luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

JPH2    25

Ja mam 2,15ha łąk z czego prawie wszystko idzie na siano - 2 pokosy,małe ilości na zielonkę.Teraz to łąki koszone są na zielonkę.Oprócz tego średnio na ok.2ha corocznie siana jest mieszanka zbożowa.I to wystarcza na odchowanie 5byków.Teraz bedą wstawione 4sztuki, bo niestety przez pogode zebraliśmy trochę mniej siana.Do zeszłego roku uprawiane było 10arów buraków pastewnych,w tym roku już nie.Do mieszanki zbożowej dodawana była pasza granulowana z Nutreny-cielęta,a potem z Dossche-byki pow.0,5roku.a pow 1roku koncentrat opas z Nutreny,poza tym czły czas lizawki/czerwone/ i preparaty wit-mineral.Inni na pewno mają bardziej urozmaicone żywienie, ja niestety muszę bazowac na tym co mam ale byki rosna jak na drożdżach a podstawą jest dobry materiał hodowlany.Tyle wiadomości ode mnie, poczekajcie na odp.lepszych znawców tu na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

moze i rosna jak po drozdzach ale ile cie to kosztuje ? i po jakim czasie sprzedajesz byki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

arek676-podstawa to kupić dobre sztuki.Moje miały po 100kg jak mi je przywieziono.Trochę odchorowały transport i aklimatyzacje przez co spadły na wadze.I teraz policz sam:przywiezione 14.04.2010,waga 90-100kg,sprzedane 18.08.2011 dwie sztuki po 700kg,a nie wiem czy na wadze trochę nie obcymbalili,bo waga to chyba króla Ćwieczka pamięta,na moim wikcie były 16miesięcy, wiek byków 18m-cy, a mam jeszcze 3 do sprzedania,jeden to może 700kg nie przekroczy, bo widać że to mieszanka z jakimś małym bykiem.A co do kosztow karmienia to:preparaty wit-miner musisz dawać tak czy owak,te pasze ,ktore się kupowało jako dodatek do własnej mieszanki zbożowej, to był koszt ok. 110zł/m-c .Myślę, że odchów nie był drogi , w lepszej sytuacji są ci co mają sianokiszonki i kukurydze,ja nie mam takich możliwości,chociaż koszt uzyskania tych pasz na pewno przekrocza wartość zakupu moich pasz.W jeszcze lepszej sytuacji są ci ,którzy maja dostęp do odpadowych środków spożywczych za grosze np. czekoladę,paluszki,owoce,czipsy bydłu nie służą.Najważniejsze w tym wszystkim to dobra genetyka oraz prawidłowy odchów od pierwszych dni /dobry rozwój ukł.trawienia przez prawidłowe żywienie cielaka,zero biegunek,zero zap.dróg oddechowych/,pedagogiczne podejście do zwierząt :)Tyle na razie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Witam

Mam pytanie jak zrobić kiszonkę z trawy z kończyny na pryzmie . Jakiej folii użyć jaki silos zrobić i z czego i jak jaki długi szeroki wysoki itp czy muszę murować czy mogę jakoś inaczej np . samą folią itp pomóżcie pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

jak przykryjesz folię na dobry szpadel ziemia i ujeździsz to na koniec ciągnikiem to wystarczy zwykła budowlana ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Ja wymiękam już przy tych pytaniach...

Nie muszą być tylko byki - mogą być kozy owce i nawet chomiki :D

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bado    0

ja raczej kupuje odsadki takie po 250-350 kg przewaznie[ ale tez mam pare krow i dosadzam do nich cielaki] mieszance ale tez trafiaja sie hf i w ciagu pol roku z takich byczkow robia sie byki po okolo 600 kg . karmie rano ziemniaki marchew buraki pastewne ok 8 kg i do tego 2 kg sruty z owsa jeczmienia i przezyta i siano do oporu na poludnie moczony chleb ok 3 kg i siano do oporu i woda na wieczor tak samo jak rano do tego maja caly czas dostepne lizawki.

i nie potrzebna jest kiszonka a chleb to bardzo dobra i tania pasza szczegolnie przy wiekszym bydle tak ok 350 kg swietnie tuczy.

 

Mam pytanie czy opasy to muszą być tylko byki?????

 

nie koniecznie moj wujek kupil jalowke mieszanca limusine ok 70 kg przez 3 miesiace doila krowe i w miedzy czsie dostawala okopowe i srute .

po trzech miesiacach miala ok 200 kg a teraz na normalnym jedzeniu przybywa ok 2 kg na dzien i wyglada lepiej niz niektore byki limusine.

wiec jalowki tez mozna chodowac na mieso.

 

ja raczej kupuje odsadki takie po 250-350 kg przewaznie mieszance ale tez trafiaja sie hf i w ciagu pol roku z takich byczkow robia sie byki po okolo 600 kg . karmie rano ziemniaki marchew buraki pastewne ok 8 kg i do tego 2 kg sruty z owsa jeczmienia i przezyta i siano do oporu na poludnie moczony chleb ok 3 kg i siano do oporu i woda na wieczor tak samo jak rano do tego maja caly czas dostepne lizawki.

i nie potrzebna jest kiszonka a chleb to bardzo dobra i tania pasza szczegolnie przy wiekszym bydle tak ok 350 kg swietnie tuczy.

 

 

 

nie koniecznie moj wujek kupil jalowke mieszanca limusine ok 70 kg przez 3 miesiace doila krowe i w miedzy czsie dostawala okopowe i srute .

po trzech miesiacach miala ok 200 kg a teraz na normalnym jedzeniu przybywa ok 2 kg na dzien i wyglada lepiej niz niektore byki limusine.

wiec jalowki tez mozna chodowac na mieso.

 

ok miesiac temu kupilem byczka na targu ok 50 kg mieszaniec limusina i simentala [rudy z bialym lbem i nogami] dostawilem go do mlecznej krowy i rosnie w oczach bede go trzymal do 700kg a kupilem go za 500 zl.

Edytowano przez Bado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Z tym że jałówka na normalnym jedzeniu przybywa 2 kg na dzień to się w życiu nie zgodzę... Takich przyrostów nawet BBB nie osiąga ;)

Mój pierwszy byk którego utuczyłem przyrastał średnio 1.13 kg/dobę - tylko siano , śruta z koncentratem <jego udział marginalny - 25 kg koncentratu na 500 kg śruty> a w zimie wysłodki suche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bado    0

Z tym że jałówka na normalnym jedzeniu przybywa 2 kg na dzień to się w życiu nie zgodzę... Takich przyrostów nawet BBB nie osiąga ;)

Mój pierwszy byk którego utuczyłem przyrastał średnio 1.13 kg/dobę - tylko siano , śruta z koncentratem <jego udział marginalny - 25 kg koncentratu na 500 kg śruty> a w zimie wysłodki suche.

wierz kolego albo nie twoja sprawa ale sa takie fenomenki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Możesz dawać słomę obojętnie z jakiego zboża.Najchętniej jedzą owsianą i z jęczmienia jarego (bo miękka i słodka).Jakiś wypełniacz musisz podać chodzi o włókno i błonnik.

 

Masz w 100%-ach rację z jałówkami nawet rasowymi tak się nie da.Genetyka nie pozwala.Jałówka zapasiona tylko na mięso bo na mamkę odradzam,problemy z wycieleniami tylko weterynarz się cieszy.Apropo problemów miesiąc temu wziołem cielaki od Koczynasza średnia waga 101 kg.po dwóch tygodniach pokazała się krew w moczu u dwóch sztuk normalnie jedzą nawet zwiększyły .Wczoraj badałem mocz u weterynarza w Parczewie wszystko w normie tylko krew namaxa.Objawów zapalnych nie ma.Trzymam już parę ładnych lat po kilkadziesiąt rocznie ale z czymś takim jeszcze się nie spotkałem.Może miałeś taki przypadek,ewentualnie któryś z kolegów się spotkał z takimi objawami. POMOCY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osibuhaj    16

mam pytanie cz da się wyhodować opasa do 700kg na samej kiszące z QQ+śruta rzepakowa+siano [bez śruty zbożowej]? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Krew w moczu to albo zapalenie pęcherza albo nerek,wtedy leczenie antybiotykiem- piszę tak bo tak u ludzi leczy się takie przypadłości a człowiek i cielę/też ssak/ to ta sama fizjologia. Chyba że może to byc uboczne działanie antybiotyku o przedłużonym działaniu,którym szczepiłeś cielęta zaraz po zakupie.A może któreś obsysają te cielaki i przez to uszkadzają naczynia krwionośne i stąd ta krew Musisz je poobserwować nie tylko po karmieniu ale i w ciągu dnia aby wykluczyć te przyczynę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

wiesz może agencji są jakieś dotacje na ten profil produkcji bo wszędzie mówią że pogłowie bydła spada umnie za byka mięsnego 670 wagi brutto płacą 6.50plus vat jestem z warmi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Dać to może się da tylko ile to zajmie czasu? Bydło rzepaku nie trawi!!!To po pierwsze czeli Twoja kasa leży z tyłu za bykiem.Moja propozycja kiszonka+śruta(nawet sam owies lepsze było by pszenżyto lub jęczmień a najlepiej wszystkie trzy)+soja(soji dajesz połowe mniej niż rzepaku)+premiks+kreda+drożdze,a jak się będą wściekać to dodaj magnezu(tylko nie przesadzaj bo fiutek opadnie ale serce stanie).Jak dobry cielak to 1,5 roku śmiało powinien przekroczyć Twoje wymagania.Jak oszukasz na paszy to nie jego a siebie! Nnajlepiej to ściąg sobie żywieniowca to Ci dawkę ustawi z tego co masz.Ja używam JOSERY i jestem super zadowolony pszyjeżdza,pilnuje,doradza.

 

człowiek to nie ciele,mimo że ssak (człowieka ze świnką to tak za przeproszeniem)zapalenia nerek napewno nie wyleczysz wcześniej czy pózniej i tak zdechnie.po odrobaczeniu krew ustała u obu.Pasożyty w pęcherzu.

 

przy kiszonce do 1,5 kg.na sztukę ale treściwej.chcesz efektów musisz karmić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osibuhaj    16

Byk to 1,4 DJP czy jakoś tak a każda duża sztuka potrzebuje 6mkw więc potrzebuje 8,4mkw

co to jest DJP , MKW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Sano dla opasów ma ,,sanbula" najlepiej to zadzwoń do przedstawiciela to ustawi dawkę pod to co masz.Ja używam Josery ,,bulenmasta" i jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

san bulla też podaję włąsnie tak wyślałem żeby tak zobic daję też około 2kg osypki z jeczmień\pszenica 2/1 kiszonka z qq żyta z trawy i wystłotki buraczane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj