żadnego producenta ,nawet wręcz przeciwnie podają kilku w tym polskich !!!

Książka jest wydana na rynek kanadyjski i zapewne obawiano się ,że  ktoś tam może wpaśc na ten pomysł .

każdy zrobi jak uważa bo to jego sprzęt i jego pieniądze.

Sam się zastanawiam nad  wlaniem czegoś rzadszego niż Hipol bo w zimie szlak mnie trafia jak  hydraulika morduje się dopóki oleju nie rozbełta ,a nie sztuką jest poprzypalać tarczki  !post-7673-0-25340900-1454176466_thumb.jpg

Edytowano przez DarekD

nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenek_19    5

nie uspokajam tylko pisze z doswiadczenia ciagnik mialem ok 2 lata wlalem uniwersalny olej po paru tygodniach tak naprawde tam juz byl mix bo wymieniamy sie maszynami z kumplami i nic zlego sie nie dzialo wiec instrukcja ma sie nijak do praktyki i nie podniecaj sie ta instrukcja zbytnio  co ty mi tu piszesz za pierdoly ze rzucam ogulniki pisze jak bylo i wiem ze temu ciagnikowi nic nie bedzie bo jak pisalem wczesniej wiec czytaj a nie tylko z ta instrukcja sie cisniesz jeden mial zetorka na hipolu drugi na 10w a ja na uniwersalnym i bylo ok pozd a mtg tego nikt niewie ile mial bo licznik stal w miejscu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

to napisz panie mądry swoją instrukcję  obsługi opartą  na  wrażeniach z jazdy kolegów i swoich  czyli pierdołach i ogólnikach :D

2 lata przejeździłeś i co z tego ? Ile  w tym czasie zrobiłeś  ,3000Mtg  ?  Nic złego sie nie działo ! Jakbyś na Luxie tyle pojezdził to też by się nic nie stało

Edytowano przez DarekD

nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenek_19    5

z toba to juz mi sie pisac nie chce bo widze i tak nie kumasz o co kaman szkoda klawiatury czymaj sie swojej instrukcji w jezyku kanadyjskim ale i tak nic z tego nie kapujesz ja pisze po polsku i tez nie mozesz zatrybic a traktor kupil ziomek 3 wioski dalej i z tego co wiem smiga do dzis od czsu do czsu mlotkiem poklepie i ogien pozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetores    16

trzeba też pamiętać że kanadyjski klimat jest dużo cieplejszy niż polski. więc tam musi być gęstszy. nie może być rzadki tam.

to że pisze np. na silniku 10w40 to nie znaczy że musi być tylko i wyłącznie takie oleje. Pojedziemy do Włoch, albo do Afryki, i tam będzie gęściejszy olej. Zapominamy że też dobieramy olej do naszego klimatu.

Co do oleju to od razu po wymianie powinniśmy moim zdaniem sprawdzić ciśnienie na wzmacniaczu aby tak jak powiedział DarekD, żeby nie popalić tarczek... powinniśmy to też powtórzyć na rozgrzanym oleju i najlepiej latem...

Róbcie co chcecie. To wasze ciągniki. Tylko nie mówcie po tym zabiegu innym że zetor ma słabe skrzynie i hydraulike..

Edytowano przez zetores

Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

Pozwolicie że się wtrącę do dyskusji. Dzisiaj spuściłem olej w moim 9540 bo wymieniałem uszczelniacz WOM i postanowiłem ze zaleję nowym bo straszny syf z dna wypłynął. Płanuję zalać Agrol U tylko na nim nie pisze jaką ma lepkość. Jaki był teraz to nie wiem bo ciągnik mam 3 lata i tylko dolewałem przeważnie Agrol u lub hipol zależy co miałem akurat w garażu. Mam instrukcję która mówi że do skrzyni Ma być olej W80 lub GL-4 no to chyba Agrol U właśnie taki chyba jest? W zimie przeważnie nie jeżdzę i tura przy nim nie mam. Podpowiedzcie coś. Macie jakiś sposób na przepłukanie skrzyni przed wlaniem nowego oleju tak jak wspominał demon 17?


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

do zenek_19 -  i znów potok słów ,w którym zero konkretów .Nie dociera do CIEBIE  (o czym też pisze "zetores" ) że trzeba uważać żeby nie zajechać tarczek  .A ten swoje bo wlał i się nic nie działo tym bardziej ,że już go dawno opchnął !Nick to odpowiednik  twojego wieku ?? CZYMAJ SIĘ :D

 "Zetores " -Kanada to nie tropiki ,co innego Afryka .Tak czy inaczej nie ma wzmianki odnośnie temperatury ,jak w przypadku płynu hamulcowego .

GL4 to nie jest klasa lepkości a jakościowa !!

Edytowano przez DarekD

nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

No tak, a Agrol U to taki odpowiednik oleju UTTO 10W30.

Co dla niezdecydowanych, polecam wyszukiwarki oleju konkretnych producentów, tam znajdziecie jaki olej jest zalecany do waszego ciągnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

Skoro Agrol U to odpowiednik UTTO10W30 i mimo że jest GL-4 to wg instrukcji nie można go lać do skrzyni bo musi być 80W klasy GL-4. Podajcie nazwę oleju , który ma takie parametry. A nie chrzńcie o Afryce ,Kanadzie bo tu jest POLSKA!


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

mówisz masz : Hipol   80W  albo nieco gęstszy Hipol 6 80W90 to z polskich są też też nieco droższe z Fuscha o tych parametrach


nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebastian264    15

Wystarczy wpisać w google instrukcja obsługi Zetor 9540 i kliknąć pierwszy link i każdy będzie mógł sobie pobrać i poczytać na temat ekspoatacji. Mój będzie zalany Aralem Supertraktoral STOU 10W40 i na wiosnę przetestuje go w agregacie, wtedy podzielę się opinią czy coś jest nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

na zimę Hipol to mordęga szczególnie jak chodzi w wycinaku czy ładowaczu ,więc jakby ten nie byl za rzadki po rozgrzaniu to można zalać


nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebastian264    15

Pożyjemy zobaczymy. Nie upieram się że ten olej to cudo i taki powinno się lać, ale oryginalny olej 80W po prostu by nie przeszedł  ze względu na resztę parku maszynowego. Jakby ciągnik miał chodził tylko w agregacie i obrotówce to problemu by nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

No to jak panowie, lać ten Hipol czy nie? Skoro instrukcja tak zaleca a zabrania 10W30 to co robić? W zimie mało nim robie, czasami tylko przyczepe wykipruje i tyle, tura przy nim nie mam więc chyba nie będzie problemu?


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Duża część użytkowników ciągników i aut swoją wiedzę o olejach czerpie bądź to z reklam, czy opowieści zasłyszanych bądź własnych doświadczeń ewentualnie doświadczeń rodziców (ojca). Wiedza oparta na reklamach jest pewną ułudą, większą lub mniejszą, ale ułudą i nosi znamiona manipulacji. Opowieści zasłyszane, do tego powtarzane a czasami także przetwarzane po drodze są niemiarodajne i noszą w sobie dużą dozę subiektywności. Natomiast wiedza czerpana od ojca, dodam jeszcze z czasów komuny (z lat 70 i 80-tych) niewiele ma wspólnego z dzisiejszymi realiami, gdyż nastąpił dość duży postęp technologiczny i naukowy. Mianowicie powstały nowe gatunki olejów nie istniejące w tamtych czasach, które pomimo, iż wyglądają podobnie (na oko) i mają podobne właściwości to już w wysokich temperaturach i ciśnieniach zachowują się odmiennie.

Dla przykładu (choć, jak mówią każdy przykład kuleje) porównanie właściwości wody i płynu chłodniczego w zależności od temperatury jest zasadniczo odmienne, gdyż woda poniżej zera oprócz tego, że zmienia się w ciało stałe rozszerza swoją objętość, zaś płyn odwrotnie zmniejsza. Choć zasadniczo (w temperaturze pokojowej) są bardzo podobne, bo przecież płynne.

 

Stąd też porównywanie olejów „na oko” poparte doświadczeniem dawnych czasów dodatkowo bazujące na przekonaniu, iż to co jest rzadkie w temp. otoczenia będzie jeszcze rzadsze, jak się rozgrzeje jest błędne i pozbawione podstaw naukowych.

Dzisiejsze oleje szczególnie syntetyczne oraz w mniejszym stopniu pół-syntetyczne oraz tzw. HC lub MC (zależnie od literatury) wzbogacane są dodatkami uszlachetniającymi m.in. zawierają modyfikatory lepkości, co skutkuje tym, że taki olej jest rzadki w ujemnych temperaturach, zaś pod wpływem wzrostu temp. zwiększa swoją gęstość. Oleje mineralne natomiast są gęste w ujemnych temperaturach, zaś po rozgrzaniu są bardzo rzadkie (czasami zależnie od jakości oleju i czasu użytkowania stają się wodą, czyli tracą właściwości smarne).

Należy zaznaczyć, że nie każdy olej 80W90 jest identyczny, tzn. posiada takie same właściwości fizykochemiczne i taki sam skład dodatków uszlachetniających.

Tak już na zakończenie jeśli ktoś chce zalewać płyny eksploatacyjne takie, jak podaje instrukcja obsługi to niech także leje inny olej na zimę a inny na lato, bo tak jest w instrukcjach obsługi ciągników z lat 70-tych (instrukcja obsługi C-330 str. 21),  gdy były dostępne dwa rodzaje olejów. Dodam, że obecnie takich olejów nikt już nie sprzedaje i są po prostu nie do kupienia!!!

 

Korzystajmy mądrze ze współczesnej wiedzy i odkryć naukowych, ale nie ślepo tylko z rozsądkiem.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

DarekD wysłałem Ci wiadomość ale coś masz ze skrzynką. Odezwij się.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70
Napisano (edytowany)

skrzynka wolna ;)

Kolego  Ala Capone , dokładnie tak z rozsądkiem ,a nie wlałem jeździłem i nic się "z pozoru" nie działo . Instrukcja ,na której ja się opieram jest z końca lat 90-tych  więc nie jest tam jakaś prehistoryczna z czasów gdy żyliśmy za żelazną kurtyną i mieliśmy do dyspozycji to co krajowy rynek był w stanie stworzyć .Poza tym jeszcze raz powtórzę ,że jest pisana pod odbiorcę z Ameryki Północnej i nie ma wzmianki o tym,żeby stosować oleje konkretnej ,rekomendowanej przez producenta firmy a tylko piszą o klasyfikacji lepkościowej i jakościowej .

Ktoś tu wcześniej słusznie zrobił dzwoniąc do serwisu Zetora ,więc na tym można bazować.

Edytowano przez DarekD

nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kleine100    9
Napisano (edytowany)

Jeśli chodzi o tą instrukcję na rynek kanadyjski to tam napisali, żeby nie mylić oleju hydrauliczno-przekładniowego, który leje się do skrzyni z olejem hydraulicznym 10W stosowanym w układzie wspomagania. Oleje wielofunkcyjne hydrauliczno-przekładniowe typu UTTO 10W30 mają z reguły podobną lepkość do hipol 6 lub agrol U, lecz dodatkowo mają wyższy wskaźnik lepkości, co daje lepsze zachowanie parametrów w wyższych temperaturach i nie utrudnia pracy na zimnym silniku.

 

Edytowano przez kleine100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70
Napisano (edytowany)

kolego, Hipol 6 ma lepkość 80W90  więc gdzie tu masz podobieństwo do10W30 ??

Poza tym nie jest zalecany ten typowy Hipol 6 (80W90) lecz 80w ewentualnie 90W który jest rzadszy  .Tak samo piszą w instr. obsługi :80W !!

post-7673-0-75511900-1454572013_thumb.jpg

Edytowano przez DarekD

nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Pytanie zasadnicze do posiadaczy tego modelu: Czy olej przekładniowy jest wspólny z olejem hydraulicznym, czy są oddzielne oleje do hydrauliki i przekładni?

Jeśli są oddzielne to w porządku, jeśli wspólne to już duży problem!


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jeziosky
      Witam! Mam taki temat do dyskusji;  Oringi na tulejach w Zetorach. Wiadomo że dość często padają w Zetorach uszczelnienia tulei silnikowych.  Jak myślicie dlaczego tak jest? Z mojego doświadczenia, dość skromnego bo dotyczącego tylko dwóch Zetorów wydaję mi się  że oringi są dość luźno pasowane. Tuleje z nowymi uszczelniaczami wpadają w blok właściwie pod swoim ciężarem. Co ciekawe nowe oringi powinny mieć wymiar katalogowy 104x4,2  a mierząc je  mają max 4,0 mm.  Czy ma ktoś doświadczenie z zastosowaniem  innych  uszczelniaczy silikonowych ale grubszych np. 4,4?
    • Przez SPECO
      WITAM !
       
      Mozna powiedzieć że jesli chodzi o ciagniki to jestem "zielony" zakupiłem w ostatnich 5latach 2szt. pierwszy to zetor 5320 2002rok w tym roku zakupiłem model POKAZOWY od zetora z KALISZ-a jest to 2006 z przebigiem 5 Mth - a jeśli chodzi o jego obsługę to jestem ciemny ! Ale powoli sie uczę ! Będą mi słuzyć do odśnieżania zimą no i jakiś lekkich prac leśnych w innych porach - zwożenie dębiny itd. . .
       
       
      Zwracam się z prośbą o jakąś podpowiedz jakich oleji i płynów uzuwacie ?! Czy tylko te podane w książce serwisowej czy może jakiś inne ?? ?? ??
       
       
      Pozdrawiam Radek
    • Przez Marco007
      Witam, zwracam się z zapytaniem do znawców silnika jaki znajduje się w mojej Forterze 11441. Mianowicie postanowiłem zamontować zegar doładowania turbo (chciałem zobaczyć kiedy turbo wstaje bo na niskich obrotach ciężko się rusza - choć ten model tak ma,wiadomo) i mu mojemu zaskoczeniu podczas pracy w pełnym obciążeniu zegar wychyla się na 1,5 bar - co moim zdaniem jest za dużą wartością na ten silnik. I teraz pytanie do was czy to jest norma czy coś szukać A jeżeli tak to gdzie? Dodam że podczas pracy gruszka od zwrotu odpowiedzialnego za ograniczanie ciśnienia nie pracuje a gdy wydłużę sztange tego zaworu to turbo wstaje duuuzo później więc to rozwiązanie odpada. 


    • Przez pudło
      Bardzo wolno opadają ramiona podnośnika (z obciążeniem 500 kg.trwa to ok 20 sekund ) ,Czy jest możliwość jakoś to wyregulować , jeśli tak to podpowiedzcie jak to zrobić ? (przestawianie dźwigienki w kabinie od regulacji szybkości nic nie daje - żadnej reakcji) Gdzie szukać przyczyny?
       
    • Przez klocek1231
      Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłem spadek mocy przy mojej forterra 11441. Widzę ze jak np siałem na dwójce na dwóch polbiegach i zawsze szedł sobie leciutko z dużym zapasem mocy, teraz czuję jakbym nie wiadomo jaki wielki siewnik ciągnął za sobą. Jadę na 1800obr i jak dodam gazu to praktycznie juz te obroty ledwo co sie wkręcają... Bardzo wolno... To samo w orce. Orałem zawsze na jedynce z jednym polbiegiem. Teraz w zasadzie musiałem albo z dwoma polbiegami albo na czwórce polowej....  Większość prac polowych wykonywałem zawsze w zakresie 1700-1800 obr Mam wrażenie ze do tych 1600 obr ciągnik  mniej więcej ma podobna moc co zawsze... Problem pojawia sie od 1700 wzwyz. 
       
       
      Ciągnik nie dymi ani nic 
       
       
      Z góry dziękuję za porady 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj