luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Wacek21    35

Po kiszonce maja takie problemy ?

U mnie na poczatku mialy wlasnie odwrotne problemy ;)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

tak po kiszonce teraz sprowadziłem im jeszcze lizawki żeby jak najwięcej śliny wytwarzały żeby jakoś przerabiały tą kukurydze gdybym miał jakieś ziemniaki to bym im rzucił żeby je rozluźniło ale nie mam i nie wiem jak im dalej pomóc :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

mi też się wydaje że to nie wina kiszonki - co podajesz więcej? dawałeś mocznik przed zakiszeniem lub emy? podaj skład paszy a może wysłodki suszone i brykietowane podajesz nie moczone ? dziwne objawy!!!jeżeli się napinają a nie mogą się wypróżnić to podaj po litrze na sztukę oleju rycynowego lub zwykłego oleju roślinnego tylko dobrej jakości

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

a więc do kiszonki nic nie było dodawane podczas zakiszania a żywienie całego stada na dzień dzisiejszy opiera się na kukurydzy+śieczka śruta zbożowa i do oporu siana a kiedyś były karmione sianem sieczką i brukwią + odpady ziemniaków i nie było kiedyś takich problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak dajesz kiszonkę z kukurydzy która była sucha koszona do tego siano albo słomę to tak będzie. U nas też tak jest jak czasem wiosną brakuje wysłodków i sianokiszonki. W następnym roku zrób sianokiszonki to nie będzie tego problemu.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

tylko mam nadzieje że tą lizawkę to masz zwykłą a nie z alg.spróbuj im jeszcze dosalać QQ będą więcej piły,może marchew masz to też jest dobre rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Dokladnie, posyp sola. Jak to nic nie da to kontaktuj sie z jakims medykiem.


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

gdy to nie pomoże będziesz musiał zrobić wlew z rycyny bo inaczej tylko będą się męczyły i wydajność spadnie to na co się czaisz 5gr i Ty się będziesz zastanawiał tylko dodatkowa robota ale lepsze to niż problem w oborze.

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Wydaje mi sie że za dużo suchej masy jest w tym żywieniu.Kiszonka z qq raczej dla krów się nie nadaje bo ma właściwości tuczące i potem wystąpi problem z rujami i wycieleniami.Ale skoro już jest ta qq to trzeba ją skarmić.Sieczka to chodzi o słomę,bo nie wiem.Jeżeli tak to nie trzeba podawać ,bo krowa sama sobie ze ściółki ja weżmie jak bedzie potrzebować.Siana to podaj ok.2-3kg/szt tylko wieczorem.Czyli tak : rano- śruta zboż ok. 2kg/szt z dodatkami wit-miner,dla krow o wyzszej wyd.mlecznej o 1 kg wiecej oraz kisz. z qq.Wieczorem w takich samych ilościach śruta i qq oraz siano.Gdybyś podał w jakiej fazie była zbierana gg,skład % śruty oraz w jakiej fazie rozwoju była trawa-przed kwitnieniem, w fazie kwitnienia czy po kwitnieniu oraz pokos I lub II z którego robiles siano oraz średnia wagę krów i średnią wyd. mleczną to ułoże dawkę pokarmową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusik3512    58

Cześć mam pytanie ile stosować san bulla dziennie na sztukę oprócz san bulla będzie podawane jeszcze rano siano buraki pastewne słoma wysłodki i śruta z san bullem raz dziennie do proszę was o podpowiedź jaka dawka była by optymalna do tego karmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

Wydaje mi sie że za dużo suchej masy jest w tym żywieniu.Kiszonka z qq raczej dla krów się nie nadaje bo ma właściwości tuczące i potem wystąpi problem z rujami i wycieleniami.Ale skoro już jest ta qq to trzeba ją skarmić.Sieczka to chodzi o słomę,bo nie wiem.Jeżeli tak to nie trzeba podawać ,bo krowa sama sobie ze ściółki ja weżmie jak bedzie potrzebować.Siana to podaj ok.2-3kg/szt tylko wieczorem.Czyli tak : rano- śruta zboż ok. 2kg/szt z dodatkami wit-miner,dla krow o wyzszej wyd.mlecznej o 1 kg wiecej oraz kisz. z qq.Wieczorem w takich samych ilościach śruta i qq oraz siano.Gdybyś podał w jakiej fazie była zbierana gg,skład % śruty oraz w jakiej fazie rozwoju była trawa-przed kwitnieniem, w fazie kwitnienia czy po kwitnieniu oraz pokos I lub II z którego robiles siano oraz średnia wagę krów i średnią wyd. mleczną to ułoże dawkę pokarmową.

cześć widzę ze biegły w temacie żywienia jesteś :)

ja to teraz zaczynam żałować ze z kumplami uciekaliśmy z produkcji zwierzęcej

co do kukurydzy była koszona 13 września gdy dolne liście zaczęły usychać a kolby były już w pełni wypełnione

śruta sporządzana jest z owsa,pszenżyta,pszenicy,jęczmienia

siano z łąk torfowych trawa była koszona w okresie kwitnienia

waga500-600kg wydajność +- 15l stado jest mieszane bo sa HFi Lm

 

sanbula to trzeba dać 5%

dużo masz bydła?? fajne te twoje byczki :) z własnego chowu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

nie ja wszystko kupuję. mam setkę z małym groszem są podzielone w zależności od rasy wagi i wieku a te zdjęcia są z zeszłego roku za dwa miesiące będą znowu do sprzedania następna tura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

krzysiek79w Mam 17 ha 4 ha łąki a reszta orne 4-6 klasa ziemi lubię chodzić i przy bydle i przy świniach na pewno prze trzodzie jest mniej roboty i częstsza wypłata ale masz rację że bydło jest stabilniejsze . Co do budynków to mam duże pomieszczenie na ok 30 opasów z możliwością przerobienia na świnie wystarczy tylko ocieplić 2 styropianem i mam jeszcze jedną chlewnię na ok 200 szt świń oba te budynki na głębokiej ściółce wiadomo , że od macior musiałbym wywalać obornik często a u tuczników i u byków po sprzedaży. sieczkarnię mógłbym kupić jednorzędową a siewnikiem normalnym siałbym ewentualnie qq ale w odpowiednich odstępach. Mój tata najpierw chodował 180 tuczników i 12 macior potem przeżucił się na opasy potem je sprzedał i teraz temat otwarty co hodować ? Moim zdaniem można by hodować i to i to ale raz że mamy za mało ziemi a dwa to przy dwóch hodowlach to dużo pracy jest. I dlatego postanowiliśmy z tatą pójść w jednym kierunku hodowli W jakim oto jest pytacie :)) pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi czekam na następne porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

trzymałeś 30opasów ciężkich?bydło będzie w cenie jak masz dostęp do cieląt to wstawiaj byki rasowe dużego kalibru szybciej rosną i pieniądze są inne niż za Cebeki doświadczenie masz to nad czym jeszcze myślisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

mam w obu chodowlach doświadczenie tata jak hodował świnie to nienażekał a jak bydło to też nie nażekał ale mówił że dużo jedzą i roboty dużo ale masz rację że jak sprzedał to miał kasę a do cieląt mam dostęp od zaraz pozdro i dlatego się zastanawiam trzymałem 25 opasów do wagi ciężkiej a ty masz w jakiej branży doświadczenie ? jak w bykach to powiedz coś o swojej hodowli ile masz na ilu ha jak dużo jedzą co im dajesz do jedzenia ile masz qq jak i ile siejesz i w ogóle czy ci się to opłaca to może mi to pomoże zdecydować dodam jeszcze że w tę chlewnię też mogę wprowadzić bydło to zależy na co się zdecyduję Sory że cię tak dręcze ale to trudna decyzja i nie chcę popełnić błędu . Boję się że może mi karmy dla byków nie wystarczyć . A jaką rasę ty najlepiej jeśli masz bydło polecasz i jeśli masz to skąt kupujesz jeśli mogę wiedzieć pozdro i dzięki mam nadzieję że twoje porady i doświadczenie pomoże mi podjąć dobrą decyzję :) też przeraża mnie ten długi czas howu byków do sprzedaży a świnie to 4-5 m-cy i już :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Jeśli dobrze rozłozysz sobie zakup cieląt to mozesz co 3 miesiace sprzedac partie byków.


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj