luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Umnie wygląda to tak:

Cielęta od 1 - 4 miesiąca dostają śrutę owsianą do woli + meggi 35

Od 4 miesiąca do wagi 300 kg dostają. Owies 30% + jęczmień 30% + Śruta pszenżytnia 20% Śruta rzepakowa 20%.

od 300kg dostają: Jęczmień 40% + Pszenżyto 40% + Śruta rzepakowa 20%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Właśnie odsadziłem cielaki i zaczynam je dokarmiać śrutem z owsa i jęczmienia. Do tego śrutu dodaje jeszcze zmielone siemię lniane. I moje pytanie w związku z tym ile tego siemienia można dać takim bydlakom? I ile mogą zjeść takiego śrutu w ciągu dnia? Są w wadze 150-350 kg(te największe to półtoraroczne jałówki przeznaczone na opas). Dostają sianokiszonkę i siano na zmianę(do woli)

 

siemie mam za darmo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pioter21    0

Panowie ja mam takie pytanie otóż np dla byków ok 12-14 miesięcy ile wam starcza bel sianokiszonki. Załóżmy dla 5 sztuk bel 120x120 o masie ok 600 kg... ? Oraz mam pyt ile może mieć bela sianokiszonki(lat,miesięcy) aby była zdatna do użycia i miała jako takie właściwości, zakładając ze nie jest uszkodzona,czy np bela mająca 3 lata jest jeszcze dobrym pokarmem?...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

@filantrop z tego co wiem to pasza treściwa nie może przekroczyć 14% dziennej dawki pokarmowej. Gdy się ta wartość przekroczy to jak dobrze pamiętam następuje chyba kwasica żołądka.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poddebami    0

Byki hf w 24 miesiące 550 kg? Sąsiad w czasie 20-24 miesięcy sprzedaje hf w wadze 650-800 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Przeczytaj Mój przedostatni post jeszcze raz i się zorientujesz, że bez śrut 550kg, ze śrutą 650kg :unsure:


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

Hej jako że jest to temat o hodowli opasów to chciałem się zapytać czy orientuje się może ktoś z was ile metrów kwadratowych miejsca potrzebują byki powiedzmy o masie 700kg w utrzymaniu luzem, albo ile byków mogę trzymać w kojcu o powierzchni 16 metrów kwadratowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Byk to 1,4 DJP czy jakoś tak a każda duża sztuka potrzebuje 6mkw więc potrzebuje 8,4mkw


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

@filantrop z tego co wiem to pasza treściwa nie może przekroczyć 14% dziennej dawki pokarmowej. Gdy się ta wartość przekroczy to jak dobrze pamiętam następuje chyba kwasica żołądka.

Na jakiej podstawie wyliczyłeś te 14%. Od jakiegoś czasu w oparciu o współprace z pewną firmą żywieniową(a raczej z jej doradcą) stosuję pasze treściwe do woli czyli koryta są zawsze pełne(no może prawie zawsze) i jakoś do tej pory nie było problemów z kwasicą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Jeden z profesorków na uniwersytecie Przyjemności (przyrodniczym) tak twierdzi, ja stosuję do 10%


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
red    0

Lukasz1987 Uniwersytet Przyjemności w Lublinie?? cool.gif

Jeśli chodzi o opasy wstawiłem 3 tygodnie temu 60szt sima i mieszańca narazie karmie tmr-em na 25 litrów mleka od krów, siankiem i treściwa. Ciekawi mnie jaka będzie różnica w przyrostach i wybojowosci czysto rasowych oraz mieszańców, porównywał to jakiś z userow af??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Dokładnie Lublin


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

byk to 1,4 DJP czy jakoś tak a każda duża sztuka potrzebuje 6mkw więc potrzebuje 8,4mkw

Co to znaczy DJP?

To znaczy że na 16 metrach kwadratowych powinny być tylko 2 sztuki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Duża jednostka przeliczeniowa


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

Jestem zielony w tym temacie ale mam pytanko :P

Czy mając do karmienia TYLKO pszenicę i jęczmień oraz słomę z tych zbóż warto zaczynać z bydłem opasowym :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Moim zdaniem nie, nie masz możliwości posiania kukurydzy, traw czy nawet marchwi albo buraka pastewnego bo to lepsza pasza niż słoma


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

Mam 3-polówkę rzepak-pszenica-jęczmień ozimy to bardzo ułatwia pracę :P

I właśnie chodzi o wykorzystanie słomy z jęczmienia i dodanie zboża{jęczmienia ozimego}+premix?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Moim zdaniem szkoda tylko zachodu. Jak pszenica jest jara to częściowo możesz zastąpić nią QQ i dając QQ słomę i śrut to może coś urośnie ale ręki sobie za to nie dam obciąć :P


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@lukasz jesteś pewien że na byka jest 8m2??? Z tego co ja się orientuję to na DJP jest 2,5 m2. 8 m2 to na krowę.

 

@red w simach rzadko który odstaje, a w krzyżówce jest już różnie, za cielaka są równe, a na byku 200kg różnicy.


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Byk to 1,4 DJP a krowa to 1,2 choć ostatnio się spotkałem z 1,0. Ja podałem dla wolnosanowiskowej jak by co. Możliwe ze się mylę, jakby co to Mnie poprawcie


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

9 metrów to jest na buhaja w wolnostanowiskowe a na opasy w dużej wadze(jest różnica wg nich) z tego co pamiętam to 4-5 metrów. Szukałem tego rozporządzenia na stronie arimr i w zakładkach ale gdzieś mi przepadło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Możliwe, Ja u siebie w oborze mam po 8,5 mkw na każdą sztukę :P


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Jestem zielony w tym temacie ale mam pytanko :P

Czy mając do karmienia TYLKO pszenicę i jęczmień oraz słomę z tych zbóż warto zaczynać z bydłem opasowym :(

 

Warto byłoby wprowadzić kukurydzę do płodozmianu (na kiszonkę), z 1ha wyżywisz ok. 8- 10 sztuk takich do pierwszego roku życia (350kg), do końca opasu w roku kolejnym byś musiał ze 2ha posiać.

 

Alternatywą są wysłodki mokre, ale najlepiej zakiszać w rękawie. Mniejsze straty i smakowitsza pasza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

My jak braliśmy wysłodki mokre to ugniataliśmy je soliliśmy i przykrywaliśmy słomą żeby nie zamarzały.

Jak byś miał kosiarkę i prasę zwijającą to mógłbyś siać trawy, lucernę i słonecznik oraz nurti honey owijarkę można wynająć tak jak sieczkarnię do QQ.

Co do DJP to wiki podaje:

Mój odnośnik

Ale nie wiem czy to jest dobrze


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj