luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

atomik    148

a ja Ci nie polecam zaczynanie opasów od zera bo to szkoda Twoich ciężko zarobionych pieniędzy, rozumiem jak ktoś ma wiedzę i doświadczenie i przedewszytskim stado podstawowe. byk to nie jest pieczarka czy kurczak że urośnie w 8 tygodni tylko na niego inwestuje się 2 lata pod warunkiem że nic nie padnie. nasiejez kukurydzy i nazbierasz trawy tylkkjo po co jak nie będziesz znał oznak chorób i po roku czasu będziesz bluźnił co ja zrobiłem albo zaciskał zęby i brnął w to dalej. I przepraszam ile tego zysku jest przez 2 lata na sztuce ? 500 zł ? bo jak tyle jest to się każdy cieszy. za 300 tys. lepiej nakupić teraz ziemi i przewracać ją nawet byle chwast nie rósł, przez ostatnmie lata u mnie piach zdrożał z 6-7 tys za ha do 20-22 ! ludzei na czym można lepiej zarobić Jak nadal do Ciiebie nie dociera to chcesz dam Ci namiar do gości aktóry miał krowy mleczne sprzedał 100 sztuk kupił stado mamek 160 szt blonde'd a po 2 latach wyzbywał się tego bo z torbami odchodziłi z powrotem zakupił stado krów mlecznych


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

szota86,kolega wyżej dobrze radzi ja dodam jeszcze że kup kilka ha pola i oddaj w dzierżawę, nawet za same dopłaty-inwestycja będzie ci powoli zwracać a ty dalej zarabiaj kasę. A z bydłem możesz zacząć zawsze za 3czy5 lat. Ewentualnie jak masz w polsce ojca z w miare zdrowiem to zakup kilka byczków i niech ci je chowa-zobaczysz ile kasy jest z tego i czy tak kolorowo jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

a Ty mimo że jesteś rolnikiem musisz propagować odbieranie kasy z doplat tym którym to się należy i jaka jest tego idea czy poprostu lepiej niech ludzie z miasta przejedzą to co powinno się dostać w ramach niestabliności cen za produkcję dla tych którzy naprawdę ciężko pracują ?

jak ma taki pęd do rolnictwa niech kupi ziemię i maszyny bo i tak musi to czymś obrobić i spróbuje wyprodukować paszę z tych 20 ha na początek. wtedy porozmawiamy w tym dziale o zakupie zwierząt i napiszemy ile co ma zeżreć i jak się po****a to co dać na biegunkę :)


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

atomik ,też się z tym nie zgadzam[sam mam kawałek takiej dzierżawy gdzie dopłat nie widzę],lecz bądżmy szczerzy-jest to praktykowane na bardzo szeroką skalę.... co zrobi rolnik gdy potrzeba np słomy... Przykre lecz prawdziwe. Dla mnie niech kolega kupi stadko -sam wiele z tego forum się dowiedziałem ,mimo iż od dzieciaka z bydłem mam doczynienia.Każdy uczy się do końca życia i tak wszystkiego nie wje. Prawdą jest że na dzień dzisiejszy najlepiej na pr roślinnej idzie-wszystko sprzedać a słomę zamienić za obornik i git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Ale Panowie myślę że są inne sposoby na zainwestowanie sporej gotówki. Ten rynek jest zbyt niestabilny.

 

Kolega nie ma zupełnie pojęcia co i jak. Albo robi sobie jaja albo nie wie co to jest hodowla.

Masz jakąś swoją ziemię? Czy miałeś kiedykolwiek styczność z bydłem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

wolałbym żeby były uwiazane bo mam też na głębokiej sciolce to masakra tak skaczą po sobie i rabią się a rogów nie chcę wypalac bo kto je będzie łapał ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Ja też jestem zwolennikiem chowu na ściółce byki uwiązane i codziennie wypychany a młodzież na głębokim w kojcach

 

U nas są słabe ziemie i obornik jak najbardziej wskazany.

Edytowano przez lemysz1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

A może coś takiego, Trylinkę i kostki można betonem zastąpić. Napewno dużo tańsza wersja niż murowane. Konstrukcja łukowa z rury Fi 76 pokryta blachą lub plandeką.

 

6821721b1ab23f58m.jpg

Edytowano przez dawidg2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Jak by zasłonił jedną stronę a drugą do połowy i jak by było tam więcej sztuk to by było cieplej,ale musisz pomyśleć jak tam bedziesz wyrzucał obornik.Najlepiej by było przedzielić na pół a w czasie wyrzucania obornika to na 4 duże kojce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stojanow    1

u mnie w okolicy wszystkie duze obory na rusztach sam mam taka nic lepszego jeszcze nie wymyslili przy tej cenie slomy zwraca cie w pare lat i nie ma wogole roboty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

To tylko rysunek poglądowy, obudowana byłaby z każdej strony. Więc przy 90 sztukach które by tam weszły by nie było problemu. Pozatym porządnych mrozów u mnie to było może ze 2 tygodnie jakby policzył dni.

 

To była wersja na głęboką ściółkę ale jest też wersja na rusztach z zbiornikiem pod nimi albo zewnętrzny tylko robiąc pod jest mniej kosztów.

 

Robiąc na rusztach to mi wyszło jakieś ok 200 tys że by trzeba było wyłożyć na taką oborę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stojanow    1

na 90 sztuk to skromnie 500 bali slomy potrzebujesz po 50 zl za sztuke to 25 000 cztery lata i ruszta zwrocone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

za duzo cenisz słomę. jesli ktoś nie ma swojej to tak ale jak masz swoją to ok 14 zeta balik a jak jeszcze własną prasę to w kosztach spokojnie 7 zeta balik się wyrobisz.

Fakt - mniej roboty ale beton ma dużą pojemność cieplną wiec taka obora jest zimniejsza, druga kwestia większe ryzyko kulawizn i innych uszkodzeń kończyn a także lepszy mikroklimat w oborze ściółkowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ale i dużo więcej roboty, bo trzeba wywalić obornik z głębokiej, na pryzmę, potem to znów załadować i rozwieźć po polu. Więc jak dla mnie za dużo kosztów, wolałbym zapiąć beczkę i jednym ciągnikiem myślę beczką ok 15m3 jestem w stanie wywieźć w kilka dni. Robiąc to 2-3 razy w roku.

Ruszta mnie by kosztowały niecałe 50 tysięcy.

 

Słomy by nie było bo cały dostępny areał idzie pod kukurydzę.

Edytowano przez dawidg2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stojanow    1

zgadzam sie z dawidg2 duzo roboty duzo maszyn potrzebnych cenie slome po tyle po ile kupowalem w tamte zniwa 40 zl za bala placilem i jeszcze musialem sam sprasowac jak sie dobrze targowalo to po 30-35 moze obora zimniejsza ale to zadna ujma kylawizny co prawda sie zdazaja ale stosunkowo zadko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

U mnie po 40-50 sprzedawali. Nie wiem jak w dużych gospodarstwach takich mam kilka w okolicy, ale kiedyś nie chcieli sprzedać bo wolą pociąc na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Tutaj jest pokazane jak w USA się produkuje wołowinę. http://www.youtube.com/watch?v=AzsKfCgKAbM

Wydaje mi się że to własnie droga do opłacalności a nie bezsensowne inwestycje w budynki. Za oborę za 200-300 tys lepiej kupić 100 odsadów, wsadzić na okólnik i tyle i zarabiać a nie się zastanawiać czy lepiej ruszt czy beton czy ocieplenie czy może jaccuzi w oborze zakładać. Bydło od zawsze żyło na świeżym powietrzu to ludzie zrobili z nich kaleki tworząc bydło typu BBB. Brazylia, Argentyna, USA, Australia oni tylko tak opasają. Cała Europa Zachodnia ma budynki tylko dzięki temu że dopłatami na siłę pompowali produkcje. Jak zaczęły dopłaty spadać to coraz mniej bydła jest bo nie można w ten sposób zarobić. To samo u nas. Usiądźcie i dokładnie policzcie ile opas kosztuje i co generuje największe koszty. Jak kupisz po 3 tys odsada i sprzedaż go po roku za 5,5-6 tys to licząc amortyzacje drogich budynków, koncentraty, kredyty za kolejny nowy ciągnik ile zostaje a raczej ile trzeba do niego dołożyć?

Edytowano przez Yoda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Tak, tylko to powiedz tym co ustalili dobrostan zwierząt i inne absurdalne przepisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Tak pewnie i animalsów mieć ciągle na karku. Kolego dobrostan zwierząt jest. W uni są rygorystyczne przepisy w takich sprawach a będzie jeszcze gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Akurat mogę powiedziec że w tym roku miałem sprawę dobrostanu o trzymanie bydła na pastwisku zimą i jest cos takiego jak otwarty system utrzymania bydła i jest to dozwolone. A że ludzie się dziwią to trudno.

Edytowano przez Yoda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Na pastwisku ale nie na podwórku. Poza tym jest jakaś norma m2 na sztukę. W oborze dużo mniej wymagają m2/szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj