luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Problem w tym ze mozemy ci doradzic co jest oplacalne teraz, ale nikt nie wie jaka bedzie wygladal rynek za 6 miesiecy, rok czy dwa. Np teraz bydlo sie nie oplaca ale za te 2 lata moze byc oplacalne. Podobno jest zapotrzebowanie na polski mak ;) (na legalu)

 

Dodam jeszcze ze z moich obserwacji i doswiadczen w 95% przypadkow inwestowanie w to co sie w danej chwili oplaca jest nieoplacalne.

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

i mniejmy nadzieje że sezonowcy się zniechęcą i będzie mniej bydła :) lepsza cena przy kupnie cielaka i lepsza przy sprzedaży :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FXX    0

Hoduje ktoś opasy ekstensywnie tj. drewniana wiata + siano, słoma, sianokiszonka i odpady rolniczo-spożywcze?

O co konkretnie Cie interesuje?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Potrzebuje drobnej pomocy w rozplanowaniu upraw. To tak jest 6 ha 3 ha juz pewne ze pszenzyto pozostaje 3 ha dla 2 opasow ile z tego przeznaczyc na siano i co zasiac na to siano trawe (jaka) + cos do trawy? Czy jakies okopowe ziemniaki np sadzic? (nie mam do tego zadnego sprzetu). Nie wiem owies na ospe + to pszenzyto moze?

 

 

 

To chociaz powiedzcie ile ha trawy na siano dla 2 opasow?

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Nie baw sie w okopowe,zasiej lucerke,albo koniczyne. Ja w zeszlym roku zasialam koniczyne, w tym zebralam z 80 arow 1 rzut- 18 kuli wyschnietej na siano, 2 rzut - 9 kuli na kiszonke i teraz rosnie znowu. Zasiej teraz np pol ha zyta zimowego i na wiosne zrob je na zielono. Pozniej po tym zycie mozesz zasiac kukurydze, ja zaczynam ja kosic jak wybija w kolby i daje im w calosci i chetnie jedzal, i dobrze rosna. Jak bedziesz mial duzo zielonek, to mysle ze laki Ci duzo nie trzeba. Ja na 20 sztuk mam niecale 3 ha laki na siano.

 

Owies plus pszenzyto moze byc na ospe,ale koniecznie dodaj sruty np rzepakowej plus witaminy, a najlepiej jak masz mozliwosc, to kup jakis gotowy provit,np sanbull.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Problem z kiszonkami jest taki ze nie mam czym zwiesc balotow ani miejsca na pryzme.

 

Sanbull bez problemu dostane, witaminy tez, gorzej moze byc z sruta rzepakowa.

1 ha trawy starczy na siano dla 2 sztuk na zime?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

To dawaj sama srute i siano,slome. Laka lace nierowna, w kazym razie jak dasz nawozu,albo zasiejesz nowa, to napewno Ci wystarczy :) i ja sanbula tez moim daje, i maja po nim lepszy apetyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bycek1234    0

ciężko wejść na rynek z czymś nowym

najlepiej rozwijać sie z tym co się już ma

w przypadku takim jak kolega na pocatku chce to najlepiej na wolno-stanowiskowym i rasa limuze

ta rasa ładnie przybiera na masie i sa łatwe porody

nie wiem jak u was ale u mnie na pomorzu ubojnie za ta rasę najlepiej płacą a wgl jeśli nie jest wiazana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Jak podajecie pasze tresciowe opasom wolnostanowiskowym? Zeby kazdemu po rowno dać np 3 kg? Do każdego z wiaderkiem trzeba podejsc? Czy istnieje sposób na usprawnienie podawania pasz tresciwych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Może mi ktoś napisać o co chodzi z tymi drabinami paszowymi że jedni dają pręty pionowe prosto inni po skosie i jak jest lepiej. Będę robił drabine paszową i nie wiem jak zrobić żeby weszło jak najwięcej. Długość drabiny to 16m i słupy podpierające dach co 4m. To będzie dobudówka do obory. W oborze będa spały a na jedzenie będą wychodzić przed oborę na wybieg 3mx16. Chciałbym żeby się zmieściło 25sztuk dużych. Doradzicie coś?

Np. tutaj ma kolega pod skosem.http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/328176-maluszki/#

Chodzi mi o coś takiego tylko chciałem dać co 60cm poprzeczkę byki od 100kg do 800kg

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

60 cm to za dużo, lepiej jest pod skosem, łatwiej rogatemu bykowi łeb wsadzić ;) 45 cm to moim zdaniem max a i tak bałbym sie ze 400 kg cielak może przjesc przez drabine.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jak dam co 45cm to każde pole będzie wykorzystane? Czy taki byk 700 i więcej zmieści się jeden obok drugiego co 45cm? Nigdy nie widziałem z bliska takiej drabiny a tym bardziej byków luzem przy niej a nie ma gdzie podejrzeć. W oborze na 8 metrach mam 6 uwiązanych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borek12    34

Witam chciałbym się dowiedzieć ile sztuk bydła maksymalnie mógł bym trzymać ? aktualnie mam 7 sztuk które mają niecały rok i zastanawiam się nad dokupieniem kilku jeszcze . posiadam 4 ha łąki na bydło mogę przeznaczyć z ornych 1-2 ha myślałem aby tam zasiać qq na kiszonkę sadzę ziemniaki rocznie miał bym do spasienia w okolicach 40 ton . ile mogę jeszcze dokupić cieląt ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!jestem początkującym hodowcą bydła i za wiele doświadczenia jeszcze nie mam.Ostatnio zauwazyłem u moich byczków taki jakby białawy mocz,nie wiem co to jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Od jakiej wagi lub wieku podajecie sanbull?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

choduje ktos opasy na kiszonce z qq plus pasza tresciwa plus słoma ?

bez siana i sianokiszonki lub w bardzo małych ilosciach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja tak choduję. Takim do pół roku daje kukurydzę i sianokiszonke taka jak krowom mlecznym. A potem to już kiszonką z kukurydzy do oporu do tego śruta zbożowa śruta rzepakowa i słoma z jarego zboża. No i trochę sianokiszonki słabej jakości jak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

i jak to sie sprawdza ?

nie ma chorób ?

jest apetyt ?

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

te krzywe nogi to chyba raczej wada genetyczną hfów bo u mieszanców tego nie ma. Tak samo jak u krów. Ja jeszcze daje trochę kiszonki z owsa. Jak dasz sama kukurydzę i pasze treściwa to będą chorować bydło musi mieć coś długiego żeby żołądek prawidłowo pracował. Jak nie ma nic innego to chociaż słomę. Ja trzymam do 24-27 miesięcy i ważą 750-900 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

cześć

czy ktoś z Was stosuje GPS-y w hodowli byków?Zastanawiam się czy da się nimi zastąpić śrutę zbożową?Dysponuję małym areałem i zastanawiam się nad przeznaczeniem części pól właśnie pod GPS-y po zbiorze podorywka,siew poplonu na kiszonkę,zbiór,obornik i wiosną qq , a taki sam cykl na nowym kawałku.QQ opasy dostawały by do oporu chodzi o dostarczenie im białka w paszy bo energia jest w qq.Dzięki za odp czekam na jakieś propozycje jak tanim kosztem dostarczyć białko byczkom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj