luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

zibi116    0

jak czytam jak mozna zarobic na hf bo cielak jest tani to rece opadaja zyje juz pare lat ale znam starszych ktorzy nie nauczyli sie niczego te typy tak maja a mlodzi niech sie ucza

 

jak czytam jak mozna zarobic na hf bo cielak jest tani to rece opadaja zyje juz pare lat ale znam starszych ktorzy nie nauczyli sie niczego te typy tak maja a mlodzi niech sie ucza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Ja to kiedyś przerabiałem , miałem 2 byczki hf i LM czystej rasy. Stały razem ,jadły to samo ,to hf miał większe przyrosty. Reasumując po sprzedaniu LM wyszedł 350 zł wiecej.

Tylko mi nie mów, że tego byczka czystej rasy kupiłeś w wadze 100kg razem z tymi HF-ami. I pytanie czym były karmione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Cielaki były z mojego chowu, mam jedną krowę czystej rasy LM. karmione były ;śruta zbożowa , kiszonka z qq i sianokiszonka bądz siano


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

dokładnie, ludzie mysla ze jak maja jakas mieszanke mm to juz bóg wie co, wystarczy ze cielak bedzie miał geny w matke hf i ta brazowa siersc mu za wiele nie pomoze :)

nigdy nie wiadomo jak się geny rozłoża. Najlepiej jak cielak weźmie wzrost z matki hf a umiesnienie z ojca mięsnego. Ale często bywa odwrotnie. Mam teraz mieszańca czerwonego matka ho * czerwony hf(dość wysoka, czarno biała) ojciec 100%lm. Urodził się gruby ale krótki i niski. Do tej pory taki jest jego rówieśników dawno już nie ma. Co z tego że ma bardzo ładna budowę jak waży około 650kg i chyba już dużo cięższy nie będzie sprzedam go pewnie po nowym roku. Od tej samej krowy mam z tamtego roku byczka po montbeliardzie (czarno białego) jest narazie cienki ale wzrostem i długością już brata przegonił. Jak będzie rósł tak jak teraz to przed następna zimą będzie miał około 800kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrDawido    72

HF to lipa a nie byk i nikt mi nie wmówi że jak się dobrze da hf-owi to urośnie , Nie ma opcji że hf urośnie w takim samym czasie i osiągnie tą samą wage to byk mięsny w tym samym wieku :D. Mieliśmy już doczynień z bykami sam mam co roku swoich z 40 byków do tego dokupuje jeszcze 20 i wole zapłacić te 3 tyś za sztuke i mieć pewność że zarobie na nim, u mnie bydło nie powiem bo dostaje bardzo dobrą paszę bo im nie żałujemy ale na prawde widać przyrosty po nich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Cielaki były z mojego chowu, mam jedną krowę czystej rasy LM. karmione były ;śruta zbożowa , kiszonka z qq i sianokiszonka bądz siano

Ten byczek musiał byc jakis chorowity albo 'wybrakowany'. Rasy mięsne mają genetycznie uwarunkowany lepszy przyrost masy i takie sytuacje, jak ta którą opisujesz nie są normą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

HF to lipa a nie byk i nikt mi nie wmówi że jak się dobrze da hf-owi to urośnie , Nie ma opcji że hf urośnie w takim samym czasie i osiągnie tą samą wage to byk mięsny w tym samym wieku :D. Mieliśmy już doczynień z bykami sam mam co roku swoich z 40 byków do tego dokupuje jeszcze 20 i wole zapłacić te 3 tyś za sztuke i mieć pewność że zarobie na nim, u mnie bydło nie powiem bo dostaje bardzo dobrą paszę bo im nie żałujemy ale na prawde widać przyrosty po nich :)

 

 

 

3 tysie za jakiego "cielaka" płacisz?? i jak wychodzisz z nim na plus??

i tak moze troche za jezyk Cie złapie "bo dostaje bardzo dobra pasze bo im nie zalujemy" masz na mysli ilosc podawanej paszy czy moze to jaka ona jest jakosciowa bo moim zdanie mozna to dwujako odbierac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrDawido    72

3 tyś za cielaka w wadze 300kg od rasy zależy ale zazwyczaj jest to hereford albo Charlolaise i wychodze na nich bardzo dobrze trzymam zazwyczaj je do tony mniejszych nie sprzedajemy cena bardzo dobra ostatnio dostałem po 8,50zł wszystko idzie bezpośrednio za granice, albo biernacki zabiera, a jeśli chodzi o pasze to mieszane jest wszystko dawkowo jako TMR no i oczywiście pasze mają non stop w korytach :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

dla mnie to sensu brak płacic po 3 tys za byka 300kg, dla mnie taki byk wart jest 300x8zł=2400, oczywiscie klienci z zachodu moze i zapłaca 3 tys za byka 300kg ale oni pewnie duzego sprzedaja po 10zł to im sie opłaca

 

to ile miesiecy chowasz od 300kg do 1000kg ?

i jaka pasze tresciwa dajesz ? uzywasz koncentratów czy sam sobie dobierasz składniki ?

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

@koma666 widać że ty jeszcze w średniowieczu żyjesz ;) Co powiesz na to że kupowałem simy po 1750 pln sztuka , sprzedawałem po ponad 3000 pln sztuka za 320kg i zarabiałem jeszcze ponad 600 zeta na sztuce ?? Można? Można tylko trzeba się trochę znać. Sprzedawałem na export, wszystkie koszta skrupulatnie zapisane :) I w tym czasie gdzie upasłbym jednego dużego moim sposobem można 2,5 takiej sztuki sprzedać przy podobnych kosztach paszy :) Ale rolnicy się przyzwyczaili byk to byk i ch*j - w dzisiejszych czasach albo sprzedajesz dużo na raz albo dobry towar lub jedno i drugie - wtedy jest cena. Ale jeśli ktoś patrzy tylko na koszt cielaka... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no to jestes bizenesmen :D ciekawe jak bedziesz spiewał jak ci zdechna ze 2 kiedys :o

a ja tam wole sredniowiecze od wszechobecnego plastiku :D

a zarobił na tych twoich bykach ten co na zachodzie je upasł i sprzedał po 10zł

no i gdzie czyste simy kupujesz ? czy oby na pewno czyste ?

 

handlarze z moich stron jezdzacy na warmie za 3tys potrafia przywiezc 2 szt po 250-300kg, jak oni to robia to nie wiem, doliczaja pozniej 500zl na szt marży i sprzedaja dalej

 

poza tym twoje teorie o tym ze trzeba sprzedawac duzo i dobry towar u mnie nie działaja, u mnie mozesz miec 1 szt i jak jest dobry to dostaniesz lepsza cene od byle handlarza niz w ubojni

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

A na twoich bykach nikt nie zarabia ?? Też :) Taka rola handlu :)

EDIT: z ostatnim zdaniem bym polemizował , zależy od handlarza. Ci dobrzy którzy mają jakieś umowy i faktycznie dostarczają dużo dostaną za takiego samego byka lepszą cenę niż rolnik który sprzedał by na skupie. I to właśnie pokrywa się z moim stwierdzeniem - sprzedając dużo dostajesz lepszą cenę :)

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrDawido    72

KOMA666: Rozwalasz mnie kolego swoim głupim gadaniem :D. Skoro hoduje bydło mięsne to przecież to oczywiste że potrafie rozpoznać czy to jest czysto rasowy czy nie :D. Nikt Ci nie każe kupować mięsnego byka chcesz to kupuj HF mnie nie obchodzi czy Ty np zarobisz ważne że ja na tym zarabiam i wychodze na tym bardzo dobrze :D.

Kolega mickas@ dobrze gada popieram Cie kolego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no ale nie odp mi

 

to ile miesiecy chowasz od 300kg do 1000kg ?

i jaka pasze tresciwa dajesz ? uzywasz koncentratów czy sam sobie dobierasz składniki ?

 

 

mickas

 

to nie tak jak piszesz

handlarz w ciagu roku dostarcza powiedzmy 1tys szt bydła i dlatego ma za to premie, a to ze ty tam sobie sprzedasz 10 czy 20 na raz to nie ma znaczenia, i tak przegrywasz z handlarzem

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrDawido    72

a przepraszam zapomnałem trzymam w zależności ale ale zazwyczaj jest to około 2 lat , dostają śrute zbożową z własnych zbiorów i śróte rzepakową albo sojową to zależy, składniki dobiera mi zootechnik od bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

od 300kg trymasz jeszcze 24 miechy tak ?

a za wiek ponad 24 miechy ci nie obnizaja ceny ?

opłaca ci sie dawac srute sojowa opasom ?

 

to jezeli to nie tajemnica to ile zarabiasz na 1szt srednio ?

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrDawido    72

no dokładnie , nie nic a nic mi nie obniżają kiedyś właśnie miałem sprzedać jednemu obcemu handlarzowi jedną sztuke bo na szybko kasa byłą potrzebna to mówi że musi mniej dać bo za stary , a u swoich nie ma żadnego problemu biorą wszystko i za dobrą kase :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

co myslisz o tym aby opasy hodowac tylko na kiszonce z qq i do tego pasza tresciwa - zboze+ sruta rzepakowa + witaminy ?

mysle nad takim rozwiazaniem bo nie mam łak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
00Dawidek00    3

Można bez problemu hodować byki na samej kiszonce z qq i zbożu, ale do wagi 400kg, bo wtedy przyrosty są największe, a powyżej tej wagi staje się to nie opłacalene, gdyż ten wielki zołądek trzeba czymś dodatkowo zapchać, a samym zbożem i qq to trzeba wiele tego dać, gdzie póżniej moga się pojawić problemy ze żwaczem co prowadzi do wielu innych chorób...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no ale kiszonka z qq to najtansza pasza objetosciowa, wiec jak to jest nie opłacalne ?

sianokiszonka w rolkach jest wg. mnie za droga, dodam ze nie posiadam swojej prasy ani owijarki i posiadac nie chce :) bo do tego trzeba miec 2 ciagniki, prase, owijarke, tura, dla mnie nieopłacalne

 

o jakich chorobach od kiszonki z qq mówisz ?

widziałem gdzies na necie ze jest taki system hodowli, nazywa sie chyba angielski ze aby qq+pasza tresciwa

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

koma666 ile szt rocznie kupujesz a ile uda Ci się odpić tego hf-a? pisałeś kiedyś koszty takiego byka ?nie zgodzę się z Tobą co do handlarzy jeżeli taki dostawczyk zadeklaruje te tysiąc szt. rocznie z automatu ma na każdym kilogramie 50gr. + premia za wybojowość jeżeli drugiego stycznia jest zrobiony bilans i wyjdzie że owy dostawczyk przekroczył deklarowaną ilość nawet o jedną szt. dostaje premię za to że się wywiązał a nawet przekroczył swoją deklaracje,co bardziej pazerni jeżdżą po małych miejscowościach oddalonych od punktów skupu i kupują na ,,oko" i tu masz swoje 2 szt za 3 tysie.nie jest prawda to ze sprzedając kamion czy dwa nie dostanę większych pieniędzy za samo to że w jednym miejscu załaduje dwa tiry nie musi jeździć zbierać i zwozić na bazę masz 30 do 50 gr na kilu więcej oczywiście exportówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
00Dawidek00    3

Taki system jest w Danii, odwiedziłem wiele farm z tym systemem, były też gospodarstwa gdzie byki były karmione samą paszą treściwą + słoma do ścielenia i tyle, ale jedynie do wagi 400kg, spróbuj dać bykowi ze 2o kg qq dzień dnia, lub większą ilość śruty, chociaż lepsze jest zboże gniecione niż śrutowane, to sam się przekonasz co się stanie, przy takim opasie trzeba dokładnie pilnować co i w jakiej dawce sie podaje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

krzysiek79w

za bardzo nie wiem o co Ci chodzi :)

raz piszesz ze sie nie zgadzasz ze mna a za chwile piszesz ze handlarz dostaje wiecej od rolnika, czyli potwierdzasz to o czym ja pisałem

 

dawidek

no jasne ze nie podam bykowi 20 kg paszy tresciwej na dzien, bo nawet jakby ten byk to wytrzymał to ja bym tego nie wytrzymal finansowo :D

poprostu kiszonka z qq do woli plus 2-3kg zboza + 1kg sruty rzepakowej + witaminy

mysle ze to nie jest głupi pomysł

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

@koma wczytaj się to zrozumiesz - co innego jak sprzedajesz 2-3-5-8 sztuk a co innego jak wpada auto i ładują 65 szt opasówki w wadze 320kg. Wiem jak to wygląda bo sprzedawałem ostatnio 6 na exp to pół dnia handlarz tracił na pozbieranie bydła od rolników :) I dla gościa co handluje i masz akurat na sprzedaż całe auto bydła jesteś kimś bo towar wyrównany i co ważne często dla kupującego - z jednej obory :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
00Dawidek00    3

To nie jest głupi pomysł tylko z tego co ja wiem to można dac max 13-14 kg kiszonki z qq, oczywiście w odpowiednim wieku, plus tak jak piszesz 2-3 kg zboża+ śruta, wtedy przyrosty wachają się pomiędzy 1200- 1400g na dzien, ale czym byk jest starszy to te przyrosty maleją a zapotrzebowanie wzrasta, gdzie tych składników nie zbyt można dać w większej ilości, co wtedy staje się nie opłacalene, ale dla byków najlepsze jest poprostu suche siano , anie kiszonka z traw, chociaż do kosztów siana czy kiszonki to są różne zdania, i oczywiście pogoda, gdzie w ostatnich latach jest problem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj