luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

fiedor1403    0

mam pytanie co zrobić z cielakiem który popodaniu antybiotyku przestał wstawć?

 

jeśli ktoś nie zrozumiał chodziło mi o wstawanie.cielak leży. wcześniej dostał kropówkę już tak dwa dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sylwanow810i   
Gość sylwanow810i

Wiemy ze chodzi o to, ze nie moze sam sie podniesc :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

fiedor 1413- czarno to widzę, mimo to trzeba mieć nadzieję.Z jakiego powodu cielak dostał antybiotyk, w jakim jest wieku i czym żywiony, bo nic nie napisałeś.Kurację antyb. trzeba kontynuować conajmniej trzy dni.Jednorazowe podanie nie rokuje nigdy wyleczenia.Nie wiem co jest cielęciu ale "na teraz" rób mu masaż słomą- garść słómy do ręki i i nacierać, masować -pobudzisz krążenie a potem okryć go kocem.

benio- musi mieć dostęp do wody, chociaż to już duże byczysko wykombinuj elektrolit i podawaj, poza tym mozna podać węgiel aktywny np w tabletkach, lub colacaco czy coś podobna nazwa - brązowy proszek fajnie pachnie i chętnie jedzą , z kory kasztanowca lub coś innego co mają w tych firmach paszowych lub jest u weta.Być moze że trafił mu się podejrzany kąsek i ma sranko.Mam nadzieję że poza tym nie ma żadnych objawów chorobowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    141

witam. Mam takie pytanie jaką wartość odzywcza dla opasów ma chleb, bułki i mąka (zwroty ze sklepów ) ?? od jakiś 10 lat kupujemy i dajemy im właśnie tylko chleb, bułki no i mąke i żadnej innej paszy treściwej. Byki osiągają wage 700-800kg w 2 lata czasami jakiś ma 900 a jakiś zdechlok 600 nie może osiągnąć ale to sa wyjątki. kiedyś kupowaliśmy po 100zł za tone ale teraz już 500zł za tone i powiem ze dużo z tym roboty bo trzeba przebierać obierać z opakowan itp... zastanawiam się nad rezygnaacją z tego chleba i kupować otreby żytnie. Czy byki będą miały takie przyrosty gdy będą dostawać tylko otręby z pasz treściwych??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

Zrób eksperyment i podawaj dla jakiejś grupy zwierząt otręby.Po miesiącu powinieneś widzieć jak na tym przyrastają a jak na chlebie.a nie lepiej kupić jakieś zboże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    517

No może trochę przesadziłem ale pieczywo ma dużo większą wilgotność i tona pieczywa nie równa się tonie zboża. Co do otrąb żytnich to lepiej się w nie nie pakować, może i są tanie ale mają małą wartość i dużo substancji anty-żywieniowych, lepiej dołożyć i kupić pełne ziarno pszenżyta i jęczmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek1215    0

Witam.Mam 2 cielęta rasy RW (czyli czerwono-białej) 18 miesięczne w wadze ok.600 kg każdy....karmię ich pszenżytem z ziemniakami lub pszenżytem z dynia + na koniec siano lub słoma.

Za 3 miesiące chciałbym je sprzedać a moje pytanie brzmi :Czym karmić cielaki na końcu aby najwięcej przybrały na wadze???macie jakieś pomysły lub własne doświadczenia???

z góry dzięki za odp.

 

Nie pisz postów pogrubioną czcionką .

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Dajesz jakieś koncenraty czy inne białko? Daj dobrą dawke śruty i koncętratu tyle ile podają na ulotce workowej i powinny być efekty, nie koniecznie finansowe ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akowicz111    159

Mam 2 cielęta rasy RW (czyli czerwono-białej) 18 miesięczne w wadze ok.600 kg każdy -------------- Tomek 1215 to jak je nazwiesz jak je będziesz sprzedawał 800-900kg ,jak 600kg to jeszcze cielaki.(pytam nie z przekory a z ciekawości)

Edytowano przez akowicz111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

znacie jakis TANI i DOBRY koncentrat dla bydła opasowego który ma powyzej 30 % białka plus inne witaminy i minerały ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepo14    9

Albo neorol BW BM 41%, białka ma 41%, jedyną wadą mało witamin, ja dodaje do tego jeszcze premix też z neorolu ,,M+Krowa" wtedy jest wypas w paszy witaminy. W porównaniu do sanbulla jest 7 zł na worku tańszy, w dodatku z premixem super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nikolajjj   
Gość nikolajjj

Koncentrat rzepakowy z Util-paszu, 32% białka + witaminy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

nierozumiem jednej rzeczy

spece od zywienia bydła mówia ze dla opasów trzeba dostarczac 3,5 grama białka na 1kg zywej wagi na dobe

a wiec dla opasa o masie 500kg x 3,5 =1750 gram

jednoczesnie mówia ze kiszonka z kukurydzy zawiera bardzo mało białka

z tego co wiem to zawiera ok 8-9 % białka

jezeli opas o wadze 500 kg zje przez dobe 20 kg kiszonki z kuku to prawie pokryje swoje zapotrzebowanie na białko, bo 20 kg x 8% = 1,6 kg białka

wystarczy do tego podac paszy tresciwej np. pszenzyta, jakies witaminy i powinno wystarczyc

wiec o co chodzi z tym ze kiszonka z kuku zawiera mało białka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nikolajjj   
Gość nikolajjj

8-9% białka ogólnego w 1kg s.m. kiszonki, a kilogram kiszonki ma jakieś 30-35% s.m. Teraz sobie przelicz i będziesz wiedział dlaczego ma mało białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

dzieki

od razu mi sie wydawało ze to nie mozliwe zeby w było 8% białka w całosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

Tomek jak masz w dawce sporo energii to mógłbyś mocznikiem poprawić przyrost a jak nie to tak jak koledzy mówią, koncentrat dla opasów w dawce tak jak na opakowaniu ( z reguły 25-30%). Np Golpasz Opas 35% - 51 zł


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

obydwa są dobre ale w tym z golpaszu masz 2,5% białka więcej a cena ta sama


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj