luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Ela1981    0

Jak cielęta do nas przyjechały w styczniu to miały od miesiąca do dwóch. Nie podawaliśmy i nie podajemy im mleka. Są karmione sianem, śrutowanym zbożem no i dostają wodę ciepłą ale nie mamy poideł tylko piją ze żłoba. Wydaje mi się że raczej dobże tolerują takie jedzenie. Jeden cielak miał wzdęcia z którymi i weterynarz sobie nie poradził i mały dostał najprawdopodobniej zapalenia odtrzewnej.Dziś juą jedzie do rzeźni. Szkoda!

Chcę wiedzieć czy dobrze je żywimy i co ewentualnie możemy zmienić

Czy powinny miec stały dostęp do wody czy 2 razy za dzień wystarczy?

To nie sa nasze pierwsze opasy bo hodujemy je od lat ale te sokołowskie są wyjątkowe i chcemy by wszystko było ok. Na chwilę obecną mamy ich 28 ale chcemy zwiększyc przynajmniej jeszcze o 12 sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Jakie tam wyjątkowe? Normalne cielaki jak każde inne może inna rasa.

 

Co do żywienia to myślę że siano i śruta dla takich maluchów to trochę mało, może jakieś premiksy i koncntraty by sie im przydały ale to tylko moje zdanie, bo sami jesteście hodowcami.. Co do wzdęć to tylko jeden przypadek to nie znaczy że są zle żywione może ten miał żołądek słaby , są takie przypadki..

Wodę nie muszą mieć z poidła dobrze że poisz je ciepłą wodą ja poję przez miesiąc ciepła a potem piją z poideł.

Oni przywożą już chore byczki trzeba od razu je szczepić i też nie raz za pużno tylko trzeba leczyć na płuca.

Powodzenia i dużych przyrostów. :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Ela1981- jak postępowąć z cielakami z zakupu,jak je żywić, odpowiedzi na te pytania szukaj w tematach : - biegunka u cielaka jak zwalczać...,- żywienie cieląt, - czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna,Też miałam cielaka którego wzdymało .Lekarz podał mu lek na poprawę pracy wątroby i dróg żółciowych i wszystko było okey.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

koleżanko spokojnie pierwsza rzecz to możliwie jak najszybciej przejdzćie na zimną wodę i proponował bym stały dostęp po pierwsze jeden z obowiązków mniej na głowie po drugie cielaki szybko się uczą że mają wodę kiedy chcą a nie muszą wypić tyle żeby im starczyło do wieczora i po mojemu lepiej przyrastają robi się coraz cieplej będą miały większe pragnienie napompują się tej wody i to jeszcze ciepłej raz ,drugi i może być biegunka a przy stałym dostępie takie coś nie występuje bo wiedzą że w tym korycie jest zawsze woda i piją w małych ilościach ale częściej.co do kaszlu był weterynarz u wzdęcia i nic Wam nie mówił że trzeba je przeszczepić?pilnuj temperatury jak będzie 40stopni trzeba dać antybiotyk(ja szczepię floronem wyniki widać na drugi trzeci dzień)nie lekceważ kaszlu bo jak wyskoczy zapalenie może być nie ciekawie zcharlaczeją i nie będą rosły.następną sprawa jest dodatek paszowy decyzja należy do Ciebie koncentrat albo premiks i białko ale nie obydwa na razem,koncentrat ma w sobie białko i wszystkie minerały można dodawać wapń i drożdże, a premiks ma tylko minerały a białko trzeba dodać osobno(soja i śruta rzepakowa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Czy kolega sugeruje że nie potrzebne jest pojenie ciepłą wodą takich miesięcznych i dwu m-c cieląt, tylko od razu na zimną?? Bo to jest kłopotliwe okropnie ale czy od zimnej wody w takim wieku cielak nie raz oderwany od krowy nie złapie na płuca? Pozdrawiam :huh:

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Dostęp nieograniczony do wody zalecany jest juz dla cieląt po skończeniu odpajania siarą.One same się nauczą i piją kiedy chcą i ile chcą.Potem w dalszym okresie odpajania mlekiem czy preparatem mlekozastępczym też muszą mieć dostęp do wody o temperaturze takiej jaka leci z kranu.Oczywiście przy takich cholernych mrozach jakie teraz były to osobiście radzę podawać ciepłą wodę.Moje 5m-ne byki w pewnym momencie zastrajkowały w okresie tych mrozów i w ogóle nie piły wody z poidła.Podawałam im ciepłą wodę w dużym garze i wszystko wróciło do normy.Teraz poidło ma znowu powodzenie. Jezeli cielaki luzem biegają/ a tak powinno byc wg norm dobrostanu/ to najlepiej zainstalować im poidło i nie ma problemu.Nie ma też obawy,że pijąc chłodną wodę z poidła nabawią się biegunki czy zapalenia płuc,dlatego że nie piją jej w dużych ilościach bo mają do niej poprostu nieograniczony dostęp.Takie postępowanie procentuje , bo cielaki nam lepiej przyrastają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Wszystko się zgadza ale jak samemu sie wychowuję cielaki od urodzenia, można je przyzwyczaić do wody z kranu.

Tylko jak postępować z wodą jak się kupuje kilkanaście sztuk i jest to tak zwana zbieranina, nie które są odciągnięte od krowy i co wtedy? Bo ja już sam nie wiem jak lepiej czy poić ciepłą wodą czy z poideł. Wet raz jak był u mnie to powiedział że od wody nie złapią zapalenia płuc chyba że była by lodowata, sam nie wiem,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Krowa jak bedzie spragniona to sama sie nauczy pic z poidła.


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Piotrek1975- cielęta dostają ciepłe mleko lub preparat mlekozast. też ciepły,ale to są duże ilości na raz do picia.Odnośnie wody- jak masz poidło to super, niczym się nie przejmuj ,one same się nauczą i nie ma tu znaczenia że są w różnym wieku,nic im nie zaszkodzi.Teraz robi się cieplej.ta woda w poidlę ma odpowiednią temp.Cielęta są jak małpki,jeden zacznie pić ,reszta go obserwuje i potem robią to samo.A wodę to one sobie już dawkują do własnych potrzeb.To może być na początek małe liżnięcie wody i naprawdę nic im się nie stanie.Nie ma takiej opcji żeby się nagle rzuciły do poidła i piły na raz nie wiadomo ile.U mnie było tak: dostały mleko po 3l/szt i po wypiciu mleka jeden zawsze szedł zaraz do poidła ,wypił ile chciał a resztki po nim wypijały inne,bo jeszcze nie umiały naciskać języczka.I wszystko było okey.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Piotrek mój komentarz jest już zbędny kolega wytłumaczył wszystko tylko malutka poprawka nie ciepła a letnia lub nawet chłodna ja też kupuje taką zbieraniną i nie patrzę na to czy maj czy grudzień lub Luty woda z kranu o ile nie zamarznie cielaki są zdrowsze naprawdę nic się nie dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

hyba zmienie logina na jakąś kasie, marysie... to chłopaki szybciej coś podpowiedzą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki21l    5

panowie, moje byczki czy te duże 500kg, czy maluchy 150- 200kg, zaczęły walić na rzadko nie żeby biegunka, ale zaczyna mnie to martwić odstawiłem im ziemniaki i buraki, dalej to samo , odstawiłem śrutę i soczyste, i nic, teraz już jedzą tylko siano i dalej to samo, nie chce już nic kombinować, tylko się zapytam, czy stare siano 3 letnie może powodować że sr**ą na rzadko, bo właśnie mi się tak przypomniało że dokopałem się jakiś czas temu do tego starego siana i takie dostają?????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Na wszelki wypadek zmierz temperaturę kilku sztukom .Weż termometr, zwilż końcówkę chłodna wodą albo po chłopsku popluć lub w kale wymazać-tak robią weterynarze jakby kto miał jakieś uwagi- i wiadomo że do odbytu wsadzamy na 5 min.Pilnujemy aby nie wypadł. Temperatura pow.38,8 stopni świadczy o infekcji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Przepraszam, korekta -powinno byc temperatura pow.39,5 stopni a nie 38,8

 

do 39,5 stopni temperatura prawidłowa u bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

To czemu jak mi zachorował cielak miał w momęcie szczepienia 40 stopni i na drugi dzień padł? Wet powiedział wtedy że ma dużą gorączke i nie wie czy cielak da rade nawet dostał kroplówkę i nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzepo    32

Właśnie miałem napisać kilka dni temu, ale dopiero teraz sobie przypomniałem. Uważajcie kto wchodzi do obór, tak samo jak coś kupicie (cielaki, krowy)- bo można sobie coś nawlec do obory, że nawet dorosłe sztuki padają- tak jakby grypa razem z biegunką. U mnie w domu jeszcze nie było takiego przypadku żeby podawać cielakowi proszek od biegunki, później zastrzyki, kroplówki, a mimo to cielak padł ( żaden środek nie zatrzymał biegunki). Tak sobie myślę że nawlekło się jakiejś zarazy razem z cielakami, jałówkami sprowadzanymi z zachodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki21l    5

no ale że wszystkie bydlaki , nigdy bym nie pomyślał że to jakiś wirus, infekcja, byłem pewien że coś z żarciem , ale ja nie pisze że dostały typową biegunkę, tak jak kiedyś jeden miał że się lało jak woda, po prostu gówienko takie rzadsze , zprubuję jutro zmierzyć temp. tylko jak to zrobić by termometr nie wypadł przez 5 min

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

U mnie po prostu trzeba przytrzymać albo lekko popychać jak się wysuwa. 5 minut minie i po sprawie tylko weź szmatke bo się możesz nie doczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

Przepraszam, korekta -powinno byc temperatura pow.39,5 stopni a nie 38,8

 

do 39,5 stopni temperatura prawidłowa u bydła

 

Z tego co ja wiem to temp powinna byc okolo 38,5, jak mniej to oslabienie, a jak ponad 39 no to juz goraczka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

na biegunkę dobre jest siemie lniane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Zeby nie było wątpliwosci to ciepłota wewnętrzna ciała zdrowego osobnika wynosi :

cielęta 1-2mies. 38,5 - 39,5

bydło młode 38,0 - 39,5

bydło dorosłe 38,0 - 39,0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj