luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

grzesiek88    128

hej! mam nieduże jeszcze doświadczenie w hodowli opasów bo startuję dopiero i mam dylemat.. czy sama sianokiszonka (bez siana bo nie wyszło w tym roku) będzie ok dla byczków w wieku od 2 miesięcy wzwyż? czy brak siana suchego im nie zaszkodzi? dostają jeszcze ospę ze zbóż (owies, jęczmień, pszenżyto i kukurydza śrutowana), witaminki i kartofle posiekane. czy z tą sianokiszonką nie przedobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

Jeśli nie masz siana,daj im słomy.Dobra słoma lepsza od nie jednego siana.

A do czego miał byś zaszkodzić sianokiszonką.


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Najlepiej jęczmień albo owies u mnie na słabych ziemiach nie wyrasta za wysoki i bardzo im pasuje taka słoma. Lepiej jak jest krótsza i cieńsza bo delikatniejsza ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

@benio najlepsza to owsiana,pszenna.

@leszekb u mnie bydło słomy jęczmiennej nawet  nie ruszy.co im nie pasuje.kiedyś to przepadali za tą słomą.

 


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

matingus    - Może masz dobrą ziemię i wyrasta duży o grubej słomie . U mnie przepadają za słomą z odnowami w owsie . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Ja mam słomę z mieszanki jęczmienia z owsem to... owszem byki przebiorą, ale tylko starsze, młodsze wolą jednak sianko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

U mnie , niestety ale w tym roku, nie chcą jeść słomy. Jest okropna, dość że mokła dwa mc i jest koloru ciemnego, to jeszcze jest taka, jak sieczka, na widły nabrać nie można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

Możecie mi doradzić co zmienić w moim żywieniu?Chodzi mi o zwiększenie ilości białka w paszy dla opasów.Do tej pory dostawały śrutę zrobioną z mieszanki jęczmienia z owsem połączonej z pszenicą 1:1.Chcę wprowadzić śrutę rzepakową i ewentualnie mocznik.Może wprowadzić otręby pszenne zamiast pszenicy?Chciał bym zwiększyć białko nie zwiększając jakoś bardzo kosztów bo wiadomo że cena na bydło słaba.Byki dostają qq do woli śrutę tj pisałem powyżej i słomę z mieszanki lub siano.Co do dyskusji to u mnie jadły sianko ale zdecydowanie wolą słomę niż siano które schło ponad tydzień ;-p.Proszę o podpowiedzi co do mojej dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Umnie byczki chętnie jedzą  słomę  najlepiej  jęczmionkę  ale mieszankową też wcinają  pszenżytnią trochę gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Możecie mi doradzić co zmienić w moim żywieniu?Chodzi mi o zwiększenie ilości białka w paszy dla opasów.Do tej pory dostawały śrutę zrobioną z mieszanki jęczmienia z owsem połączonej z pszenicą 1:1.Chcę wprowadzić śrutę rzepakową i ewentualnie mocznik.Może wprowadzić otręby pszenne zamiast pszenicy?Chciał bym zwiększyć białko nie zwiększając jakoś bardzo kosztów bo wiadomo że cena na bydło słaba.Byki dostają qq do woli śrutę tj pisałem powyżej i słomę z mieszanki lub siano.Co do dyskusji to u mnie jadły sianko ale zdecydowanie wolą słomę niż siano które schło ponad tydzień ;-p.Proszę o podpowiedzi co do mojej dawki

Z samego śrutu nie mają odpowiedniej ilości białka, zrezygnuj z siana skoro wolą słomę na rzecz sianokiszonki, dobrze myślisz z śrutą rzepakową jeśli chcesz na niej zaoszczędzić to syp mniej np. 200g, a nie 500g chodziaż efekty będą mniejsze, ale zawsze ta porcja białka będzie większa.Gdy zdecydujesz się na sianokiszonki, to proponuję oddać je do analizy i zobaczysz czy zwierzęta otrzymują odpowiednią ilość białka, czyli 18%< , ale też nie za dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obecnie posiadam 8 sztuk opasów na uwięzi i chciałbym ją rozwinąć. co myślicie o howie luzem ? i ile musiał bym zasiać kiszonki z kukurydzy na 25 sztuk ? Jakie żywienie było by w miare dobre posiadam malo łąk 3 h ornego 13

Edytowano przez dominikuuu123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bycek1234    0

to nie jest zły pomysł na przejście do hodowli luzem tylko musisz zobzczeć jakie masz do tego warunki i jakie były by tego koszta

co do karmienia to na podstawce patrz na to ile masz możliwości zdobyć sianokiszonki a kiszonka z qq to dodatek i zależnie od klasy ziemi jaką masz to powinieneś siać a nie ile ha na ile sztuk

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Na ornych możesz też zasiać jednosezonową trawę na sianokiszonkę, a jak by Ci zabrakło zboża to można dokupić w żniwa z "pola".Może masz możliwość dzierżawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ogólnie to klasy ziem 4,5 a z warunkami na opasy to obora 15x7 i hoduje też maciory 8 sztuk  w cyklu zamkniętym ale z nich bym całkowicie zrezygnował na rzecz bydła Będziemy robić wiaty przy stodole na opasy stodoła ma 18 m więc na 7 m szerokie. Myślę że był by to nie duży koszt.Co do dzierżaw to zawsze coś się trafi ale nie dużo. te łąki raczej by były dla młodzieży do kilku miesięcy.co do maszyn to prasa jest ale kostka famarol z-511. Chyba nie ma sensu zmieniać na rolkę na tyle łąk,przynajmniej narazie. co do żywienia to śruta żbożowa,kiszonka z qq,śruta rzepakowa i dodatek marchwi lub młóto browarniane albo wysłodki buraczane co o tym myślicie  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Dobrze myślisz, tylko przydała by się sianokiszonka, bo masz tu mało białka, śruta rzepakowa ma też sporo białka, ale jednak trawa to trawa.

Chcesz wypasać? Przy małej ilości łąk się nie opłaca lepiej zebrać te 3 pokosy może będzie 4.Na razie nie inwestuj w rolujacą, masz kostkę to rób usługi i co zarobisz to zapłacisz jak Ci ktoś sprawuje trawę w belki ;) Chyba że samozbierajaca i w pryzmę.

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co myślisz o grochu sieje go ok 1 h ale daję go świna co myślisz o dawaniu go bykom ?


to na to 13h 3h qq reszta zboże i groch ale nw na 100% czy będzie dobry ? dla opasów to jakie najlepsze zboże będzie  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

W sumie groch ma dość sporo białka ale ma też substancję antyżywieniowe.Zaleca się nie więcej niż 2,5 kg na większego opasa dziennie.Zamiast grochu, który przeznaczyłbyś dla byków proponuje zasiać lucernę.

PS. za duzo o grochu nie wiem, więc sam musisz poszukać o nim informacji, chyba że ktoś się jeszcze wypowie

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i zbierać na sucho ? w sumie lucerna też dobra pózniej daje dobre stanowisko pod zboże / a co myślisz o wypalaniu rogów . O czysto rasowe raczej ciężko będzie więc mieszańce trzeba będzie kupować a one lubią poszaleć więc chyba lepiej wydać te 400 na wypalarke niz miec okaleczonego byka a co z odpajaniem ich na mleko w proszku to z kasą się nie wyrobie haha :D a trzymać 2,3 krowy i odpajać ich mlekiem cieleta ? to myślisz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Mają być luzem, więc na pewno będą walczyć żeby ustanowić hierarchię, na początku gdy będzie mało sztuk to nie kupuj wypalarki, bo może nie warto, a pieniądze zaoszczędzisz, gdy będzie już obora zapełniona :) sam zobaczysz czy trzeba wypalać czy nie.Podobno mleko w proszku wychodzi drożej.Możesz zrobić tak że kupujesz teraz parę byczków i kilka jalowek, mogą być zwykle mieszance(możesz karmić na mleku w proszku bo krów nie masz) i gdy już będą miały odpowiednią masę to zapladniasz je i masz swoje cielaki jaloweczki zostawiasz na kolejne mamki, lub sprzedajesz jako cielaki a byczki na opas.Matki z cielakami mogłyby chodzić pod tą wiatą co masz zbudować i tak powiększać stado na ile Ci starczy miejsca i paszy ;) oczywiście podaję Ci jedną z kilku opcji mi tą wydaje się w miarę rozsądną tylko nie rezygnuj od razu z tuczników bo to jakiś pieniądz bo z bydła po miesiącu nie będzie przecież zysku po miesiącu :)masz już kilka byków to przeanalizuj to sobie i czy dasz radę to wykonać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za pomoc ;)

 


a jeszcze mam pytanie za tą wiatą ktora powstanie jest 1,5 ornego. ile mamek dało by rade na nim się wypasać oczywiście była by tam trawa aby starczyło od wiosny do jesieni ?  jaka rasa na mamki jest dobra ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Na 1 ha pastwiska przypada 1-2 krowy, dolicz sobie jeszcze cielaki.Lepiej by było przy tej wiacie zrobić mały wybieg, a z reszty zbierać na sianokiszonkę/siano.Limousine są bardzo dobrymi mamkami, opiekuńcze i małe wymagania bytowe.Nie opieraj się w 100% na moich radach, limousine są dobre ale salers też są dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj