luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kacper123    0

A więc tak, kiszonki z kukurydzy nie mam, a w zeszłą zimę dostawały sianokiszonkę. Słabo rosną to znaczy, że jałówka, która ma 14 miesięcy ma ok. 150 kg , a dwuletni byk ważył 500 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

14 miesięcy i 150kg?? :D to chyba jest skóra a kość nie możliwe żeby tak mało ważyła. Ja mam w tej chwili byczka (dostaje siano, śrutę trawę) ma 4 miesiące i wazy już ponad setkę :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0
A więc tak, kiszonki z kukurydzy nie mam, a w zeszłą zimę dostawały sianokiszonkę. Słabo rosną to znaczy, że jałówka, która ma 14 miesięcy ma ok. 150 kg , a dwuletni byk ważył 500 kg

Witam :D

Kontaktowałeś się może z weterynarzem w tej sprawie ? Może ta jałówka ma pasożyty ? Warto by było jej coś dać na robaczki, a pije regularnie ? tzn normalne ilości wody ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55
A więc tak, kiszonki z kukurydzy nie mam, a w zeszłą zimę dostawały sianokiszonkę. Słabo rosną to znaczy, że jałówka, która ma 14 miesięcy ma ok. 150 kg , a dwuletni byk ważył 500 kg

 

A może to kwestia to kwestia genów, czy przypadkiem puszczane krowy nie są spokrewnione z bykami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

14 miesiecy i 150kg chyab cos zle napisales moim zdaniem .. opasy rosna tak z 2lata cos kolo tego .. byki dochodza po 2 latach 800kg a nawet i wiecje a jałowki do 500-600 wujek mial byka 2 lata nawet chyba nie i mial blisko tone

 

A dostają rano śrutę i kiszonkę z żyta w południe jest pojona cześć która nie ma pojdeł no i siano i wieczorem ziemniaki kiszonkę z żyta i śrutę..

ja nie ma kiszonki z żyta to kiszonkę z kukurydzy dostają ..

 

A wiecie może co jest lepsze od kiszonki z żyta dla opasów bo z kukurydzy od jesieni do czerwca starczyło i potem było z żyta ale coś ta kiszonka taka marna ale chociaż już jedzą bo nie bardzo im na początku smakowała..

 

Najszybciej rosły jak była kiszonka z liści od buraków wtedy wcinały aż im się uszy trzęsły i rosły jak ta lala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kacper123    0

A więc tak doszedłem do wniosku, że opasy słabo rosną gdyż zbyt krótko dostawały mleko, jałówka, która piła je przez prawie 3 miesiące różni się wielkością od pozostałych (stosuję preparat mlekozastępczy). Mam 7 krów i hoduję wszystkie urodzone cielaki więc nie mam ich zbyt wiele, ostatnio urodzonej jałówce daję śrutę i paszę do woli, zielonkę i siano teraz trzeba poczekać na efekty :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

Czy na pewno długość okresu odpajania mlekiem ma wpływ ma przyrosty?


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Jak cielak stoi przy krowie do wielkości 300 kg to nabiera w oczach, pije i je ile chce wtedy, wiec wiesz.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fazi161    0

Ja mam takie pytanko czy cielęta (byczki mięsne )od 150kg można odpajac jakim środkiem mlekozastępczym??? I czym jeszcze można karmić takie cielęta żeby miały duży przyrost ? Robi tak ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursuss    16

U nas cielęta chodzą przy krowach w tym roku i jeden najładniejszy byczek który będzie miał 6mc będzie miał ok. 300kg.

Cielęta mają takie pomieszczenie w którym mają jedzenia pod dostatkiem czyli kiszonki, śrutu z koncertem, siano i buraki.

W następnym roku postaram zdobyć soje i efekty powinny być jeszcze lepsze. Cielęta zaczynają podjadać mając ok 1mc.

Najlepszą paszą w naszych warunkach i według mnie nie zastąpioną jest kiszonka z kukurydzy. Hoduję bydło limousine i nigdy nie stosowałem preparatów mlekozastępczych ale jeśli są chodź w części podobne do mleka do naprawdę warto. Kiedyś mieliśmy bydło mleczne i cielętom gotowaliśmy len i dawaliśmy mleko i przyrosty były naprawdę dobre. Len również bardzo dobrze wpływa na trawienie i nigdy nie miałem żadnych problemów z biegunkami itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
orzel7    0

Większość pisze że hodowla bydła mięsnego bez kiszonki z kuku jest nie możliwa ja chciał bym temu zaprzeczyć, mam nie wielkie stado 18 sztuk byków w różnym wieku karmione są głównie ziemniakami, śrutą, siano, słoma jęczmienna, mieszanki trawowe, kukurydza spasana na zielono. Byki przed upływem 21miesięcy osiągają wagę 800kg(trzymam tylko Limousine) mają dobrą mięsność, nigdy nie było problemów związanych z tym że podaje się im ziemniaki. Taki sposób się opłaca ponieważ główną rośliną uprawianą u mnie jest ziemniak, przy sortowaniu zostaje sporo materiału ubocznego(drobne, zielone itp) wszystko jest spasane dzięki temu opas jest opłacalny. Bez kiszonki też można naprawdę :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

Ziemniaki są paszą energetyczną i tak samo dobrą jak kukurydza. Opasanie ziemniakami jest bardzo dobre, jeśli masz ich nadmiar. Ja teraz karmię byki śrutą i wytłokami jabłkowymi. Jedzą to bardzo chętnie i nawet nieźle rosną


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
orzel7    0

Oczywiście ze wszystkim trzeba zachować umiar i stopniowo dawać coraz większe dawki ziemniaków aby zwierzęta mogły się "przyzwyczaić"

 

masiew mógł byś coś więcej tych wytłokach napisać, np jak to się przechowuje, jaka jest tego cena i gdzie to kupujesz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

Wytłoki mam z wytworni win, przechowuje je przez zakiszanie. kiszą się bardzo dobrze. Za stara płace 100 zł. to jest jakieś 20 ton


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja tam daje 4kg dziennie mieszanki straczkowo zbożowej dla opasów, sianokiszonka, słoma i siano do oporu. Ale u mnie są jakieś postępy a nie jak u kolegi u którego 14mies i 150kg. to waga odsadka od krowy mlecznej u mnie. W 14-18 miesięcy byk ma mieć 600-700kg minimum, jałóweczka w tym samym przedziale wiekowym ma 500-600kg. :)


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer21    1

Czy mógłby mi ktoś pomóc bo nie chce napoczynać nowego tematu bo dostałem dzisiaj już dwa ostrzeżenia :) :

25%-mieszanki

25%-pszenżyta

25%-żyta

25%-jęczmienia

CZY TO DOBRE PROPORCJE NA ŚRUTĘ DLA BYKÓW MIĘSNYCH CZY NIE ZA BARDZO?????

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję!

 

 

 

Masz jedno ostrzeżenie a nie dwa (przynajmniej narazie :) )

Edytowano przez andrzej2110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Znaczy się mieszanki 50%?

Ja robię po 33% pszenżyta, owsa, jęczmienia


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

U mnie 60% mieszanka strączkową-zbożowa, 20% łubin słodki i 20% pszenżyto.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ja bobik daję raz dziennie na śniadanie i jest on podawany osobno, tak jak śruta rzepakowa i słonecznikowa. Ile ci łubin z ha daje?


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Łubin zależnie ale 2-2,8 tony/ha wychodzi spokojnie bez nawozów jakichkolwiek.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ja to nie mam wyjścia muszę gnojowicę pod strączkowe też wozić ale za to powyżej 6t z ha co roku jest bobiku.

Pozdrawiam


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ja rozważam z bratem opcję: żyto kosimy w maju na kiszonkę i w to jazda najnowszym nabytkiem Vaderstad Top Down, następnie od znajomego pożyczamy Vaderstad Rapid także 3m i siejemy mieszankę jęczmień z owsem po czy kosimy jak urośnie (kiszonka) znowu TD i w to peluszke z wyką posiać, jak urośnie ta także na kiszonkę jak nie to poplon będzie co o tym sądzisz? bo szukam kogoś kto się wypowie na ten temat. Kiszonka dla opasów jakby ktoś pytał, także OT nie robię.

Pozdrawiam


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja myślałem siać rzepik ozimy Brachina(chyba taka nazwa) z żytem na zimę i potem KUKU po tym w maju walić śmiało.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Mieszankę żyto z rzepakiem?

QQ sieje osobno więc nie będę już kombinować.

Pozdrawiam


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj