luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

mickas092    500

10 % soja , 2,5 % sanbull. Napisz jeszcze jakie masz komponenty oprócz soi i bullenmasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    172

to zależy jaką chcesz mieć śrutę o jakiej zawartości białka np popularna 18ka w zależności jakie masz zboże to jak się nie mylę 20kg soi i 80kg zboża, ... jak dobrze pamiętam. albo dajesz mocniejszą śrutę a w mniejszej ilości ,lub słabszą a więcej, to zależy jakie inne pasze ,

Edytowano przez zbyszek8201

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

mickas@ nie mam za bardzo pola do popisu bo została mi tylko mięszanka owsa z jęczmieniem pół na pół

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Dając 42,5% owsa , 45% Jęczmienia ,10% śruty sojowej i 2,5% bullenmasta masz ok 14% białka w paszy. Jeśli wcinają jeszcze QQ to może być nawet ok. Zwłaszcza, że ani cena bydła rzeźnego i cieląt nie zachęcają aby ładować do paszy dużo śruty sojowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

do tego jeszcze mocznik i bedzie ok pasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Panowie mam problem.

 

Zachorował mi byczek waga około 250 kg nie chce żreć od 3 dni , no może ze dwa razy jadł siano . Był wet i dał mu zastrzyki od gorączki bo miał 40 stopni ale jeszcze go obadał i mówił że żołądek mógł przeziębić i mu nie pracuje żołądek. powiedział że powinno mu się poprawić z początku zaczoł jeść ale teraz żnowu to samo wszstkie wcinają a ten stoi i patrzy co robić? czekać aż przejdzie cz dzwonić po weta? co doradzicie.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

drozdze mu wlac na prace zoladka. Mialem tak samo.

 

Moze daj mu cos co bedzie jadl i podaj mu tego wiecej niz normalnie zeby sie najadl. U mnie nie chcial jejsc sruty to dostawal tylko kiszonke teraz je juz i srut i siano :D

hm mierz mu temperature jak ma kolo 39stopni to dzwon po wet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Da rade zrobić treściwa dla byczków pow 100 kg z pszenżyta ok 50 % ,owiec 15%, otreby pszenne 15% , makuch rzepakowy 20% i witaminy

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak Karmić jałówkę roczną żeby nie była zatłuszczona do zacielenia ? Jakie dawki i co jej dać ? Jałowka to mieszaniec... Sąsiad karmił za dobrze i musiał ją sprzedać bo nie zaszła ponoć przez otłuszczenie, nie chce popełnić błędu sąsiada no i zagłodzić też nie można ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

siano sloma witaminy woda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

peres100 jakie witaminy polecasz dla jałówek powyżej roku i cielneych i jak wychodza cenowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

premiks albo lizawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

lizawki od 8do 12,-za 10kg

premix od 8,-do .......najczęściej spotykam 2,5kg w opakowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Lizawki podaje ale chyba musze jeszcze pomyśleć o premiksach bo wydaje mi sie że czegoś im brakuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Daje ktoś z was Jorsea Rimii Spezjall czy coś w tym stylu jak coś zmyliłem to sorki. Dobre są te witaminy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

A kto to wie... Praktycznie to samo co Bullenmast - w bulenie wiecej Fosforu , mniej Wapnia. Trzeba by porównać skład i odpowiedzieć sobie na jakich składnikach nam bardziej zależy.

 

Osobiście bym się kierował ceną. Ile woreczek tego Rimi spezial ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

@mickas kosztuję 70 zł dawka dzienna na szt to 100-150 gr

Edytowano przez Piotrek1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    172

tak jak piszesz to jest w sumie to samo co bullenmast tylko mniejsza zawartość składników, niby bullen do chowu intensywnego a ten rumi do ekstensywnego... u mnie bullenmast 78zł, a ten rumi jest tańszy dokładnie nie pamiętam. a u was jakie ceny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stosuje ktoś z was w żywieniu opasów ścinek ziemniaczanych sa tam małe obrane kartofle dość sporo ok 60% i skórki z tych kartofli posiekane , coś takiego jak pulpa ziemniaczana tylko że gęsta , chce to dawać zamiast kiszonek bo dla 5-10 małych byczków nie opłaca sie robić kiszonek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jak ci zechcą to jeść to dawaj przecież to nie trucizna u mnie wszystkie ziemniaki idą do spasu a najlepsze są obierki tzn. najlepiej smakują cielakom tak jak i opasom.

 

Stojanow w jaki sposób kisiłeś ziemniaki

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stojanow    1

kisilem razem w pryzmie z qq rozciagnajem kupe z qq na taka dlogosc miala byc i mieszalem turem pare przyczep qq i jedna ziemniakow i ta w kolko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Stosuje ktoś z was w żywieniu opasów ścinek ziemniaczanych sa tam małe obrane kartofle dość sporo ok 60% i skórki z tych kartofli posiekane , coś takiego jak pulpa ziemniaczana tylko że gęsta , chce to dawać zamiast kiszonek bo dla 5-10 małych byczków nie opłaca sie robić kiszonek

 

 

Dawać można ale jako urozmaicenie.

Ziemniaki wiadomo skrobia -> cukier czyli krótkotrwała energia. Niestety nie wpływa to na nabieranie masy, bo białka są tam znikome ilości. Ale z drugiej strony zwierzakom należy się troszkę odmiany.

Ja jeśli już stosowałabym to naprzemiennie.

U nas w okresie wrzesień-listopad daje się dodatkowo ziemniaki z własnych zbiorów.

Jedzą bardzo chętnie z ospą. W sumie nie ma się co dziwić. Jakbym codziennie dostawała to samo to każda zmiana się przyda :D

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj