luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pantera    198

rafftti to chyba sam niewiesz co piszesz z wczesniejszego wpisu wychodzi że w rok czy okolo roku350kg teraz że w 7 miesięcy ponad 300 przekroczyły to sie zastanów. a czym karmisz to czytałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maroslaw0770    264

Yoda, niby przy jakim żywieniu uzyskasz 2kg przyrostu na dzień?? Najlepiej niech każdy żywi w taki sposób żeby mieć zyski.... Dajecie panowie swoim byśkom obecnie śrutę sojową lub rzepakową? Bo ceny nie zachęcają... ;)

Edytowano przez Maroslaw0770

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baartekk    4

Dajecie panowie swoim byśkom obecnie śrutę sojową lub rzepakową? Bo ceny nie zachęcają... ;)

 

 

TAk, cały rok soja była grubo ponad 2000 ale niczym tego nie zastąpisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

komodo to przeczytaj wpis z poprzedniej strony raffttiego , mi wychodzi że tam prawie rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    32

Na wiosnę sprzedaje jałówki w wadze ok 400kg a byczki w tym roku będę miał do sprzedania w połowie stycznia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
myfarm2000    0

Panowie nie wiem jak to wyglada u was ale ja mam bydło mleczne do tego często zostawiam byczki mięsne na chów, z mojej strony wygląda to opłacalnie, staram sie policzyć koszty pasz treściwych typu śruta dodatki itp, pasze typi kiszonka z trawy czy QQ nie licze bo mam około 60 sztuk mlecznych wiec 3-5 miesnych nie zje tak duzo w porównaniu do reszty :) Nie wiem też jak kolega wyżej chce wyżywić QQ 30 sztuk z 1,5 ha (kiszonka) :) moim zdaniem nie realne, i najwazniejsze jak teraz u was stoją byczki?? u mnie ostatnio za krzyżówkę BBB z dużą krową HF, waga 850kg dostałem po 7 + vat więc myśle ze było warto :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikPPL    0

synproboszcza - panie kolego nie wiem jak twoje doświadczenie w rolnictwie ale muszę postawić cie na nogi i powiedzieć że z tą trawą (2-3 pokosy) jak piszesz w pierwszym roku to troszkę literalnie rzecz ujmując mało realne (wszystko zależy też jakie gat. traw).

Nawet może nierealne, sianie trawy to dość trudna dyscyplina (zależy jeszcze jak u ciebie z wilgocią) - reasumując bywa nieraz tak że nic nie zbierzesz bo po prostu będzie trzeba siać jeszcze raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Yoda, niby przy jakim żywieniu uzyskasz 2kg przyrostu na dzień?? Najlepiej niech każdy żywi w taki sposób żeby mieć zyski.... Dajecie panowie swoim byśkom obecnie śrutę sojową lub rzepakową? Bo ceny nie zachęcają... ;)

 

Jest coś takiego jak opas systemem angielskim. Sama pasza treściwa z buforem 24% białka i słoma i na dobrej genetyce ( a nie po jakimś wioskowym skoczku) spokojnie można na końcu tuczu wyciągac te 2 kilo tylko że zrób pasze tresciwą o takiej zawartości białka to zobaczysz ile taki opas kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoko z sianiem nie dygaj , pow mi gdzie napisałem ze w 1 roku zbiore 2 3 pokosy , znaczy sie napisałem coś o 2-3 pokosach ale źle sie wyraziłem chodziło mi juz jak trawa będzie mój błąd sora. To ja wiem wszystko dla tego bardziej przemawia za mną qq . Peres100 1 rok dla tego koszt nie gra roli nie nastawiam sie 1 roku na maxymalny zysk tylko bardziej traktuje to jako metode prób i błędów , dla czego mówisz że podstawa to qq znam paru takich co qq na oczy nie widziały tylko sianokiszonka , dla wiekszych może i tak ale dla mniejszych raczej nie bo energi dostana wystarczająco a im potrzebne białko tak mówił doradca , na chwile obecna u mnie do 300 kg 12+vat . 1.5 ha troche za mało słabsza gleba i pole dawno obornika nie widziało i juz 3 rok jest tak ze qq dostaje po du*** przez susze wiec lepiej na zapas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale naprawde kukurydza to podstawa do w miare intensywnego tuczu dodajesz bialka nie potrzebujesz sie bawic w siana czy sianokiszonki i troche slomy dla uzupelnienia a co do tych pokosow w tym roku kolega sial i zebral 3 pokosy .1pokos skosil zboze na GPS razem z tą wsiewka i pozniej jeszcze dwa pokosy juz czystej takze jest to mozliwe aczkolwiek ten rok byl dosc sprzyjający jesli chodzi o opady

@yoda ciekawy jestem ile zje taki bysiek tej paszy dzienie bo gdyby przyrastal 2kg to liczac daje 16zl dziennie to starczy na jakies 12kg paszy o podobnym bialku bo przeliczam tak sobie ze za 26% place 1.32 za kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

synproboszcza to mozesz w ramach prob i bledow w pierwszym roku dokladac do interesu. bo qq jest podstawa. a niby skad beda mialy tej energii??? bo napewno nie z sianokiszonki... bije od ciebie z daleka brakiem doswiadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

u mnie ostatnio za krzyżówkę BBB z dużą krową HF, waga 850kg dostałem po 7 + vat więc myśle ze było warto :D

 

o złotówkę cię oszukali a po uboju dostał byś jeszcze więcej. ktoś ładnie zarobił na twoim byku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
januszm1    3

Dokladnie tak jak kolega wyzej pisze, Ja za byki 840-870kg(i nie jakies BB) mieszance miesne, dostalem po 8zl z vatem.A za BB wziolbym wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że nie mam aż takiego doświadczenia jak ty zapewne , dla młodego treściwą nadrobie brak energii. Ale widzę jak zwykle na tym forum każdy pozjadał rozumy , a moje pytanie nie chodziło co lepsze tylko co będzie lepsze w 1 roku? jak to było u was i jakie macie z tym doświadczenia,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

 

@yoda ciekawy jestem ile zje taki bysiek tej paszy dzienie bo gdyby przyrastal 2kg to liczac daje 16zl dziennie to starczy na jakies 12kg paszy o podobnym bialku bo przeliczam tak sobie ze za 26% place 1.32 za kg

to niech zje te 12 kg to jesteś na 0 wiec po co przy tym robić? Z doświadczenia wiem że może zjeść i 15 i co wtedy?Na dzisiaj za byka dostaniesz koło 6tys. Odsada nie kupisz taniej jak po 12zł, oczywiście dobrego odsada. więc pojawia się pytanie za ile go wykarmisz, nie ile będziesz go karmił do 800kg ale za ile go wykarmisz bo jak się okaże że zeżre z 3 tys to lepiej sprzedać małego i ile mniej roboty. Poza tym liczymy że sprzedasz po 8/kilo a co jak cena spadnie do 7?Tyle ode mnie jeśli chodzi o opas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Ale sluchaj nikt ci tu zle nie doradza po co masz nadrabiac braki energi pasza to beda dodatkowe koszty a kukurydza daje najwieksze plony z ha i do tego jest najtansza pasza energetyczną Ja zrozumialbym jakbys bronil tych sianokiszonek bo masz duza łąk ale ty zamierzasz je siac to wedlug mnie jest nieoplacalne przy produkcji opasow bo kukurydza jednak plonuje stabilniej nawet w sytuacjach stresowych i dajesz jej do oporu + jakis koncentrat bialkowy czy tez sam robisz ze srut poekstarkcyjnych i witamin i nic wiecej nie bedzie im potrzebne do szczescia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mam takie same zdanie na ten temat jak ty ,na temat ze qq jest bardziej stabilniejsza do tego jakieś białko , 2 ha powinno wystarczyć na ten okres?. A jakie macie doświadczenie z śr. rzepakową bo ja sie spotyka z opiniami że max 20 i to jako dodatek , i z takimi ze nawet ponad 1 kg dla młodego bydła takiego 150 kg i to jako główna treściwa + niewielka ilość ok 0.8 kg śr. jęczmiennej ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Panowie nie wiem jak to wyglada u was ale ja mam bydło mleczne do tego często zostawiam byczki mięsne na chów, z mojej strony wygląda to opłacalnie, staram sie policzyć koszty pasz treściwych typu śruta dodatki itp, pasze typi kiszonka z trawy czy QQ nie licze bo mam około 60 sztuk mlecznych wiec 3-5 miesnych nie zje tak duzo w porównaniu do reszty :) Nie wiem też jak kolega wyżej chce wyżywić QQ 30 sztuk z 1,5 ha (kiszonka) :) moim zdaniem nie realne, i najwazniejsze jak teraz u was stoją byczki?? u mnie ostatnio za krzyżówkę BBB z dużą krową HF, waga 850kg dostałem po 7 + vat więc myśle ze było warto :D

 

Przecież napisał, że chce je trzymać do 300 kg wagi. A taki cielak nie je tak dużo kukurydzy. Jeśli ma choćby średnie ziemie i nie będzie jakiejś wielkiej suszy to na pewno mu jeszcze dużo zostanie.

 

No tak słabe ziemie i do tego bez obornika to może faktycznie posiej więcej.

Edytowano przez maroko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

moze kazdy opisal by jak karmi opasy a przy tym ile i jakiej paszy dostaja plus koszt tej paszy. chodzi o to zeby można bylo w przybliżeniu policzyc koszt wyhodowania doroslej sztuki

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

kolego 2kg przyrost i sama treściwa się zgadza ale z białkiem to przesadziłeś. 15-17% w takim systemie powinno w zupełności wystarczyć i skłaniałbym się bliżej 15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Peres100 a jaki to koncentrat jeśli można wiedzieć , i gdzie ta qq czy dopiero większym dajesz, Ktoś ma 2 kg przyrostu ? chyba łącznie na 2 bykach :)

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

NO jezeli dajesz 6kg sruty i policz reszte kosztow to nie wiem jak ty to liczysz ze ci z 10-15 bykow wystarczy na zycie chyba na takie zycie singla tylko na imprezy pojezdzic i to wszystko bo napewno nie na utrzymanie rodziny podstawa to super kiszonka z kukurydzy bo ona ogranicza naklady tresciwej

sam jego nick 96 to zapewne rocznik urodzenia a to już mówi o doświadczeniu w hodowli ...

 

moze kazdy opisal by jak karmi opasy a przy tym ile i jakiej paszy dostaja plus koszt tej paszy. chodzi o to zeby można bylo w przybliżeniu policzyc koszt wyhodowania doroslej sztuki

na moim przykladzie

 

opas ok 200-280kg dawka dzien na sztuke

 

wyslodki prasowane 10kg- 0,68zł(68zł\tona)

sruta zboz 2,4kg-1,92zł(800zł\tona)

koncentrat 0,6kg-0,96zł(1600zł\tona)

siano 1kg-0,40zł(400zł\tona)

=3,96zł dzienny koszt

 

 

to są suche wysłodki ? bo jesli tak to chyba 680 zł tona i 10 kg a to jest 6,8 zł same wysłodki a to mimo wszytsko troche podnosi Twoje cudowne wyliczenia

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj