luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

marcin73    0

moi drodzy wyjadacze, jakie dokumenty ja jako chodowca musze przedstawić Panu który skupuje bydło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Paszport musisz mu przekazać. Twój dowód osobisty też będzie potrzebny. A pokazać to decyzję od weta, że bydło jest wolne od gruźlicy, boreliozy i białaczki. Dostajesz wzamian fakturę i czekasz na pieniążki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

i numer paszowy gospodarstwa-

 

i numer konta bankowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

odchody są ciemne i może nie zbite ale dają sie brać widłami bo nie mam wyciagu i taczką wywożę.A te wysłodki to w jakich ilosciach np. 5 l wiaderko na dzien wystarczy?

Jeżeli są bardzo ciemne jak kał ludzki po zjedzeniu kaszanki to jest nadmiar białka. Wysłodki kiszone dajemy w dawce do 25 kg/dz/szt., a suszone powiedzmy 4-5 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arni251    5

Witam, od nastepnego roku to jest od maja zamierzam postawic na obore ok 12 sztuk byczków w wadze od 80-100kg. Mam sianokiszonke, siano i gotową paszę kupną granulaty i te sprawy. Chcę je trzymac do wagi ok 350 kg. I teraz pytanie-

-trzymac na uwięzi czy na lekkim wybiegu

-jak ułożyc dawkę zywieniową z ww składników lub co jeszcze dodać

Prosze o porady.


Jak coś robić to robić to dobrze!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bopietras    3

Jak na uwięzi to bedzie tak ze byczki bedą stały spokojnie i zarły ale rosły wolniej moim zdaniem takie co luzem wiecej jedzą i szybciej rosna. Zresztą zalezy jaki byk sie trafi. Ale moim zdanem to takie do 350 kg lepiej luzem bo mniej agresywne jeszcze sa i bezpieczniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Będą tak rosły jak im da jeść. Utrzymanie wolne lub uwięziowe to zależy jakie ma możliwości. Jak ma możliwość to lepiej wolnostanowiskowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arni251    5

Planuje albo uwiąząć przy korycie albo wypuścic na mały wybieg pod oboerą z dostępem do obory.


Jak coś robić to robić to dobrze!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy podbijam temat może ktoś pomoże z tą różnicą, że jednak jest 4,5 ha a nie 6:

Koledzy tak jak wspomniałem w którymś poście powyżej trafia się 4.5 ha które zamierzam przeznaczyć na opasy. Kupowane by były głównie na przełomie marca i kwietnia orazlipca i sierpnia. Na początek zamierzam zainwestować w 5 sztuk (przełom marzec/kwiecień). I teraz mam dylemat jak zagospodarować ten kawałek ziemi, co konkretnie posiać i ile ( chodzi oczywiście o to aby wyszła z tego jak najbardziej wartościowa pasza). Na tygodniu zamierzam zebrać próbki i dać glebę do analizy. 5 sztuk opasów nie jest sztywną granicą i może się zwiększyć jeśli szanowni koledzy pomogą mi dobrać odpowiedni system dla mnie. Opasy chciałbym hodować do wagi średnio po 650 - 700 kg. Ze słomą nie ma większego problemu (głównie owsianą i żytnią).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

Cześć

jak wy myślicie które wysłotki buraczane będą lepsze dla opasów te mokre kture trzeba zakisić czy te które są w workach granulowane co trzeba je moczyć bo muszę czymś zastąpić kiszonke z qq bo tej w ty roku nie będe miał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

moim zdaniem tutaj cena odgrywa kluczową rolę... dlatego ja daję tylko mokre wysłodki, granulowane sa bardzo dobre, jednak dosyć drogie, a jeśli dobrze zakisicz wysłodki to będzie naprawdę dobra pasza, teraz je miałem do połowy czerwca i naprawdę dobrze się trzymały, kwestia tylko żeby były szczelnie zakryte, nie mogą dostać powietrza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

na pryźmie, przykryte grubszą folią budowlaną, ale ważne żeby nie rozkładac na niej opon tak jak na pryźmie z qq, tylko po bokach porozkładać opony, żeby folii nie zwiało. Właśnie miałem rozłożone opony na całym i na kazdym miejscu gdzie leżała opona wartstwa tak 20 cm od góry była niebieska ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlikk18    67

jak zbilansować dawkę mając do dyspozycji kiszonkę z trawy razem z lucerną i koniczyną? ile treściwej?


Bydło Mięsne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowaczek96    3

Myślę że żeby to zbilansować to musisz treściwą nie białkową, a energetyczną bo ta kiszonka z lucerny kończyny i trawy to samo białko jak masz do dyspozycji owies lub kukurydzę był by to dobry komponent paszy treściwej i jakiś koncentrat energetyczny tak mi się przynajmniej wydaje bo doradcą żyieniowym nie jestem a jeśli chcesz mieć super zbilansowaną dawkę to powinneś się z takim skonsultować ;D

Edytowano przez KRISTOFORn
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Weż książkę Normy żywienia zwierząt i sam ułożysz dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy podbijam temat może ktoś pomoże

 

Koledzy trafia się 6 ha które zamierzam przeznaczyć na opasy. Kupowane by były głównie na przełomie marca i kwietniaorazlipca i sierpnia. Na początek zamierzam zainwestować w 5 sztuk (przełom marzec/kwiecień). I teraz mam dylemat jak zagospodarować ten kawałek ziemi, co konkretnie posiać i ile ( chodzi oczywiście o to aby wyszła z tego jak najbardziej wartościowa pasza). Na tygodniu zamierzam zebrać próbki i dać glebę do analizy. 5 sztuk opasów nie jest sztywną granicą i może się zwiększyć jeśli szanowni koledzy pomogą mi dobrać odpowiedni system dla mnie. Opasy chciałbym hodować do wagi średnio po 650 - 700 kg. Ze słomą nie ma większego problemu (głównie owsianą i żytnią).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowaczek96    3

Ja bym to zrobił tak; 2ha kukurydzy i ze 2ha kończyny czerwonej a na następnych 2ha jakąś mieszankę czy tam pszenice (chodzi o zboże) no chyba że masz też jakieś inne źródło do pozyskania paszy treściwej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k-krzysiek    8

@thor1984, 6ha to już coś, zależy jaka to gleba, koniczyna czerwona to wysoko jakościowa pasza, ale wymaga dobrej gleby, na słabej to co najwyżej łubin lub nostrzyk, które wcześnie koszony też jest wartościowy. Ja bym to zrobił tak, 2-3ha na kiszonkę z kukurydzy, 2-3ha na zboża, najlepsze pszenżyto, jęczmień, pszenica zależy od gleby. Dokupisz śruty rzepakowej, ew. część zboża, siano lub nawet słomę i może te 20 sztuk trzymać. Sianokiszonka to tańsze niż śruta źródło białka, ale musiałbyś przeznaczyć trochę ha to raz, a dwa i tak trzeba dokupić śruty rz. Możesz spróbować jeszcze z młotem lub wyslodkami jak masz dostep.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Chciałbym też w tych 6 ha wygospodarować około 1 ha na lucernę do skarmiania na zielono a resztę w bele jako sianokiszonka. Gleb to klas 4b - 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

@thor1984, 6ha to już coś, zależy jaka to gleba, koniczyna czerwona to wysoko jakościowa pasza, ale wymaga dobrej gleby, na słabej to co najwyżej łubin lub nostrzyk, które wcześnie koszony też jest wartościowy. Ja bym to zrobił tak, 2-3ha na kiszonkę z kukurydzy, 2-3ha na zboża, najlepsze pszenżyto, jęczmień, pszenica zależy od gleby. Dokupisz śruty rzepakowej, ew. część zboża, siano lub nawet słomę i może te 20 sztuk trzymać. Sianokiszonka to tańsze niż śruta źródło białka, ale musiałbyś przeznaczyć trochę ha to raz, a dwa i tak trzeba dokupić śruty rz. Możesz spróbować jeszcze z młotem lub wyslodkami jak masz dostep.

Na 6 ha to może utrzymać ale 20 kur niosek a nie byków. Chyba że liczy na duże zakupy bo będzie brakować wszystkiego a jak się będzie kupować to zarobek równy 0 . Zostanie tylko obornik i smutek bo się nie zarobiło. Moim zdaniem to 3,4 krowy i swoje cielęta może jak lepszy rok i urodzaj to dokupisz jakieś małe i krowa ci odchowa a jak wolisz z zakupu to max 6 rocznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Na 6 ha tak, jak napisał karolr2 powinny być 3-4 krowy (chyba, że na mlekopanie chcesz chować) i ich cielaki + plus tyle samo dokupionych lub 1 mniej i mamki ci odchowają. A jeśli bez krów, bo raczej o to ci chodzi, to jak się bawić na poważnie to spróbowałbym z 10 zakupić. Więcej nie dasz rady na taki areał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

No właśnie własne krowy odpadają całkowicie. Najlepiej byłoby dla mnie kupować jakąś partie przełom marzec/kwiecień i druga sierpień/wrzesień. Ze słoma nie powinno być problemu bo ludzie oddają za darmo a i tak czasem nie ma kto wziąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj