Skocz do zawartości
luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzysiek79w    29

mamki utrzymasz na sianie i wodzie + słoma ,lizawka z mikro nie zaszkodzi nie potrzebują paszy treściwej ani żadnych rarytasów suche zadaszone pomieszczenie i tyle resztę nadrobią na pastwisku od wiosny,polecam wydanie PWR Hodowla i Użytkowanie Bydła -wydane przez prof. Litwińczyka i Szulca tam masz wszystko opisane razem z kalkulacjami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    32

to takie utrzymanie na samym sianie wodzie i słomie to troche takie naciągane , może zależy od rasy bo jak u mnie to sie nie sprawdziło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Pantera    32

zapomniałem dopisac żeby było jasne lizawki były , chyba nie powiesz że lizawką załatwisz wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    89

a jaka miales rase?no wiesz teraz to lizawka to ja mam na mysli taką kompleksowa z melasa i wiekszoscia witamin i pierwiastkow jak popatrzylbys na sklad to taki premiks w kostce nie mysle o zwyklej soli lub tej z selenem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawulon    0

witam .mam pytanko na 20 szt. opasow w wieku od 1 do 2 lat ile qq moglbym posiac bo do tej pory dostawaly ziemniaki ale chcem zaczac dawac qq . z gory dzieki PS. sorka za pismo ale cos mi sie komp pierdzieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    32

taka lizawka 25kg to jest w wiaderku cena 100zł netto, poczytaj na www.pbn.ch o bolusach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Pytałem się już raz ale nie uzyskałem odpowiedzi. Ile byczków do 300kg utrzymam na 4 hekatarach ? Mogę siano, słomę i ziarno dokupić. Poradź ktoś ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    325

Jak wszystko będziesz dokupywał pasze to g*wno zostanie z nich o ile nie dołożysz. 3 ha zbóż i hektar dobrej łąki 3 kośnej to z 5-6 sztuk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    89

@komodo ile kosztuje taka lizawka o której mówisz?

ja myslalem o tych lizawkach z tej firmyhttp://www.sinhellas.gr/eng/?p=249 sa rozne dostepne w serwisie OSM Łowicz dla krow cena od 32-42zl za 10Kg kostke a te konkretne dla opasow nie wiem ile kosztuja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Jak wszystko będziesz dokupywał pasze to g*wno zostanie z nich o ile nie dołożysz. 3 ha zbóż i hektar dobrej łąki 3 kośnej to z 5-6 sztuk.

 

Wszystkiego nie będę dokupywał. Ewentualnie trochę zboża. Słomę właściwie udałoby mi się za darmo załatwić. U mnie jak łąki dobrze nawiozę to 3 pokosy by wydały. Celowałem, żeby te 10 wyżywić. Ile zostaje po odliczeniu kosztów na sztuce ? Z 1000 zł czy może więcej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cyba mniej 1700 dobry cielak 1000 utrzymanie jak i nie więcej to masz 2700 byka 300 sprzedaż za 12 zeta masz 3600 zostaje 900 ale pewnie mniej zostanie bo tak jak pisałem utrzymanie raczej więcej niż tysiaka , jak masz 4 ha to zasiej na 1 ha jęczmienia ( jeśli masz plon min 4 tony jak nie to więcej) reszta to łaka i qq np i te 15 da rade możesz żywić produktami ubocznymi to 3 ha jęczmienia 1 ha łaki . zależy policz co masz co możesz dostać w okolicy poczytaj czym można żywić itp i będziesz wiedział

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    325

qq nie ma sensu bo to by musiał by być malutki areał 20 arów może ciut więcej. 12 zeta też nie licz bo taka cena się rzadko zdaża. 10-11 za sima około.

15 z 3 ha jęczmienia i 1 ha łąki nie wyżywisz w zyciu. za mało trawy... licz ok 700 kg ziarna na sztuke , siana ciężko policzyć - u mnie 6 sztuk po 250 kg je bele siana w tydzień , jakieś 2 taczki qq dziennie.

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3 ha i 1 ha łaki da rade łąka tylko na siano , a co do jęczmienia to da będzie dawał dziennie taka samo porcje ale oczywiście + dodatki białkowe i to w sporej ilości tak żeby było te 20% min białka w treściwej, to nie idzie tak własnej śruty tyle, + oczywiście produkty jakieś uboczne , jeśli bez produktów to nie da rady zgadzam sie za mało trawy żeby wyżywić , ale wariant 1 może zamiast qq zasiej 3 ha trawy i samo siano + treściwa i 15 małych powinno dać rade :) Ale niech wypowie sie ktoś kto ma do czynienia z większą ilościa byczków :) A co do ceny to taka mi powiedział jak dzwoniłem wczoraj 11,70 +vat za mieszankę w ilości od 10 bykczków waga do 270 kg jak wieksza to cena spada :) a za czysto rasowe to nie wie bo nigdy nie miał i musiał by się dowiedzieć ale jak to ma sie do praktyki nie wiem, ale czy to aby tak ładnie przez telefon to nie wiem, A co do qq to na 15 mówisz 20 arów a mi doradzali na 30 szt 3 ha :) to coś nie tak

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    325

A ile te byki ci zjedzą tej kiszonki?? Taki do 300 kg za duzo nie opierdzieli. Co innego 600 kg - taki zwykłą taczke na raz wciagnie nosem... Piszesz dodatki białkowe... nie wiem czy dokupując tyle paszy białkowej nie dołożył byś do interesu... przy zakupie cielaka za 1800 i sprzedaży byka za 3400 zostaje 1600 zł żeby go upaść do wagi tych 300 kg. Wolę potrzymać dłużej dając tylko swoje ziarno i mieszankę mineralno witaminową niż kupować drogą soje czy śrute rzepakową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

. Wolę potrzymać dłużej dając tylko swoje ziarno i mieszankę mineralno witaminową niż kupować drogą soje czy śrute rzepakową.

 

Do oporu :) A co do dodatków to raczej nie bo to tak samo jak kupić dobry koncentrat :) Ty wolisz Dawać dłużej i więcej ale taniej ja drożej krócej i mniej :) Ty taniej wyhodujesz byka, Ale sprzedajesz np tylko 1,5 raza w roku ja 2 razy wiec po 2 latach ty sprzedałeś 3 razy a ja 4 :) itd.O ile ci chodziło w czasie a nie do większej wagi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    325

Weź przestań chłopie teoretyzować że mniej treściwej = dłużej a taniej , wiecej treściwej = krócej a drożej bo kupujący ma w d*ie czy byk stał miesiąc wiecej czy nie - patrzy na budowę i co jest w papierach. A to że np sprzedaż te 4 razy na 2 lata nie świadczy o duzym zysku a dużym obrocie. Nie zawsze drogie żywienie oznacza większy zysk, no może jedynie dla firmy gdzie bierzesz pasze :)

 

Przychód - koszty = dochód - podatek = zysk. Zapamiętaj to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    30

ciekawe co to za cielak za 1800 zł? A jakby kupował te ciekaki w wadze tam załóżmy do 100kg, np 30 sztuk, i po osięgnięciu 300kg sprzedawać połowę a druga połowę zostawić na dalszy opas, a w miejsce tych 300kg kupić następne 30 sztuk cieląt? wiem robi się trochę błędne koło ale po jakimś czasie będziemy sprzedawać i 300kg jak i te po 600 kg. Pytanie czy jest sens ekonomiczny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


  • Podobna zawartość

    • Przez fioletowy
      Witam, zwracam się do was z pytaniem. Być może to pytanie przewinęło się już przez to forum 100 razy, ale nie chce mi się szukać podobnego wątku. zamierzam hodować byki mięsne (myślę o ok 50 sztukach) luzem na głębokiej ściółce, jaka rasa byłaby najlepsza dla mnie, będą dostawały sianokiszonkę, siano i kiszonkę z kukurydzy do jedzenia, a trzymane będą w przebudowanej stodole (dwie ściany murowane, dwie drewniane, dach kryty blachą). Myślałem o rasie limousine ale nie jestem pewien. Która rasa będzie rosła w miarę dobrze na takiej diecie, a jednocześnie nie przeszkadzałyby im niskie temperatury? no i dobrze byłoby, gdyby były dość spokojne. wybieg też mam w planach
    • Przez Macias
      witam.Jestem hodowca opasów, mam zamiar zasiać mieszankę traw na siano. Jakie byściemi polecili?
       
    • Przez RubenDesiewicz
      Witam, posiadam sporo tuj dużego rozmiaru, około 3m wysokości. Interesuje mnie stworzenie szkółki na początek zajmującej się tujami.
       
      Chciał bym zapytać osoby które to robią lub coś o tym wiedzą. Czy takie tuje które posiadam mogły by mi służyć jako matecznik? 
      Interesują mnie bardziej doniczkowe niż kopane, tak więc wszystko w doniczki. 
       
      Mój plan:
      Tuje pobiera się w sierpniu/wrześniu, po pobraniu sadzonek były by ukorzenianie w multiplatach i trzymane były by w tunelu foliowym od posadzenia przez zimę i spędziły by w nich czas do wiosny. Wiosną przesadzał bym je do doniczek P9 w odpowiednią mieszankę torfową. doniczki stały by już raczej na otwartej przestrzeni, z podlewaniem. Na następny rok sadzonki poszły by w kolejne doniczki większego rozmiaru i przy odpowiedniej wielkości poszły by w ofertę handlową
       
      Moje pytanie brzmi, czy takie tuje w multiplatach mogą stać w tunelu bez ogrzewania? Ukorzenią się nim nastanie zima, ale czy nie przemrozi ich? Czy na wiosnę gdy przesadzę sadzonki w P9 to mogą już stać na bezpośrednim słońcu?
       
      Pozdrawiam
      Z góry dziękuje za pomoc!
    • Przez DajanaDoreska
      Cześć wszystkim,
      Mam nietypowe pytanie, chciałabym dowiedzieć się czy jest taka możliwość żeby np. bydło było zarejestrowane w moim gospodarstwie a wypasało się i przebywało gdzieś indziej ??? Chodzi mi np o jakieś kontrole lub inne, czy nie było by albo i byłby kłopot ??
    • Przez andzej1889
      Witam, poszukuję osoby/firmy które zajmuję się skupem królików ( tylko woj śląski i opolskie ). Jeżeli ktoś posiada informacje które mogły by pomóc bardzo prosił bym o podanie numeru telefonu lub kontakt z numerem 537086548. Można także wysłać mi prywatną wiadomość. 
      Króliki hodowane ekologicznie, bez pasz, granulatów, z stałym dostępem do wody.
×