luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

koma666    162

mickas

nie kazdy ma pgr na własnosc i sprzedaje partie po 100szt :D

ba w polsce takich gospodarstw jest ułamek procenta

dlatego rozmawiamy o detalu a nie o hurcie, poza tym jak sprzedajesz nawet te 10 czy 20 szt prosto do ubojni to watpie zebys dostał tyle co handlarz, ja tam wole miec znajomych handlarzy, oni swojemu potrafia wiecej zaoferowac niz ubojnia

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d0304    0

@koma666 widać że ty jeszcze w średniowieczu żyjesz ;) Co powiesz na to że kupowałem simy po 1750 pln sztuka , sprzedawałem po ponad 3000 pln sztuka za 320kg i zarabiałem jeszcze ponad 600 zeta na sztuce ?? Można? Można tylko trzeba się trochę znać. Sprzedawałem na export, wszystkie koszta skrupulatnie zapisane :) I w tym czasie gdzie upasłbym jednego dużego moim sposobem można 2,5 takiej sztuki sprzedać przy podobnych kosztach paszy :) Ale rolnicy się przyzwyczaili byk to byk i ch*j - w dzisiejszych czasach albo sprzedajesz dużo na raz albo dobry towar lub jedno i drugie - wtedy jest cena. Ale jeśli ktoś patrzy tylko na koszt cielaka... :)

 

 

 

Czym karmisz swoje byki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

dawidek

to co radzisz siano do tego ?

tyle tylko ze ja mam teraz same pola bo zaorałem wszystkie łaki bo były stare i nie zamierzam juz siac nowych

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
00Dawidek00    3

Jeśli masz możliwość suszenia siana to jak najbardziej , tak czy tak to jeśli chcesz hodować opasy to beż łąk się nie obejdziesz, a do siana nie trzeba przynajmniej wielu maszyn...;) a kiszonke zawsze też można robić w pryzme , tylko zależy ile sztuk posiadasz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

koma666 czemu pijesz do mnie ja nie wyłudziłem ani nie ukradłem żadnego nawet najmniejszego kawałka ziemi a wszystko co mam zawdzięczam ciężkiej pracy i renomie jaką sobie przez lata wypracowałem jeszcze trochę to ułamek zostanie takich kilku ha. gospodarstw jeżeli wprowadza w życie pewne rzeczy jak możesz to odpisz na moje pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

@koma jak nie masz łąk to musisz mieć dobrej jakości słomę z jęczmienia albo mieszanki. Bydło musi dostawać coś długiego do jedzenia żeby żołądek dobrze pracował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

krzysiek

ale ja do ciebie nic nie mam

a jakie pytania mi zadałes ? bo ja tam nie widze pytan

a jakie to rzeczy maja wprowadzic ze nie bedzie małych gospodarstw ?

 

damian

mam słome z pszenzyta

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

posiej lucerne, kuku + lucerna i do tego srut super sprawa. Ale coś z włóknem muszą dostać tak jak pisali wyżej. Siano dla cieląt też powinno być. Zależy ile chcesz mieć bydła i ile masz hektarów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

przeczytaj pierwszy post na tej stronie nr 1721 tam masz pytania ale z Twoich postów widzę że jak by napisał któryś że sorgo z łobodą to najlepsza pasza to też byś to łykną pojecie masz średnie mickas092 ma racje ze zbyt twarda ale jak nie będą miały nic innego to i z taką sobie poradzą byle dobrej jakości .będą większe restrykcje na początek weterynaryjne przyjedzie inspektor dajmy do Ciebie sprawdzi dobrostan , paszarnie od razu zakładam że ich nie spełniasz dostaniesz raport z kontroli z wpisem i terminem co masz zrobić do następnej kontroli Ty podliczając koszty remontu i poprawek oświadczysz Ja Was pier....... z waszymi wymogami i pozwoleniami i koma666 będzie trzymał tyle co dla siebie.oczywiście tego jest dużo dużo więcej ale to nie miejsce ani pora ,czas pokaże i oby się to nie sprawdziło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

krzysiek

ja gospodarstwo to mam malutkie, nieco ponad 5 ha w jednym kawałku, jako dodatkowe zródło dochodu/rozchodu :D

w tej chwili mam 14 szt bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

to że Ty żaden hodowca to ja już dawno wywnioskowałem z postów i jak chcesz porównać opłacalność produkcji z czymś co hobby nawet by nie nazwał brak parku maszynowego większość z wynajmu parę ogonów eeeee to inny świat i inne opłacalności :D :D :D

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

14 sztuk różnym wieku oczywiście tak??

2h ququ, z 0,5h lucerny (będzie w roku ponad 30 balotów z 3 pokosów będziesz mieć -skosisz na drugi dzień wynajmiesz do balotów i do zawinięcia) z 0,5h łąki skosisz wysuszysz i zbierzesz ręcznie jak nie masz czym zebrać i 2h zboża dobrze by było właśnie jęczmienia żeby słoma dobra była ale będzie brakować słomy do ścielenia. Może mniej kuku i bez lucerny i kupić wysłodki lub młóto. Można pokombinować ale i policzyć koszty. Tylko trzeba pamiętać żeby nadarzać paść pasze żeby po otarciu się nie psuła. Tutaj na forum jest sporo informacji w innych tematach tez o wyżywieniu bydła tylko trzeba czytać najlepiej od początku niestety...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

to że Ty żaden hodowca to ja już dawno wywnioskowałem z postów i jak chcesz porównać opłacalność produkcji z czymś co hobby nawet by nie nazwał brak parku maszynowego większość z wynajmu parę ogonów eeeee to inny świat i inne opłacalności :D :D :D

 

opłacalnosc jest ta sama czy to przy 1szt czy przy 100szt, bo bydlak i tak żre i tak żre tyle samo :D

przewaga duzych nad małymi to sa dopłaty bezposrednie+PROW+odliczenia VAT

mały z tego ma tylko dopłaty bezposrednie

co z tego ze masz maszyny, tylko policz ile te maszyny kosztuja i czy bez dopłat unijnych bys je kupił, to ci wyjdzie ze te twoje jest mniej opłacalne jak moje :D wystarczy ci zabrac dopłaty bezposrednie, PROWY i odliczenia VAT i zobaczymy jak bedziesz cienko spiewał :D w takim przypadku dasz rade tylko majac krowy dojne, bo na opasach to cie nie widze

pozabierac to wszystko to ja predzej przetrwam niz Ty :D przy obecnej opłacalnosci :D

a ja to moge do tych moich 5ha wcale dopłat nie brac, wypiac sie na te ich wymogi i tez dam rade :D

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

opłacalnosc jest ta sama czy to przy 1szt czy przy 100szt, bo bydlak i tak żre i tak żre tyle samo :D

co z tego ze masz maszyny, tylko policz ile te maszyny kosztuja i czy bez dopłat unijnych bys je kupił, to ci wyjdzie ze te twoje jest mniej opłacalne jak moje :D wystarczy ci zabrac dopłaty bezposrednie, PROWY i odliczenia VAT i zobaczymy jak bedziesz cienko spiewał :D

pozabierac to wszystko to ja predzej przetrwam niz Ty :D przy obecnej opłacalnosci :D

a ja to moge to tych moich 5ha wcale dopłat nie brac, wypiac sie na te ich wymogi i tez dam rade :D

 

 

 

opłacalność ta sama?? miej 100 sztuk w roku, idz do posrednika czy rzezni powiedz im ze chcesz wszystko do nich odstawic w ciagu roku. miej teraz 10 sztuk powiedzmy i idz do rzezni czy posrednika... i mi powiedz ze to samo... majac ilosc mozesz negocjowac a zwykle "pojde do kogos innego" to zadziala jak magnes. tak samo z produkcja paszy zakupem jej... dla takiej ilosci kupisz sprzet (raczej go dostaniesz bo jak to twierdzisz unia daje) zmiejszysz koszty produkcji i odpady... czyli zaoszczedzisz... Ty nie zyjesz z 5ha tylko sie nimi bawisz...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

jeszcze raz powtarzam

duzy ma dopłaty+prow+odliczenia VAT+poprostu ilosc czyli obrót pieniedzy

a jakbym chciał zyc z 5ha to wstawiam 8 krów dojnych i bez unii bede zył i ich wymogów, podstawowy sprzet mam, najem to tylko sianie i sciecie qq plus kombajn w zniwa

tak naprawde małe gospodarstwa sa mniej uzaleznione od unii niz duze, bo tak jak w moim przypadku albo ja brał te dopłaty albo nie, to sa grosze

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

8 krow, 5 ha, usługi budynki sprzety itp, jednym słowem wydatki, ile Ci zostaje na zycie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

przy 8 krowach majac te 5 tys za mleko co miesiac spokojnie na zycie wystarczy, napewno lepiej niz za najnizsza krajowa jak co niektórzy w miescie :D, jakie tam usługi na 5 ha, groszowe sprawy

uwierz mi ze da sie spokojnie zyc na takim areale przy mleku po 1.40zł, bez kredytów, setek ha i gonienia za nowymi JD :D

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

24tony nawozu np. mocznik kupisz za 1230 brutto a jedną tonę w detalu za 1400-1500 i tylko natym przykładzie widać opłacalnoś małych gospodarstw ze wszystkim teraz tak jest więc nie piszcie że jest ta sama opłacalnoś

Edytowano przez mammut1
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

@koma666 sorry ale pierdzielisz strasznie - bez dopłat pierwsi padną mali a nie odwrotnie :) Wiesz co to specjalizacja/koncentracja produkcji ? Efekt skali ? Mówią Ci coś te pojęcia ekonomiczne ?

Kolega @mammut1 podał dobry przykład - nie ważne w jakiej branży jak jesteś " mały " to nie jesteś żadnym partnerem w biznesie taka jest prawda. Chyba że zbiera sie kilku małych w grupę producencką to wtedy co innego.

 

Co do tych 5 tysia za mleko na miesiąc odjąć koszty zostanie Ci może 1,5 tysia choć i w tyle wątpie :D

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no widzisz u mnie takich pełno po 5 - 7 ha, maja krowy dojne i wszyscy zyja, po zapomogi nie chodza, samochodami jezdza itd a twoje myslenie jest takie ( twoj efekt skali :D ) ze niech jeden ma 1000ha a reszta u niego za 2zł na godzine niech pracuje, to jest ten efekt skali takiego myslenia w polskich realiach

jak myslisz w którym przypadku bedzie społeczenstwo bogatsze jako ogół ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boryss    7

Witam w tym roku zrobiłem kilka balotów sianokiszonki z owsa widzę ze byczki wolą sianokiszonkę z motylkowych z trawami może dlatego że jest bardziej pożywna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Widać @koma że nie rozumiesz o czym mówię :) Poczytaj o efekcie skali i koncentracji/specjalizacji produkcji , pozytywnymi i negatywnymi cechami tych zjawisk a potem możemy podyskutować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

to ty chłopaku nie wiesz o czym pisze ja

ty widzisz tylko rolnictwo a ja widze troche szerzej, ja widze ze w polskiej rzeczywistosci promowanie wielkoobszarowców (efekt skali) to duzy bład, bo co zrobic z tymi ludzmi potem z małych areałów ? w Polsce to 90% gospodarstw, do miasta ich wyslesz ? jak tam aby biedaronki stoja i pracy brak

to juz lepiej małemu dac 1,5zł za mleko i niech sobie zyje no nie ?

czy lepiej na siłe doprowadzac do bankructwa wmawiajac ze nie spełnia wymogów, ze nie ma szans z duzymi itd ?

 

w całym tym burdelu chodzi o jedno, zeby wyrzucic małych z rynku, zrobic duze gospodarstw rolne, bo takie łatwiej uzaleznic od władzy (zamiast 1.5mln zrobic 200 tys gospodarstw), narzucic im podatki, dac/zabrac dopłaty itd

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj