luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

syberol    5

jeśli masz sporo kiszonek to najtańszym źródłem białka będzie mocznik. Np Dolmet 100g (0,35zł) zastępuje 280g soi (0,56zł przy cenie 2000zł/t).


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Mocznik nie zastompi ci w 100% białka ja daję 60g mocznika i 1, 2kg śruty rzepakowej i mocznik mam niski 150 możesz dawać mocznik i śrutę rzepakową lub makuch jeśli mocznik w mleku nie przekracza 250 i masz pasze energetyczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr93    1

witam :) Mógłby ktoś z was opowiedzieć jak to naprawde jest z tym żywieniem mocznikiem? czy widać różnicę? w jakiej postaci i dawkach podawać go opasą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

mam do was takie pytanie czy oplaca sie hodowac byczki hf bo tak sobie mysle zeby kupowac po wycieleniu i trzymac tak do 300 kg mam troche pole i nic nie hoduje na samym zbozu nie ma szalu mysle zaczac od 10 sztuk chcialbym przystosowac tak budynki zeby podzielic hodowle na 3 etapy male byczki pozniej przeprowadzaka dalej i znowu wstawienie malych byczków po pewnym czasie przeprowadzka i dalej ma to sens? moze ktos mnie zrozumial:) akurat mam 3 budki od najmniejszego do wiaty o wymiarach 20 na 12 m z przejazdem przez cała wiatę ile można by tam upakować byków ? bo cena zboza za 2 lata to bedzie porazka juz to zaczyna byc to widac cos trzeba myslec a mam 50 ha wiec jest z czego wykarmic;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

A co później zamierzasz zrobić z tym byczkiem HF w takiej wadze? Byczki w takiej wadze biorą na export ale tylko mięsne i ładne mieszańce HF nikt ci nie kupi na export chyba, że sąsiad do dalszej hodowli ale wtedy nie zarobisz na nim. Zorientuj się wcześniej czy będziesz miał zbyt na nie w wadze 300 kg i w jakiej cenie. Jeśli miał byś je sprzedawać po 9zł to wchodź w to (osobiście to wątpie że tyle dostaniesz za hf) jeśli po 7-6zł to nie ma to sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrDawido    72

dokładnie Ci nie powiem bym musiał zerknąć w księge i zobaczyć ale tak mniej wiecej od 2-2,5 roku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Pierwsza sprawa w każdym takim przedsięwzięciu to sprawdzenie rynku zbytu. Trzeba trochę czasu poświęcić na zdobycie informacji. I chyba więcej się dowie w tym temacie: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/32616-hodowla-byczkow-do-wagi-320-kg/page__st__140#entry1249068

@MrDawido to musiałeś je i tak nieźle karmić, aż zachęca do chowu HF-ów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrDawido    72

Jeśli chodzi o rynek zbytu to nie mam najwiekszego problemu ze zbytem , ba powiem szczerze że nie kiedy sami dzwonią handlowcy byle tylko wziąść wtedy wybieram najlepszą cene i sprzedaje,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

koma666 co to za brednie piszesz hf dużego kalibru a miałeś coś oprócz hf-a porównaj sobie zużycie i wykorzystanie paszy, przyrostu, zdrowotność i ilość od pojonych cieląt,podatność na choroby, wygląd i budowę czas opasu i co najważniejsze pieniądze jakie dostaniesz .hf- to fabryka mleka a opas to skutek uboczny

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Wiadomo że HF to nie jest opas z przeznaczenia, tylko rozpłodnik i on przybierać szybko nie będzie bo by jałówki załamywał :) trzeba mieć do nich rękę żeby mieć coś z tego. Ja podziwiam @MrDawido za osiągi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

koma666 co to za brednie piszesz hf dużego kalibru a miałeś coś oprócz hf-a porównaj sobie zużycie i wykorzystanie paszy, przyrostu, zdrowotność i ilość od pojonych cieląt,podatność na choroby, wygląd i budowę czas opasu i co najważniejsze pieniądze jakie dostaniesz .hf- to fabryka mleka a opas to skutek uboczny

 

jak mam zapłacic za czystego lm ze 2-3 tys w wadze ok 250-300kg bo mniejszego nie kupisz, to wole hf

miałem takiego hf co w wieku 12 miesiecy miał ok 400kg wiec mysle ze nie jest zle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Ale nikt nie mówi o czystych rasach mięsnych, z resztą nawet nie ma co ich porównywać z HF. Mowa była o mieszańcach. A one dużo droższe przy kupnie nie są

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

koma666 nie masz orientacji w cenach odsadków ,dla mnie to śmieszne 12miesięcy i 400kg. ja kupuję 100 kilowe partie cielą mięsnych (sam wybieram)opasam to na 300-330kg. obracam dwa pełne wsady na zasadzie obora pełna obora pusta,sprzątanie i malowani obory łącznie z dezynfekcją na zicher i jak by nie usługi to wykmininił bym jeszcze z tydzień na jakieś małe wakacje z żonką i dzieciakami a często jest tak że na tym samym roku przechodzi kwarantanne(trzy tygodnie) jeszcze trzecia tura -uzależnione od pogody.na hf-ie kasy nie zrobisz bo to bydło Bozia stworzyła do produkcji mleka a chcąc go trzymać na mięso to najwięcej zarobisz na nim jak go potrzymasz na mlekopanie do 150kg. i sprzedasz jako rzezaka na zupki dla dzieci bo duży to przeżre swą wartość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Ja też wolę trochę więcej dać nawet za mieszańca czy sima niż patrzeć na kościstego HF'a a potem słuchać marudzenia klasyfikatora na skupie i dostać ch*jową cenę :) Miałem kiedyś HF'a, jeden z 3 pierwszych byków jakie kupiłem, po tym jednym powiedziałem sobie że więcej tego na oczy widzieć nie chcę ;)

MM'a po brown swissie sprzedałem w wadze 580 w 14,5 msc :) Więc twój HF dosyć cieniutko wypada na tym tle :)

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

poprostu ja jak mam zapłacic 1500zł za mm , to wole hf za 500zł :D

gdyby były w tej samej cenie to jasna sprawa ze wole mm :D

nikomu tu nie chce udowadniac ze hf lepszy ale nikt mi nie powie ze hf nie potrafi osiagnac duzej wagi, a miesnosc mnie nie interesuje bo zawsze sprzedaje na wage zywa, dla mnie liczy sie masa byka, a ze na byku 800kg jest 200kg miesa to niech sie handlarz martwi

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Ja to kiedyś przerabiałem , miałem 2 byczki hf i LM czystej rasy. Stały razem ,jadły to samo ,to hf miał większe przyrosty. Reasumując po sprzedaniu LM wyszedł 350 zł wiecej.


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

dokładnie, ludzie mysla ze jak maja jakas mieszanke mm to juz bóg wie co, wystarczy ze cielak bedzie miał geny w matke hf i ta brazowa siersc mu za wiele nie pomoze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj