luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

sobuciak    4

co do wypowiedzi kolezanki wyzej, mysle ze najpierw powinien podac kiszonke a na to sruta, moim zdanie wplynie to na dojadanie resztek badz w przypadku slabej jakosci paszy sruta zmaskuje zapach

 

zgodzę się z kolegą szczególnie rano karmienie bydła powinno zaczynać się od paszy objętościowej aby pobudzić wydzielanie śliny, sama pasza treściwa na ,,pobudkę,, przyczynia się do zakwaszania żwacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

panowie co wy dajecie cielętom z zakupu takie na 100 kg aż do wagi 200 kg lub 300-350kg bo ja daje tak:

1. musli (kromik cj, kukurydza, sruta z owsa)

2. siano do oporu

3. wysłotki buraczane te co sa do moczenia

i jak je przywioze to daje im jeszcze mleko rozpuszczone do picia albo takie suche dodaje do musli a jakie som wasze sposoby na odchów cieląt piszcie i doradzajcie co poprawić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mercator75    0

Panowie można podawać opasom gorczyce na zielono? czy może zrobić kiszonkę w balach czy pryzmie ? co lepsze ? i czy ktoś z was to stosuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

witam u mnie opasy karmione sa kiszonka z zyta i kukurydzy jak sie jedna skonczy otwieramy druga. Do tego dostaja siano lub slome i oczywiscie srute+srute rzepakowa. Czy do sruty musial bym cos jeszcze dodac? np krede lub cos?? i mam pytanie odnoscie młota i wyslodkow. Czy one cos moga zastapic? czyli np wyslodki moga zastapic srute zbozowa ? a mloto np kiszonke z kukurydzy? czy np dawac 2kgkuku+ 2kg mlota rano i wieczorem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

wojtek i nigdy nie mają biegunki u ciebie jak im dajesz świerze siano? Bo u mnie nawet takie po roku mają a co mówić o cielętach.

paweł na twoim miejscu bym odczekał choć z tydzień , mówią starsi ludzie że musi odparować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas972    11

cielęta nie daje ale starsze sztuki dostają prosto z łąki czasami nawet niedosuszone i nie było nigdy większych problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Z niedosuszonym lepiej uważaj bo ja się przejechałem raz dałem takie spod krzaków i byk 450 kg dostał wzdęcia żwacza . Ledwo go odratowaliśmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF5440    0

Witam, na poprzednich stronach pisaliście że dodajecie do bullenmast zboże, ja dodaje tylko śrute rzepakowa albo soje jakieś 100 kg na 25 kg bullenmast i tą mieszanke daje 100g na byka. Mam pytanie jak dodajecie zboże to jaką dawke dajecie na byka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Koledzy zaczynam po woli hodowlę opasów (trafia się kawałek ziemi - ok. 6 ha). Musze zlikwidować około 1 ha łąki, już spryskałem Roundapem, potem brona talerzowa, bronowanie i orka. Chce tam znowu mięć łąkę ale nie wiem na jaka opcję się zdecydować?

opcje:

1. siew trawy z przenżytem na ziarno

2. siew trawy z żytem( na wiosnę żyto na kiszonkę)

3. siew trawy na wiosnę z owsem, ewentualnie do tego trochę peluszki i to skosic i w bele

 

Która opcja byłaby najlepsza aby w roku następnym uzyskać jeszcze jakiś w miarę przyzwoity pokos siana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Sposób 1 i 3 jest mi znany i wypróbowany. Sprawdza się. Nad opcja 2 to bym się zastanowił, bo żyto potrafi wydusić inne rośliny. Nie powiem Ci dokładnie czy w twoimi przypadku by tak było, ale ja bym się dobrze nad tym żytem zastanowił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pazdzioch    1

chyba kolego oddajesz do bugaja te byki to oszołom ja juz mu nawet kaczki nie sprzedam ja jestem z łysomic kuj pom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caps    0

Tematy połączone

 

Witam

chciałem sie poradzic co dawac bykom co im brakuje ja daje im rano srute owsiano- przenzytnią z sanbulem, w dzień sianokiszonkę cały czas troche siana i slomy owsiano- pszenzytniej i na wieczor to samo co rano. Nie mam kiszonki z kukurydzy co myślicie moczniku można dawac taki sam jak na pole przemyslowy czy jakis inny?

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin73    0

Witam,

chciałem zacząć hodowle byków mięsnych. zastanawia mnie jaka jest wybojowość takiego byczka (stosunek półtusz do wagi żywej).

jest może jakaś konretna rasa która ma najlepszą wybojowość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andr3w    49

Najlepiej wybijają sie byczki Limousine i najlepiej sie na nich wychodzi ale odsadki są strasznie drogie i trudno dostępne. Za duzego byka ostatnio płacili nawet 9,4 BRUTTO za żywą wage LM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin73    0

to faktycznie sporo, ale interesuje mnie ile kg zostanie z niego po uboju. Jeśli taki byk żywy waży ok. 700 kg to ile będą ważyły jego półtusze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caps    0

podpowie mi ktoś czym moge jeszcze uzupełnic ta diete dla byków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Tematy połączone

 

Witam

chciałem sie poradzic co dawac bykom co im brakuje ja daje im rano srute owsiano- przenzytnią z sanbulem, w dzień sianokiszonkę cały czas troche siana i slomy owsiano- pszenzytniej i na wieczor to samo co rano. Nie mam kiszonki z kukurydzy co myślicie moczniku można dawac taki sam jak na pole przemyslowy czy jakis inny?

Co do mocznika to można dawać ale nie taki co na pole bo on ma środki anty zbrylające. Po za tym w Polsce jest nieprodukowany. Jest prod. w Niemczech ale jest droższy od polowego. Co do dawki to przydałaby się jakaś pasza energetyczna jak kiszonka z QQ czy wysłodki buraczane kiszone albo suszone (najlepiej melasowane), moze ddgs kukurydziany. Napisz jak wyglądają odchody, czy są jasne, ciemne, luźne, zbite, czy śmierdzą amoniakiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Koledzy tak jak wspomniałem w którymś poście powyżej trafia się 6 ha które zamierzam przeznaczyć na opasy. Kupowane by były głównie na przełomie marca i kwietnia oraz lipca i sierpnia. Na początek zamierzam zainwestować w 5 sztuk (przełom marzec/kwiecień). I teraz mam dylemat jak zagospodarować ten kawałek ziemi, co konkretnie posiać i ile ( chodzi oczywiście o to aby wyszła z tego jak najbardziej wartościowa pasza). Na tygodniu zamierzam zebrać próbki i dać glebę do analizy. 5 sztuk opasów nie jest sztywną granicą i może się zwiększyć jeśli szanowni koledzy pomogą mi dobrać odpowiedni system dla mnie. Opasy chciałbym hodować do wagi średnio po 650 - 700 kg. Ze słomą nie ma większego problemu (głównie owsianą i żytnią).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caps    0

odchody są ciemne i może nie zbite ale dają sie brać widłami bo nie mam wyciagu i taczką wywożę.A te wysłodki to w jakich ilosciach np. 5 l wiaderko na dzien wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj