luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Pablo44    10

Witam...

Ja powiem tak, mam znajomego który trzyma charolais-y około 30 rocznie i 15 mamek, to wszystko trzyma w oborze(na głębokiej ściółce) od śniegu do śniegu. Wiosna przeprowadza do wygrodzeń gdzie jest bydło ma wiate. Z obórki usuwa obornik i hoduje tam gęsi (kupuje pisklaki), potem na zimę wyprzedaje i wprowadza bydło i tak wkoło. Myśle że ciekawe rozwiązanie, a roboty nie za wiele (jak kto lubi pracować :) ) kukurydza, łąki, Zboże własne- jeszcze sprzedaje, a słomy to ma ile tylko da rade sprzątnąć, resztę co nie wysciele to sprzedaje. To co urośnie, mamki doi :P i potem sprzedaje takie 130-150 bo najlepiej się opłaca(szybko rośnie) Także jak ktoś się zakołuje to i sie opłaca co sie trzyma, budynki wykorzystane.

Ale jak ktoś wie że na wsi to trzeba pracować a nie biadolić że się nie opłaca ;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c360c330    0

Witam czy na kiszonce z lubinu i traw sianie wodzie i treściwej dobrze będą rosły? Bo u mnie kiszonka z kukurydzy odpada brak sprzętu. Co zmienić doradzcię coś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Podaj skład treściwej , jakie byki <waga , wiek , rasa >, jaka ilość treściwej na sztukę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c360c330    0

Treściwa z przenżyta i mieszanki owies pszenica i jeczmien do tego groch jeszcze tylko nie wiem w jakiej ilości a i jeszcze będą dostawać ziemniaki. Byki to zwykle mieszance głównie lm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Stosował ktoś z was DOLFOS BO dla opasów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Widać efekty stosowania polecasz czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10145    19

koledzy co proponujecie kupic soje czy jakiś ddgs? dla byków hf bo dostają śrute z jeczmienia pszenzyta i pszenicy + konc. opas i mysle tak białka im dodać. bo dostają wysłodki i siano kiszonek brak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Taka śruta + koncentrat to i tak jest bardzo dobra pasza no i droga ja bym się nie pchał w większe koszta ale jeśli chcesz to proponuję soje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco88    0

koledzy co proponujecie kupic soje czy jakiś ddgs? dla byków hf bo dostają śrute z jeczmienia pszenzyta i pszenicy + konc. opas i mysle tak białka im dodać. bo dostają wysłodki i siano kiszonek brak.

ddgs, soja za droga dla opasów, jak wychodzi cię ten koncentrat cenowo i ile on ma białka, czy nie lepiej by było kupić jakiś premiks min-vit i dodawać paszy białkowej jak właśnie ddgs

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

najtaniej jest kupić rzepakową, soja lepsza lecz drożej wyjdzie obecnie ddgs jest dosyć drogi [u mnie ] i jak przeliczyłem na białko to jest w cenie sojowej ,ja robię mix 2do1 rzepakowej z sojową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

zetor a ile tego koncentratu dajesz do 100 kg śruty i z jakiej firmy.Chciałbym spytać jeszcze jaka była by najlepsza słona na domieszkę do siana dla byków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

Witam mam byczki w wieku 18 miesięcy daje im kiszonke z kukurydzy i śrute z żyta owsa i jęczmienia słome i wode co im jeszcze dać żeby sie lepiej pasły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja stosuje DDGS i jestem bardzo zadowolony daje bardzo fajny zapach paszy byki chętnie pobierają pasze z DDGS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

jak najlepiej przerobić ,,sąsiek'' w stodole na 8 byków, chodzi mi o wymiary stanowisk i stół paszowy. Sąsiek ma 8m szerokości i 4 m długości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaRoO    0

Witam. Mam pytanie wiecie może gdzie mozna kupic cielaki 3 dniowe w niskich cenach? interesuje mnie woj, mazowieckie, podlaskie, lubelskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

jak chcesz to jest ładny HO tygodniowy za 600 zł powiat chełmski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

DDGS kosztuje 1200zl tona daje go od 10-20 - 25%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SAMIK    5

@marekfarmer Jaka zawartośc białka w tym DDGS od jakiej wagi go wprowadzasz, stosowałeś wczesniej soje w żywieniu. Jak wypada DDGS w porównaniu z soja

Edytowano przez SAMIK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Witam jeśli ktoś miał taki przypadek to proszę o odp.

Dwa miesiące temu o byka około 400kg pojawiło się takie zgrubienie na tylnej nodze przy samym kopycie po kilku dniach przeszło wyżej do samego kolana i powstała taka gula wielkości pięści zaczeliśmy to smarować maścią rozgrzewającą troszkę zmalała ale i tak zadzwoniłem do weta.. dał mi zastrzyk który mało co pomógł za kilka dni przyjechał sam i dał następny teraz już jest prawie dobrze. Dzisiaj zachodzę rano do obory to samo jest u drugiego, Byki są na uwięzi posadzka jest betonowa równa. Dodam że jak były małe to jeden też miał taką gule na kolanie miał smarowane i mu pękła wyciekła ropa i od początku słabo rośnie jest o 100kilo lżejszy od innych . Do żarcia daje też kredę wiec kości powinny być ok. wet ma przyjechać po południu a przez telefon mi powiedział że to sie będzie przenosić z jednego na drugiego

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

Witam panowie kukurydzy mam do Kwietnia i zastanawiam się czym ją pózniej zastąpić...

i zastanawiam się czy nie zasiac jakiejś mieszanki na zielonke np łubin zółty,wyka,groch+owies i jęczmień co wy nato ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zidane105    0

siemanko, trudno będzie zastąpić kuku, w tamtym roku sialiśmy łąkę, nasiona traw zmieszaliśmy z owsem, w jakoś w czerwcu było to skoszone aby trawa dostała światła, zbelowaliśmy ten zielony owies, i powiem Ci że przy żywieniu krów mleka po tym za bardzo nie było, ale po suszy w sierpniu i we wrześniu i to się przydało;) brak kuku wiąże się też z większym zapotrzebowaniem bydła w słomę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj