luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

wojtas972    11

30 miesiecy??? kolego to zdecydowanie za dlugo

u mnie stoja przewaznie ok 20 miesiecy i waga, zalezy od byka ok 750kg

u mnie jedza sieno, srute, slome i troche kartofli

i sianokiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

ile śruty dajesz na sztuke?


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    224

podłączam się do tematu ile zjedzą dwa byczki do wiosny bo mam chęć teraz kupić ale nie chciał bym żeby mi siana nie starczyło a i jaki areał łąki na 4 byczki tak żeby siana miały pod dostatkiem na cały rok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas972    11

zalezy od wieku...

nigdy nie wazylem ile tego jest ale mam taki pojemnik do czerpania to on ma z 1kg to duzy to ze 2kg dziennie dostaje owsianej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja to twierdze że byk ja w 18mieś nie urośnie ponad 700do 800 to hu nie byk w 24mieś to powinien mieć ponad 900 a wtedy jak byczek pójdzie w cenie 8czy 9zł to prosto policzyć a jak ma 600 kg i 24 mieś to już za samo karmienie się nie wróci im krótszy tucz tym bardziej opłacalny

trochę przesadzasz co jak byczek jest od matki która nie na 500kg to jak złapie 700kg w 24 miesiące to jest już sukces moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

a ile kosztuje taka śruta? :)


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

mam byczka 8 miesięcy i waży ok 350kg i od jakiegoś czasu nie chętnie zjada śrutę z własnych zbóż + San bull oprucz tego dostaje siano i ziemniaki surowe, śruty dostaje 2x1,5kg,ziemniaków 2x2kg i do oporu siana co mogę mu dołożyć do dawki aby miał lepszy apetyt ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Wywal surowe ziemniak może się poprawi. Surowe ziemniaki są bardzo słabo przyswajalne - co innego parowane. Przez pewien czas podawałem swojemu ok 600 kg ale gadzina po pewnym czasie nie chciała samej śruty bez ziemniaków wiec ziemniaki parowane zostały odstawione na amen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

trochę przesadzasz co jak byczek jest od matki która nie na 500kg to jak złapie 700kg w 24 miesiące to jest już sukces moim zdaniem.

a skont ja mam wiedzieć ile ważyła matka poza tym jak kupujesz cielęta to jak trochę się znasz to widać z którego będzie byk ja nie kupuje hf-ów staram się mieszance mięsne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

dobry hf napewno nie bedzie odstawal az 100-150kgbo mieszance tez sa roznie nie ma gwarancji ze mieszaniec bedzie super i wielkosc matki z doswiadczenia wiem ze wpływ na wielkosc opasa jest znikoma czasami po duzej krowie jest slabszy niz po malej takze poprostu trzeba patrzec samemu na kazda sztuke indywidualnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

ja miałem mamki i wiem jakie są byki miałem potężną krowę a byk szkoda gadać a po innej mam jałówki to dosłownie jak pączki tu chodzi o geny hf-ów nigdy nie miałem teść trzyma kilka ale długo mu rosną i nigdy nie płacą za nie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

panowie to że hf nigdy nie zrówna się wagą z mieszańcem czy typowo mięsnym bykie to chyba norma różnica może być nawet 12-15%.a o spożyciu i wykożystaniu paszy nie wspomnę,inną żeczą jest co nazywamy hf-em bo cielak biało czarny nie koniecznie mysi być hf-em to tak samo jak z czarnym,, limuzenem" chociaz te to akurat są dobrym materiałem na opas. ogólnie genetyka to podstawa trzeba sie znac na bydle bo nie wszystko co ma rogi i ogon nadaje sie do poasu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

z czarnymi lm też bywa różnie bo np mieszanki hf ze skandynawskimi czerwonymi jak mają kilka dni często wyglądają całkiem podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

pokaz mi limuze w kolorze czarnym nie widzisz cudzysłowu?to krzyżówka.Twój przykład krzyżowania różni to że po lm. cielak jest niski na gróbej nodze i szeroki z małym łbem a drugi będzie wysoki i ostrej kości ale jedna cecha taka sama obydwa czarne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

po krowie hf w pierwszych dniach są bardzo podobne. Dopiero jak zaczynają rosnąć to lm idzie w szerokość a mleczny nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak masz dwa obok siebie to wiadomo że poznasz. Ale nie jeden już kupił od handlarza lm który rośnie jak hf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

a jaka to różnica od handlarza czy nie albo mi się podoba i biorę albo nie i niech sie buja a mi to krasnoludki znosza cielaki też jeżdże wybieram i biore tylko te które mi sie podobają a nie te które on mi naszykuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ogólnie ludzie słabo się znają na rasach ja mam swoje krowy to różne mieszanki widziałem. Ale dla większości czarny czy czerwony to znaczy mięsny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ale z drugiej strony na skupie płacą za kolor. W tamtym roku zawiózłem 2 jałówki 50%lm jedna czarna druga czerwona obie niskie waga zbliżona. Za czerwoną dostałem 20gr więcej chociaż na moje oko były takie same.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

czy Ty myslisz że oni się oszukali kupujący na skupie ma wagę w oczach i widzi czy i ile na niej jest mięsa czy napojona lub napasiona kwestja doswiadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj