Skocz do zawartości
luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
syberol    5

ostatnio miałem 1060 zł a jaką będę miał w przyszłym tyg jeszcze nie wiem ale dam Ci znać jak przyjedzie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

krzysiek79w    29

gallway to bydło typowo ekstensywne najbardziej odporna i naj mniej wymagające bydło jakie znam bardzo długo rośnie zbyt jedynie u koneserów zwykły skupczyk płaci jak za cb lub nie bierze w cale takie mam doświadczenie z tymi kudłaczami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek1215    0

Mam 2 cielęta rasy RW (czyli czerwono-białej) 18 miesięczne w wadze ok.600 kg każdy -------------- Tomek 1215 to jak je nazwiesz jak je będziesz sprzedawał 800-900kg ,jak 600kg to jeszcze cielaki.(pytam nie z przekory a z ciekawości)

 

 

Cielęta bo nie skończyły 2 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2344

I to mówi ktoś, kto hoduje bydło? Ręce opadają...

W gwoli oświecenia -> cielęta - osobniki młode do 4 miesiąca życia. Bukat - bydło opasowe przed ukończeniem 18 miesiąca życia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    180

Przeliczał ktoś z was jak się wychodzi przy zakupie odsadków 250kg-300kg LM100% lub Charolaise i odchów do wagi 700kg i ponad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekg23    3

da się żywić opasy w taki sposób

kiszonka z wysłodków buraczanych ok 50%

kiszonka z kukurydzy ok 25%

kiszonka z korzonków buraczanych ok 25%

+ śruta rzepakowa ok 2 kg na sztuke 400kg + kreda

+mocznik (100g na sztuke) ?

Edytowano przez marekg23

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

Koniecznie potrzebne będzie siano, sianokiszonka lub słoma by dostarczyć włókno. Zmniejszył bym dawkę śr rzepakowej na 1kg, a w zamian zaoszczędzisz pieniądze, a za to mugłbyś kupić mieszanki zbożowej + jakieś witaminki będzie taniej, a na pewno nie mniej efektywnie.Z mocznikiem radzę uważać bo w przypadku upadku lub choroby jakiejś sztuki oszczędności z nim związane idą w łeb a na dodatek często są jeszcze straty $.Zacznij od niewielkiej jego dawki ( 10-30g) i powoli wraz z wagą zwiększaj jego podawanie do 80g (ja nie podaję więcej).W jakiej formie będziesz podawał mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz82r96    4

no własnie

zeby byk urósł do duzej wagi 700-800kg w jak najszybszym czasie przy zywieniu tylko kukurydza i zbozem z dodatkiem koncentratów, musi zjesc ze 2 tony paszy, przy czym 30% koncentratu z witaminami a 70% np. pszenzyto

czyli tak 600kg koncentratu - 25kg/50zł - 1200zł

1400kg pszenzyta - ok 850 zł

razem ponad 2 tys za sama pasze tresciwa

a gdzie kiszonka z kuku, kupno cielaka, odpojenie, no i praca własna ?

Dawanie bykom paszy treściwej o wartości 2000 zł mija się z celem (no może przy dużej hodowli ma to jakiś sens,ale nie przy małej). Sam trzymam kilkanaście sztuk bydła, które żywię tylko kiszonką z kukurydzy, kiszonką z poplonów (słonecznik+wyka+peluszka+zboże+kukurydza), ziemniakami (niewielkie ilości), latem trawą skoszoną wokół budynków. Paszę treściwą otrzymują tylko młode, do mniej więcej 150 kg.Trzymam głównie mieszańce od krów mlecznych z bykami mięsnymi, ale są też sztuki typowo mleczne (nie są to typowe hf). Cielęta kupuję małe (60-80 kg). Mam 2 krowy, które służą jako mamki dla tych kupnych cieląt oraz na mleko na własne potrzeby. Byki sprzedaję przeważnie w wieku 23 m-ce w wadze 650-750 kg (rzadko który osiąga więcej).

Teraz zakładając, że muszę dać każdemu paszę o wartości 2000 zł, to do jakiej wagi musiałby urosnąć każdy byk, aby to się zwróciło? Powiedzmy, że każdej sztuce daję paszę treściwą za 250 zł, to 1750zł/7zł=250kg Czyli moje byki musiałyby mieć 900-1000 kg przy sprzedaży, aby to było opłacalne dla mnie. W przypadku sztuk, które trzymam ta waga jest nierealna do uzyskania. W wyliczeniach pominąłem już koszt przygotowania paszy treściwej.

Podsumowując w moim przypadku intensywny opas nie jest opłacalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WISNIAPOL    0

Witam! :)

Od kilku tygodni przeglądam to forum i zdecydowałem się założyć własny profil.

Kopiliśmy w lutym 8 szt. LM w wadze 180- 240 kg w sumie wyszło jakieś 19tyś z groszem. Dwa z nich wyrosły mniejsze (pewnie po pierwiastce), ale reszta niczego sobie. Największy ma już ok 650.

Cały czas śruta owies, pszenżyto, jęczmień w stosunku 2:1:1, całą wiosnę i lato było młóto, do kwietnia kiszonka z QQ (od połowy września jest świeża), do tego kreda, i bullemanst. Byczki na oczy nie widziały soji czy rzepaku- za drogi interes ;/

Pod koniec tygodnia może będą sprzedane- mamy dwóch kupców. jak narazie oferował 9,50. Licząc wstępnie wychodzi ok 45 tyś. Jak dla mnie to dużo większy zysk niż sprzedanie zboża przy dzisiejszych cenach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na serio proponowali Ci 9,5 za kg? Za jaką rasę?

Takich cen nie widuję od dłuższego czasu, nawet ich nie widuję w osobnym temacie o cenach bydła http://www.agrofoto..../page__st__6020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

kto ci oferuje taką cenę za byczki.

9,50 to tylko sprzedawać.

Edytowano przez matingus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WISNIAPOL    0

Spodziewałem się takiej reakcji ;) Na własne zdrowie! Jestem z lubelskiego, do Agrostaru mam 7 km, a jakieś 20 km do Świderskich z Gródka. LM idą na eksport- w przeciwnym razie nie byłoby to opłacalne. Czasem razem sprzedajemy jedną, dwie szt własnego SM to zazwyczaj było 1-1,50 zł taniej.

A propos- podobno mają teraz tanie odsadki jakby coś ;)

Edytowano przez WISNIAPOL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz82r96    4

a wiec ile miesiecy zajmuje ci wyhodowanie byka ok 600kg na takim zywieniu ?

Napisałem przecież, że sprzedaję w wieku 23 m-ce. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz82r96    4

Nie. Wcześniej sprzedawałem w wieku 26-29 m-cy, to wszystkie byki miały ponad 700 kg. Teraz sprzedaję wcześniej, to byki mają przeważnie 650-690 kg, zdarzają się sztuki nawet 750 kg, ale to głównie po własnych krowach. Zdarzają się również sztuki, które nie mogą przekroczyć 600 kg.

Zapomniałem napisać, że daję im również siano i słomę. Dużo daje to, że cielęta doją krowy nawet do wagi 150 kg, niektóre dłużej. Cielęta kupuję stopniowo w ciągu roku.

Edytowano przez mtz82r96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

Dawanie bykom paszy treściwej o wartości 2000 zł mija się z celem (no może przy dużej hodowli ma to jakiś sens,ale nie przy małej). Sam trzymam kilkanaście sztuk bydła, które żywię tylko kiszonką z kukurydzy, kiszonką z poplonów (słonecznik+wyka+peluszka+zboże+kukurydza), ziemniakami (niewielkie ilości), latem trawą skoszoną wokół budynków. Paszę treściwą otrzymują tylko młode, do mniej więcej 150 kg.Trzymam głównie mieszańce od krów mlecznych z bykami mięsnymi, ale są też sztuki typowo mleczne (nie są to typowe hf). Cielęta kupuję małe (60-80 kg). Mam 2 krowy, które służą jako mamki dla tych kupnych cieląt oraz na mleko na własne potrzeby. Byki sprzedaję przeważnie w wieku 23 m-ce w wadze 650-750 kg (rzadko który osiąga więcej).

Teraz zakładając, że muszę dać każdemu paszę o wartości 2000 zł, to do jakiej wagi musiałby urosnąć każdy byk, aby to się zwróciło? Powiedzmy, że każdej sztuce daję paszę treściwą za 250 zł, to 1750zł/7zł=250kg Czyli moje byki musiałyby mieć 900-1000 kg przy sprzedaży, aby to było opłacalne dla mnie. W przypadku sztuk, które trzymam ta waga jest nierealna do uzyskania. W wyliczeniach pominąłem już koszt przygotowania paszy treściwej.

Podsumowując w moim przypadku intensywny opas nie jest opłacalny.

 

 

Zgodzę się z tobą, że dawanie opasom drogich koncentratów nie ma żadnego sensu ekonomicznego bo to zwykła śruta rzepakowa niewielka ilość sojowej witaminy otręby ewentualnie mocznik ukryty pod dziwnymi nazwami dla zwiękrzenia zawartości białka, ale nie ma też żadnego sensu ekstensywny chów po 23 miechy mieszańców lub mlecznych sztuk bo one nie są do tego przystosowane.Daj im trochę śruty zbożewej bez znaczenia jakiej niech to będzie sam owies i myślę, że będzie lepszy efekt końcowy waga jak i cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    320

u mnie ostatnio 620 kg miał byk 16,5 msc :)

@wisniapol wierzę w cenę bo u nas takie są na LMy :) Jestem z okolicy i trochę się orientuję w temacie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    143

Przeczytałem zarówno pierwsze jak i ostatnie 10 stron tego tematu i nie znalazłem tego czego oczekiwałem. Otóż w najblizszym czasie chcę na okres próbny urozmaicić trochę żywienie swoich bydlaków i zastanawiam się nad paszami białkowymi.

 

Co możecie polecić jako źródło najtańszego białka? Śruta rzepakowa, makuch rzepakowy? Śruta sojowa odpada gdyż według mnie jest za droga. Chciałbym zakończyć przygodę z sanbullem gdyż jest to trochę dla mnie za drogi interes. Wiem, że za tonę śruty rzepakowej trzeba zapłacić od 900 do 1000 zł, ile kosztuje makuch niestety nie wiem. Śruta ma także nieznacznie większą ilość białka od makucha. Będę wdzięczny za jakieś choćby najmniejsze podpowiedzi co wybrać.

 

Przy zakupie śruty dzieliłbym dawki 1/3 śruty rzepakowej, 2/3 śruty zbożowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×