luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
k-krzysiek    8

Oczywiście, że na ok.15 sztuk 6ha nie wystarczy, ale nastawiając się na kukurydzę, przy ok.3ha jest w stanie utrzymać te 15sztuk, dokupi treściwe i słomę.Jak dla mnie jest to ekonomicznie uzasadnione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Ok. 2ha na mieszankę zbożową-jęczmien.owies,pszenica- masz własny śrut plus koncentrat do tego i słomęSam zobaczysz w praktyce, ok,2ha zasiać trawą -będzie siano , jeszcze 1ha obsiac trawą - sianokiszonka lub zielonka a reszta ha pod kukurydzę albo do bezpośredniego skarmiania lub na kiszonkę. Sam zobaczysz w praktyce ile byków na tym wychowasz.

 

To tak najprościej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowaczek96    3

Chciałbym też w tych 6 ha wygospodarować około 1 ha na lucernę do skarmiania na zielono a resztę w bele jako sianokiszonka. Gleb to klas 4b - 5

Kolego krótko i na temat nie oszukujmy się ale lucerna przy gorszym roku już średnio rośnie na 3 klasie więc o niej możesz zapomnieć a i z kończyną czerwoną może być różnie.

@Rolnik1111 myśle że jakieś 4kg dziennie na sztukę to już będzie coś myslę tu o takich ponad 350/400kg

Edytowano przez nowaczek96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kiedyś karmiłem nim, dokładniej to częścią zielona, ale za bardzo im to nie smakowało a kiszonki nawet nie chciały ruszyć.

Może inni hodowcy mają lepsze zdanie o tej roślinie ode mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

Kiedyś karmiłem nim, dokładniej to częścią zielona, ale za bardzo im to nie smakowało a kiszonki nawet nie chciały ruszyć.

Może inni hodowcy mają lepsze zdanie o tej roślinie ode mnie.

A weź to później usuń z pola, chyba trzeba cały kawałek przesiać przez sitko w poszukiwaniu tych bulw :)

Mimo że ojciec zasadził to przed moimi narodzinami to do tej pory mamy problem wytępić to na jednym kawałku pola.


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

Kiedyś karmiłem nim, dokładniej to częścią zielona, ale za bardzo im to nie smakowało a kiszonki nawet nie chciały ruszyć.

 

To dziwne .Ja co prawda nie hoduje bydła tylko konie ale one zjadają łodygi ze smakiem i do zera.W zeszłym roku zrobiłem dwa baloty i zafoliowałem /eksperyment/ a był już wrzesień i topinambur miał już dosyć twarde łodygi. Po trzech miesiącach rozpakowałem ,był super zapach a konie zjadały go w pierwszej kolejności ,przed pachnącym sianem.

Ponieważ hodowla koni wierzchowych to jak moja zona mówi " fabryka do przerabiania pieniędzy na gówno" zamierzam hodowac bydło mięsne. Mam do dyspozycji ok. 1,5 ha topinamburu w kole łowieckim i chciałbym go też wykorzystać ale widze że będe pionierem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelllll    0

a ja karmie topinamburem, jesc jedza liscie same wyskubią a łodygi zastaja i potem problem wyciagnac je za żłoba, moze jak by posiekał ten topinambur to lepiej by jadły i wszystko nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

oj to może być problem, kilka tygodni temu 2 hfy po 300kg wiązaliśmy to nie było łatwo, raz złapać, dwa doprowadzić do stanowiska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

one tak sie zachowują bo są na nowym wybiegu ,a wchodzisz do nich??? :lol: nie wiąż ich bo narobisz sobie problemu, mogą zrobić Tobie i sobie krzywdę, stres kilka dni bez przyrostu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

Tematy połączone

 

Witam

chciałem sie poradzic co dawac bykom co im brakuje ja daje im rano srute owsiano- przenzytnią z sanbulem, w dzień sianokiszonkę cały czas troche siana i slomy owsiano- pszenzytniej i na wieczor to samo co rano. Nie mam kiszonki z kukurydzy co myślicie moczniku można dawac taki sam jak na pole przemyslowy czy jakis inny?

Jeśli podajesz sanbul to przeczytaj jego skład dokładnie a zauwarzysz że znajduje sie już tam mocznik(nie jest napisane to wprost pisze coś takiego związki niebiałkowe azotowe) więdz nie radze podawanie dodatkowej ilości mocznika bo może skończyć sie to źle jak u mojego kolegi

 

Posty połączone

 

Napisany 14 wrzesień 2013 - 19:43

wojtek i nigdy nie mają biegunki u ciebie jak im dajesz świerze siano? Bo u mnie nawet takie po roku mają a co mówić o cielętach.

paweł na twoim miejscu bym odczekał choć z tydzień , mówią starsi ludzie że musi odparować ;)

po prasie już nie odparuje jeśli jeszcze na sterte wrzucisz nie słyszałem o tym że świerze siano szkodzi to jakieś zagobony są

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

one tak sie zachowują bo są na nowym wybiegu ,a wchodzisz do nich??? :lol: nie wiąż ich bo narobisz sobie problemu, mogą zrobić Tobie i sobie krzywdę, stres kilka dni bez przyrostu .

Witam dawno cię nie było... :( One wygonione na czas wyrzucania obornika w oborze są grzeczne. Muszę uwiązać bo nie mam warunków starodawna obora i żeby dać jeść wchodzi się do środka między nich a do takich po 600 to już strach. A to nowy wybieg i koledzy z tej samej dostawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

po prasie już nie odparuje jeśli jeszcze na sterte wrzucisz nie słyszałem o tym że świerze siano szkodzi to jakieś zagobony są

 

Odparuje odparuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja w tym roku to odrazu z łąki dawałem siano i dużym i małym takim po 4 miesiące i nic się nie działo nie leżało w stodole nawet godziny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Odnośnie siana to zawsze skarmia się najwcz, 2 tyg po zbiorze, musi ono się odleżec niestety.Przestrzegano też przed spaniem na świeżym sianie! Wujek z ciocią zawsze nas dzieciaki pilnowali, abysmy nie spali na takim sianie.Może to współczesne siano nie ma tyle aromatu co to sprzed 30 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Jeszcze nigdy nie słyszałem, że siano musi odparować. Ja robie tak, koszę kawałek łąki i wożę codziennie cielakom, na początku świeżą trawę, później trochę podsuszoną a jak siano wyschnie to przywożę wszystko i też od razu daję. I jakoś nigdy niczego zełgo nie zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

Też nigdy nie słyszałem że świeże siano mysi odleżeć jakiś czas przed spasieniem u mnie jest podawane od razu po przywiezieniu.A o tym że nie można spać na świeżym sianie to już w ogóle wydaje mi sie jakeś śmieszne.Zapytaj sie wujka dlaczego nie można tego robić.

 

Posty połączone

 

Napisany Dzisiaj, 21:48

Pytałem dziś babci czy nie można spać na świeżym sianie to powiedziała że nie można bo owady z niego wychodzą i gryzą dlatego trzeba odczekać.Pytałem też czy słyszała coś o tym że nie można dawać świeżego siana powiedziała że nic takiego nie słyszała.Dodam że babcia ma ponad 70lat i całe życie na gospodarce :)

Edytowano przez KRISTOFORn
Ortografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Wujka nie zapytam, bo niestety nie dane mu było dożyć 100lat.Świeże siano wydziela silne aromaty i taka ich duża koncentracja działa odurzająco na człowieka spiącego na sianie.Oczywiście mowa o dużej ilości siana w stodole czy na strychu. Dzisiaj nikt na to nie zwraca uwagi ,bo dzieci mają teraz inne zainteresowania niż spanie na sianie w czasie wakacji a dla mojego pokolenia mieszczuchów to była frajda, a poza tym współczesne organizmy zahartowane od spalin i marychy są nieczułe na szlachetne wonie. To tyle odnośnie ludzi a kolega to już miał na myśli nie wiadomo co , trza swoje skojarzenia wyprostować :D

Z.Ruszczyc-Żywienie zwierząt i paszoznawstwo- ..... sianio/ świeże/ podlega procesom fermentacji...jest to zjawisko pożądane...następują pewne przeobrażenia chemiczne/ zmieniają się właściwosci koloidalne związków/.Fermentacja trwa kilka dni, po czym ustaje.Przepocone siano jest lepsze, smaczniejsze i zdrowsze niż świeżo sprzątnięte.......Nie wszyscy o wszystkim wiedzą, człowiek przez całe życie się uczy, każdy sam decyduje czy świeże siano odrazu skarmi czy po jakimś czasie i nikt nikomu nie narzuca,że akurat tak ma robić a nie inaczej. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

Moja babcia słyszała tylko o tych insektach że wychodzą z zebranej masy przez jakiś czas a wiadomo co robią jak napotkają człowieka.Mam dożo siana w ciukach w stodole jest tam duży obrut powietrza dzięki wierzejom drewnianym(szpary między deskami)a do tej pory wchodząc do stodoły unosi się silny aromat pachnącego sianka(całe siano bardzo pogodnie zebrane)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRYNIA    0

Witam! przeczytałam kilka stron tego forum i nie znalazłam nigdzie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania(być może przegapiłam),od ilu tyg/mies.można zadawać bydłu surowe ziemniaki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj