luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
karolr2    767

Witam zrobił mi się problem z opasami. Na początku stycznia powiązałem 8 simentali na łańcuchy maja po ok 400kg od tamtej pory zaczełem podawać mocznik po 75gr na sztuke z tym dniem zaczeły mniej jeść a teraz jeszcze mniej. Dostają śrute z owsa żyta i jęczmienia i 10% koncentratu po ok 5kg dzien + wysłodki wiadro na dzien (nie najlepszej jakości) i po 5kg kartofli i siano i sianokiszonka ale tego nie chcą wcale. Czy to jest wina mocznika czy jedzenia czy tego że poszły na łańcuch inne są nie powiazane i jedzą normalnie tzn dwa bo były słabsze i je odsadziłem wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

nie masz kiszonki z kuku i dajesz mocznik ? można tak ? ja bym na twoim miejscu odstawił ten mocznik póki jeszcze stoją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

.Panowie a co sadzicie o mlocie browarnianym? Chce teraz zamowic 26 ton i dawac byczka po 5 kg na sztuke dziennie . Beda efekty zauwazalne w przyrostach? Teraz dostaja qq, srute rzepakowa, premiks, sianokiszone ie siano i do tego sruta (owies,jeczmien,pszenica) I Chce to mloto dawac wieczorem przed podanie sianokiszonki

Edytowano przez Styrciak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

to jak nie ma kuku to nie wolno dawać mocznika coś mi się nie wydaje przecież 75gr to nie dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Przynajmniej mi się tak wydaje, przy dodawaniu mocznika musi być duży udział włókna w dawce a gdy dajesz im wiadro wysłotek, 5kg ziemniaków i 5 kg śruty to tej sianokiszonki i siana zadużo nie zjedzą ;) A taka dawka na opasa 400 kg wg mnie jest spora, także radzę odstawić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

karol2 jaki masz udział żyta w tej śrucie +- ile %? jaki dajesz koncentrat-10% to ne tak dużo... hmm witamin troszkę jakbyś dożucił. Fakt gg nie dajesz,lecz ziemniakami i wysłodkami to nadrabiasz to też pasze energetyczne. Nie to co gg ,lecz taka alternatywa. A mocznik właśnie przy dużym udziale energii można dawać. Sianokiszonkę odstaw na bok, i daj witamin do treściwej-jeśli udział koncentratu jest mniejszy od zalecanego. To takie moje skromne zdanie.

Edytowano przez zbyszek8201

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

około 20% ale żyto nie ma nic do tego inne dostają to samo i jest ok nawet mniejsze tzn takie około 200kg tylko bez mocznika i mniejsze dawki zresztą te dwa co pisałem też dostają mocznik i śruta z żyta i dobrze jedza a te nie. Może to dlatego bo mało siana jedzą j sianokiszonki.Z nutreny koncentrat 50kg na 500kg śruty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

Są na forum ludzie z dobrym doświadczeniem poczekaj ,zawsze ktoś coś doradzi. Ja akurat mogę powiedzieć ci że też od niedawna daję mocznik z tym że takim 400kg daję 40gram na dobę[niedługo 60] nie zauważyłem nic niepokojącego , fakt daję gg -lecz też aż tak bardzo mi nie jadły -koncentrat Sanbul nie było szału, zamiast sanbula robię treściwą z soi,łubinu i zboża ,plus witaminy i widzę że apetyt jest lepszy. Zanim dałem mocznik to przeryłem cały internet o jego stosowaniu. Gdybyś przesadził z mocznikiem to jóż by ci padły-jednak 75gram na 400kg to max -podobno muszą być witaminy w odpowiedniej dawce przy stosowaniu mocznika. Może coś z tymi wysłodkami masz nie tak. Odstaw całkiem sianokiszonkę inne pasze zmniejsz o połowe ,przez 2-3dni, jeśli ten koncentrat zalecają w wyższej dawce to dla bezpieczeństwa dodaj witamin do paszy. Poczekaj może ktoś inny doradzi inną opcję -spostrzeżenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Ja daje od 3 miesięcy a też dawaja od miesiąca ale w mniejszych dawkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

Akurat to jest temat o opasach, sanbul jest dla opasa.. od 3mc to takie minimum, a tak najlepiej to od 4-5mc. Wcześniej koledzy pisali że sanbul to obecnie prawie sama rzepakowa śruta z witaminami,dla cieląt lepsza będzie soja,lub koncentrat na bazie śruty sojowej a nie rzepakowej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro090    7

a ja wam powiem panowie ze mam takiego MM siwego i ma on 14 miesięcy i waży mniej wiecej 700 kilo i dostaje tylko siano, ziemniaki i śrutę(żyto, owies, otręby ) bez żadnych koncentratów i takich tam no i wypija 2xpo3 wiadra wody :D a nie raz i 3x2 wypija. tak wiec w karmieniu szału nie ma Mysle ze jak na takie karmienie to on super rośnie !!! A mam czystej krwi HF taka "szkapa" 3 miesiące starszy od tego wyżej a waży ja wiem tak gdzieś z 560 kg i je dokładnie to samo tylko pije 2 wiadra mnie :D Tak wiec wydaje mi sie ze choc by im za przeproszeniem d*pe miodem smarował to i tak przyrost masy zależy w bardzo dużym procencie od jakości towaru (cielaka ) jaki nabędziemy. Wiadomo ze QQ czy koncentraty, wysłodki , dodatki nie zaszkodzą ale byk musi swój wiek osiągnąć by iść na stejki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Nigdy w takie cuda co ty piszesz nie uwierzę. Raz , że za młody i za duża waga , dwa - za mało masz białka w swojej treściwej żeby tak rósł. Moje pierwsze byki na treściwej ze średnią zaw białka 14%, sianie i wysłodkach miały przyrosty 1,1kg/doba a u ciebie 1,5 kg?? Nie pisz bajek za mało białka żeby tak byk rósł. W 14 może złapać 600 jak dobrze rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro090    7

nie pisze bajek tylko stwierdzam fak. przyznam ze sam jestem zdziwiony jego przyrostem bo jeszcze takiego nie miałem (wczoraj był wazony ). No ale przecież nie wszyscy muszą wierzyć. Jak znajdę chwile czasu to wstawię jego foto! no i tak w ogóle to po co miał bym niby kłamać co ja z tego bym niby miał ! pisze jak jest i tyle !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mayi96    2

u mnie hf w 20 miesiecy maja 800kg i nic dziwnego dostaja osypke ok 6kg dzienne jak byly to i ziemniaki i sianokiszonke a pod koniec same siano bo zostało tylko 2 i nie oplacalo sie otwierac beli ale cielaki przy krowie do okolo 200kg i to ma duze znaczenie w chowie kupowalem je po 250zl za sztuke od dobrego hodowcy co ma duze krowy i glebokie a zeby moje sztuki mialy jeszce qq to byly by lepsze ale na tyle sztuk to sie nie oplaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

daroo090 ja w odrużnieniuod mickasa092 to wierze sam sprzedawalem dwie sztuki jedna 15m waga ponad troche700 a drugi16 m ważył 790kg . Karma to wyslodki siano sianokiszonki troche i pasza z witaminami. Dziwi mnie jak niektórzy piszą że do karmienia bydła musi być kukurydza bo inaczej niebędzie efektów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

W żywieniu bez gg da się radę to fakt, jest też wielu ludzi co ma kilka sztuk w oborze i nie opłaca się siać gg. Sam wiele lat nie miałem tej paszy a sporo ziemniaków. Tylko więcej z nimi roboty i gg nic nie zrobi minusowa temperatura. Więc można i bez gg,no ale takich przyrostów to nigdy nie miałem-nigdy też nie karmiłem wysłodkami-może to taka dobra pasza...zgodzę się że są cielaki co naprawdę ładnie rosną ,sporo zależy od tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

@Pantera a mnie dziwi jak można dawać opasowi 5-6kg śruty ? to on zje ze 3tony przez czały opas, ja dam mu kukurydzy i 1.5kg śruty i osiągnę podobne przyrosty i będzie mnie mniej kosztować niż na 5 kg śruty i sianokiszonce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mayi96    2

@lamboEVO100 cielak nie zje 6 kg osypki dziennie liczy sie że od wagi okolo 450kg tyle paszy zje ja liczyłem że moje byki zjadaja przez +- 20 msc 2 tony zboża teraz zboże po 800zł/t ale moje byki to nie żadne rasowe tylko mieszance z hf i w 20msc to każdy ma ponad 750kg wiec to jest niezle ale ja mam malo bykow i nie opłaca mi sie siać qq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

Panowie nie wiem czy jest jakiś temat o łańcuchach-pasach uwięziowych dla byka. Do niedawna nie miałem problemów ale mam takiego wariata mieszańca po LM i w ciągu miesiąca drugie jażmo pękło -jak/na czym macie uwiązane byki-możete pasy są lepsze ? byk ma dopiero 14mc.... aż strach jak będzie miał z 700kg....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mayi96    2

a dokładnie ile sztuk masz

teraz narazie nic na wiosne kupie krowe i cielaki a mialem 10 bykow 1 jalowke i 1 krowe 15 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Ja na 6 sztuk 1 ha kuku posiałem i schodzi bez zbytnich strat. Na 10 szt spokojnie 0,5 ha jako dodatek można posiać nawet siewnikiem zbożowym. problematyczny jest zbiór jedynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj