luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

prox7441    5

witam, od jakiego wieku bądź ilu kg masy ciała cielaka można dawać ziemniaki i w jakich ilościach, oczywiście obok paszy treściwej i siana ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

witam, od jakiego wieku bądź ilu kg masy ciała cielaka można dawać ziemniaki i w jakich ilościach, oczywiście obok paszy treściwej i siana ?

 

do ziemniaków to minimum rok powinny mieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja ziemniakami uczę cielaki jeść,najpierw obierki za jakiś czas krojone a jak mają ponad 150kg to już nawet nie siekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prox7441    5

no to niezła rozbieżność zeznań widzę hehe ale jak kolega ma wypraktykowane od cielaka to znaczy że chyba można

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

wszystko można (no prawie) ^^  ja tam daję od około 3 miesiąca siekane. wiadomo musisz zacząć od małej dawki i powoli zwiększać jak ze wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prox7441    5

dzięki o taką odpowiedź mi chodziło bo mam kilka szt  takich cielaków i nieograniczone ilości ziemniaków do tego siano owies i ziarno kukurydzy i na tym na razie chcę bazować, jak już o tym to jakie proporcje owies kukurydza i sanbull dać jako paszę treściwą i ile tak ok dziennie na szt, może być 100 owies 100 kukurydza i worek sanbull?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesrol    3

kiszonka z kukurydzy jest nakladowa ale jest duzo masy zastanawiam sie zeby z niej zrezygnowac na rzecz gps z mieszanki zbozowej w balocie ale jaka ma wartosc energii musi byc sruta bez niej tego nie ruszy  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

co powiecie o koniczynie perskiej dla opasow jako zielonka? Warto zasiac? Odzywcza jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wniosek musisz wypełnić takie wnioski dostaniesz w ARiMR powiedz że chcesz wniosek o dopłaty do bydła. Ja u siebie ostatnio byłem i wziąłem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć wam tu wszystkim :) Jestem nowa .! Tak wam sie wtrynię w temat słuchajcie mam byka teraz na sprzedaż mieszańca i chciałam sie zapytać czym go tak karmicie na dwa miesiąc przed sprzedażą dajecie mu wiecej ? słyszałam ze są wariaty co białkiem, kreatyną karmią. A i tak czy dodajecie do jedzenia mocznik ? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z mocznikiem bym nie próbował bo można przedawkować jesli dawac to trza było wcześniej przyzwyczaić od paru ziarenek.Jakiś koncentrat kup i zawsze cos tam pomoże.Może ktoś inny się wypowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Ja karmie normalnie tak jak zwykle bez żadnych udziwnień, jak chcesz żeby miał wagę to daj mu piciu dobrego ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

Z mocznikiem bym nie próbował bo można przedawkować jesli dawac to trza było wcześniej przyzwyczaić od paru ziarenek.Jakiś koncentrat kup i zawsze cos tam pomoże.Może ktoś inny się wypowie

Ja stosuje mocznik od trzech lat,grunt to dobrze go wymieszać,ja wsypuje go do mieszalnika.

Pewnie jak byś podał go bez pośrednio to po zamiatane.


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Stosujecie mocznik przy systemie utrzymania tylko uwięziowym czy luzem też można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107
Napisano (edytowany)

ja stosuje w obuch systemach,czy łańcuch czy luz....

Edytowano przez matingus

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Właśnie uwięziowo to rozumiem, ale byk z luzu ma dostęp do paszy ile chce i może tego mocznika pożreć za dużo, tego się właśnie obawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No piciu Panowie czyli co ? dostaje 3 wiadra pełne wody trzy razy karmony na wieczór gotowanymi ziemniakami rano i w południe pasza, kukurydza . Nie wiem co mam zrobic bo byk niby dobrze wyglada na te swoje 1,5 roku ale nie wiem co dawać by przybierał na masie. Górale u na skupuja byki i z pod Krosna Odrzańskiego HF byk 2 lata w kwietniu 850 kilo to normalnie mi oczy wyszły bo myślałam ze to jaja nie wiem jak tak byka można dobic do tej wagi ale co wysoki dostał za niego 6 zł kg. nasz idzie za 7 ale ile tam kilo może z 500 bd miał. Jak ktos takie gospodarstwo ma i wie czym karmić to podzielcie sie :) o moczniku zapytałam bo ten facet gadał ze Tym go pasł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Opisz co mu dajesz jeść,  może ma za mało białka, soję dajesz albo inne dodatki wysokobiałkowe  ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

żywienie jest oczywiście bardzo ważne ale nie zapominajmy też o tym co byk ma w genach. dla przykładu rok temu sprzedałem dwa hf wiek 24m-ce różniły ich tylko kilka dni, dostawały to samo żarcie w tych samych dawkach jeden miał 840 drugi 760 więc różnica znaczna. jak byk od małej krowy to choćby mu na złotej tacy podawać to i tak dużej masy nie złapie, ale fakt dobre zywienie=dobra mięsność nawet na mniejszej sztuce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2079

Ja swoim daje mocznik, sypie po wierzchu paszy 2x dziennie i nie ma problemu. Na początku daje troszeczkę zeby sie przyzwyczaił bo jak dostaną za dużo to biegunka murowana. I ważne jeszcze co dostają bo ja karmie kuku, sianokiszonką oraz liście od buraków i żadnych problemów nie ma. Pierwsze dawki mocznika dostają tak od 200 kg. Tak jak kolega wyżej pisał o genach, mam takiego bysia kupionego z 3 innymi, był najmłodszy, najmniejszy a w tej chwili jest największy z 4.ciagle głodny, wszystko wymiecione z koryta, w listopadzie będzie miał 2 lata a jak go wyżyliśmy na początku maja miał 670kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj