luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

komodo    277

panowie to że hf nigdy nie zrówna się wagą z mieszańcem czy typowo mięsnym bykie to chyba norma różnica może być nawet 12-15%.a o spożyciu i wykożystaniu paszy nie wspomnę,inną żeczą jest co nazywamy hf-em bo cielak biało czarny nie koniecznie mysi być hf-em to tak samo jak z czarnym,, limuzenem" chociaz te to akurat są dobrym materiałem na opas. ogólnie genetyka to podstawa trzeba sie znac na bydle bo nie wszystko co ma rogi i ogon nadaje sie do poasu .

nie bede dyskutowal o wykorzystaniu paszy bo hf potrzebuje wiecej i nie bede sie wypowiadal o czystorasowych miesnych ale mialem mieszance z sim to jak jest przecietny to w tym samym wieku co hf ma podobna wage i nik mi nie powie ze hf slabo rosnie bo on rosnie tak jak jest oprzatany no i jaki ma potencjał najwazniejsze jak ja zostawiam sobie hf to musi byc bardzo dlugi bo miesny moze byc krotki i sie ubije jakos mieso ale hf musi byc dlugi ale to widac po cielaku i dla mnie to nie przyrastanie jest minusem w tej rasie tylko cena i dlatego nie bardzo sie oplaci bo na koniec za mieszanca 700 i hf 700kg bedzie 1zl na kg roznicy a na czysto rasowym jeszcze wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cielaki male i w dobrej kondycji to wszystkie sa ladne sam kupilem 30 simow bezposrednio w austrii teraz maja ok 350 kg i widac ze polowa to simy mleczne ale ten ktoremu sprzedaje zywiec widzac kolor joz slinka pod nosem cieknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

nikt Ci nic nie powie bo cielaków mało znaczy byków conij się 5lat w stecz to by Ci wszystkie zostawił i wzią tylko mięsne.a kto u Was kupuje takie bydło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

dla 200-300kg 14kg qq i 5 kg kiszonki

a dla 600 kg okolo 20qq i 7kg kiszonki


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam432    0

Jakieś te mieszańce i niby mięsne są ciulowe na krótkich nogach , niby to ubite, zaokrąglone , ale nie wyglądają na prawdziwe byki już hf wyrastają dłuższe i wyższe wy też tak macie ?>?>?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

tak skóra i kości przy tym pochłania masę paszy bez efektu!!!! to prawdziwy HF.idealny na opas, dorówna mu tylko jersey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no juz nie pszesadzaj z tym jerseyem bo jersey jest jedyny w swoim rodzaju znajomy wzial odemnie byczka po jerseyce to w 20miesiecy mial 450kg :) a my jak nie ma zadnego mieszanca to zostawiamy ladnego hf-a to w 17miesiecy minimum 700kg urosnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

z elektrolitów szczególnie na biegunkę polecam z firmy OVER a konkretniej na bardzo silną biegunkęna pierwszy raz pectospeed a potem pectolit i jeszcze jedno. Jeżeli ktoś ma krowy bynajmniej ja mam i tak robię, że po porodzie od krowy zamrażam 2-3 litry pierwszej udojonej siary i w razie biegunki silnej i wycieńczającej na odbudowanie flory bakteryjnej i i poprawę immunologi podaję cielakom nieduże ilości tej siary. Polecam


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

o czy mowa. napewno hf w 17 miesięcy. chyba że jak go kupiłeś to miał 200kg. komodo ja nie mam 10 lat i swoje wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ty chyba porzadnego hf nie widziales na oczy ja jalowke Hf kiedys sprzedalem w wieku 17 miesiecy bo sie okazalo ze nie bedzie mozliwe zacielenie i miala 663kg a co dopiero byk. Teraz mam co prawda nie ma 100%hf ale okolo 90 to jak go zwazylem mial 74kg i po 14 dniach ponownie to wazyl juz 93kg takze trzeba zostawiac porzadne sztuki pozatym kolega trzyma byki u nas o mieszance ciezko wiec ma 80 bykow i glownie hf i ja tam nigdy kosci na nich nie widzialem fakt ze gruszki z pasza gotowa jezdza ale byki piekne

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

jak szukać ładnych byków w hf-ie jak to do 400kg. ani nie wygląda ani nie rośnie jak powinno daj spokuj bo to tylko kolor ma hf-a i nic więcej a czystemu hf-owi to żebyś pod ogonem masłem i miodem smarował to nigdy się nie zrówna z mieszańcem nie mówiąc o bydle typowo mięsnym hf to bydło mleczne przetwarza niesamowite ilości paszy na mleko mięso ma niezłe ale mało!!!!!! duzo procętowo kości i spora ilość(duże)wnętrzności.kup sobie jakąś fachowa książkę moze ona Cię przekona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a gdzie napiaslem ze sie zrowna ?Jesli ktos kupuje byczki to wiadomo ze nie bedzie kupowal hf ale tak jak pisalem wczenisniej rosna dobrze wiadomo ze slabiej ale nie pisz ze jak jersey i dla mnie jedyny minus to cena koncowa i tylko dlatego nie oplaci sie ich zostawiac bo urosnac urosnie dla porownania najlepszy byk jakiego ,mielismy 50% BD mial w 17 miesiecy i 11 dni 821kg a najlepszy HF w podobnym wieku 722kg ale z innymi mieszancami takiej roznicy nie ma u mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

urosnąć urosnie tu się z Tobą zgodze tylko ile zje jakie ma przyrosty kto to kupuje. ja mam bydło tylko na eksport więc dla mnie hf-y to żadne byki wejdz w moją galerie tam jest kilka fotek tak wyglądają byki. jeszcze raz pisze że hf-y to rasa typowo mleczna a nie dwu kierunkowa ludzie je opasają z braku innych cieląt .mi nie tak łatwo wmówić jakie przyrosty mają byki poszczegulnych ras bo siedzę w tym ładnych parę lat i sporo tego przerabiam a hf-y to były pierwsz cielaki jakie mi wstawi AGROSTAR na próbę w kooperację więc mam swoje zdanie i porównanie do innych gatunków .kończmy te przepychanki bo nie ma sęsu

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

Ja dużo cielaków kupuję,o typowe mięsne jest trudno i cena tez jest odpowiednio wysoka.Jak już wcześniej napisałam za cenę jednego mieszańca(z którego tez nie wiesz co urośnie)kupuję 3 mleczne,cielak kupiony od gospodarza też jest porządnie odpojony i nie wymordowany transportem z drugiego końca Polski.Te jak mówimy HF często mają jeszcze dużo dolewu krwi typowych czarno-białych sztuk i często rosną z nich fajne byczki.Fakt,że są na skupie tańsze,ale nie chodując nic nie masz nic.Moje dorosłe hf-ki co prawda nie maja takich rewelacyjnych wag jak tu niektórzy opisują,trzymam je dwa lata,na sianie,zielonce i śrucie,w momencie sprzedaży mają po 600-650 kg.i konto jest zadowolone:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no to jak na sianie i zielonce i swojej srucie to wcale nie jest najgorzej gdybys dal im kukurydzy do oporu urosly by duzo wieksze w tym czasie takze jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Jak by ktoś mi mógł zaopiniować czy dobrze daje (hodzi o ilośći) dla byczków +,- 400 kg.

dostają na szt. rano i wieczorem tak samo, po: kiszonka z QQ 20 litrów (nie znam wagi),śruta:pszenżyto 1,5kg, owies 1,5kg, łubin 0,3kg, śruta rzepakowa 0,3kg, oraz witaminy, sianokiszonka do oporu (ale mało jej pobierają) daje też mocznik 6 łyżeczek (takich jak do słodzenia herbaty).

poje rano i wieczorem wiadrem czasami w południe, maja też pod dostatkiemsłomy pszennej.

Problem tkwi w tym że słabo jedzą a sianokiszonki są dni że prawie wogule nie pobierwją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jakbyś mniej dawał kukurydzy to będą lepiej jadły sianokiszonkę. Ja bym się tym nie przejmował. Swoje karmie kiszonką z kukurydzy do oporu, śrutą zbożowa i słomą z jęczmienia. Takim do roku daje trochę sianokiszonki a większym wcale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    221

Witam.

Chce zacząć trochę z oposami tak na wiosnę z 4 sztuki i czytałem i słyszałem że na tyle sztuk nie opłaca się robić sianokiszonkę bo sie dużo marnuje to może zrobić z pół Ha QQ co o tym myślicie czy też będzie się psuła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Kazda kiszonka którą wolno bedziesz skarmiał to będzie się psuć,

Ale dla 4 szt. jak zrobisz wąską a długą to powinieneś wydołać-zależ jeszcze jak dobrze zrobisz kiszonke.

Sam zaczynałem od 0,5ha QQ a teraz juz sie rozkręciłem.(wszyscy mówili że O,5 to za mało,ale ja nie żałuje,od czegos trzeba zacząc)

Edytowano przez romanwiatr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    221

a taką na 4 sztuki to 0.5 starczy a i jak bym zamówił kombajn do tego i ciągniki do zwożenia to jak im to wytłumaczyć żeby była wąska a długa bo raczej ich to nie interesuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

no z 0,5ha to na prawde bedziesz mial problem aby zrobic jedna waska

 

pomysł nad dwiema mniejszymi, ale one naprawde beda male


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Jak by ktoś mi mógł zaopiniować czy dobrze daje (hodzi o ilośći) dla byczków +,- 400 kg.

dostają na szt. rano i wieczorem tak samo, po: kiszonka z QQ 20 litrów (nie znam wagi),śruta:pszenżyto 1,5kg, owies 1,5kg, łubin 0,3kg, śruta rzepakowa 0,3kg, oraz witaminy, sianokiszonka do oporu (ale mało jej pobierają) daje też mocznik 6 łyżeczek (takich jak do słodzenia herbaty).

poje rano i wieczorem wiadrem czasami w południe, maja też pod dostatkiemsłomy pszennej.

Problem tkwi w tym że słabo jedzą a sianokiszonki są dni że prawie wogule nie pobierwją.

wiesz jak kukurydza jest suchawa to maja dosyc wlokna i dlatego niechetnie jedza siano lub sianokiszonke dlatego jak kolega @damian praktycznie nie daje bo pozniej wyrzucac bez sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Nie jest taka sucha bo wcześnie skosiłem (dziki), mam drugą pryzmę miesiąc pózniej skoszoną bo między wsiami była.

Postanowiłem mniej im dawać QQ, będę dawał 15 litrów zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj