luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

cichy84    28

marchew jest dobra jako dodatek  ja dodaje dla krów mamek poprawia to rozrotczość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1974    0

witam mam pytanie jeśli ktoś może mi pomóc to z góry dzięki

chodzi o to ze mam kilka byczków  w wadze ok 250-400 kg i chciałbym troche ich przytuczyć do zimy pory karmione były wyłącznie na łące z dodatkiem śruty z pszenicy 

chciałbym teraz ustalić jakąś proporcjonalną dawke zywieniową posiadam kiszonkę gps z pszenżyta  i pszenicę i pszenżyto dokupiłem śrutę rzepakowa nie wiem czy może by tak dokupić jeszcze dokupić ziarno qq dla zwiększenia energii do tej pory nie dostawały prosze o porady 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

@ andrzej1974 kiszonke dajesz i na to śruta z tego co masz wymieszana w mieszalniku, a jak nie masz mieszalnika to tą śrutę rzepakową syp z ręki a ziarno kukurydzy to tylko gniecione, bo całego nie strawią, tylko będziesz znajdywał ziarna w odchodach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

kurde to nie wiem sam mam możliwość kupić po 30 zł za tonę chyba się skusze kupię przyczepę zobaczymy jak to będzie wyglądać

marchew ma jeszcze jeden plus bo po niej nic sie nie stanie nawet jak dasz za dużo a po ziemniakach moze ci sie byczek wezdmnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

byłem wczoraj po tą amrchew kupiona 3.5 tony dałem bykom kurde jadły z apetytem teraz musze poprawić treściwą i może będzie ok bo rano dostają kiszonke z liści buraka cukrowego + 3 kg osypki (40 %mieszanki owies/jęczmień, 30% pszenica, 30% jęczmień + 20g na sztuke witaminy dolfos) w południe siano do oporu a wierczorem myśle dawać wiadro marchwi około 12 kg + 3kg w/w osypki i siano. Jak myślicie da rada czy coś pasowało by dodać im ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Ja na Twoim miejscy dawał bym rano i wieczorem to samo czyli rano liscie i marchew + ospa i wieczorem tak samo :) z tego co wiem bydło lubi jejść cały czas to samo może nie że lubi ale dla przyrostów jest to dobre bo nie ma zmiany pokarmu :)

 

 

i jeszcze mam pytanie co do tego mocznika. Jak jeszcze nie podawałem to ile dać go na 1T śruty??

 

I czy kukurydza ześrutowana będzie takie same miała właściwości jak gniecona?

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.1 +1p. ostrzeżeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

Witam panowiem mam taki problem z bykami ze przestały jeść dawałem im ziemniaki i do tego ospa 5kg ziemniaka i 3kg ospy byki maja około 350 kg jak dam siano to jedzą ? inne byczki takie po 150 kg jedzą chętnie to samo ziemniaki nie są brudne w zadnym piachu tylko czyste nie wiem co jest prosze o pomoc ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

może się przykwasiły? jakieś inne objawy?wzdęte są? jakieś nie strawione ziarna kukurydzy? jeśli tak to podaj żywe kultury drożdży + bufor i pomoże


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Witam panowiem mam taki problem z bykami ze przestały jeść dawałem im ziemniaki i do tego ospa 5kg ziemniaka i 3kg ospy byki maja około 350 kg jak dam siano to jedzą ? inne byczki takie po 150 kg jedzą chętnie to samo ziemniaki nie są brudne w zadnym piachu tylko czyste nie wiem co jest prosze o pomoc ???

 

A  nie  zwiększałeś  im  dawki !  wyjadły  tyle to  więcej....  byki  tego nie  lubią   w  końcu   przestają  jeść  nawet  nie  powąchają.  Jak  tak  było  to teraz   tylko  siano  i  po  jakimś  czasie  zacznij  podawać  od  mniejszej  dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
temper    1

No popatrz mocznik to białko,ciekawe, mocznik to nic innego tylko azot, w żwaczu uwalnia amoniak który jest wykorzystywany przez bakterie do wytwarzania własnego białka trawionego w dwunastnicy, oczywiście dawka pokarmowa musi być bogata w energie, np kiszonka z qq,  20-30 gram na 100 kg mc.

 

 Nie powiedziałem że mocznik to białko tylko że może być źródłem białka dla przeżuwaczy jeśli dla Ciebie nie ma różnicy proponuje odnieść się do fachowej literatury

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 Nie powiedziałem że mocznik to białko tylko że może być źródłem białka dla przeżuwaczy jeśli dla Ciebie nie ma różnicy proponuje odnieść się do fachowej literatury

 

Mocznik jest źródłem azotu,w wyniku reakcji zostaje uwolniony amoniak który zostaje wykorzystywany przez mikroflorę żwacza do budowy własnego białka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrK1988    1

Witam, chciałbym u siebie trochę zmodyfikować skład paszy treściwej dla opasów. Miałoby by to być 700 kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenica i pszenżyto w równych proporcjach po 1/3) do tego 200 kg śruty rzepakowej, 50 kg śruty sojowej i 50 kg witamin. Tak więc razem wyszłaby tona gotowej mieszanki treściwej. Dawać tego opasom około 3,5-4 kg na dzień. Proszę o wypowiedź bardziej doświadczonych agroforumowiczów (którzy może dysponują jakimiś programami rolniczymi) czy taki skład mieszanki treściwej będzie miał odpowiednią ilość białka? Do tego będą dostawać sianokiszonkę. Kiszonką z qq nie dysponuje, w tym roku dopiero będzie robiona. Z góry dzięki za odpowiedzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam ja z podobnym pytaniem:

Szukam pomocy w zbilansowaniu paszy dla opasa. Dysponuje:

-kiszonka z żyta w balotach

-kiszonka z lucerny w balotach

-siano

-wysłodki buraczane

-jęczmień

-pszenżyto

-pszenice

Co trzeba by dokupić aby było tanio i efektywnie jeśli to jest możliwe.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo2014    2

Panowie a co sądzicie o tym by zamiast lizawek dla bydła kupowac sól jadalną i np z chociaz kilo na tonę mieszac paszy tresciwej? miały by lepszy apetyt,co sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

@ przemo2014 ja myślę, że jak jedzą to nie warto dodawać zwykłej soli, jak już to jakieś lizawki z witaminami, chociaż jak nie spróbujesz to się nie dowiesz :P Ale jak już próbować to na np. 3 sztukach, we wiaderku wymieszać pasze z tą solą i zobaczyć czy będzie różnica między nimi a tymi co mają bez soli ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

tylko chyba najlepiej wtedy stały dostęp do wody bo słone będą jejść to będzie chciało im się pić i znowu będą jadły :D ale chyba idzie kupić sól w większej ilości dla bydła w innej cenie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Witam a ja mam pytanie z innej beczki. Wczoraj przyjechały do mnie odsadki  w wadze 200 do 300 kg nie które już pokasłują i cieknie im z nosa. Jutro ma przyjechać wet i ma dobrać szczepionkę. Do was jak przyjeżdża to jakim lekiem szczepi lub jaki lek jest w miarę tani i daje dobre efekty, Bo moje przeszczepić np.draxin to koszt ponad 2 tyś

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

Nie pamiętam ale u mnie szczepił i nie był to antybiotyk, szczepił raz i drugi za miesiąc i kaszel poszedł w nie pamięć. Koszt to 40 zł od szt za dwa szczepienia, szkoda tylko że nie pamiętam nazwy tego leku :unsure:

Karol kupiłeś te Lmy o których wcześniej pisałeś?

Edytowano przez Piotrek1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub21    20

Co powiecie o Onyks TMR z Nutreny dla bydła ?? Stosuje ktoś ?? Jakie witaminy najlepiej dawać opasom tak od 300 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

tylko chyba najlepiej wtedy stały dostęp do wody bo słone będą jejść to będzie chciało im się pić i znowu będą jadły :D ale chyba idzie kupić sól w większej ilości dla bydła w innej cenie :)

 

Ja założyłem, że są poidła i woda jest nonstop :P treściwej nie dostaną tak dużo żeby ją jeść cały czas przecież :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo2014    2

A powiedzcie mi koledzy po fachu jak to jest z podawaniem samej paszy tresciwej bydłu opasowemu, bez żadnej objętościowej(jedynie troche siana), stosuje ktos z was taką metode??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj