luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

dreamtime18    1

Możecie mi doradzić co zmienić w moim żywieniu?Chodzi mi o zwiększenie ilości białka w paszy dla opasów.Do tej pory dostawały śrutę zrobioną z mieszanki jęczmienia z owsem połączonej z pszenicą 1:1.Chcę wprowadzić śrutę rzepakową i ewentualnie mocznik.Może wprowadzić otręby pszenne zamiast pszenicy?Chciał bym zwiększyć białko nie zwiększając jakoś bardzo kosztów bo wiadomo że cena na bydło słaba.Byki dostają qq do woli śrutę tj pisałem powyżej i słomę z mieszanki lub siano.Co do dyskusji to u mnie jadły sianko ale zdecydowanie wolą słomę niż siano które schło ponad tydzień ;-p.Proszę o podpowiedzi co do mojej dawki

Siemka, to zalezy jakie bydlo masz MM czy hf?Najmlodsze bydlo powinno dostawac ziarno owsa badz kukurydzy  do 3-4 miesiecy ( tylko cielaki pojone mlekiem ) czy ziarno jest trawione zobaczysz to po kazdej sztuce .  jeszeli chcesz duzych przyrosow  przy hf to nalezy np bydło mlode 1.5k sruty na sztuke -bydlo do 6 miesiecy  mieszanka paszowa po 245kg jeczmienia/przezyta  mozesz dac inne zboze do tego sruta rzepakowa 175kg  plus sruta sojowa 50kg  i witaminy ja daje z firmy blatini 25kg  do tego jeszcze kreda 15kg  cala mieszanka jest na 750kg mieszalnik. bydlo mlode powinno dostawac kiszonke z kukurydzy od 4-8kg zalezy to odo cielaka ile zje do tego siano lub sianokiszonka. Bydło starsze  dostaje 2,5k srutu w tym  ze wagowo 300-400kg bydlo  322kg jeczmien i tyle samo przezyta  do tego 50kg sruta rzepakowa i mocznik 18kg mozesz dac paszowy lub normalny do tego witaminy 25kg i 15kg kredy . Bydlo najstarsze dostaje takak sama mieszanke (bydlo 500kg do konca opasu) w tym ze 3,5kg/szt. Do tego dostaje kiszonke sz kukurydzy +/- 17kg /szt dziennie i sianokiszonke do oporu.

Jezeli ktos sadzi że to duzy koszt to was troche oswiece wiec zakup pasz nie liczac swoich towarow kosztuje mnie 619zl /miesiecznie na 45 szt bydla (kupuje witaminy,soje,srute rzepakowa,mocznik,krede) przyrosty powinny byc na poziomie 1000-1200g dziennie czyli w 24 miesiace minimum 730kg-876kg hf u miesnego mozesz uzyskac wiecej:) a wiecej zalezy od rasy i genetyki kazdy cielak jest inny 

Edytowano przez dreamtime18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Karmi ktoś z was wysłodkami buraczanymi mokrymi? Chcialbym sie dowiedzieć ile kg na sztuke taką 500kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

możecie coś powiedzieć na temat hodowli bydła mięsnego na matach na uwięzi  bez ścielenia słomy,chodzi mi głównie o to czy nie mają urazu nóg i jakie są wady takiego systemu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Pisze pracę inż. i szukam literatury z żywienia bydła mięsnego czyt. opasów. Zna ktoś jakieś ciekawe i warte tytuły do poczytania o tym? Jakieś książki, autorów, cokolwiek? Będę wdzięczny za choćby jeden tytuł :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wady napewno takie że budynek nie może lekkej konstrukcji ;) ceny ruszt mat

Edytowano przez dominikuuu123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

mlodyhef, też z tej dziedziny pisałem pracę inż. jutro podrzucę ci jakieś tytuły

 

a teraz opiszę krótko swój problem, moje opasy straciły apetyt :( gdy np dostaną śrutę to tylko się patrzą na nią. karmię bydło sianokiszonką i czasem sianem, śrutą z owsa mają też lizawki solne i wodę praktycznie cały czas, mają też dostęp do słomy owsianej. Co zrobić by wrócił opasom apetyt ??


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

kb4512 może zwiękrzyłeś im dawkę śruty i dla tego, moje ostatnio też miały takie humory bo zwiękrzyłem dawkę pszenicy. Tylko że u mnie nie żarły 3 -4 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

wszystkie :( ja swoim robiłem już jednodniową dietę na samym sianie i pomagało na dzień czy dwa ostatnio nawet to nie pomaga :( na chore nie wyglądają tylko apetytu brak


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

Możliwe że za dużo śruty, od dziś zmniejszyłem dawkę zobaczymy czy pomoże.


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dreamtime18    1

mlodyhef, też z tej dziedziny pisałem pracę inż. jutro podrzucę ci jakieś tytuły

 

a teraz opiszę krótko swój problem, moje opasy straciły apetyt :( gdy np dostaną śrutę to tylko się patrzą na nią. karmię bydło sianokiszonką i czasem sianem, śrutą z owsa mają też lizawki solne i wodę praktycznie cały czas, mają też dostęp do słomy owsianej. Co zrobić by wrócił opasom apetyt ??

zaszczep multiwitamina, jest ona na apetyt, u mnie jak daje kisz z kukurydzy i zas tylko czekaj na srut :P a dodajesz cos do srutu? w jakiej ilosci srut?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

Możliwe że za dużo śruty, od dziś zmniejszyłem dawkę zobaczymy czy pomoże.

 

jak tam? pomogło? wrócił im apetyt?


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

stosuje ktoś z was śrutę kukurydzianą w żywieniu opasów?Jak to jest z otrębami warto zastąpić nimi zboże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

syberol, pomogło chyba, dziś wyrzucałem obornik to trochę też miały przerwę w jedzeniu i dawka śruty zmniejszona i lepiej jedzą chociaż nie rzucają się na nią ale lepiej jest na szczęście


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

no to dobrze, trawią ok? ziarniaków kukurydzy nie widać w odchodach? one nie były przykwaszone?


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Witam mam do was koledzy pytanie mianowicie chodzi mi o to od jakiego wieku dajecie opasom śrutę zbożową i z czego ją robicie bo ja u siebie daje takim miesięcznym cielakom po trochu samej śruty owsianej z koncentratem meegi a jak mają około pół roku robie im mieszanke z owsa jeczmieniu i przenicy a także trochę przenzyta i do tego koncentrat sanbuul a wy ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam panowie mam pytanie czy będzie dobre zestawienie ewentualnie co zmienić?

180 kg pszenżyta

65 kg owsa

80 kg jęczmienia

25 kg sojii

25 kg rzepaku

25 kg koncentrat nutreny opas

2 kg kwaśnego węglanu 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz    0

Witam mam srute z owsa przenicy jeczmienia i kukurydzy, buraki pastewne,ziemniaki, sieczke z e słomy owsianej,siano,krede,no i witaminy powie mi ktos ile tego podawacdziennie na byczka 500kg? z góry dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

witam panowie mam pytanie czy będzie dobre zestawienie ewentualnie co zmienić?

180 kg pszenżyta

65 kg owsa

80 kg jęczmienia

25 kg sojii

25 kg rzepaku

25 kg koncentrat nutreny opas

2 kg kwaśnego węglanu 

 

wydaję mi się że to bardzo droga pasza co robisz....

 

ja na 1000kg gotowej mieszanki 

 

jakies 12-13kg witamin 

15kg czasem 30kg kredy pastewnej jest ona dobra na kości i podobo działa jak ten kwaśny węglan czy pomaga na żołądek 

a i drożdże paszowe też pół worka czyli 12-13kg

czyli jakieś 40kg dodatków reszta to zboże 

 

poza tym kiszoka z kuku, i sianokiszonka z traw i kiszonka z lucerny(sporo białka) ale to też nie że codziennie sianokiszonka i lucerna tylko powiedzmy że jakiś czas sianokiszonka jakis czas lucerna

 

opasy to nie krowy i moim zdaniem nie ma co iść w koszty tym bardziej przy takiej cenie jaka jest....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Mat22889 nie pisze żeby wyrzucić całe białko, tylko że Twoja pasza jest droga, czyli droga soja i rzepak.Przecież jest napisane ze daje sianokiszonkę i kiszonke z lucerny i jeszcze ze lucerna ma dużo białka, więc gdzie przeczytałeś że proponuje wyrzucić białko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielone14    3

mam problem posiadam 5szt byków HF w rożnej wadze 600-200kg, problem polega na tym że pomimo dawania siana+2xdziennie ospa z pszenżyta z SanBull(średnio 0.5 łopatki z sano na dorosłego, dla młodszych mniej) byki słabo rosną(słaby przyrost, jeden jest chudy pomimo sporej wysokości). Polecacie coś do kupna, aby to podgonić? Jakieś witaminki, może soja?? Wszystkie mają kostki soli ale ostatnio zauważyłem ze mało ją liżą bo nie schodzi. Wodę mają z poidełek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj