luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

komodo    277

dokładnie zakładasz ze chow bedzie intensywny 18 miesiecy i steki masz 30 miejsc co 3 miesiace wstawiasz 5 sztuk i po 18 miesiacach masz pierwsze 5 na sprzedanie w ich miejsce wstawiasz 5 a za 3miesiace znowu masz 5 i tak sie bedzie krecic juz a to co masz na swienie duze pomieszczenie mozesz trzymac swinie jedno nie wyklucza drugiego swinie bys sobie ustawił rzuty miedzy bykami zeby sprzedawac i napewno bedzie dobrze :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

ja specjalizuje się w opasówce robię byczki od siedmiu lat dwa razy do roku na export do wagi 350kg. rasy to sim ,BBB limuze czasami szarolezy byczki trzymam max 6-ść miesięcy jedzą tylko paszę treściwą zjadają od 780 do 830kg na szt + siano i woda w pełnym cyklu opasowym.poczytaj moje posty tam jest wszystko nawet i dawki pokarmowe nie chce mi się kolejny raz pisać tego samego.cielaki dostarcza mi Koczynasz jeżdżę na mazury i pod Poznań w krótkim czasie gromadzę najlepszy towar co ważne!!!a potem jeden lub dwa telefony i byczki sprzedane w rozsądnych pieniądzach.ja kupuję całość i sprzedaje też całość nie sprzedaję po kilka sztuk no chyba że są wybitne sztuki ładnej budowy i ktoś się uprze to idą na rozpłodnika im więcej dobrego towaru tym większą można uzyskać stawkę za kilo.Koledzy ile głów tyle pomysłów na hodowlę byków udowodnię Wam teraz jaki błąd robicie a mianowicie kupując 5-ęć cielaków i odchowujecie je trochę problemów leczenia i po trzech tyg. jest ok. po trzech miesiącach macie byczki w wadze około 180kg. dokupujecie kolejne pięć i wtedy już nie 5 a 10 szt. jest w okresie inkubacji i może chorować a te większe odczują to gorzej niż te małe i tak jest za każdym razem wprowadzająca nowe sztuki do gospodarstwa wprowadzamy nową florę bakteryjną i mamy tego skutki cielaki się smarczą dychają wściekają się mają biegunkę są niespokojne.proponuje robić wedle zasady obora pełna obora pusta jest bezpieczniej i taniej i w jednym okresie pozbywamy się problemów z odchowem.

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

A jeśli mogę wiedzieć to gdzie sprzedajesz do kogo. skąd jesteś ? Też rozważam taki pomysł żeby tak hodować ale podobno tak słyszałem że to różnie bywa z tą ceną na małe i że oszukują z wagą tych małych . kiedyś jak tata jeszcze hodował to mówił że sprzedał kiedyś byka LM przed sprzedażą go zważył to miał 320kg jak dzwonił do nich o cenę to mówili że 9 zł za kg a jak przyjechali to nie dość że policzyli po 7 zł za kilo to nie zważyli go na miejscu tylko za kilka dni zadzwonili i powiedzieli że miał on 270 kg wagi żywej nie odtrącili brudu. I tata już na małe nigdy nie sprzedał. a może tam gdzie ty oddajesz jest inaczej jeśli możesz to daj mi namiary do nich a oni ważą u ciebie czy nie ? Jak myślisz jak musiałbym przystosować swoją ziemię teraz do bydła bo jak tata chodował to było trochę inaczej, bo była sama trawa z kończyną i 5 ha zboża i tata po sprzedaży to wszystko zaorał i mówi że teraz możemy jeszcze raz przystosować . co siać ile na moich 16 ha ile qq na ok 25 opasów do wagi ciężkiej a jeśli do 300 kg to tak ok 50 - 60 szt.Czy dam radę tyle w ogóle utrzymać może trochę mniej lub więcej ja jestem z warmińsko-mazurskego pozdrawiam i jeszcze raz dziekuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

barti212121 nie obraź się ale oddać byka bez ważenia i potem czekać na podanie wagi przez telefon to kompletna bezmyślność bo nie nazwę tego inaczej.dlaczego dajecie się tak oszukiwać przecież to chore.u mnie ważenie odbywa się na wadze którą ja wskażę a nie kupujący inaczej nie gadamy raczej sprzedaję sprawdzonym odbiorcom na termin 7 max 14 dni dla nowych przelew po ważeniu inaczej nie dostanie papierów.masz 16ha. uważam że 2 góra 3ha. QQ to spokojnie wystarczy(50t/ha) ze 2 ha łąki też wystarczy bo siane można kosić trzy a przy dobrych wiatrach cztery razy(trawa mlecze i kończyna)a okopowe może marchew z 1ha.a reszta zboże najlepiej treściwe mieszanki(z zawartością owsa).paszy powinieneś mieć jakieś 230ton nie liczę siana i kiszonek z trawy powinno wystarczyć na 150 opasów lub 60 ciężkich .żebym mógł dać Ci namiary na moich odbiorców najpierw ja muszę zobaczyć towar rozumiesz ja inaczej się pod tym nie podpiszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

dzięki za odpowiedź spoko ja wszystko rozumiem powiem ci szczerze że bardzo mi pomagasz ale ja to jeszcze muszę przetrawić :) a zapytam jak masz rozwiązane gdy wstawiasz młode byczki i musisz je poić mlekiem ? Masz jakieś wiadra ze smoczkami ? Czy inaczej ile u ciebie w jednym kojcu jest sztuk ? Ja pamiętam jak my mieliśmy te 25 sztuk i były jeszcze małe to musieliśmy je uczyć pić mleko było czasami ciężko bo nie chciały pić Pozdrawiam PS co masz na myśli mówiąc że musisz zobaczyć towar ? Powodzenia A z kąt jesteś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

2xandrzej360- siano z ktorego pokosu jest pierwszego czy drugiego ?ziarno qq a jakiej było fazie- mleczno-woskowej,woskowej czy pełnej/jest twarde/ Jeżeli nie pamietasz to nic nie szkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

ja kupuje byczki około 100kg.od pierwszego dnia dostają czystą wodę przed przyjazdem na dobę napuszczam wody do poidła złapie temperaturę budynku a potem się samo uzupełnia.nie latam z wiaderkami nie wcześniej to później samo się napije nie trafił mi się jeszcze taki uparciuch który by się nie złamał, w kojach jest 20-25 szt.co do towaru to przed sprzedażą zrobisz mi kilka fotek najlepszego i najgorszego byka z każdej strony tylko rzetelnie musisz podejść do sprawy jeżeli mi się spodobają to mogę polecić komu trzeba Twoje byczki a jeżeli dla mnie będą słabe to dla niego tak dwa razy z resztą w mojej galerii masz fotki zobacz co jest potrzebne jak będziesz miał taki lub lepszy towar pomogę Ci sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Ok załatwione :) Ale najpierw to ja muszę zacząć hodowlę i kupić cielęta prawdopodobnie będę kupował od Pasonia . A ty nie dajesz w ogóle mleka cielakom ? I rozumiem że do wody to masz automatyczne poidło ? A w ogóle jak teraz przedstawia się cena takich 300 kilowych za jeden kilo ? A mógłbyś mi jeszcze powiedzieć ile mniej więcej jedna sztuka zjada ci paszy dziennie jak jest mały cielak a potem jak są byki przed sprzedażą bo takiej informacji nie znalazłem w twoich postach może gdzieś i jest ale ja nie znalazłem pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

krzysiek79w zobacz w mojej galeri czy taki blondyn by sie nadał? A i ile minimum sztuk zebys sie zainteresował

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

ja już się namyśliłem na taki system chodowli jak ma krzysiek79w też zaczyam od mniejszych ilości bo to trzeba kup kasy po nowymn roku przyjadą cielaki zobaczymy jak to będzie

ale wiem już że system karmienai i dawkowania polecony przez krzyska79w jest zauważalny bydło się poprawiło pobierają więcej paszy i rosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

komodo jak się nie mylę a raczej nie to krowa cebek kryta limuzakiem bo ma otokę w okół pyska no kolor niezły ale zad to istna mama 30-35 szt i gadamy ogólnie przejdzie chociaż brak mu zadu.ja nie handluje bydłem w ramach ścisłości po prostu ci co kupują z reguły na export i mnie znają i wiedzą że ja znam w okolicy temat bardzo często dzwonią czy wiem lub mam namiary na partię dobrego towaru a dla nich to jeden grzyb z kąd zabiorą byle dobry towar. barti212121 cielak 100kg.zaczyna od 150-200gr.na szt.i stopniowo zwiększam sim 300 kg.-11-11,20 limuzak 11-12,50 ceny brutto a BBB to inna bajka te liczymy za szt. aż w taką aptekę się nie bawię i nigdy ni rozliczałem ile zjada w danej wadze wiem tyle że na maxa żywiony w ciągu tuczu zjada max 820kg szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

krzysiu obyty to moze widziales gdzies stado BBB ? jestem ciekaw czy ktos tym sie zajmuje na szersza skale (kilkadziesiat sztuk) i jak to wyglada w porownaniu do limouse czy charliesow....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

ok Dajesz im mleko na początku cielakom ? A ile dajesz mniej więcej owsa do paszy , tak procentowo ? A ten owies to cały dajesz czy jakoś śrutujesz ? Jak leczysz biegunkę u swoich cieląt ? Ty masz doświadczenie w hodowli i jak byś mi radził hodować na 300 kilo czy na ciężkie ? Z góry dzięki za odpowiedź Mam nadzieję że nie denerwuje cię to że tyle pytań ci zadaję :) Ale wiesz jak to jest na początku hodowli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

2xandrzej360- siano z ktorego pokosu jest pierwszego czy drugiego ?ziarno qq a jakiej było fazie- mleczno-woskowej,woskowej czy pełnej/jest twarde/ Jeżeli nie pamietasz to nic nie szkodzi.

1 pokos a ziarno w fazie woskowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

areczku wiedziałem oj widziałem czysto rasowe stado 25 mamek jest pod poznaniem koleś(pasjonat-celebryta) sprowadził z Holandii w 2002 roku a ja biorę od niego tylko byczki od czterech lat.na lubelszczyźnie jest też hodowca jeszcze jeden który sprowadził byczki bbb z Rumunii(77szt.)tylko że on trzyma na ciężkie od połowy maja na brutto ważone przed świętami w piątek 530kg przyrosty są większe niż szarole za on daje parowane pszenżyto śrutę i QQ też jedzie na josera 10kg soi a takich mamek wyhodowanych w Polsce metodą wyporu naturalnego jest na pewno więcej tylko tak jak piszesz na większą skalę nie da rady sam myślałem nad rumuńskimi ale boję się chorób.barti212121 ja mleko panu zużywam tylko jeden worek na turę poprostu dodaje niewielką ilość do ospy żeby przyzwyczaić cielaki na początek cały owies całą QQ(ziarno) i otręby pszenne na przykład 1metr takiej paszy -startera 3 kg-premiksu, 1,25kg.-kreda,250gr-drożdży,5 kg-soia 10kg.-QQ 10kg.-owsa 25kg-otrąb śrutowana pszenica-25kg śrutowany jęczmień-20kg car botoks-3kg ta pasza ta pasza jest zmieniona po pierwszej tonie zamiast car botoksu idzie arbocel 200gr. do metra ta pasza hamuje biegunkę w ciągu 2-3dni a gdyby i to nie pomogło to farmaceutyki ale to już musisz z lekarzem pogadać na jaką wagę trzymać to wyłącznie Twoja sprawa wrzuć sprawę na kalkulator zobaczysz jaka będzie cena podejmiesz decyzję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Co to jest ten mlekopan ? A ja pisząc Pasoń miałem na myśli eko-naturę nie wiem czy to to samo A do koczynasza dziś dzwoniłem i sprawa jest otwarta Tylko nie bardzo wiem bo z tego co ten facet mówił to trzeba cielaki od niego szczepić a ja nie wiem czym naco i ile to będzie mnie mniej więcej kosztować pozdro A do Dobków też zadzwonię :)

 

Jak wchodzi się na tym forum na komunikator?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

a znajdz mi takiego dostawcę od którego cieląt się nie szczepi? a jak po Twojemu jest mleko dla cieląt.koszt szczepionki to około 25-28zł na szt. zależy jeszcze jakiego masz lekarza czy tani czy nie.podstawa.eko-natura to to samo co Pasoń a u Koczynasz to gadaj z panią Koczynaszową bo ona tam szefuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

komodo jak się nie mylę a raczej nie to krowa cebek kryta limuzakiem bo ma otokę w okół pyska no kolor niezły ale zad to istna mama 30-35 szt i gadamy ogólnie przejdzie chociaż brak mu zadu.ja nie handluje bydłem w ramach ścisłości po prostu ci co kupują z reguły na export i mnie znają i wiedzą że ja znam w okolicy temat bardzo często dzwonią czy wiem lub mam namiary na partię dobrego towaru a dla nich to jeden grzyb z kąd zabiorą byle dobry towar. barti212121 cielak 100kg.zaczyna od 150-200gr.na szt.i stopniowo zwiększam sim 300 kg.-11-11,20 limuzak 11-12,50 ceny brutto a BBB to inna bajka te liczymy za szt. aż w taką aptekę się nie bawię i nigdy ni rozliczałem ile zjada w danej wadze wiem tyle że na maxa żywiony w ciągu tuczu zjada max 820kg szt.

na 200% nie jest po limuze bo zawsze sprawdzam slomke dzisiaj sie urodził po calej czarnej simentalce i jest identyczny kolor jak ten tylko ciut wiecej białego na glowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

wyczytałem że dodajesz niewielką ilość do ospy żeby zachęcić cielaki a w ogóle co to jest ta ospa

Powidz mi gdzie można kupić dobrą wagę do żywca Bo ja na razie słyszałem tylko o rolstar ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

komodo piszesz że nie limuzak a w odpowiedzi na komentarze napisałeś że byk valex limuze a krowa hfka z domieszką to czum kryłeś bo oznaki limuze jak nic i serek jak po hfce .nie chcę się czepiać ale czerwonego sima to ja jeszcze nie widziałem.barti212121 nie wiesz co to jest ospa osypka śruta mieszanka pasza zmielone zboże waga w zup torze bin na necie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Dzięki za wszystko jak będę miał jakiekolwiek jeszcze pytania to będę pisał A jeszcze jak myślisz opłaca się trzymać też jałówki na opas czy tylko byki bo zastanawiam się jakie zamówić. Pozdrawiam i powodzenia w hodowli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj