fend930

kukurydza na kiszonke

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Mariusz_S    0

W tym roku planuję siać na Suwalszczyźnie Jawora(HR Smolice) Siałem jawora w 2013/14 i byłem zaskoczony pozytywnie(duża ilość ziarna i wysoka urosła)w ubiegłym roku miałem redutę.szału nie było ale jak na suszę nie było najgorzej.zastanawiam się też nad Ambrosini (KWS)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

panowie z tego co czytam to wychodzi ze Rosomak ma słaba tolerancję na suszę a Smolice niby zachwalają że u nich to najlepsza odmiana z tolerancją na suszę i niby toleruje słabsze gleby :(   czy jednak ktoś potwierdzi że mu się udała w tamtym roku. Do tej pory brałem pod uwagę sam  Rosomaka ewentualnie Kresowiak, Konkurent, Kanonier albo starą poczciwa Dumkę - co z tego najlepsze na słabe i średnie gleby ??  ( od 4a do V i miejscami VI )  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey235    327

ja zamówiłem z kws Gonzalo 250 fao ,niebyło już agro yoko ani beatusa i ta polecili ,słyszał ktoś coś o tej odmianie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

Cześć, powiem tak jak zapisałem się na to forum i napisałbym jak myślicie odmiany Saten Union Suanito lub Sudrix są lepszymi odmianami niż firma Pioneer np PR38A79 lub 8523 aqua max lub pr39F58 TO byłoby b dużo wpisów i rozłożyliby koledzy te rośliny na czynniki pierwsze dziś jest inaczej; nie mam jak sprawdzić jak sprawuje się Pioneer w porównaniu do innych marek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

TO jeden z ostatnich moich wpisów na tym forum tak jak pisałem zero odpowiedzi zero przemyśleń a takie fajne forum było; PanStanisław siejesz 4 różne odmiany więc i powierzchnia uprawy może być duża, normalnie to opis na odmiany byłby taki UŁAN bardzo wysokie rośliny w moim gospodarstwie miały po ponad 3,5m wysokości był tylko jeden problem kolba mniejsza niż przeciętnie zdecydowanie listki również wąskawe zupełnie zalamany stosunek ziarna do masy rośliny faktycznie urośnie na każdej glebie ja siałem wtedy normę wysiewu rozstaw 75cm i 14,2cm w rzędzie może przy 17cm kolba by była ok. reszty odmian nie znam osobiście dla krów mlecznych nie poleciłbym tej odmiany jak już to bydło opasowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

O odmianach to mogę powiedzieć że starsza niż 2011r rejestracji się mija z celem zasiew bo genetyka w uprawie kukurydzy idzie szybko do przodu i powinniśmy jak najnowsze odmiany wybierać  Dumka to b fajna odmiana ale ma swoje lata siałem kiedyś myślę że porównywalna z Opoka obecnie Konkurent to nowsza odmiana ma połowę pokrewieństwa z Opoka może być ciekawym rozwiązaniem planuję w tym roku spróbować zasiać tej odmiany trochę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanStanislaw    30

TO jeden z ostatnich moich wpisów na tym forum tak jak pisałem zero odpowiedzi zero przemyśleń a takie fajne forum było; PanStanisław siejesz 4 różne odmiany więc i powierzchnia uprawy może być duża, normalnie to opis na odmiany byłby taki UŁAN bardzo wysokie rośliny w moim gospodarstwie miały po ponad 3,5m wysokości był tylko jeden problem kolba mniejsza niż przeciętnie zdecydowanie listki również wąskawe zupełnie zalamany stosunek ziarna do masy rośliny faktycznie urośnie na każdej glebie ja siałem wtedy normę wysiewu rozstaw 75cm i 14,2cm w rzędzie może przy 17cm kolba by była ok. reszty odmian nie znam osobiście dla krów mlecznych nie poleciłbym tej odmiany jak już to bydło opasowe

 

Bydło opasowe też potrzebuje dużej dawki energii w paszy a nie samych liści. Zresztą hodowca Ułana zaleca wyraźnie:

 

od 80 000 roślin/ha na glebach słabszych

do 100 000 roślin/ha na glebach lepszych

16,7cm - 13,3 cm

Kukurydza do wytworzenia dużej ilości ziarna potrzebuje bardzo dużo azotu (28kg na tonę łącznie ze słomą) a szczególnie późne odmiany. Gdy stosuje ktoś obornik a nie gnojowicę to wątpię, żeby bez pogłównego nawożenia azotem uzyskał w takiej odmianie odpowiednią ilość ziarna. Oczywiście duże znaczenie ma też pogoda, ale to już inna bajka...

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

Ja stosuję 100t/ha obornika, a wiosną 200kg sól potasowa 60%, 150kg Fosforan amonu 18N 46P w podsiewaczu 5cm od roślin kuku i z 3cm głebiej, 300kg mocznik 46N dawniej w jednej dawce obecnie 150kg przedsiewnie 150kg jak ma 5 liści ziemia IVa jedynie może w suszy wody braknąc w badaniach gleba wyszła z zasobnością wszytko b. wysoko powyżej 27, ph około 5. Kilka lat temu sialiśmy 250kg Soli potasowej obecnie jest zmniejszone termin zasiewu to po 25kwietnia, obsadę każdy producent podaje do zbioru więc jak pisze 80000-100000 to daje nam zasiewm 88000-110000 jak siałem co 14,2cm to daje nam podczas siewu 93500nasion/ha uwzględniając 5%niekiełkujących nasion i z 3%dalszych strat da nam to obsadę przy zbiorze około 85000 czyli blisko ideau

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanStanislaw    30

Ja stosuję 100t/ha obornika, a wiosną 200kg sól potasowa 60%, 150kg Fosforan amonu 18N 46P w podsiewaczu 5cm od roślin kuku i z 3cm głebiej, 300kg mocznik 46N dawniej w jednej dawce obecnie 150kg przedsiewnie 150kg jak ma 5 liści ziemia IVa jedynie może w suszy wody braknąc w badaniach gleba wyszła z zasobnością wszytko b. wysoko powyżej 27, ph około 5. Kilka lat temu sialiśmy 250kg Soli potasowej obecnie jest zmniejszone termin zasiewu to po 25kwietnia, obsadę każdy producent podaje do zbioru więc jak pisze 80000-100000 to daje nam zasiewm 88000-110000 jak siałem co 14,2cm to daje nam podczas siewu 93500nasion/ha uwzględniając 5%niekiełkujących nasion i z 3%dalszych strat da nam to obsadę przy zbiorze około 85000 czyli blisko ideau

 

"uwzględniając 5%niekiełkujących nasion i z 3%dalszych strat " - to są przerwy  w rzędach i nie mają większego wpływu na resztę poza takim, że rośliny sąsiadujące mają po 3 kolby, często słabo wykształcone.

Kukurydza jest rośliną, która silnie reaguje na zakwaszenie gleby. Przy ph 5 fosfor jest wykorzystywany tylko w 1/3 a azot niewiele ponad 50 proc. Mogłoby się wydawać, że zwiększenie nawożenia zniweluje te straty, ale niskie ph nie sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

roślina sąsiadująca z przerwą która powstała z niewykiełkowanej roślinki to ma najczęściej jedną dużą kolbę, a niestety może celowo firmy tak robią sprzedają jednostki siewne po 80000nasion najczęściej i niby jest to na 1ha ale zalecają obsadę na polu przy zbiorze 85000roślin i np. mierzenie 5 lub 10 metrów w rzędzie i liczenie roślinek czyli dało mi to że siać mam 90000tys/ha, co do ph gleby się zgodzę tylko jak ja zbadałem 5 zgadzamy się że to jest średnio ale czy badałeś u siebie ph bo po badaniu wielu kolegów się dziwiło że lepszego też nie mają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

można by tak powiedzieć że wapnuję każdego roku kupujemy minimum 75t wapna węglanowego z Loghist Bukowa i 25 tlenkowego, a pola nie ma aż tak dużo obecnie 3 lata są dotacje do wapna więc nawet więcej się kupowało ale jak mam dużo obornika to i zakwaszać się ziemie zakwasza w pobliżu mamy dużą fermę trzody chlewnej gratisem wożą gnojowicę też zawsze z 20ha się poleje z 35000l/ha więc proces zakwaszania na naszym gospodarstwie jest szybki i ciężko zmieścić wapno pomiędzy obornikiem np. w tym roku pola po pszenżytach od razu były wapnowane 3t/h węglan agregat podorywkowy 2razy na miejsce z siewem poplonu rzodkiew oleista urosło nawet duże a teraz już na zimę część dany obornik i zaorany a reszta już pryzmujemy i jak tylko ziemia puści to idzie 100t/ha orka i kuku niestety musi tak być to po 3,5miesiąca od wapna poszedł obornik a na części po 7miesiącach

Edytowano przez krzysiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanStanislaw    30

można by tak powiedzieć że wapnuję każdego roku kupujemy minimum 75t wapna węglanowego z Loghist Bukowa i 25 tlenkowego, a pola nie ma aż tak dużo obecnie 3 lata są dotacje do wapna więc nawet więcej się kupowało ale jak mam dużo obornika to i zakwaszać się ziemie zakwasza w pobliżu mamy dużą fermę trzody chlewnej gratisem wożą gnojowicę też zawsze z 20ha się poleje z 35000l/ha więc proces zakwaszania na naszym gospodarstwie jest szybki i ciężko zmieścić wapno pomiędzy obornikiem np. w tym roku pola po pszenżytach od razu były wapnowane 3t/h węglan agregat podorywkowy 2razy na miejsce z siewem poplonu rzodkiew oleista urosło nawet duże a teraz już na zimę część dany obornik i zaorany a reszta już pryzmujemy i jak tylko ziemia puści to idzie 100t/ha orka i kuku niestety musi tak być to po 3,5miesiąca od wapna poszedł obornik a na części po 7miesiącach

 

Powiem ci jakie mam ph na wiosnę po wapnowaniu kredą i innym węglanem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fagro    3

Witam, wiem że trochę nie w temacie ale powiedzcie mi czy ktoś zaś sił kuku na kiszonke na biogaz vaderstadem rapidem a jeżeli tak to jak to wyszło? Z góry dzięki za informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj