luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

rafftti    32

A mnie zastanawia gdzie kupują byczki 300 kg. mieszańce po 12 pln? To ja czyste lm sprzedaje po12 netto do grecji i z tego co wiem to tam takie mieszańce biorą po 9 pln

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Weź przestań chłopie teoretyzować że mniej treściwej = dłużej a taniej , wiecej treściwej = krócej a drożej bo kupujący ma w d*ie czy byk stał miesiąc wiecej czy nie - patrzy na budowę i co jest w papierach. A to że np sprzedaż te 4 razy na 2 lata nie świadczy o duzym zysku a dużym obrocie. Nie zawsze drogie żywienie oznacza większy zysk, no może jedynie dla firmy gdzie bierzesz pasze :)

 

Przychód - koszty = dochód - podatek = zysk. Zapamiętaj to.

 

 

Ktoś tu chyba miał pałę z czytania ze zrozumieniem . :) I nie teoretyzuje że mniej treściwej + białkowe bo tak pisałem = dłuzej a taniej tylko że krócej i drożej, a wiecej treściwej bez białka tak jak u ciebie = dłużej ale taniej . Tak bo drogie żywienie to dobre żywienie a co za tym idzie lepiej i szybciej rośnie i w bilansie paro letnim wychodzisz na większy zysk tak samo ze świniakami lepiej sprzedać 3 cykle niż 2 cykle ;p Kupującego może i nie obchodzi ale ciebie powinno bo dajesz mu ten miesiąc więcej do żarcia i zajmuje miejsce ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

A ja jak tylko zdrowie i czas pozwoli to spróbuję takiej hodowli. Najlepiej będzie jak się w praktyce sprawdzi bo takie kalkulowanie jakie teraz robicie to czysta teoria. W praktyce jeden byczek w 6 msc. będzie miał 350 kg a może być tak że drugiego choćby nie wiem jak faszerował to ledwo 300 wyciągnie. Trzeba próbować panowie bo jak się za dużo zastanawia to nici z pomysłu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Ale przyrostów nie założysz... A ceny pasz już tam

 

@raffti w maju sprzedawałem na chorwacje mieszańce po 10,5 brutto , w czerwcu już były po 11,5 brutto. SM koło zeta drożej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Mam byka ok 350kg HO, ma 11 miesięcy i dostaje rano sianokiszonkę i kiszonkę z owsa i jęczmienia potem 2kg śruty (owies, jęczmień, pszenżyto, Sanbull i witaminy) i 3kg ziemniaków i jak zje to dostaje sianokiszonkę, po południe to samo i wieczorem sianokiszonka. Wcale nie przybywa na wadze i tak je jak by z przymusu, śrutę to tak je,że tylko językiem dotknie i te 2 kg zjada przez ok 30min to samo z sianokiszonką co mu mogę jeszcze dać na poprawę apetytu a jak będzie tak dalej to chyba zrobię świąteczną kiełbasę :D z niego, bo jak się patrzy jak je to ręce opadają a przez to nie przybiera na wadze. Poradzcie coś !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

@marcin2057 Czasem się trafi taki co je połowę tego co inne. Najlepszym sposobem na apetyt jest postawić drugiego obok - jak mu zacznie wyjadać to i tamten zacznie prędzej jeść. Z innej strony dawaj mu może 2 razy dziennie bo chyba wynika że bysio ma na okrągło jedzenie, więc i słabo je. A co do pasz to wysłodki toffi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

odrobacz go i przez dzień dwa zmniejsz mu dawkę a trzeciego dnia dodaj odrobinę soli do paszy powinien wrócić apetyt .pomysł kolegi z drugim obok też jest dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy aj wiem czy 2 u mnie kiedyś były takie pojdy 1 po LM 2 nie wiem czarny ,to ten po LM też marnie jadł to drugi mu wyjadał wszystko i suma sumarum wyszło że czarny przy sprzedaży miał 760 a czerwony 620 a czarny był tylko tydzień starszy w korycie to samo tylko że czerwony biegał więcej przy krowie . A ze śrutą było to samo . Mój wujek też miał taki przypadek. Odrobaczył + mówił że dał mu jakieś witaminy na poprawe apetytu wet. odstawił ziemniaki przy głodził go 2 dni i potem dawał tylko rano i wieczorem i mówił że poprawa była znaczna . nie ma sie co dziwić jak taki 350 kg byk zje 6 kg ziemniaków to czytałem gdzieś ze to odpowiednik 2 kg śruty do tego kiszonka i tam mamle sierota

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

6kg ziemniaków w przeliczeniu na śrutę na s.m. to 1,5kg a na wartość ciut mniej (jeśli mówimy o samych zbożach), ziemniaki raczej są chętnie pobierane przez bydło. Samej śruty i ziemniaków je ok 5kg s.m. a kiszonka jeszcze 3 razy. To i tak dziw że Ci wyjada wszystko. 1kg/dzień wyciąga to jeszcze nie tak źle, przekroczy 400kg to i przyrost się zwiększy. Dawaj rano i wieczorem, niech nie ma cały czas paszy pod nosem (bo tak to on je kiedy on chce a nie kiedy Ty tego chcesz).

 

A propo odrobaczania, znacie jakieś środki do paszy albo do wody dla mamek? (nie w zastrzyku)

Edytowano przez Spartakiada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

@marcin2057 ile dajesz tego sanbull'a? Bo dajesz koncentrat i witaminy - takie coś można robić tylko przy wysokich przyrostach i trzeba uważać. Może go po prostu trujesz i dlatego masz problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

aj Wy robaczki sami sobie krzywdę robicie to jest dobra powiastka dla Was ,,nadgorliwosć gorsza od faszyzmu" chłopie weś się zdecyduj i zastanów co robysz dajesz sanbull i witaminy rozwalisz mu wątrobę w try miga, sanbull w pełnej dawce wedle zaleceń zapewnia wszystko białko i witaminy bo to koncentrat więc do niego możesz dodać tylko kredę i drożdże nic więcej. normalnie jak dzieci zaraz bedzie nowy temat zdechł mi byk jaka przyczyna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

stracone pieniądze przez te witaminy, koncentrat w zupełności wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

byczek stoi razem z jałówką mombalierd i ona by wszystko mu wyjadła, a nie jestem taki głupi aby dawać pełną dawkę sanbulla i całą dawkę witamin, skład śruty to : 25kg sanbulla, 2kg witamin- dolfos B, 100kg owsa, 100kg jęczmienia, 80kg pszenżyta i 10kg żyta. Więc w sumie ok 320kg/ 4kg dziennie wychodzi, że starcza na ok 80 dni więc sanbula wychodzi dziennie tylko 0,3kg więc gdzie tu mowa o truciu tym bardziej,że na 2 odpasy. Był odrobaczany i też był przegłodzony przez 2 dni dostawał tylko trochę siana, być może już taki jest. Choć teraz ma 330dni i waży ok 400kg odjąć urodzone ciele ok 45-50 kg to wychodzi średni przyrost ok 1kg/dzień.

Jedzenie niby ma cały czas, lecz nie jest najedzony bo ma lekko zapadnięty dołek głodowy, a powinienn mieć lekko wypukły.

Może po prostu żadziej muszę mu dawać, bo szwagierka miała byka też HO i w wieku 14 miesięcy sprzedała i miał 560kg i tam rarytasów nie widział, śrutę miał od święta a o koncentracie mógł pomażyć tylko dostawał słabej jakości siano i ziemniaki tylko tyle, że do 7 miesiąca ciągną krowe. Mówią, że najlepiej jak ciel dostaje tak do ok 2,5 miesiąca mleko ale zauważyłem, że im dłużej dostają mleko to później lepiej rosną.

Dzięki za wszystkie sugestie i podpowiedzi. Zobaczymy na efekty jak mu trochę jedzenie ukrucę.

 

 

Przy okazji życzę wszystkim Wesołych świąt i sukcesów w rolnictwie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

HF czesto ma doły nawet jak najedzony, u mnie mięsne były wypchane a hf dołki miał. U sąsiada ma krowy mleczne to jakie one ilości paszy przerabiają a i tak doły mają, a jak ma mieszańce z sm to już zupełnie inaczej krowa wygląda. 11miesięcy i 330dni to to sama a 350 i 400kg to już trochę różnicy robi. W rok będzie miał ok 440kg co jak na hf to i tak dobry wynik a do 14miesięcy też będzie miał ok 500kg. Widocznie takie są jego możliwości i tego już nie przeskoczysz. A jałówka w jakim wieku i wadze? A z mlekiem to jest tak że im lepsza pasza tym można wcześniej odstawić, bo jak na same siano to niech lepiej dłużej possie. A jak się daje dobrą i bogatą paszę to bez mleka się szybciej rozwijają żołądki (faktem jest że ze 3miesiące cielak będzie wyglądał gorzej ale później jest w stanie przegonić tego na mleku i nie mam tu na myśli cielaków które przy mamkach przekraczają 350kg takiego ciężko jest nawet dogonić.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

@marcin2057 a te 4kg śruty to w końcu dajesz na byczka czy na 2szt bo ciężko się połapać jak w każdym poście piszecie inną wersje.

 

I tu sprawa do wszystkich którzy oczekują pomocy... Chcesz aby ktoś Ci pomógł to bądź szczery i pisz w miarę dokładnie ile czego dajesz i jakiego składu. Śruta śrucie nie równa, a kiszonki parę kg na dzień a do woli też robi różnicę. Do tego ubarwicie skład mieszanki i dodacie z kg lub 2 żeby nie wyszło że za mało. Bądź piszecie że słabo rośnie a wyniki wychodzą ponad 1kg, wiesz że waży mniej to przyznaj się do tego lub nie chciej pomocy. Każdy szczegół robi różnicę. A na tym forum jest naprawdę sporo ludzi co dobrze znają się na rzecz i chcą wam pomóc, ze złych danych mogą wam źle doradzić i efekt jeszcze gorszy. Poza tym i tak z pomocy korzysta pewnie tylko co 10 a reszta puści mimo uszu i nawet nie spróbuje ani razu. I trzeba wiedzieć że możemy tylko doradzić, bo co więcej można zrobić nie widząc zwierzaka na oczy i podobnie z pasza

 

 

Wesołych Świąt Wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Mam byka ok 350kg HO, ma 11 miesięcy i dostaje rano sianokiszonkę i kiszonkę z owsa i jęczmienia potem 2kg śruty (owies, jęczmień, pszenżyto, Sanbull i witaminy) i 3kg ziemniaków i jak zje to dostaje sianokiszonkę, po południe to samo i wieczorem sianokiszonka. Wcale nie przybywa na wadze i tak je jak by z przymusu, śrutę to tak je,że tylko językiem dotknie i te 2 kg zjada przez ok 30min to samo z sianokiszonką co mu mogę jeszcze dać na poprawę apetytu a jak będzie tak dalej to chyba zrobię świąteczną kiełbasę :D z niego, bo jak się patrzy jak je to ręce opadają a przez to nie przybiera na wadze. Poradzcie coś !

 

Kolego wydaje mi sie że podstawowy błąd to brak siana,czy aby jego kał nie jest zbyt rzadki lub za twardy jesli tak weźwij wet.niech sprawdzi czy czasem nie ma kwasicy.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

witam do 50kg rzepaku teraz wczesniej to była soia sypie 25kg koncentratu i ok 5kg witamin i to mieszam i tym w ilości ok 5kg posypuje już w żłobie duże wiadro wysłodków drugie ziemniaków i trzecie śruty przeważnie z owsa trochę żyta i jęczmienia.do tego siano i sianokiszonka taka dawka dwa razy na dzień na 10sztuk bysi w wieku 5miesiecy tzn że je truje bo mi sie wydaje że raczej nie. Pozdrowienia dla wszystkich i wesołych świąt :) tylko ni spijcie sie za bardzo bo rolnik to nie ma świat ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@Spartakiada, widzę, że jesteś nowy na forum i piszesz post pod postem aby więcej ich nabić, a ja piszę cały czas o jednym byczku i że tylko on dostaje 2x2kg śruty/dzień i jałówka do tego nie ma nic wspólnego, a w poście nr 1217 wyliczałem ile przybywa na wadze, mając 11miesięcy czyli 330dni i to samo tyczy się do wagi więc czytaj ze zrozumieniem, a jak ja piszę to cały czas piszę tak jak jest a nie po to aby pisać nie stworzone rzeczy bo choć jestem młodym rolnikiem chciałbym się więcej nauczyć

 

@prezes91wlkp kał jest taki w sam ras nie za rzadki ani za gęsty więc kwasicy nie ma, tym bardziej, że dostaje sianokiszonkę i słomy ma do woli wiec włókna ma pod dostatkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

znalazłem coś takiego:

 

http://www.djgroup.com.pl/cdata/File/opisy/INRAtion%203%20-%20Dawki.pdf

 

i spojrzcie na dawke z nieograniczona ilościa kukurydzy, moze ktoś to skomentowac czy to realne?:)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Chodzi Ci o dawkę z przykładu 6 z 10 strony?

 

Program tam wyliczył że trzeba dać: 4,7kg kiszonki z qq, 2,26-2,36kg ziarna kukurydzy, śruty sojowej trochę i mocznika. Dobrze to rozumuję? I przyrost 1,7kg dziennie Charolaisa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

chyba chodzi o ten z samą kuku i pewnie o przyrost który wynosi 1500 g ale trzeba zauwarzyć to że w tabeli mamy jeszcze prawie 3,5 kg koncentratu dziennie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj