luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

maciejej    2

Jaka jest u Was cena za 1kg opasów?

u mnie za mięsnego byka 6,80 zł

 

Witam panowie kukurydzy mam do Kwietnia i zastanawiam się czym ją pózniej zastąpić...

i zastanawiam się czy nie zasiac jakiejś mieszanki na zielonke np łubin zółty,wyka,groch+owies i jęczmień co wy nato ?

czemu nie ale szkoda że nie zasiałeś żyta jest bd do byków mam pytanie jakom rase bydła chodujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

Witam jeśli ktoś miał taki przypadek to proszę o odp.

Dwa miesiące temu o byka około 400kg pojawiło się takie zgrubienie na tylnej nodze przy samym kopycie po kilku dniach przeszło wyżej do samego kolana i powstała taka gula wielkości pięści zaczeliśmy to smarować maścią rozgrzewającą troszkę zmalała ale i tak zadzwoniłem do weta.. dał mi zastrzyk który mało co pomógł za kilka dni przyjechał sam i dał następny teraz już jest prawie dobrze. Dzisiaj zachodzę rano do obory to samo jest u drugiego, Byki są na uwięzi posadzka jest betonowa równa. Dodam że jak były małe to jeden też miał taką gule na kolanie miał smarowane i mu pękła wyciekła ropa i od początku słabo rośnie jest o 100kilo lżejszy od innych . Do żarcia daje też kredę wiec kości powinny być ok. wet ma przyjechać po południu a przez telefon mi powiedział że to sie będzie przenosić z jednego na drugiego

 

i co z tymi twoimi bykami, raczej wygląda ze to od tego betonu tez miałem podobne przypadki jak byczki stały na stanowiskach bez mat, obecnie mam na głembokiej i po wywozie obornika tez mi jeden zaczą teraz kuleć ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

wyczytalem w temacie o zywieniu krow mlecznych ze nie mozna podac srutu na pusty zoladek. W przypadku opasow tez to ma znaczenie. Odpisal mi tam uzytkownik ze moze powodowac w zwaczu cos nie dobrego. Ale lepiej chyba jak przeniose to do tego tematu. Ja daje tak od zawsze ze najpierw srut pozniej kuku i na plotek sloma/siano. Jesli tak podawalem to jakie moge miec skutki. Teraz zauwazylem u 3 sztuk ze schudly i myslalem ze moze wystarczyc odrobaczywic ale czy to moze byc wlasne od tego srutu?? gdzie moge o tym poczytac?? lub wyjasni mi to ktos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

srut na pusty zoladek nie jest w pelni wykorzystany przez zwierze. Najlepiej jakby dostal troche kiszonki na poczatek a na to srut, potem reszte kiszonek i slome na koniec.Najlepsze TMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

2 tygodnie temu otworzyłem nową pryzmę z QQ i bydło pobiera jej połowę mniej niż do tej pory.1 pryzma była to odmiana Smolitop wcześnie koszona bo dziku dokuczały, 2 pryzma odmiana Bułan przy koszeniu była troszkę podeschnięta ale dobrze ubite. W 2 pryzmę troszkę podeszły myszy, ale nic złego nie widać żeby się działo.

Myślę że obie kiszonki są dobre tyle że w drugiej jest więcej suchej masy i czy to może być przyczyną mniejszego pobierania. QQ dostają opasy 500 - 600 kg I(na nich najbardziej to widać) oraz mamki (też nie dojadają,ale dostawały mniej), a takie pół roczne wyjadają z tym że one dostają cały czas śladową ilość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Ok od wczoraj dostaja najpierw ququ na to srut i na koniec slome :D

 

Mam pytanie do ilu kg trzymacie jalowki?? mowia ze do 600kg pozniej juz sie nie oplaca bo juz tak nie rosna i chyba to jest racja bo ja zawsze kolo 600kg przedaje ostatnio nawet w 1,5 roku tyle osiagly :D

 

ale jak wy to widzicie z tym przyrostem jakowek po osiagneiciu 600kg? lub w jakiej wadze sprzedajecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baartekk    4

Wie ktos ile proc daje sie premixu z josery bullenmasta?

Ja daje na 212kg paszy (100kg rzepaku,100zboża) połowę worka czyli 12,5 kg bullemasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201

jak myslicie warto pasc bydło ziemniakami paszowymi ? chodzi mi o odmiane irga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Warto i nie warto składa się na to sporo aspektów między innymi cena ziemniaka,możliwości jego przechowywania do czasu skarmienia......odmiana ma najmniejsze znaczenie z tego wszystkiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jauosia    0

A co myślicie o skarmianiu opasów ogórkami? Czy nie zaszkodzą bydłu? Bo mój stryj ma szklarnie nastawione na ogórki i co roku ma sporo odpadów (uszkodzone, nie wyrośnięte, zniekształcone), zawsze je wyrzuca na kompost, ale gdyby opasy mogły je jeść, byłoby super... Proszę o konkretne odpowiedzi. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Didi    2

Berecik92 Z własnego doświadczenia wiem,że dodanie ziemniaka do paszy wpływa bardzo korzystnie na ilość w jakiej zwierzęta ją pobierają.Ja stosuję nie więcej niż 10kg na dużą sztukę dziennie.Oczywiście muszą się stopniowo przyzwyczaić.Najlepiej wymieszać je z paszą i jedzą aż im się uszt trzęsą :P Co do ogórków..Jauosia to nie wiem.Pewnie by im nie zaszkodziły w rozsądnych ilościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201

mam kilka ton sadzeniakow w piwnicy i tak naprawde to nie mam co z nimi zrobić a chetnych brak do kupna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

 

i co z tymi twoimi bykami, raczej wygląda ze to od tego betonu tez miałem podobne przypadki jak byczki stały na stanowiskach bez mat, obecnie mam na głembokiej i po wywozie obornika tez mi jeden zaczą teraz kuleć ;[

 

Był lekarz swoje skasował i mu przechodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Jeżeli masz swoje ziemniaki to jak najbardziej warto podawać je bykom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

ziemiaki są dobre opasom ale po uparowaniu bo dopiero wtedy skrobia zawarta w ziemiakach jest łatwo przyswajalna przez zwierze a tak na "surowo" to kilka procent jest przyswajane, ale nie znaczy to ze nie mozna dawać, sam kiedyś miałem 1 tone to tez widziałem ze poprawila sie smakowitośc zwlaszcza po zmieszaniu z tresciwymi bo śruta zbozowa jest sucha a po zmieszaniu z ziemiakami jest smaczniejsza i wilgotniejsza:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Dawno dawno temu trzymaliśmy z ojcem dwa byki i nic poza śrutą i ziemniakami nie żarły no i sianem . Wiek ich przy handlu nimi był 15 mc i jeden miał 654 kg a drugi był mniejszy chyba o 9 kg to miał 645kg. i żadnego białka dodatkowego nie widziały. Tak że nikt mi nie wmówi że ziemniaki nic nie dają dla byka.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Przyłączam się do opinii kolegi. Kiedyś mieliśmy byka i dostawał tylko siano, trawę, śrutę z owsa i trochę żyta do tego oczywiście dużo ziemniaków i w 18 msc urósł do wagi 615 kg. Tylko należy dodać, że stał na dworze i to był HF. Dostawał też słomę w którą się mógł zakopać na noc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Ziemnieki są dobre dla bydła sam karmie jak mam nadmiar albo odpady-ale wg mnie jest to karma bardzo pracochłonna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Zgadza się pracochłonne są i dla tego już nie sadzę ich od dobrych 10-ciu lat zastąpiła je QQ w moim przypadku.

Panowie kupiłem dziś witaminy dla opasów i śrutę sojową witaminy z Josera . Ktoś z was daje takie coś , ile na 100 kg soi bo na premixsie jet 100 g na szt.

Wcześniej dawałem rzepakową a ostatni koncetrat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

te witaminy to bullenmast ,piszą że 100 do 200gram na sztukę ,lub 2.5procent w treściwej, pytasz ile tych witamin na 100kg soi-to dajesz im samą sojową na gg czy jak bo nie rozumiem...jak bez zboża chcesz dawać to przelicz ile będziesz dawał soi na sztukę i przelicz taki procent witamin by było ich 100gram . ja osobiście daję 3kg witamin na 100kg treściwej,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj