luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawel74    0

Mam plan 8x20m no ale zawsze można zwiększyć lub zmniejszyć :( Licze że mi tam wejdzie ok 20-25 opasów. Co do wolnostanowiskowej czy uwięziowej to nie wiem do końca ponieważ zdania wielu osób są podzielne. Jedni twierdzą że w wolnostanowiskowej mają więcej ruchu i nie chorują na stawy i mają lepszy apetyt. Drudzy twierdzą że uwięziowa jest lepsza bo jest bezpieczniejsza. Jeździłem po rolnikach z mojej wioski i podglądałem jak to u nich wygląda ale oni nie mają typowej obory tylko chlewy i trzymają tam 5, 10 opasów. Jest 3 co maja typowe to mają stropowe obory ale one są dosyć stare. Nie ma u mnie na wiosce nowej obory dla bydła więc tak dobrze nie mam gdzie podpatrzeć. Myślałem że stropowa będzie dobra ponieważ bym łatwo zadawał siano i słomę :) Ale z drugiej strony koszty są dużo większe i w lato jest straszny skfar w oborze.Może ktoś by coś doradził mądrego. Najlepiej jak by się więcej osób wypowiedział na ten temat.Z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Na taką ilość bydła to nie wiem co Ci doradzić. Wszystko zależy jak zamierzasz te bydło utrzymywać?? Ja mam 28x12 wolnostanowiskową i łatwo policzyć że wedle tabeli na jednego dużego byka potrzeba 0.65m dostępu do stołu paszowego. A jak zrobisz uwięziową to chyba potrzeba 1.1m na sztukę. Poza tym trudno dopasować stanowiska bo wiadomo byki rosną. Jak wszystko będziesz woził taczką to trochę tego bydła tam zmieścisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamg    0

A co powiecie na to 24 ha ornych i u dziadków mógłbym postawić oborę a mieszkają przy lakach i kupić 6 ha łąk i tam hodować opasy ale ile?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O to masz naprawdę sporo roboty przy takiej ilości potrzeba dużego budynku o paszy już nie wspomnę prowadzisz jeszcze jakąś produkcje czy pasze kupujesz?.


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Kolego rano we dwoje zajmuje nam 40 minut. Po południu jest więcej roboty. Co dwa dni wożenie kiszonki co 4 ścielenie słomy. Obornik co 2-3 miesiące od większych co 4 od mniejszych. Obora na głębokiej ściółce i ciągnik z turem. Więcej jest roboty z odpajaniem cieląt, Ale formuje grupy cieląt po 20-25 sztuk 2 miesiące i odpojone. I tak 2 razy w roku. Cielętnik i dla chorych byków mam osobną obore. A no paszy troche potrzeba. Paszy nie kupuje tylko, jedynie dla cieląt pasze granulowaną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

Czy stosujecie jakieś koncentraty przy odchowie cieląt w wieku do pół roku?

Z czego robicie mieszanki treściwe? (w jakich proporcjach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10
@marian892 ile posiadasz ha dla takiego stada?

Sieje kukurydze w tym roku 14 ha do tego zboże z 30ha i łąki kosze wszędzie gdzie się da bo ludzie w mojej okolicy nic nie hodują i oddają każdy kawałek. Słomę też zbieram z całej okolicy.

Moje byczki dostają tylko do 3 miesiąca pasze treściwą a później śrut ze zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Kupuje i sprzedaje tylko byki. Co prawda mam teraz 7 jałówek miszańców i chce jeszcze z 7 kupić na mamki bo mam blisko domu łąki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

marian 892 pisałeś że chcesz powiększyć hodowle z 70 do 120sztuk. Czyli w związku z tym będziesz musiał postawić oborę, czy chcesz dobudować do starej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Na dzień dzisiejszy spokojne mogę utrzymać 100 sztuk. Nowa obora była planowana na 80 dużych byków. Wiadomo z mądrym planowaniem kojcy i grupowaniem bydła można pomieścić więcej. Jak braknie miejsca to mam jeszcze stodołę 8x20m która jest teraz pusta. I właśnie ją chcemy w przyszłości przerobić dla jałówek. Chyba że nie będzie się to wogóle opłacało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@marian u mnie połowa Twoich ha musi starczyć na lekko ponad 100sz opasów ;) co do pracy przy nich to przy odpowiednich budynkach, organizacji można naprawdę ograniczyć do minimum...a gdyby podawać TMR raz na 2 dni to co drugi dzień wolny ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Masz racje, od dłuższego czasu myślę nad wozem paszowym i na pewno byki by lepiej rosły. Tylko że ja ma dosyć słabe ziemie i plony są nie równe wszystko zależy od pogody. Ja myślę że około 150 sztuk bym wykarmił bez problemu. Powiem że w tej nowej oborze max godzina dziennie roboty ;) Jedynie cielęta wymagają sporo pracy. Bo jak źle odkarmisz małego to i dużego nie będzie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojtek01    14
Kwestia podejścia do całej sprawy. Jeśli będę z góry zakładał, że się nie opłaca to po co wogóle co kolwiek robić ?? Z mojego dość wnikliwego rozeznania wiem że opłacalność takiej hodowli zaczyna się od ok. 20 mamek. Ja na tą chwile będę mógł mieć ok 40 mamek. Jasne że nie od razu będzie ok bo stado podstawowe trzeba zbudować ale powoli - nic na siłe i oby bez pośpiechu. A co do świnek to ja wiem jak się przy nich pracuje bo jeszcze troszkę macior mam. W moim rejonie jest dużo hodowców świń i to takich co oddają po kilka tysięcy rocznie ale nie ma ani jednego hodowcy bydła i ja w tym widzę swoją szanse.

Pozdrawiam

 

Witam wszystkich. Masz rację zorak trzeba zakasać rękawy i orać. Mam 8,5 ha ziemi i utrzymuję w tej chwili 30 szt.bydła mięsnego w tym 17 szt.opasów. Jak za byka 20 miesięcy weźmie się 5900 zł to nic więcej nie trzeba. Próbowano zemnie zrobić świniopasa, ale się im nie udało. Powiedzcie mi, która świnia potrafi przyrosnąć prawie 2kg na dobę.

Mój rekord to 403 kg w 152dni. Czy któraś świnia to potrafi. Mogę Ci trochę krów odsprzedać, mogę dorzucić byczka blonda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikic360    56

Ale ten byczek 20 miesięcy to chyba do dalszej hodowli. Czy na mięso? Jak tak to jaki cudem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juras    1

marian 892 czy masz przy tej nowej oborze jakiś zbiornik na gnojówkę, czy po prostu ścielesz tyle żeby było sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Mam ok 4ha łącznie z łąkami. Hoduje na tym 7szt bydła 12świń i 1 konia. Niedługo dobędzie mi ziemi w tym łąk. Zamierzam postawić oborę, taka na ok 10szt pow 350kg na uwięzi; 10 mamek + cielaki(do 350kg) razem luzem na głębokiej ściółce z dostępem do łąki 24h na dobę zima lato. Zastanawiam się nad tym czy nie potrzeba zapewnić bydłu na uwięzi wyżej temp chowu np niż gdyby nie było uwiązane. Zamierzam postawić taka jakby wiatę obita deskami i jakaś izolacja wiatroszczelna, bez dodatkowych dociepleń; dół obory wybetonowany i od zewnątrz zaizolowany styropianem żeby nie przemarzał reszta konstrukcji drewniana. Co proponujecie na dach?

 

 

 

 

 

Widze ze nic w tym temacie sie nie dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj