luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

maciejo360    27

No ok, ale tą sianokiszonkę jedzą też inne sztuki?Odstaw ten opas z Nutreny na jakiś czas i spróbuj dawać bykom sianokiszonkę rano i wieczorem, w południe siano i treściwe tak jak sianokiszonkę czyli rano i wieczorem, a nie liżą posadzki, albo Ciebie jak obok przychodzisz?Nie mają oznak żeby miały pasożyty?

 

Edit: kup drożdże i dawaj je bysiom na sianokiszonkę, mówię Ci ze to pomoże, żeby lepiej Ja jadły, wejdź w temat Żywienie bydła mlecznego i poczytaj kilka ostatnich stron, tam jest mówione o drożdżach i buforach, no i tam drożdże pomagały żeby zwiększyć pobór paszy objętościowej przez krowy

 

Aha no i jeszcze ile wychodzi u Ciebie żyta i lubinu na sztukę dziennie?

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalek24    0

inne sztuki też jedzą to samo i faktycznie jak przechodzę to niektóre by mnie zjadły . drożdże już dawałem kiedyś innym bykom i faktycznie pomagały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrK1988    1

Jak to jest z tymi drożdżami. Bo są różne opinie. Pytam o sens ich stosowania w żywieniu opasów? Czy dzięki nim będzie lepsze wykorzystanie paszy przez byśki? Ale czy też ich cena jest adekwatna do efektów jakie można po nich uzyskać? Są tez różne rodzaje drożdży - byłem ostatnio w jednej z hurtowni pasz u mnie w rejonie no i oczywiście zachwalali że najlepsze to bedą te najdroższe. Czy jest sens dokładać je do treściwej. Jeśli tak to w jakiej ilości i jakiej nazwy te drożdże? bo jeśli chodzi o ceny to są oferty od 50 do 200 zł za worek 20 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

witam,

 

mam prosbe o ulozenie mieszanki do zarcia dla bykow. Opisze co mam do dyspozycji: owies, jeczmien, pszenzyto, ziemniakow mam duzo, moge tez kupowac srute rzepakowa. W sezonie letnim trawa koszona. Siano mam ale nie za wiele, zadnych kiszonek nie robie i nie zamierzam. Jak to poukladac zeby byly jak najlepsze przyrosty a jednoczesnie zebym nie zbankrutowal? Jakie witaminy do tego? Nie chce gotowych koncentratow, interesuje mnie maksymalizacja zyskow z tego co mam. Co doradzicie? jak to procentowo poukladac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

W zimę na samym śrucie i ziemniakach nie pojedziesz ,chociaż słoma jara i siano , bo bez objętościowych do wiosny na kwasice wszystko na bakutil pojedzie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

tzn slome mam jara do jedzenia, zapomnialem dopisac, siano tez mam ale tak bez przesady z jego iloscia. Chodzi mi jak procentowo to poukladac zeby to dobrze zbilansowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrK1988    1

Jeśli chodzi o układanie dawek pokarmowych to czy można by śrutę zbożową w jakiejś części (np. 20 %) zastąpić otrębami pszennymi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Panowie moje bysie coś straciły apetyt, zaczeło się od zmiany pokarmu, czyli starą QQ spasłem i zaczeła się z tego roku, wiadomo że tegoroczna będzie miała lepszą zawartośc odżywczą.

Zawsze 15 szt żarło 8 wiader 20L śruty owies pszenica + jeczmień, QQ do woli i sianokiszonka też do woli.

 

Teraz nie mogą zeżreć 6 wiader śruty, 1 wiadro waga około 12 kg śruty, QQ tegoroczna czyli o niebo lepsza jak zeszłoroczna i sianokiszonka do oporu.

 

Co jest z nimi, nigdy tak nie miałem, czy to wina tego że QQ lepsza i sie zasyciły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz952    1

W jakich dawkach najlepiej dawać kiszonkę z QQ i traw/koniczyny na jednego opasa na dobę? oraz ile sruty by potrzebowaly? nie karmilem bydla kiszonka z qq i nie wiem jakie proporcje dobrac

opas ok 500/550kg

chciałbym mieszać kiszonke z qq i traw ze sruta i dawaćtak 2 razy dziennie, co o tym myslicie?

Edytowano przez lukasz952

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

tak spytam ile razy dziennie dajecie zarcie bykom? jak to najlepiej ulozyc zeby jak najmniej tam zagladac jesli chodzi o serwowanie posilkow byczkom? :) kiszonka/ziemniaki + siano/sloma + pasza tresciwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

U mnie dostają 3-krotnie w ciągu dnia, chociaż inni dają dwukrotnie i też jest dobrze. Daj najpierw paszę treściwa a potem objętościową, wieczorem tak samo i będziesz miał dzień z głowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

A wy koledzy jak po kolei w ciągu dnia dajecie byczkom jeść i ile razy ja daję rano siano puźniej śrutę z koncentratem na południe siano a wieczorem znowu śrutę tak około 2 kg na sztukę pow 400kg.Niestety nie mam narazie żadnej kiszonki :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Mam pytanie czy ktoś karmi opasy młótem. Czy też max mozna dawać 5-6 kg dziennie. 2 - jaka jest konsystencja świeżego młóta czy jak podstawie przyczepę pod załadunek to nie będzie z niej nic ciekło  żeby jechać przez miasto. Przyczepa nowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ekwador    11

O żywieniu młótem tu znajdziesz więcej informacji http://www.agrofoto.pl/forum/topic/18231-m%C5%82%C3%B3to-browarniane-w-%C5%BCywieniu-byd%C5%82a/

 Na 19 stronach jest trochę wiadomości   :)


Nastały kolejne zmiany na Agrofoto

Najwyraźniej został wprowadzony nowy model rządów, mod przekracza normy społeczne, a Admin daje ciche przyzwolenie nie reagując na to.

Terror  nową wizytówką forum

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub21    20

Witam mam do wykarmienia 40szt bydła dostają tak rano kiszonke z kukurydzy na to śrut(jęczmień pszenżyto mieszanka) wiadro 15kg na 6 szt a potem sianokiszonka. Jutro mają mi przywieść wytłoki buraczane i jak ile i kiedy najlepiej im dawać te wytłoki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Panowie moje bysie coś straciły apetyt, zaczeło się od zmiany pokarmu, czyli starą QQ spasłem i zaczeła się z tego roku, wiadomo że tegoroczna będzie miała lepszą zawartośc odżywczą.

Zawsze 15 szt żarło 8 wiader 20L śruty owies pszenica + jeczmień, QQ do woli i sianokiszonka też do woli.

 

Teraz nie mogą zeżreć 6 wiader śruty, 1 wiadro waga około 12 kg śruty, QQ tegoroczna czyli o niebo lepsza jak zeszłoroczna i sianokiszonka do oporu.

 

Co jest z nimi, nigdy tak nie miałem, czy to wina tego że QQ lepsza i sie zasyciły?

Kolego czy nie przesadzasz aby z tą śrutą?Wydaje mi sie że zdecydowanie za dużo dajesz i może to jest tego powodem,no chyba że futrujesz byki tak jak na zachodzie czyli śruta i kuku do woli.Dodam jeszcze że u mnie max 3kg treściwej dziennie na sztuke,jak będziesz dawał tyle treściwej to gdzie tu interes na tym byku,daj więcej objętościówki.

 

Jeśli chodzi o układanie dawek pokarmowych to czy można by śrutę zbożową w jakiejś części (np. 20 %) zastąpić otrębami pszennymi?

Jak najbardziej można chodziarz z własnego doświadczenia nie polecam.Otręby pszenne na pewno smakowo są bardzo dobre ale też bardzo szybko ,,zapchają,,sie otrębami co automatycznie skutkuje mniejszym pobraniem innych pasz treściwych czy też objętościowych.Np.3kg śrutu to będzie pół wiadra natomiast 3kg otrębów to już całe wiadro,sama nazwa wskazuje PASZA TREŚCIWA musi mieć wysoką wartość pokarmową przy czym zajmować małą objętość a z otrębami to tak nie koniecznie jest.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

@PREZES91WLKP karmienie śrutą i kukurydzą do woli to system zachodni??

Jeśli tak to super wkońcu w czymś dorównałem zachodowi :D ,

a tak serio to moje bydło puki jest na luzie-czyli do 500/600kg w zależności miejsca  dostaje kiszonki z kukurydzy do woli przez 24 h(zawsze jest w korycie) podobnie jest ze śrutą, z tym że u mnie śrut to owies min.60-65%+łubin/groch(zależy co kupie)ok 20% i reszta to mieszanka żyta z pszenżytem nieraz dosypuje jeszcze kukurydzy ale to ostatnio rzadko.Moje bydło opasowe już drugi rok nie widzi koncentratów,cielaki owszem ale tylko do ok 200kg żywej wagi dostają CJ'ke a później śrutę z koncentratem.Jeżeli chodzi o sianokiszonkę sztuki z luzu zawsze ją mają.Wszystko się zmienia jak pojdą na łańcuchy wtedy kkiszonka rano do woli-mają ją do 14-15, na to śruta wiadro 12litrów na dwie sztuki, co nie wyjedzą wybieram i daje tym na luzie,po tym ok 17 sianokiszonka do peła jak do wieczora(ok 20)wyjedzą dokładka-na rano co nie zjedzone idzie do tych na luz

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

PREZES91WLKP@ wiesz że po objętościowej nie nabierze masy, jak nabierze to po jakim czasie. QQ mają do woli małe jak i duże szt, śrutę sypie raz na dzień no i sianokiszonka może nie najlepszej jakości ale do oporu mają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Nie nabierze masy?To dziwne,jak już wyżej pisałem u mnie gotowej osypki dostają góra 3kg dziennie sztuka do tego kukurydza,wywar,siano no i czasami sianokiszonka byki sprzedawane zazwyczaj w wieku 22-23 miesiące średnia waga 750kg i co dalej sądzisz że nie nabierze masy?Owszem można byłoby i 900kg wyciągnąć,ale przy jakich kosztach?
sołtys mała pomyłka,zapędziłem sie z tą kukurydza,raczej powinno być śruta i słoma do woli.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Kolego ale dajesz wywar a przy tym można spokojnie o polowe zmniejszyć dawkę paszy tresciwej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karrol    16

ja koledzy mam na luzie i podaje kiszonke z kukurydzy prawie do woli do tego pasze w sklad której wchodzi 1/3 kiszonego ziarna kukurydzy reszta to pszenica i pszenżyto plus koncentrat hejsan z sano na tone paszy 100 kg koncentratu i byczki w wadze ok 400-500 kg otrzymują 4 kg tej paszy plus 1 kg sruty rzepakowej a pasza tresciwa dzielona na 4 dawki w ciągu doby .pytanie koledzy czy cos tutaj zmienić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Nie nabierze masy?To dziwne,jak już wyżej pisałem u mnie gotowej osypki dostają góra 3kg dziennie sztuka do tego kukurydza,wywar,siano no i czasami sianokiszonka byki sprzedawane zazwyczaj w wieku 22-23 miesiące średnia waga 750kg i co dalej sądzisz że nie nabierze masy?Owszem można byłoby i 900kg wyciągnąć,ale przy jakich kosztach?

sołtys mała pomyłka,zapędziłem sie z tą kukurydza,raczej powinno być śruta i słoma do woli.

 

No to zmienia postać żeczy, bo jak ktoś pisze że po 2 kg śruty dzińnie i sianie byk w 2 lata ma 800 to trochę mnie to irytuję ale w drugim poście dopisze że jeszcze dostają u niego wywar z jęczmienia i jeszcze pare specyfików to normalne że nie musi wtedy zeżreć tyle śruty To właśnie jest to u mnie z treściwej dostają tylko śruę, więc jak dam 2,5 kg na opasa 500 - 600 kg to chyba nie urośnie do takiej wagi jak wymieniłeś wyżej. Wywar też nie jest za darmo , chyba że ty masz ja muszę płaćić a to jest w moim przypadku bez sens, bo nie będę sprzedawał zboża i kupował wywar.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gibos95    39

kiedyś mi doradca żywieniowy powiedział ze na każde 100 kg wagi byka trzeba dać 1 kg śrut dziennie:)


Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

No to zmienia postać żeczy, bo jak ktoś pisze że po 2 kg śruty dzińnie i sianie byk w 2 lata ma 800 to trochę mnie to irytuję ale w drugim poście dopisze że jeszcze dostają u niego wywar z jęczmienia i jeszcze pare specyfików to normalne że nie musi wtedy zeżreć tyle śruty To właśnie jest to u mnie z treściwej dostają tylko śruę, więc jak dam 2,5 kg na opasa 500 - 600 kg to chyba nie urośnie do takiej wagi jak wymieniłeś wyżej. Wywar też nie jest za darmo , chyba że ty masz ja muszę płaćić a to jest w moim przypadku bez sens, bo nie będę sprzedawał zboża i kupował wywar.

 

Gorzelnie mam jakieś 300m od gospodarstwa więc koszt paliwa jest nie wielki,za wywar płace 8zł za 1000L więc to też nie jest aż tak dużo,jak dostają wywar to wody ani grama,a woda też za darmo nie jest.Dodam że wywar akurat teraz jest z kiszonego ziarna kukurydzy no i nie jest rewelacyjny,ale i tak na okres zimowy jest dobry bo zawsze dostaną coś ciepłego na koryto.Więc w moim przypadku lepiej jest kupić ten wywar a na zbożu trochę zaoszczędzić.

 


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj