luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
benio1967    153

przeważnie cielak który ma 100 kg to już jest odpojony i przechodzi na pasze stałe,ja takie kupuję ,czasami trochę większe i nigdy nie płacę po 20 zł  za kg-niema takich cen,a hf 50 kg to niechcę i za darmo bo wszystkie ściany będą żółte a leki drogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

A gdzie słoma, siano, śruta ja ci powiem mam ok 100 ha ornej i 15 łąki trzymam ok 200 szt. Fakt co roku sprzedaje z 20 ha pszenicy i z 10 ha buraków, 10 rzepaku,a resztę z 60 ha wszystko wpierdolą byki i mamki dodam że ziemie mam średnio w 3b, nie licząc jeszcze słomy z rzepaku i pszenicy i wytłoków z buraków  które jeszcze dokupuje. Rocznie zużywam łącznie jakieś 1600 bel(160cm) słomy, chyba że chcesz trzymać to na rusztach ale jeść też muszą. Jak chcesz już koniecznie kupić jakąś dużo ilość to weź z 200 odsadków po 250 kg ale cena wyjdzie w granicach 3200, może coś utargujesz przy takiej ilości, jak będziesz miał rozeznanie w paszy to zwiększysz . 600 szt to by cię wjebało z kopytami. Żeby ci nie przyszło do głowy brać jakiejś większej ilości mamek jak niektórzy ci radzą, zaczną się wycielenia, ciężkie porody biegunki cieląt, wypadnięcia macicy,tragedia  wiem co piszę bo to przerabiałem. Do tego nie poświęcisz 30 nocy. U mnie w sąsiedztwie jest gość co ma 200 matek i chodzi przy tym 1 zootechnik i 3 kolesi po 2 na   zmianę,  mają warty w nocy. Najmniej roboty będziesz miał z odsadkiem ale przy dużej ilości coś ci zostanie

Edytowano przez szaman1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

A gdzie słoma, siano, śruta ja ci powiem mam ok 100 ha ornej i 15 łąki trzymam ok 200 szt. Fakt co roku sprzedaje z 20 ha pszenicy i z 10 ha buraków, 10 rzepaku,a resztę z 60 ha wszystko wpierdolą byki i mamki dodam że ziemie mam średnio w 3b, nie licząc jeszcze słomy z rzepaku i pszenicy i wytłoków z buraków  które jeszcze dokupuje. Rocznie zużywam łącznie jakieś 1600 bel(160cm) słomy, chyba że chcesz trzymać to na rusztach ale jeść też muszą. Jak chcesz już koniecznie kupić jakąś dużo ilość to weź z 200 odsadków po 250 kg ale cena wyjdzie w granicach 3200, może coś utargujesz przy takiej ilości, jak będziesz miał rozeznanie w paszy to zwiększysz . 600 szt to by cię wjebało z kopytami. Żeby ci nie przyszło do głowy brać jakiejś większej ilości mamek jak niektórzy ci radzą, zaczną się wycielenia, ciężkie porody biegunki cieląt, wypadnięcia macicy,tragedia  wiem co piszę bo to przerabiałem. Do tego nie poświęcisz 30 nocy. U mnie w sąsiedztwie jest gość co ma 200 matek i chodzi przy tym 1 zootechnik i 3 kolesi po 2 na   zmianę,  mają warty w nocy. Najmniej roboty będziesz miał z odsadkiem ale przy dużej ilości coś ci zostanie

Mamki i biegunki cieląt? To nie wiem w jakich warunkach trzeba trzymać bydło żeby coś takiego się zdarzyło Jedyna opcja to wprowadzanie do stada obcych cieląt Co do reszty zgoda - przy tylu sztukach zawsze będzie sporo komplikacji porodowych czy poporodowych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

przeważnie cielak który ma 100 kg to już jest odpojony i przechodzi na pasze stałe,ja takie kupuję ,czasami trochę większe i nigdy nie płacę po 20 zł  za kg-niema takich cen,a hf 50 kg to niechcę i za darmo bo wszystkie ściany będą żółte a leki drogie.

 

 

 

ile płacisz za sierscia 100 kg po 18zł ?  :D  a po ile sprzedajesz ? po 7 zł ?  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfilipek1    8

kupisz z firmy np 50 cielat po 100kg to chociaz mowi ci ta osoba ze szczepione to  i tak trzeba zaszczepic bo powiedziec sobie mozna z 50 cielat moze sie tb zmarnowac z 3-6 cielat to juz odpada to kasy odchodzi od kazdego cielaka okolo 1400zl a kupic koncentraty łąki zasiac zebrac to niewiele co zostanie na nich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

baraki sieje na zimę jakieś 30 ha żyta na zimę kosze to w maju na kiszonkę , później sieje po nim kukurydze  reszta to jęczmień peluszka owies pszenżyto i z tego robię treściwą + koncentraty i śruta rzepakowa. Myślę że za 3200 kupisz ładne byki przy takiej ilości nie muszą być 100% bo za mieszańce np charolaise na LM czy angusa płacą tyle samo byle byk miał budowę

 

 

maron czy ty masz pojęcie o wirusowej biegunce,   nie tylko obce cielaki dokupione ją przenoszą równie dobrze może to być wet wezwany np do ciężkiego porodu który jedzie prosto z zainfekowanej siedziby z małymi cielakami , lub jakiś przypadkowy gość w oborze . Miałem kryptosporydiozę, cielak mógł mieć w 4 dniu o godz 22 zatwardzenie i leżeć w puchu słomy a w 5 dniu  rano miał biegunkę z krwią w 6 , 7 padały.  Poza tym biegunkę pokarmową jaką masz na myśli łapaną najczęściej z brudu można wyleczyć w 2 dni bez większych powikłań. I powiem ci że w stadzie 60 matek trzeba się trochę nachodzić żeby wychwycić każdą biegunkę cielaka na dobrą sprawę krowa położy się na gówno cielak wypije z brudnego wymienia i biegunka prawie murowana 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Witam. Mógłby mnie ktoś uświadomić ile balotów sianokiszonki zje opas od cielaka do końca jego życia ;) A także ile do tego zje siana.
Ile balotów siana można uzyskać z 1 ha przy 3 pokosach rocznie, oraz ile sianokiszonki też przy 3 pokosach oraz kiszonki z żyta można uzyskać z 1 ha.
Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Nic trudnego kupi importowane z zamordowanymi plucami na Amen...nie ważne czy duży czy mały

Zakupić 50 szt i utrzymać je dwa lata to są spore koszty samej objetoscowki a przy takim roku jak ten to lepiej sprzedać pasze i się nie narobić bo kasa taka sama...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam. Mógłby mnie ktoś uświadomić ile balotów sianokiszonki zje opas od cielaka do końca jego życia ;) A także ile do tego zje siana.

Ile balotów siana można uzyskać z 1 ha przy 3 pokosach rocznie, oraz ile sianokiszonki też przy 3 pokosach oraz kiszonki z żyta można uzyskać z 1 ha.

Pozdrawiam ;)

 

nikt ci szczegółowo nie odpowie na to pytanie bo jest czysto teoretyczne

z 1 ha zyta na kiszonke mozna miec 20-25 rolek 120x120, sianokiszonki moze byc 60, moze byc 30 

 

poza tym to widze ze myslisz o opasach, rezygnujesz ze swini ?

 

 

 

benio1967

 

no to dobrze kupiłes bo po 8zł za kg i to ma sens, ale ile jest ogłoszen ze chca po 1800zł za cielaka 100kg, ostatnio nawet znalazłem ogłoszenie w którym cielaki były po 2100zł plus vat za 100-110 kg, niby bbb, kogos ostro pogieło

niedługo to krowa 600kg bedzie mniej warta niz jakis siersciuch nad zdechnieciem

 

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

że świń już zrezygnowałem, a opady mam teraz ale karmienie tylko stanem i wyslodkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

nikt ci szczegółowo nie odpowie na to pytanie bo jest czysto teoretyczne

z 1 ha zyta na kiszonke mozna miec 20-25 rolek 120x120, sianokiszonki moze byc 60, moze byc 30 

 

poza tym to widze ze myslisz o opasach, rezygnujesz ze swini ?

 

 

 

benio1967

 

no to dobrze kupiłes bo po 8zł za kg i to ma sens, ale ile jest ogłoszen ze chca po 1800zł za cielaka 100kg, ostatnio nawet znalazłem ogłoszenie w którym cielaki były po 2100zł plus vat za 100-110 kg, niby bbb, kogos ostro pogieło

niedługo to krowa 600kg bedzie mniej warta niz jakis siersciuch nad zdechnieciem

 

Te ceny napędzają pośrednicy i chcą nas naciągnąć na grubą kasę .Na necie pełno jest takich cwanych lisów ,ale lepiej poszukać z ogłoszenia z gazety  w swojej okolicy cielaki .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Tu mam przyklady dawek na bazie kukurydzy do których trawa nie jest potrzebna:

http://www.zootechnik.com/downloads/Bydlo%20opasowe%20ras%20miesnych%20150-200%20kg,%201200%20g%20przyrostu.pdf

http://www.zootechnik.com/downloads/Bydlo%20opasowe%20ras%20miesnych%20350-400%20kg,%201600%20g%20przyrostu.pdf

http://www.zootechnik.com/downloads/Bydlo%20opasowe%20ras%20miesnych%20550-600%20kg,%201600%20g%20przyrostu.pdf

Jak by nie liczył koszt paszy na kg przyrostu zamyka sie między 2,5 a 3zł.

Koszty:

byczek mięsnej rasy 100kg 1500zł

pasza 100-600kg = 500*3=1500

razem koszty 3000/szt

Przychód 

600*8=4800

4800-3000=1800/szt

 

Teoretycznie wygląda to na dosć opłacalny biznes.

sprzedając 400szt rocznie razy 1800 daje 720 tyś

Pytanie jakie sa jeszce inne koszty oprócz paszy, np leczenie, jakaś profilaktyka?

 

Co do budynku to licząc 2m na sztukę to na 400szt potrzeba raptem 800m kwadratowych jakiejś taniej wiaty, porównując to z kosztami i rozmiarami chlewni to jest mały pikuś.

 

O.K.

Załóżmy że masz gotówkę na zakup odsadków, zaopatrzenie się w pasze treściwą oraz objętościową.

Inne koszty to m.innymi obsługa zwierzaków taka jak zadawanie paszy, usuwanie obornika, słoma do ściółkowania, magazynowanie obornika bo będzie go sporo, logistycznie sporządzanie paszy treściwej i jej zadawanie.

 

A i mam pytanie Baraki, ten pomysł na kilkaset sztuk to że tak powiem miałbyś pod ręką, czy w kilku pomieszczeniach w obrębie iluś kilometrów?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Czy kolega z chęciami na sporą hodowlę opasów wliczył weterynarza na stałe ? U mnie są dwie takie hodowle łącznie z krowami ,ale trzecia jest tylko same mamki cielaki dokupuje gość i 2 sztuki od krowy odchowują .To też weterynarz jest na stałe  pod telefonem .

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

za pazernosc trzeba płacic  :D  jakby kazda mamka chowała tylko swojego cielaka to wet by nie był potrzebny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

Zaplecze paszowe na takim areale spoko ale zakup 100-200 szt samobójstwo!Załóżmy kupujesz 50 odsadków 160000 zł (masz wolną taką kasę to super i nie ma tu z mojej strony szyderstwa).Te sztuki jednak od zaraz po przywiezieniu chcą jeść tylko co?Rok wcześniej musisz zabezpieczyć się w paszę dla takiej ilości.(nie masz jeszcze cielaka a kiszonka już zakiszona siano pod dachem itp).Dostajesz cielaka i już myślisz o paszy dla kolejnych bo te jedzą tą którą masz.I znowu wydajesz 160000 + pasze ale już na 100 szt, a pierwsza 50-tka jeszcze stoi w oborze.Jesteś rok bez dochodu z ładnych paru ha.Jak daj Bóg nie będzie upadków klęski suszy lub spadku cen to spoko ale jak nie...?Nie piszę szyderczo,nie wyśmiewam myślę tak samo teoretycznie jak Ty.Możesz się nie zgodzić ze mną.Życzę powodzenia i satysfakcji z hodowli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baraki    0

Dlaczego samobójstwo? Co do paszy to i tak co roku wszystko obsiewam kukurydzą, zostawiam tylko tyle na inne uprawy zeby spełnic wymogi dywersyfikacji, różnica tylko w tym czy zbiore to na ziarno czy kiszonke. Teraz tez wszystko idzie na pasze dla trzody.

Nawet gdybym nie miąl swojej kasy to biorąc kredyt i kupując we wrześniu 400szt odsadków za 1,2mln teoretycznie przy intensywnym żywieniu po roku mógł bym juz sprzedać i zarobic 1000/szt Odsetki to jakies 84tyś czyli jestem 300tyś do przodu. Problemme może byc tylko spadek cen, trudno przewidziec co będzie za rok, teoretycznie wołowina nie powinna tanieć, jest też możliwośc ekxportu ale pozosatje jeszcze ryzyko kursowe, jak by zł umocnił sie w między czasie o 50gr to myślę że z zarobku nici albo i dokładka.

Dlatego chyba raczej wybiorę krowy mleczne, futrowanie praktycznie to samo, dochodzi tylko dojenie a zarobek chyba pewniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wstaw 100 szt odsadka bez kredytu i zobaczysz czy warto sie w to pchac, krowy mleczne to sobie daruj bo popłyniesz ...

ile masz swin ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

baraki sieje na zimę jakieś 30 ha żyta na zimę kosze to w maju na kiszonkę , później sieje po nim kukurydze  reszta to jęczmień peluszka owies pszenżyto i z tego robię treściwą + koncentraty i śruta rzepakowa. Myślę że za 3200 kupisz ładne byki przy takiej ilości nie muszą być 100% bo za mieszańce np charolaise na LM czy angusa płacą tyle samo byle byk miał budowę

 

 

maron czy ty masz pojęcie o wirusowej biegunce,   nie tylko obce cielaki dokupione ją przenoszą równie dobrze może to być wet wezwany np do ciężkiego porodu który jedzie prosto z zainfekowanej siedziby z małymi cielakami , lub jakiś przypadkowy gość w oborze . Miałem kryptosporydiozę, cielak mógł mieć w 4 dniu o godz 22 zatwardzenie i leżeć w puchu słomy a w 5 dniu  rano miał biegunkę z krwią w 6 , 7 padały.  Poza tym biegunkę pokarmową jaką masz na myśli łapaną najczęściej z brudu można wyleczyć w 2 dni bez większych powikłań. I powiem ci że w stadzie 60 matek trzeba się trochę nachodzić żeby wychwycić każdą biegunkę cielaka na dobrą sprawę krowa położy się na gówno cielak wypije z brudnego wymienia i biegunka prawie murowana 

Odkąd przeszedłem na same mamki i nie wstawiam obcych cielaków nie miałem ani jednego przypadku biegunki a wcześniej z kupowanych cielaków miałem kilka upadków rocznie z powodu biegunki Ale to tak poza tematem  bo widzę że radzisz  wstawiać odsadki więc to na pewno lepsze rozwiązanie niż kupno cielaków Pytanie czy pod względem finansowym się opłaci ale to już kwestia indywidualna zależna od zaopatrzenia w paszę i kosztów jej wyprodukowania więc niech każdy sam sobie policzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bluecows1    41

na siedemdziesięciu ha 600 ? 400 ? sztuk opasówki ?

nie odważył bym sie 200 trzymać a na kupnym to w ogóle mija się z celem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

1 ha qq daje powiedzmy 40 ton masy, karmiac cały rok qq na 1 ha mozna utrzymac 5-6 opasów, czyli na 70 ha utrzyma 380 szt, ale słoma i tresciwa z zakupu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj