luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Farmer21    1

Już poprawiłem błąd:

25%-mieszanki

25%-pszenżyta

25%-żyta

25%-jęczmienia

SORY ZA BŁĄD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SAMIK    5

@ Farmer21

 

Tylko nie przesadź z tym żytem ja mam złe doświadczenia. 25% to według mnie o wiele za dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer21    1

Moglibyście mi doradzić jakie proporcje stosować!!!!!!!!!Proszę o pomoc!!!!!

@SAMIK dzięki za pomoc!!!!!!!!!!

 

 

Pzdro:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Mówie już Ci co i jak ja karmie, to będzie jedna pasza.

-60%---mieszanka strączkową zbożowa jak pisałem czyli 30% owsa, 30% jęczmienia, 30% pszenicy i 10% peluszki w niej jest)

-20%---lubin slodki sonet

-20%---pszenżyto

 

 

Natomiast z żytem też Ci radze uważać uważaj z przekalkowaniem, bo będzie potem.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer21    1

A jakbym zmieszał:

40%-mieszanki(pszenica,owies,jęczmień)

30%-jęczmienia

30%-pszenżyta

Co sądzicie o tych proporcjach,śmiało oceniajcie i podawajcie własne pomysły!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ona jest za syta tzn. białka ma za dużo według mnie.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

Ja stosowałem kiedyś dla bydła paszę z samego żyta i bydło bardzo dobrze przyrastało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer21    1

Czyli proponujecie zmniejszyć ilość jęczmienia?

Przemyślałem sprawę i myślę, że najlepiej będzie jak zmieszam:

35%-pszenżyta

35%-mieszanki

20%-jęczmienia

10%-żyta

Myślicie że tak będzie dobrze?????:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SAMIK    5

Ja stosowałem kiedyś dla bydła paszę z samego żyta i bydło bardzo dobrze przyrastało.

 

 

Bez obrazy @kabus55, ale nie wyobrażam sobie skróty z samego żyta i dobre przyrosty, czyli ile Ci przyrastały dziennie, i nie miałeś żadnych problemów. Ja przy zawartości 18% miałem problemy z "ochwatem" nie wiem czy dobrze napisałem, albo z ciągłymi wzdęciami u byczków. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

U mnie z przebiałkowania to "laksa" pędzała zwierzaki. I też nigdy nie uwierzę że dobrze rosły jedząc tylko żyto.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Może dostały 0,5l śruty na głowę dzienni to nic im się nie stało.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

Dokładnie jak dostawały małe ilości tej śruty to nic złego im się nie działo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

To coś mało tej śruty dajecie? U nas to 4%całkowitej dziennej racji żywnościowej oraz 4% to śruta rzepakowa i słonecznikowa.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Żyta nie dawać cielętom.

 

Wg mnie dawkę treściwej podziel na dwie grupy dostosowane do dwóch grup wagowych ( 1- masa od 100kg do 450, 2- masa od 450 do końca opasu)

 

1.

mieszanka 35%

jęczmień 30%

pszenżyto 35%

 

2.

mieszanka 30%

jęczmień 15%

pszenżyto 40%

żyto 15%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

Bez obrazy @kabus55, ale nie wyobrażam sobie skróty z samego żyta i dobre przyrosty, czyli ile Ci przyrastały dziennie, i nie miałeś żadnych problemów. Ja przy zawartości 18% miałem problemy z "ochwatem" nie wiem czy dobrze napisałem, albo z ciągłymi wzdęciami u byczków. Pozdro

No to ja nie wiem bo u mnie było wtedy dużo żyta i specjalnie robiona była pasza dla bydła z samego żyta, z tego co pamiętam to był wtedy jeden opas i dostawał na raz dwie dobre miseczki czyli ok 3kg paszy(wydaje mi się że jak na takie mocne zboże to nie tak mało). dokładnych przyrostów nie pamiętam ale dostawał taką paszę tylko kilka miesięcy i nie pamiętam już w jakim był wieku, bo to było już ładnych kilka lat temu (na pewną nie przekroczył 2 lat i nie był to byk mięsny tylko zwyczajny Kundel) w każdym razie ważył chyba 750kg. I nigdy nie było problemów zdrowotnych przy podawaniu tej paszy. Dziś robię pasze dla bydła z różnych zbóż bo nie mam tak dużo żyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

A ja mam takie pytanko co dawac 2 tygodniowemu cielakowi HF i jak długo kupowac mu preparat mleko zastepczy i jaki stosowac??? Prosze o szybka odpowiedz!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Odpowiadam co do cielaka 2 tygodniowego. Cielak powinien mieć stały dostęp do siana, wody oraz paszy pełnoporcjowej najlepiej z całym ziarnem kuku aby rozwijać przedżołądki, co do preparatu mleko zastępczego proponuje od 14 dnia robić pójło mlekiem z dodatkiem siemńa lnianego, aby dostarczać włókna i masy wypełnieniowej dla cielęcia, poza tym dostarczenie energii.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

Mam pytanie do hodowców opasów.

 

Czy byki będą dobrze przyrastać jak będą dostawać tylko sianokiszonkę., beż śruty i innych dodatków. W moim rejonie jest bardzo dużo łąk których nikt nie uprawia i jest miałbym możliwość zrobienia dużej ilości kiszonki. I tak się właśnie zastanawiam czy były by na takim sposobie żywienia jakiekolwiek przyrosty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sianokiszonka sama może być. Ale bez śruty, premiksów to się nie obędzie ponieważ w sianokiszonce nie znajdą takich składników jak posiada pasza treściwa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Na samej sianokiszonce też urosną tylko kiedy? To jest tak jakbyś na obiad zamiast schabowego zjadł kilogram ziemniaków, syty będziesz ale siły do pracy to będziesz miał mało. Jednak nawet minimalna dawka paszy treściwej koszty podniesie nieznacznie ale za to skrócisz opas do zakładanej wagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Tylko tą sianokiszonkę, będziesz musiał robić, gdy trawa jest młoda wtedy ma najwięcej białka pozostałych wartości odżywczych,, śruta to teraz przymus. Może jak masz kupę łąk to zrób sobie pastwiska i na pastwiskach trzymaj bydło 3/4 roku a przez pozostałą część w oborze. Zawsze koszty Ci się obniżą, bo na samej trawie dużych przyrostów też nie będzie, ale zawsze coś. Na zimę sianokiszonka wysokiej jakości i byki HF w 2 lata około 550kg powinny mieć ;) Ze śrutą to tak myślę, że z 50-100kg przybędzie.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

semos

Przyrosty ciężko określić, w jakich granicach będą się mieściły (0,5-0,6 kg/doba). W 2 lata z trudem będzie do osiągnięcia te 550kg/netto, raczej potrzebne będzie 30 miechów.

Obowiązkiem jest dostarczenie witamin, czyli premiks koniecznie.

Brak dostarczenia witamin oznacza ryzyko wystąpienia np. Trychofitozy - należy więc uwzględnić zawartość cynku i witaminy A.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

Tylko my trzymamy krowy, pastwisk blisko domu mamy tyle co dla krów tak samo ze śrutą.

 

A tak to myślimy skosić te łąki o które ludzie aż się proszą i narobić sianokiszonki i odchowywać byki od swoich krów.

 

A jeśli byśmy kupowali zboże w naszym rejonie to szkoda naszej pracy bo musielibyśmy dołożyć do tego interesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pioter21    0

Panowie a u nas są rolnicy ,,starsi,, którzy hodują metoda jak było kiedyś i otóż dają oni np bykom przez cały rok, tzn latem trawę zieloną a zimą suche siano i trochę paszy z pszenicy, nie otrzymują nic więcej żadnej kukurydzy, wysłodków, kiszonek i nic innego a byczek który ma 2 lata stając na wadze bez problemu ma 650-700 kg, sam widziałem bo byłem pomóc przy odbiorze. Oczywiście tak robią ludzie starsi po ok 65-70 lat ale kiedyś tak było i rosło więc czemu by teraz nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Świetnym dodatkiem do dawki mogą być śruta rzepakowa + wysłodki suche. Za razem białko i energia. Jeśli masz możliwość kupienia melasy, to polej nią siano, zjedzą ze smakiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj