luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

komodo    277

no ja opasow w sumie nie trzymam na duza skale aktalnie jest duzo bo 5 :lol: ale normalnie tak trzy bo zajmuje sie bydłem mlecznym i zeby tam zawsze było czym puscic wrazie co ale zadnych od swin rzeczy nie daje(chociaz kolega ktory jezdzi w nutrenie mowi wez dawaj od swin ludzie to daja na sam koniec tuczu zobaczysz efekty ) dostaja premiks Miramin keragen extra od krow do tego pasza pełnoporcjowa 18% od krow ok 2kg dziennie troche rzepakowej i kukurydza do woli plus siano trzynmamy tak 16-17 miesiecy i nie zdazył sie jeszcze byk ponizej 700 ale i najwiekszy nie odbiegał jakos 736 najmniejszy 701 i te nizsze wagi to hf a lepsze simentale ale w ten sposob ze ja tego nie jem postepuje kazdy taka juz mentalnosc tego narodu na spedzie kiedys przwywiózl koles krowe ledwie stała i ma antybiotykach i sie pyta czy wezmie a on mowi ja tego jadł nie bede dawaj pan ludzie na wieczor pryskaja ogorki a rano zryewaja mimo ze karencja jest 48godz i tez mowia my tego nie jemy ale jedza co inne zepsute przez innych ludzi ktorzy uwazaja podobnie do nich jak krowa ma antybiotyk to wiadomo mleko do kanału lub ewentualnie byczka jesli nie na rzez a niektorzy tylko zdajaja ta chora cwiartke a pozostałe daja do mleczarni ciekawe czy swojemu dziecku dali by to do picia bo uwazaja ze jest niby dobre.

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

w mojej okolicy trzyma koleś świnie dla niemieckiego odbiorcy dostaje prosiaki i paszę+leki spotykam się z nim na targu a on do mnie z tekstem czy bym mu nie sprzedał prosiaka na święta a ja krótko do niego co to oszalałeś 3tyś szt, w zagrodzie a ty świnie kupujesz a on do mnie że jego to niezjadliwe to pytam czy na koniec do lasu wygania a on że kto przywiózł ten zabierze a on ma do nich obrzydzenie i woli od chłopa kupić wyobraź sobie czym to musi być karmione podobno stoją koło trzech miesięcy i łapią wagę normalnie samozagłada jak każdy tak będzie podchodził do sprawy to sami się wytrujemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

dokładnie pozniej sie dziwic ze dzieci sie rodza z rakiem one pojda do niemiec i wroca do nas na swieta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

co Ty,po co te koszty ubiją je w kraju wynajmą mrożnie też u nas my ten szmel przerobimy i jeszcze dobrze zapłacimy wiesz a nasi na górze pozwalają na to zamiast się o swoich troszczyć martwią się tylko jak ze swojej zagrody dobrze sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

to samo mowił prof na uczelni on jest sedzia na wystawach bydła miesnego i momwi jakim my głupim narodem jestesmy jak juz mamy jakies mieszance bo ogolnie u nas bardzo malo kryje sie miesnymi a np we francj 50/50 mleczne i miesne to sprzedajemy albo jako cieleta na eksport lub jako 300-350 kg do dalszego opasu zamiast te byki opasac u nas do duzej wagi i eksportowac duzo wiecej ludzie mieli by prace ale coz dla zwyklego jednego hodowcy taki opas do 300 kg jest opłacalny i dlatego sprzedaje ale z punktu widzenia calego panstwa i dospodarki jest niekorzystny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

teraz byki są drogie ale znając życie długo ta cena nie będzie bo już wypatrzyłem że niektórzy zostawiają cielęta bo mówią że będą hodować bo byki drogie a wcześniej jak były tańsze to sprzedawali więc ta cenna tez długo może nie być sad.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

a czemu nie sprzedajesz serów masła lub jogurtów wiesz że za granicą gospodarstwa ta robią,wiem że pijesz z tą wypowiedzią do mnie posłuchaj mi wsio rawno kto kupi byle bym miał na chleb i rozwój ja się wyspecjalizowałem w jednym Ty w drugim jakie byś musiał ponieść nakłady żeby sprzedawać gotowy produkt to samo jest u mnie tak jest ten świat urządzony że jeden robi śrubki drugi podkładki a trzeci nakrętki jaki finał wszyscy zarobią no nie wiem czy to głupota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafa007    5

no właśnie też tak myślę że to bedzie duży i zbędny problem raz że dużo pilnowania jest to i koszta wzrosną bo trzeba trzymać co najmniej dodatkowe 20sztuk mamek A na to konto można by wstawić jeszcze kilku opasów. Czemu kolego mówisz że źle się porywam??!!! wie ktoś może jak jest różnica procentowa przy chorobach racic i stawów w oborze na rusztach a innych typach z tym że wykluczam hodowle na głębokiej ściółce. cena w budowie na pewno jest większa ale potem raz że będzie znacznie mniej pracy pole można przeznaczyć na łąki i kukurydze co będzie większym pożytkiem niż zboże i słoma także lżej wywozić gnojówę niż "makaron":):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

zle mnie zrozumiałes napiasałem ze skorom normalny rolnik na tym zarabia to nie ma sie co dziwic ze sprzedaje takie(tam było troche innymi słowami ale chodziło o to samo) i wiadomo kazdy orze jak morze i jesli tylko cos przynosi dochod to trzeba to robic bo nikt za altruizm i patriotyzm wobec panstwa ci chleba nie da

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

wiem to z własnego doświadczenia byłem za granicą na pewnych badaniach przez spory czas byłem w różnych typach obór najzdrowszy chów jest na ściółce wytwarza się flora bakteryjna(mikroklimat)przyjazna dla bydła w zimie masz ciepło a na rusztach każde otarcie skóry a jest ich dużo jest powodem do infekcji byki w pewnym wieku ustalają hierarchię w kojcach zaczyna się mocowanie odskakiwanie na oborniku nie zrobią sobie krzywdy a na rusztach tak dochodzi do częstych okuleń kulawizn rozdarć racic i td.długo mogę o tym pisać ale po co,zgrub jak uważasz masz sposób na gnojowicę a na obornik nie masz ja tam sobie radzę. komodo sorry źle cię zrozumiałem ale wiem że są przeciwnicy sprzedaży małych byków ale mam to gdzieś i potwierdzam co napisałeś bo taka jest prawda.

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Ja za nasza ojczyzne to nawet bym sobie paznokcia nie dał obciac kraj został sprzedany a ja miałbym niby sie nim przejmowac no dobry zart :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafa007    5

ja nie mówię kolego że to jest zły pomysł tylko trzeba mieć spory zapas słomy i boje się że może mi przez to zabraknąć paszy w dalszym ciągu. a powiedz ile Ty trzymasz sztuk na jakim areale??!! nie ukrywam że jestem na intensywnym etapie planowania dla tego muszę poznać wszystkie dostępne opcje. tym bardziej jeśli masz doświadczenie to tym bardziej Twoje rady są dla mnie cenne:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jak byście zbilansowali dawkę żywieniową gdy mam do dyspozycji osybka z jęczmienia, śruta rzepakowa, jakieś małe ilości śruty z grochu, wysłodki suszone buraczane (moge moczyć ale wolałbym zmieszać ze śrutą), kiszonka z kuku. I coś moge dokupić. Chodzi mi ile kg w jakim przedziale wiekowym oraz jaki skład w jakim przedziale? Prosze o pomoc. Bydło opasowe różnej maści albo mleczne albo simentale albo mleczno mięsne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no ja bym to tak rozwiazał QQ do woli zeby miały a tresciwe to zalezy jakie wyniki chcesz osiagnac bo mozesz dac 0,5 rzepakowej a mozesz dac 2,5kg i mozesz tym posypywac kukurydze ale koniecznie jeszcze jakis premiks jak sama rzepakowa albo mieszac rzepakowa razem z tym jeczmieniem i premiksem i podawac jako pełnoporcjowa i najlepiej sobie zbadac zawartosc składnikow i wydaje mi sie ze jezeli masz duzo Qq i mozesz sobie pozwolic na to zeby miały do woli to wysłodki mozesz sobie odpuscic bo energi beda miały wystarczajaco no i jakiejs slomy czy siano zeby cos takiej dluzszej struktury było w dawce ale to moja propozycja ci co wiecej w tym siedza moga mnie poprawic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Tzn wysłodki mam, kuku bardzo dużo nie ma. Śruty rzepakowej puki co jeszcze nie mam i jade na koncentracie + osypka. Myśle nad zasianiem grochu. A macie jakieś kalkulatory? Albo jakieś przykładowe dawki? jak dawać na dzień w jakim wieku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

rafa007 poczytaj moje pierwsze posty tam jest wszystko napisane wiesz moim zdaniem taniej będzie dokupować słomę nawet przez kilka lat niż zainwestować w reszta zrób sobie kalkulacje kosztów jednego i drugiego rozwiązania.ja robię ponad dwie setki opasówki rocznie od paru lat a bakcyla do bydła złapałem właśnie za granicą.*silva*uważaj z grochem żebyś sobie nie narobił bałaganu to samo z suchą wysłodką podają to krowom z tego co ostatnio czytałem cofają soje zalecenia lepiej moczyć.ja jak przekroczyłem 50kg.grochu do tony zaczęły się wzdęcia,*komodo* co Ty na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie nie grochu została ońcówka tylko nie wiem co zasiać ze strączkowych by było na śrutę no i oczywiście chciałbym troche sobie tym wyrobić pole. No a jakie przykładowe dawki znacie z suchymi wysłodkami? Bo Ciężko znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
wie ktoś może jak jest różnica procentowa przy chorobach racic i stawów w oborze na rusztach a innych typach z tym że wykluczam hodowle na głębokiej ściółce

Jeśli chcesz prowadzić chów ciężkiego opasa to wiadomo, że na rusztach będzie %% urazów więcej ale jest to problem marginalny dlatego można go pominąć, nie wiem jak na całych rusztach. U nas (Ojca) jedna obora jest na rusztach (przy stole paszowym) i głębokiej ściółce (legowiska) rozwiązanie nawet nawet, ale kilka rzeczy Ojciec twierdzi, że by zmienił.

Edit literówki

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafa007    5

krzysiek79w a poratował Byś mnie jakimś kontaktem do firmy która wycenia i wykonuje takie budynki??!! teraz prowadzę taką hodowlę w skali do pięciu sztuk rocznie więc muszę się wszystkiego nauczyć i o wszystko dopytać:) a powiedz kolego z kat jesteś? bo w mojej okolicy nie ma nawet gdzie się taką radą posłużyć:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

jestem z lubelskiego a namiary na firmą to jak mi się uda może wieczorem lub na poniedziałek powiem Ci że odważny jesteś trzymasz pięć byków a chcesz stawiać oborę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale co ja na to chodzi o groch czy te wysłodki bo o grochu nie mam zielonego pojecia :lol: a wysłpdki wydaje mi sie sie jesli ktos ma ziemie i ma gdzie zasiac kukurydze to tanszej energi sie poprostu nie kupi i nie ma problemu moczyc czy nie moczyc z tefo co sie orientuje to bardzo rzadko kto moczy wysłodki po to raczej je kupuje zeby przejsc z miska i taczka moment dac troche i z głowy a z mokrymi pozniej przywozic zima te sprawy kolega jak dawał suszone to mowił ze krowy ryczały jeszcze 20 min po wyjsciu z obory a jak im speczniały to nastawała błoga cisza :lol: Ja daje wysłodki prasowane wiecej suchej masy lepsza koncentracja energi cos po srodku mokrych i suchych ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Tzn tak tak chodzi o prasowane. Z takimi jak ułożyć dawkowanie dla opasów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To szczerze mówiąc to ja już nie wiem jakie ja mam te wysłodki. Ony są suche i speletowane. I jak takie wysłodki wprowadzić do zywienia? Siejemy kilkanaście ha buraków i szkoda sprzedawać wysłodki jak można wykorzysta je we wlasnym gospodarstwie.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
Byś mnie jakimś kontaktem do firmy która wycenia i wykonuje takie budynki??!!

http://www.agrofoto.pl/forum/user/21698-agrobudowa/

gdzieś kiedyś pisał, że dla AF ma dobre upusty przy wycenie, popytaj link91 jak z wykonaniem bo robił mu oborę ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj