luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
michalll2532    65

-- połączono --

 

witam! proszę o porade otoz mam byczka w wadze okolo 450kg o kilkunastu ladnych dni prawie nic nie je oprocz siana i sianokiszonki ktore zjada ale w bardzo malych iloscich i nie chetnie! dawalismy mu buraki ,ziemniaki ale tego tez nie rusza.zjadl kilka razy otreby pazone w cieplej wodzie i jablka.temperatura ciala okolo 39 stopni,robilismy mu wlewy z drozdzami itd. byly tez zastrzyki ale to nic nie pomaga!zapomnialem dodac ze w po ucisnieciu okolicy zaladka slychac tak jakby sie przelawala"woda".dodam jeszcze ze byczek czesto pomrukuje!czy moze to byc problem z zaladkiem?czy mogl zjesc cialo obce?moze ktos mial taki problem?

Edytowano przez Marcin91
dublowanie tematów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akowicz111    159

Z otrąb i jabłek zrobiłeś mu zacier w żołądku i temu prawdopodobnie nie je. Jeśli to od tego to po paru dniach powinno przejść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26

Witam,

jestem od niedawna na forum więc nie bijcie za mocno jeśli znalazłem się w nieodpowiednim miejscu i czasie :P

Mam pytanko odnośnie tego jak radzicie sobie z byczkami (oczywiście takimi większymi) przy hodowli luzem po kilka w kojcu (załóżmy ok. 10 szt) zeby sie nawzajem nie pozabijały i nie robiły jakichś poważniejszych kontuzji. Chodzi mi o byki trzymane do dużej wagi 700-800 kg.

Czytałem wątek i podobno magnez pomaga (jednak skutki przedawkowania są poważne) ale czy pomimo stosawania go nadal toczą się "przepychanki" w kojcu tylko są na mniejsza skalę, czy można powiedzieć, że jest święty spokój? Co jeszcze stosujecie w żywieniu żeby było spokojniej? Ewentualnie jakie mechaniczne rozwiązania stosujecie? gdzieś na początu wątku czytałem o siatce nad kojcem, która podłączona jest pod elektrycznego "pastucha". Znacie jakieś inne podobne rozwiązania? Czy przy chodowli luzem obejdzie się bez jakiej kolwiek ingerencji typu usuwanie rogów, kółko w nos czy kastracja? Chodzi mi głownie o jakieś krzyżówki hf-mięsny, albo nawet jakaś pojedyńcza sztuka "czystego" hf'a w kojcu, bo z typowo mięsnymi raczej jest spokojnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

moze powiedziec mi ktoś jak robić osypkę dla takiego bydła ponad 500kg? Ja robie z mieszanki owsa z jeczmieniem i sypie pszenzyo. moze wie ktos jakie proporcje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek_cel3    0

najwazniejsze abys nie przesadzil z pszenzytem ja bym zastosowal 70% mieszanki,30%pszenżyta.A jakiś koncentrat do tego bedzie albo rzepak,co jeszcze dajesz tym bysiom??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

a ja sypie wiadro pszenzyta i dwa mieszanki. i koncentraty. u nas rzepaku sie wogole nie sieje a dobry jest dla bydła? to zaczne;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

toc rzepaku sie nie daje w postaci z pola

 

tylko srute rzepakowa czyli ziarna rzepaku po ekstrakcji z tłuszczu


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
x-men    0

Witam. Mam byczki około 500kg to co im teraz daje to 20kg kiszonki z qq do tego kilogram sruty z mieszanki. Dostaja tez siano do oporu.Mam okolo 5 miesiecy do sprzedarzy pytanie co im dac zeby były jak najwieksze? Co powiecie na temat "przenmixu 18%"? moze jakis koncentrat typu sanbull? Bydlo mieszance najczesciej hf z simentalem. Mam do dyspozycji takze sianokiszonke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

musisz dać im białko, jeśli masz dostęp i możliwość to kup soję i jakieś witaminy,może być i sanbul z tym że kiedyś był on lepszy niż obecnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krezus12    0

moze powiedziec mi ktoś jak robić osypkę dla takiego bydła ponad 500kg? Ja robie z mieszanki owsa z jeczmieniem i sypie pszenzyo. moze wie ktos jakie proporcje?

 

 

Ja daje na tone paszy 10% sruty rzepakowej 2,5% premixu 30% owsa 70% jęczmień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek_cel3    0

a dlaczego nie można przesadzać z pszenżyten? Moja śruta to 2/3 pszenżyta 1/3 jęczmienia jarego.

 

pszenzyto jest ciezko strawne,ale zaczynales pewnie od odwrotnych proporcji,i z czasem jak organizm sie przystosuje taka dawka moze funkcjonowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

do 3 miesięcy dostają kupny starter a potem stopniowo już śrutę. Skład jest taki cały czas i nigdy z tego powodu nie chorowały. Jak czasem kupiłem żyto to dawałem go 20%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

Witam. Mam pytanie : Co myslicie o podawanie jajek surowych do mleka dla cielat? Slyszalem ze cielaki po jajaku ladnie sie lsia i duzo lepiej przybieraja na wadze.

Moj sasiad troszke starszy i "małorolny" zawsze podaje swoim cielakom jajako i naprawde lsnia sie jak lustro I rosna dlugie i nabite. Jaka jest wasza opinia na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

jadno czy dawa dziennie ok. ale jak przesadzisz to zrobisz więcej złego niż dobrego, bydło ich nie strawi zaczną gnić i dopiero będzie ,poza tym jajka podaje się tylko w dwóch przypadkach jak są chore lub po ciężkiej chorobie i samo żółtko leczenie biegunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

@mati 2 tony to dużo na opasa moim zdaniem nie ma sensu tyle dawać a jak liczysz 1 belę na miesiąc już od cielaka czyli około 20 bel to już kukurydzy nie licz bo to mu wystarczy to takie moje zdanie

Edytowano przez lamboEVO100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mayi96    2

lambo 2 tony to dla jednego byka duzo dla drugiego mało jak byk dobrze je to trzeba dużo dawać a co do kukurydzy to nie wystarczy im tylko sianokiszonka trzeba tez kukurydze dawac 1 bela to nie jest tak dużo czerwone potrafia owalic 1 bele w 3 dni

Edytowano przez mayi96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c360c330    0

Witam a ja mam takie pytanie byście mi doradzili czy na sianokiszonce opasy będą dobrze rosły do tego siano pasza treściwa i ziemniaki. Proszę o radę odrazu mówię że kiszonka z qq odpada. Proszę powiedzcie mi co zmienić z czego robić dobra sianokiszonke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

A moje na siano wcale patrzeć nie chcą z ledwością dwie małe kostki idzie na dzień na 10 czerwonych i to wiecej zdepczą jak zjedzą sianokiszonkę też bokiem mijają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

@c360c330 będą ci rosły tylko gg jest paszą najtańszą -zaoszczędzasz zboże, wiele lat nie miałem gg i też karmiłem ziemniakami i jakoś było. Wiadomo każdy orze jak morze. Jeśli masz możliwść dokup ziarna gg i dawaj do treściwej. Będziesz miał trochę więcej pracy i mniejszy wynik zysk ,ale zawsze coś zarobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Panowie, czy spotkaliście się żeby ktoś nazywał jakąś czerwoną rasę bydła jako "bungabiery" ? Brachol gadał z kumplem o jego inwentarzu a ten mu się pochwalił że kupują cielaki czerwone. Brachol się go spytał jaką rasę a ten palnął "bungabiery". Ja jak to usłyszałem to myślałem, że jajko zniosę :D . Słyszeliście kiedyś o takim czymś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

Panowie jesli ktos ma moze nr do tego pana co łatwi sie umowe z Sokolowem ale na wielkopolske. BArdzo bym prosil o podanie na pw lub forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Tak,je wychodował Berlusconi we Włoszech. Bunga,bunga :D biery (bierz ją) :D .

 

Dosłownie tak samo to sobie tłumaczyłem heh :P .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj