luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Witam.
Koledzy i kolezanki zwracam sie do was z prosba abyscie mi cos doradzili. Mianowicie chodzi o sklad pasz tresciwych, a wiec do sedna. Zywienie moich byczkow opiera sie (a wlasciwie dopiero bedzie bo powoli wcielam w zycie) na sianokiszonce z traw lakowych+trawa/siano (zaleznie od pory roku)+ kiszonka z traw z lucerna i peluszka, niestety nie mam mozliwosci stworzyc kichy z qq. Do tego przydala by sie tresciwa ale mam klopot co do skladu. Dysponuje zytem, mieszanka 60% owsa 20% pszenica 20% jeczmien, ziarnem qq (dla zapewnienia energo bo to jedyny pomysl jaki wpadl mi do glowy), sruta rzepakowa oraz sano sanbull. Myslalem nad takimi proporcjami: 25% mieszanka , 20% zyto, 20% ziarno qq, 25% sano sanbull, 10% sruta rzepakowa i witaminy. Co o tym sadzicie?

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

masz białko z kiszonki z traw/lucerny,sanbula-a bym odpuścił [drogi], dałbym z 15% rzepakowej i zamiast sanbula z 10% sojowej i świat i ludzie , żyto w takiej dawce to dla starszych sztuk. Moje skromne zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz    0

Witam mam pytanie czy dobrze karmie byczka w wadze około150kg,dostaje na dzień około 2kg sruty (kukurydza,przenżyto,jęczmień)1kg sanbula,20dkg makuchu rzepakowego,dwie garsci otrąb przennych,2 buraki pastewne i siano trawa do woli oraz woda,mam coś zmienić dodać?z góry dzięki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

zyto spokojnie od 6 tego miesiąca życia i da tak samo dobry efekt, ale co do treściwej pogadaj z jakimś żywieniowcem bo każdy ma inne objętościówki i pasza też inna.

Co do sanbulla daj sobie spokój bo drogo wychodzi, ja tez odszedlem od niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Geronimo    2

Mam pytanie do bardziej doświadczonych hodowców bydła opasowego. Chodzi o dostosowanie proporcji składników. Owiec-pszenica-pszenżyto-śruta sojowa-śruta rzepakowa. Jak byście to złozyli do kupy po ile kog powiedzmy na 1000kg paszy. Oprócz tego dostają qq sianokiszonkę oraz zieloną lucernę raz dziennie. sianokiszonka do woli. I jeszczepo 50 gram witamin "JOSERA" 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Witam nie jestem jakimś doświadczonym hodowcą bydla i mam pytanie ile moze urosnoc do 2 lat taki byk . Mam taka dawke zywieniowa
Pszenica 200
Pszenzyto 350
Mieszanka owies + jeczmien 350
Oteby pszenne 100
Koncentrat de haus 200
Maja 1rok w lipcu i zjadaja po 5 kg tej paszy + siano ( siana duzo nie jedza)
mierzylem je maja tak srednio 180cm czyli moga wazyc 450 kg okolo .


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfilipek1    8

mój brat zajmuje sie skupem bydłą i cena była na chwile obecna byka ponad 7zl/kg


ja daje same siano , kukurydze i ospy 30kg dziennie na byka i nie ma opcji ze byka jak sprzedaje nie mial wagi poniżej 750kg a cena jest na chwile obecna nawet nawet wiem gdyz u mnie w rodzinie handel bydlem juz sie kreci od paru pokolen i prowadzimy skup bydla:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

kolego napisz jak ta firma się nazywa.

u nas żeby dostać 7zł to trzeba mieć dobre sztuki....

 


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

ja daje same siano , kukurydze i ospy 30kg dziennie na byka i nie ma opcji ze byka jak sprzedaje nie mial wagi poniżej 750kg a cena jest na chwile obecna nawet nawet wiem gdyz u mnie w rodzinie handel bydlem juz sie kreci od paru pokolen i prowadzimy skup bydla:)

30 kg ospy na byka dziennie? To ile dokładasz do jednej sztuki? Podaj koszt dawki żywieniowej.

Edytowano przez bieniek_88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfilipek1    8

kolego nie dokłada sie  do 30 szt opasów i 100 szt trzody jak sieje się 40h ziarna i 20h zielonego ma się wszystko swój sprzęt i się samemu robi jest ok wszystko :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

haha 30 kg może od razu na równo z 50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfilipek1    8

oj każdy ma swój sposób pasienia u nas jest taki i już zostanie na wybuj  byków przy takim pasieniu nie narzekamy :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba ci się coś pomyliło 30 kg treściwej i jaki jest wybój tuszy przy takim nadmiarze energi w dawce 50 % łoju ?

Edytowano przez MirekCase4230

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

kolego nie dokłada sie do 30 szt opasów i 100 szt trzody jak sieje się 40h ziarna i 20h zielonego ma się wszystko swój sprzęt i się samemu robi jest ok wszystko :D

Taaa...a świstak siedzi... Do szkoły i za liczenie się wziąć. Na pewno przy takim żywieniu hodowla jest opłacalna=) 30 kg śruty na byka dziennie? Haha...chyba na bakutil z opasem a nie do rzeźni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

wlaśnie kolego, 30 kg na byka to przecież pęknie jak napompowana żaba :D  przecież to zabójcza dawka dla opasa i na dodatek zupełnie nieopłacalna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Byk po te 30kg to zje może przez dwa dni z rzędu a póżniej na treściwą nawet nie spojrzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfilipek1    8

tylko jak tyle dostają to i swoje się wybija wywoziliśmy ostanio  limousine 4 sztuki mialy od 770kg do 800  to najmniej dal mięsa 441kg wiec opłaca się dać więcej do żarcia    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

kolego coś mało te byczki warzyły,przy takiej ilości zadawanej paszy.powinny warzyć ponad tonę.nawet w książkach i doradca żywieniowy takiej dawki ci nie ustali.zejdźmy na ziemię kolego.

opłaca się policz koszt paszy to zobaczymy.

chyba że zamiast napisać 3kg to piszesz 30kg.

jak pokazałem doradcy twoje wpisy to się uśmiał.......

Edytowano przez matingus

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj