luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
maciejo360    27

Ale o hierarchie już wszyscy

A ja myślałam, że tylko buchajki trzymasz. To jałówki też? ^^

 

Co do otłuszczenia, to racja. Dużo lepszą mają klasowo mięsność, niż te z uwiązu.

Jałówki też, mam 10 ;)

 

Mam też jedną ulubioną, którą da mi pięknego cielaczka..może ;)

 

Po 0,7 ? :D :D

 

Mam 3 jałówki 75% sim, są trzymane na mamki, i mam także 7 jałówek po hf'kach zaplodnionych zwykłym bykiem mieszancem, matki dają średnio dziennie po 27 l, i zastanawiam się czy opłacało by się trzymać tak z 3-4 hf jako mamki zastępcze, czyli dostawialbym do nich cielaki, kolega tak ma i mówi że jedna hf może wykarmic mu nawet 4 cielaki, wiosna-lato-jesień to okres pastwiskowym, natomiast zimą sianokiszonka, siano, może treściwa i może trochę kiszonki z kukurydzy.Chciałbym poznać Wasze opinie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cypiz5    7

Koledzy doradźcie czy dobrze układam dawki pokarmowe dla moich byczków w wadze 250kg bo wydaje mi się że troszke za mało daje więc:

Pasza treściwa to: 110 kg pszenżyta+ 90 kg Pszenicy + 25 kg Sanbulla HP na sztukę 2kg dziennie.

Ziemniaki parowane 3,5 do 4 kg na sztuke dziennie.

Kiszonka z Kukurydzy 3kg do 4 na sztuke dziennie.

Siano do woli ale coraz mniej pobierają wolą pasze :)

Więc prosze doradźcie mi czy jest ok czy powiekszyć im troche treściwą itd. Z przyrostów narazie nie jestem jakoś bardzo niezadowolony są to simentale i mieszańce z nimi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam problem z roczną jałówką simetal. Kupiłem ją dwa tygodnie temu i jadła samą sianokiszonke i siano. U mnie karmimy dużą ilością kukurydzy plus treściwe i słoma na pościułke, ale tak aby przejadły jak chcą. U tej jałówki wystąpił problem z brakiem apetytu, (boki wpadły do środka) przez pierwszy tydzien dawałem jej sianokiszonke. Macie pomysł jak jej pomóc? I czy mógłyby mi ktoś wytłumaczyć jak powinno się postęować w przypadku zmiany paszy ? Wiem, że stopniowo się powinno zmieniać. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Nie rozumiem części Twojej wypowiedzi, karmiłeś ją sianokiszonką i sianem, ale u Ciebie karmi się kiszonką z qq, treściwe i słomą O.o i o co tu chodzi?
To w końcu jak ją karmiłeś qq i treściwe czy sianokiszonka?Dalej to opisz ten problem, straciła apetyt z dnia na dzień?Wybiera coś lepszego do jedzenia czy nic nie rusza?

Co masz na myśli, chcąc się dowiedzieć o zmianie paszy?Zamiast kiszonek będziesz dawał coś innego?Pisz dokładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

niedługo siew zbóż moze doradzicie co lepiej zasiac dla opasow?? jęczmień czy pszenzyto jare ?? i czy duze roznice w plonie ?? posiane juz zostalo żyto do tego dojdzie mieszanka (owies -pszenica-jęczmien), owies,gryka(na sprzedarz) czy lepiej zasiac troche pszenzyta i jeczmienia czy cos wybrac ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycerz    142

jęczmień najlepsza pasza,bądz też mieszanki zbożowe takie jak owies +jęczmień,a co do dawkoawani

na sztuke ponad 300 kg najlepiejej wychodzi 2/3 kilo zboza+witaminy+1 kg soji albo żepaczanki kukurydzy 15 kg na sztuke dzinnie i powinny osiągnoć  +/-1400g przyrostu dzinnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

dlaczego jeczmien najlepsza pasza? co sadzisz o pszenzycie zamiast jeczmienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycerz    142

jęczmień ma wszystko czego potrzeba,wpisz sobie wartośći zbóz paszowych,a co pszenżyta to sie nie wypowiem ja nie umiem tym paś zaraz pęczy i inne uda,ale jak kto umie tak robi może jak od małego dostana pszenżyto to bedą jeśc ale takiemu co nie dostawał pszenżyta to bym sie bał dac,ja wale jeszmien i mieszanki i tylko na tym jade i nie narzekam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

to załózmy ze posieje jęczmien i pszenzyto do tego żyto,owies, i moze troche mieszanki to w jakich proporcjach ułozyc dawke ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

co koledzy myslicie o tym żeby zamiast kiszonki z kuku podawac bykom mielone kiszone ziarno z kukurydzy wraz z osadkami?


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

nie, gdyż odpada w tym przypadku łodyga z liśćmi, która jest w tym przypadku zapychaczem żołądka.


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

nie nie no CCM jest lepszą paszą niż kiszonka z całej rośliny kuku ta łodyga to jest tylko do zapchania bo ona nie ma prawie że nic wartości ale wiadomo że byk musi być najedzony i czymś trzeba zapchać chociaż jak ma sie duzo dobrej paszy to lepiej wiadomo że tą wartościową paść :) ale czy to ekonomicznie będzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

wiem że byk potrzebuje paszy objętościowej . Chodziło mi raczej o żywienie w stylu : kiszonka z roślin wysokobiałkowych ,np z lucerny lub koniczyny, do tego troche słomy, a ziarno kuku jako tanie żródło energii


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

Może nie w tym temacie ale ile powinien wazyc srednio byczek w wieku 9 miesiecy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

Panowie co waszym zdaniem jest bardziej opłacalne w żywieniu opasów, śruta sojowa czy koncentraty? Czy w którymś przypadku jest lepszy przyrost masy ciała?

Według mnie koszt oscyluje w takich samych granicach, chodzi głównie o przyrosty po śrucie a po koncentracie. Zauważyliście jakąś różnice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

koncentrat to nie tylko białko i ile jest w nim soji to trzeba doczytać bo ilość białka podana to może być troszkę soji, rzepakowej ale i mocznik. w koncentracie też są witaminy.

 

moim zdaniem taniej wychodzi podać osobno witaminy(premiks) i osobno srute rzepakową czy sojową :)

 

a i co do pytania podając same koncentraty lub samą soje to lepiej będą rosnąć po koncentracie bo do soji trzeba by dać właśnie tych witamin ;)

 

mam nadzieje że zrozumiale odpisałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojak1986    1867

koncentrat to nie tylko białko i ile jest w nim soji to trzeba doczytać bo ilość białka podana to może być troszkę soji, rzepakowej ale i mocznik. w koncentracie też są witaminy.

 

moim zdaniem taniej wychodzi podać osobno witaminy(premiks) i osobno srute rzepakową czy sojową :)

 

a i co do pytania podając same koncentraty lub samą soje to lepiej będą rosnąć po koncentracie bo do soji trzeba by dać właśnie tych witamin ;)

 

mam nadzieje że zrozumiale odpisałem :)

 

Najlepiej to rosną na mleku :D A tak szukamy taniego białka, aby minimalizować koszty, każdy tu szuka złotej recepty a jej nie ma, każda sztuka jest inna i inaczej rośnie. Moim zdaniem pasze objętościowe w większej ilości powinny iść tam gdzie komuś nie zależy na wybiciu, albo minimalizacja kosztów poprzez czas odchowu. Dobre wybicie  gwarantuje rasa i białko, bez niepotrzebnego rozpychania brzucha tylko ktoś musi uczciwie zapłacić za taki towar!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam 3 boksy wszystkie mają mniej więcej 30 m2 głęboka ściółka są tam tuczniki ale zamierzam się przestawić na opasy w 3 grupach wiekowych ile mógłbym zmieścić tam byków odchowanych max do 24 miesięcy. w przyszłości zamierzam wyremontować część stodoły który uległ zawaleniu podczas wichury dodatkowo 77m2. Drugie pyanie ile na maksymalną obsadę musiał bym zasiać qq i mieć siana w tych 3 grupach wiekowych mam już do dyspozycji 1,5 ha lucerki którą zbiera wuja. Ziemię mam 2,3 i pare hektarów 4 i 5 klasy łącznie 16 ha.Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj