luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Nie wiem czy to jest odpowiedni temat ale mam sprawę która nie daje mi spokoju.Zamierzam zasiać na wiosnę owies+jęczmień+groch na kiszonkę, chciałbym to zakisić w pryzmę.I tu jest pytanie czy taką mieszankę kosić z pnia czy najlepiej skosić rotacyjną(której nie mam),przegrabić,zgrabić i zebrać orkanem.W jaki sposób mam ocenić zawartość suchej masy w takiej kiszonce?

P.S. Pierwszy raz będę siał zboże na kiszonkę,nastawiam się na hodowle byczków, dzięki za wyrozumiałość. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo2014    2

A powiedzcie mi koledzy po fachu jak to jest z podawaniem samej paszy tresciwej bydłu opasowemu, bez żadnej objętościowej(jedynie troche siana), stosuje ktos z was taką metode??

 

bedę wdzieczny za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Kiedyś tak dawałem, tylko że siana dawałem normalnie gdzieś belkę małą na szt dzień. Bydło musi mieć siano słomę bo to przeżuwacze, Po sianie i trściwej,  owies i żyto po 50% i tęż rosły, tak więc nie musi być QQ lub inne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Nie musi być nawet treściwej i kukurydzy i też urośnie, ale jak długo... Moim zdaniem to nie ekonomiczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo2014    2

kiedys dawałem pasze od tuczników ale rezultatów widocznych nie było, koledzy a ktos stosuje koncentraty do bydłą opasowego firmy provimi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

Witam,co może być przyczyną u mojego byczka ok.200kg trzęsą się tylne nogi i przestępuje z nogi na noge

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paw11    2

witam słyszał ktoś o kontraktacji byczków [odsadków] z firmą agraimpex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Nie musi być nawet treściwej i kukurydzy i też urośnie, ale jak długo... Moim zdaniem to nie ekonomiczne

 

Kiedyś miałem same krowy, opasów raczej nie hodowałem ale raz zostawiliśmy z ojcem jednego, dostawał tylko siano, śrutę i ziemniaki. Uwieżcie miał 16 mc od urodzenia i zważył się 693 kg, to chyba nie tak żle było. Jeszcze dodam że był HO

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Witam,co może być przyczyną u mojego byczka ok.200kg trzęsą się tylne nogi i przestępuje z nogi na noge

Sprawdziłeś jaką ma temperaturę?Nogi ani stawy nie są opuchnięte?Nie boli go jak dotykasz?Oglądałeś racice?

 

Piotrek pogratulować takiej sztuki ;)

Edytowano przez maciejo360
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Nie jestem pewny ale może mu brakować makro lub mikro elementów magnezu lub wapnia.Nie miał nic wcześniej z nogami, czy to stało się tak nagle czy od małego tak miał?Próbowałeś coś z tym zrobić?

 

Podaj szczegóły bo tak to wróżenie z fusów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo2014    2

poradzcie mi koledzy,otóż mój problem to zauwazylem u bydła opasowego kawałki kukurydzy z qq w kael,czym to jest spowodowane? czyzby za mała dawka białka w paszy tresciwej?
Dodam tylko ze daję pasze w ilosci 50 kg owsa i 50 kg jęczmienia ora ok. 20 kg pszenzyta do tego koncentrak byk 30% z provimi,
moze zwiekszyc do tego składu koncentratu a moze zmniejszyc sklad procentowy śrutu ?
prosze o porade w celu lepszego trawienia tych kawałków kuku, pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

zacznij podawać żywe kultury drożdży (np dolcell 50g/szt to około 30gr). Tylko koniecznie "żywe", drożdże paszowe nie pomogą. Poprawi się trawienie no i przyrosty


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to jest odpowiedni temat ale mam sprawę która nie daje mi spokoju.Zamierzam zasiać na wiosnę owies+jęczmień+groch na kiszonkę, chciałbym to zakisić w pryzmę.I tu jest pytanie czy taką mieszankę kosić z pnia czy najlepiej skosić rotacyjną(której nie mam),przegrabić,zgrabić i zebrać orkanem.W jaki sposób mam ocenić zawartość suchej masy w takiej kiszonce?

P.S. Pierwszy raz będę siał zboże na kiszonkę,nastawiam się na hodowle byczków, dzięki za wyrozumiałość. ;)

Doradzi ktoś czy po prostu zadałem pytanie w złym dziale?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tymi drożdżami. Bo są różne opinie. Pytam o sens ich stosowania w żywieniu opasów? Czy dzięki nim będzie lepsze wykorzystanie paszy przez byśki? Ale czy też ich cena jest adekwatna do efektów jakie można po nich uzyskać? Są tez różne rodzaje drożdży - byłem ostatnio w jednej z hurtowni pasz u mnie w rejonie no i oczywiście zachwalali że najlepsze to bedą te najdroższe. Czy jest sens dokładać je do treściwej. Jeśli tak to w jakiej ilości i jakiej nazwy te drożdże? bo jeśli chodzi o ceny to są oferty od 50 do 200 zł za worek 20 kg.

 

podłączam się do pytania kolegi. podpowie ktoś kto stosuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Edit: kup drożdże i dawaj je bysiom na sianokiszonkę, mówię Ci ze to pomoże, żeby lepiej Ja jadły, wejdź w temat Żywienie bydła mlecznego i poczytaj kilka ostatnich stron, tam jest mówione o drożdżach i buforach, no i tam drożdże pomagały żeby zwiększyć pobór paszy objętościowej przez krowy

 

 

Sam drożdży nie używam, ale z tego co czytałem i słyszałem to zwiększają apetyt u zwierząt, a także wpływają na lepsze wykorzystanie paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

ja podaje drożdże paszowe w ilości koło 10kg na 1t mieszanki i jak zaczynałem dawać to była zauważalna różnica ale teraz jak czasem zabraknie i nie dodam to znacznie też spada spożycie ;/ podobno jak się zacznie podawać to trzeba do końca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

Moje zdanie jest takie że najpierw trzeba zadbać o skład paszy i odpowiednią ilość białka i energii w paszy.Co z tego jak bydlę zje więcej jak za wiele z tego nie wykorzysta lub dostanie wielki brzuch.Koleś który odbiera ode mnie byki mówi że byk z wielkim brzuchem słabo się wybija.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2502

Ja do swojej paszy daje różne aminokwasy takie jak: Lizyna, Treonina, Metionia, Tryptofan do tego dodaje sode, tl.magnezu, mocznik, fosforan, kreda pastewana i oczywiscie dobrej jakosci premiks i witaminy A, D3, E50. Do tego idzie Śruta sojowa i rzepakowa lub zamiast rzepakowej slonecznikowa. Reszta to owies, pszenzyto, jeczmien czasem troche pszenicy i 3% żyta. Pasze podaje razem w wysłodkami buraczanymi w ilosci 2kg śruty i 2 kg wyslodki na sztuke. Pasze podaje rano i wieczorem do tego siano 3 razy dziennie i oczywsie sloma owsiana i zytnia caly czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

Ile trzeba ha na 60 szt, Opasów 2 dwóch rzutach ( sprzedawane 30 szt. rocznie). Chodzi mi o ilość ha zbóż, łąk, kukurydzy,


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Worek 25kg. w zeszłym roku kosztował 85 zł. Ja daję 1,25-1.7kg. do tony ale dopiero jak przekroczą 200kg.i zaczną szaleć.Z magnezem nie można przesadzić(max 2kg. ale to naprawdę w sporadycznych przypadkach)lepiej ująć energii z dawki bo przedawkowanie magnezem powoduje zatrzymanie serca i nic nie zrobisz.Jak podasz jeden raz i zaprzestaniesz to zobaczysz co znaczy szalejące byki!!! to prawie jak narkotyk dla byka ale pomaga w rozsądnych dawkach!!!!!!!3-4% magnezu jest standardowo w premiksach ale to za mało żeby uspokoić takiego byka(hierarchia stada,potencja i nadmiar energii)

 

Trochę odgrzebałem temat Magnezu w żywieniu opasów.

Czy ktoś stosował magnez dla poskromienia szalejących byków i może polecić lub odradzić?

Gdzie kupić taki magnez? w dodatkach witaminowych znajduje się zaledwie 1,5% magnezu i jest to dawka niewystarczająca, bo na sztukę trzeba 5-10 g/dziennie (jeśli mylę się z dawką to mnie poprawcie).

 

Podsumowując:

-czy magnez pomaga?

-ile kosztuje i gdzie kupić /jakiej firmy, nazwa itd/

-dawkowanie na sztukę/ dziennie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

uspokojenie byków- sprzedają koncentraty z ziołowymi dodatkami ,które obniżają agresywność byków, np. z Blattina koncentrat opas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj