luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

zielone14    3

a możesz bardziej sprecyzować?

za mało daje może tej ospy? 0,5max łopatki samego koncentratu z około 4 łopatkami ospy z pszenżyta, a jakie witaminy mogę dać? warto może soję kupić? jeśli tak to ile?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Jak dla mnie to problem może polegać na braku porządnej paszy objętościowej, jakiejś kiszonki, bo siano to jak dla mnie nie jest pasza dla opasów i przyrostów, używam go tylko przy cielakach. W sanbullu znajduje się właściwie wszystko co powinno być dla byków, ale ta cena mnie odstrasza, na ile ci starcza worek 20 kg sanbulla na te 5 sztuk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moze lepiej jakiejś energii dokup,Np wysłodki melasowane,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrK1988    1

Cześc jestem tu nowy i ma pytanie. Wydaje mi się, że to najodpowiedniejszy temat tego forum. Kupiłem ostatnio baloty kiszonki z lucerny. Jak wiadomo lucerna w swoim składzie ma dużą zawartośc białka. Czy ze względu na to powinno się zmniejszyć dawki paszy treściwej zadawanej bykom? Teraz opasy, któe sa w wadze około 500 kg dostają jej (paszy treściwej ze zbóż) około 6 kg dziennie. Skład tej paszy treściwej to 2 kg pszenicy, 2 kg owsa, 1 kg jęczmienia, 1 kg śruty rzepakowej. Będę wdzięczny za merytoryczną odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielone14    3

kiszonki nie mam bo była źle zrobiona...:( i to nie moja wina wiec tylko mogę dać sianko i ospe+koncentrat

nie wiem ile mi starcza bo jak braknie to się kupuje następny worek, ale myślę że max.1,5msc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

witam chciałem sie spytać na ile kg ospy moge dać worek sanbulla zeby nie było za dużo sanbulla ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

To kolego mat proponujesz wywalenie z żywienia wszystkiego białka? dodam że kuku jest a lucerny brak

 

Jak ktoś mnie już uprzedził właśnie ja białko podaje takie jakie mam czyli sianokiszonka i lucerna w balotach

 

I może mało białka podaje śruta rzepakowa to dobry pomysł sam podawałem przez jakiś czas gdy nie miałem dobrych kiszonek. Myślę nad posianiem 2h łubinu bo i tak zmianowanie musiał bym zrobić na dzierżawie a kuku mi tam nie urośnie nie mówiąc o rzepaku. Lubie testować i myślę że koło 2t może 1,5t zbiorę i dodawać łubinu do mieszanki treściwej chyba łubin do 20% w mieszance może być :) 

 

I właśnie soja wydaje mi się drogi interes co innego dla cielaków w pierwszych 8tyg :) tam nie żałuje idzie soja odpowiednia ilość witamin kreda i drożdże paszowe nawet jak miałem to ziarno kuku dośrutowałęm ale do tego dostają jeszcze całe ziarno kuku i owsa(udało mi się dostać bez łuskowy podobno ma wiecej białka)

 

I jak pisałem co innego karmić krowy na mleko a co innego opasy tutaj cykl trwa dwa lata i myślę że można zmieniać i tylko co jakiś czas podawać lepszą mieszankę treściwą ale pod koniec już ich bytu nie ma co wkładać kasy

 

ostatnio sztuka hf nie za ładnie wyglądała na 780kg miała byłem ździwiony O.o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

Przy tych cenach bydła opłaci się dawać tą paszę.Na koniec przy sprzedaży jak policzysz to dołożysz do tego interesu.


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ile maxymalnie można dać  % łubinu  w dawce żywnieniowej u opasów.

Stosował  ktoś z was łubin  w żywieniu cielaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie hodowałem nigdy czystorasowych limusine,ale skoro wszystkie są jednakowo ubarwioneto myślę że mamki min 50% limusune musiały mieć,jak są po byku 100% to chyba 75% min potomstwo ma :)ale to tylko moje zdanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

 

Karolr2 jeśli możesz to podaj jaka cena za takie sztuki.To czy warto to zależy ile cenią.

Jeśli to nie tajemnica.


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Dokładnie nie dogadane właśnie dlatego chcę się dowiedzieć ile mniej więcej ile maja tego LM w sobie. Facet twierdzi że 100% nie są bo kilka ma gdzieś białe łatki ale mówi że po 70% mają. Mają po około 280kg czy po 3tyś będzie dobra cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RockAndRolnik    112

Jeśli jako hodowlane %LM ma znaczenie, ale wyłącznie pod warunkiem oceny przez PZHiPBM, jeśli jako opasy to nie bardzo ma znaczenie %. Często u mnie kupuje ktos i nie ogląda bydła lecz wazne dla niego czy karta żółta czy zielona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jeśli je kupie to z przeznaczeniem na opas. Ale nie gadaj że 100%LM nie będzie miał ładniejszej budowy niż taki 75%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    199

Jeśli je kupie to z przeznaczeniem na opas. Ale nie gadaj że 100%LM nie będzie miał ładniejszej budowy niż taki 75%

 

Ze 100% przekonaniem 75% będzie miał lepszą budowe i wydajność ubojową niz czysto rasowe LM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

zgadza sie mieszańce dobrze sie wybijają, znajomy miał mamki hereford i zawsze był z nimi Lm 100% i któreś pokolenie chyba 3 ma już 75%  i wtedy cielaki ma najlepsze, byki odstawia po 900 i 1000 kg. Krowy są poteżne aż strach koło nich przejść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Możliwe że tak ale chyba się z gościem nie dogadam bo chce 3000zł+vat a to moim zdaniem za dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Karol mozna by ich wziąsć ale jak by była cena na duże i jak byś znalazł dobrego odbiorcę, wtedy 1 zł dolatuje na kg na takim towarze. Dla nas kupujących to za drogo za taki towar, do tych co sprzedają mniejsza cena to bez sęs. Jak by wyszedł jeden w drugi po 2500 to by było fajnie. Pomylście ile trzeba w takiego władować żeby możnna było zwinąć 5500 , trzeba trzymac 15 mc, samego siana opierdzieli prawie za 1000 zł a gdzie reszta?

Właśnie dla tego rezygnuje z opasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrK1988    1

Ktoś się orientuje czy są jakieś minimalne wymagania co do ilości poideł w przeliczeniu na sztuki bydła (opasów)? Bo szukałem w Internecie przez google oraz czytałem zasady wzajemnej zgodności ale nie mogę znaleźć ile konkretnie sztuk bydła na jedno poidło? Czy po prostu wystarczy tyle aby nie stały w kolejce? Czyli np. 1 poidło na 5 sztuk? Byki trzymane luzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj