luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

mammut1    20

Resztę mam w nowej oborze mickas pewnie masz na kratach jaki stół masz ? Ile wejdzie w taką oborę co podałem przy 9m stole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Minimalne powierzchnie m²/szt. w kojcach grupowych bez ściółki

a. Cielę powyżej 2 m-cy 1,5

b. Bydło do 300 kg 1,3

c. Bydło 300 – 400 kg 1,6

d. Bydło powyżej 450 kg 2,0

 

Jak to ma się do kojca 4x4m trzymając tam 10 sztuk do 300 kg, gdzie szerokość stanowiska pry stole ma być 0,8m/szt ?? może tak być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja mam zagrodę 6*8m jest tam 6 cielnych jałówek. Ściele raz na tydzień pół beli. Na drugi dzień nie ma śladu że było ścielone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szklana7    0

Witam serdecznie :) mój tata prowadzi hodowle bydła mlecznego a ja zamierzam odchowywać wszystkie byki jakie sie urodzą. Mam średnie doświadczenie z bykami gdyż są one u nas jako zjadacze kiszonki gorszej jakości :P i tu mam prośbę do was napiszcie mi:

1.jak trzymacie byki na łańcuchu czy luzem

2.jakie macie mieszańce (np.hfxlm, hfxsm )lub czysto rasowe (np. Lm ,hf )

3.jak długo odpajacie cielęta, ile maja miesięcy jak juz nie dostają mleka

4.jak żywicie swoje byki w poszczególnych etapach wagowych (np. Od 100kg-200kg dostają to i to, w takich ilościach na dzień)

5.jaką byki mają mase przy sprzedaży po takim żywieniu (tak mniej wiecej)

Mam nadzieje że dostane dużo odpowiedzi :)

Tematy połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol73    0

ja trzymam luzem odpajam ich tak długo kiedy zaczną jeść śrutę z kiszonkom z kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Przy stole paszowym, może i się pomieści 15 szt , ale w pomieszczeniu 8m na 6 m wstawić 15 szt po 600kg 700kg to ścielić nie nadążysz.....

 

Właśnie dlatego myślę nad zrobieniem wybiegu żeby ograniczyć ścielanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Karol jak trzymasz byki luzem to rogi wypalasz ? Jeśli tak to jaki masz sposób na uczpienie i zaprowadzenie byka do transportu bo nie wyobrażam uczpienie byka bez rogów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

wiążąc takiemu bykowi pętla na szyi taką która się nie zaciśnie z tego samego sznurka wiążesz następną przez pysk zaciskową i kolejną za żuchwę tym sposobem prowadzisz byka bezrogiego do Chin i z powrotem i nie ma prawa nawet na Ciebie krzywo spojrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WISNIAPOL    0

A my nic nie robimy. Nie wypalamy rogów, nie obcinamy jajek, ani nie wiążemy. Przy wyrzucaniu "parkietu" (nie mamy tura) są przeganiane w inne miejsce otoczone kulami słomy, albo po po prostu bierzemy z jednego końca, a one stoja w drugim. Przy ścieleniu oczywiście trzeba uważać, ale bez przesady. szczepimy w poskromie wganiając po dwa jak kupimy. Przy sprzedaży podjeżdża ciężarowym pod same drzwi i wchodzą z małą pomocą. Trzymamy do ciężkiej, luzem, w granicach 10 szt żeby nie było ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

Daje ktoś z was opasą młóto jęczmienne bo kupiłem jakieś 7 ton wysłodków i mi braknie a jakiś koleś mi oferował przywieść 8 ton tego młóta i zastanawiam się czy to dobry pomysł karmić tym opasy piszcie co o tym myślicie jak to jest u was i ile tego dajecie na sztuke.

Te młóto to bardziej zastępuje pasze objętościową czy treściwą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ile jedzą wasze byki w wadze ponad 500 do 600kg? Moje dostają na porcję wiadro 8kg kiszonki z kukurydzy i 5kg śruty zbożowej na dwóch na porcję czyli tyle na jednego na dzień. Tylko tyle dają radę zjeść ,dam więcej to zostaje w żłobie. Do tego słoma i sianokiszonka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Sianokiszonkę dostają na koniec i też nie za dużo bo nie mam za wiele. No nic nie poradzi tyle jędzą. A np. mam takich pod 400kg stoi ich 7 sztuk to na dzień zjadają 80kg tylko że śruty mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

chcecie zwiększyć pobranie paszy trzeba przez kilka dni wprowadzić niedosyt muszą konkurować ze sobą o pasze w tedy zwiększa żarcie a jeszcze jedno marchew zwiększa apetyt. odrobina soli kuchennej dodawana do paszy też zwiększy pobranie paszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

do śruty dodawać koncentrat albo inne dodatki do paszy treściwej. Ja na próbe przez ok 3 miesiące dawałem samą śrute ale wróciłem do kupowania koncentratów bo dużo lepsze pobranie i wykorzystanie paszy jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Koncentrat jest za drogi dla dużych byków. Dla cielaków kupuje a dla większych to rzepak z witaminami na posypkę i to przy tych cenach ma wystarczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

na pewno daje śrutę poekstrakcyjną. nie słyszałem by ktoś dawał czysty rzepak. ciekawe czy nie było by problemu z trawieniem tego a na pewno nie ma to sensu ekonomicznego bo śruta jest dużo tańsza niż czysty rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

gdzie można kupić drożdże paszowe luzem/big bag ?? i jaka cena za 1t?? wlkp okolice poznania chyba że firma dowozi na podwórko

 

 

aha google już szukałem i jakoś nie mogę znaleźć ;/ może złe frazy wpisuję :(

 

z góry dzięki za odp. :)

Edytowano przez mat22889

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WISNIAPOL    0

Na apetyt dobre jest młóto. Lepiej jedzą, a przy tym szybsze przyrosty, lepsze trawienie i poprawa wyglądu. Polecam chociaż wiem, że trudno dostać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj