lukbold

Sprzegło jednokierunkowe MB300

Polecane posty

lukbold    1054

Rozwaliłem sprzegło na wałku przegubowo-teleskopowym w Mengele MB300. Patrze po sklepach internetowych i można kupić sprzegła jednokierunkowe ale również sprzegła przeciążeniowe... i moje pytanie... napewno to musi być sprzegło jednokierunowe ale czy również przeciążeniowe? Czy może te nazwy sklepy używają jak im się podoba bo dla przykładu: http://www.e-skladnica.pl/pl/p/SPRZEGLO-JEDNOKIERUNKOWE-32.00-76.00-1-38-Z-6/34126 http://www.e-skladnica.pl/pl/p/SPRZEGLO-PRZECIAZENIOWE-32.00-76.00-1-38-Z-6-L-70/34129 niby z wyglądu podobne. Oryginalne miało obudowe z takimi żebrami

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Też mam MB300 i przeciążeniowe to raczej odpada, jako zabezpieczenie są kołki na walcach wciągających. Jednokierunkowe też nie jest konieczne na 100%, do jednego ciągnika nie pasuje mi oryginalny przekaźnik i zakładam inny bez sprzęgła i tez idzie tylko wiadomo że jest pewien dyskomfort przy puszczaniu gazu a tak nic po za tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

no własnie o ten dyskomfort chodzi... jeszcze jak se samemu jedziesz to pamietasz, żeby delikatnie sie obchodzić z gazem no ale... trzeba podzwonić za sprzegłem jednokierunkowym jutro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malopolanin64    421

Lepiej zeby to sprzegło było bo tak jak ujmiesz gaz to sieczkarnia będzie bebechy w ciągniku ciągła i traktor silnkiem będzie hamował sieczkarnie chyba ze będziesz pamiętał i przed każdym ujęciem gazu wyłączał sieczkarnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

I dalej nie do końca jestem pewien tego zastosowanego sprzegła w sieczkarni.... http://www.agroland.biz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=176&Itemid=135 te stare, oryginalne to z wyglądu zapadkowe jak na tym zdjęciu. Ale z opisu wynika że one zadziała jak maszyne coś zablokuje.... no ale one mi cykało przy spuszczaniu z obrotów wiec... było sprzegłem jednokierunkowym no ale obudowa tego sprzegła całkeim inna :> zresztą w zgrabiarce, przetrząsarce wyglądają na zapadkowe a tak samo cykają przy schodeniu z obrotów.... wygląd sprzegła jest mylacy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Fajny link, Wygląda że masz rację że jest to sprzęgło przeciążeniowe, będąc jednocześnie jednokierunkowym. Różnica pewnie tkwi w odpowiednim kącie ustawienia zapadek. W moim przypadku nigdy nie zadziałało jako przeciążeniowe, nie rozbierałem go więc nie wiem jak te zapadki są ustawione.

 

Z drugiej strony to w opisie sprzęgła zapadkowego nie ma nic o wolnym kole czy jednym kierunku. Mam takie sprzęgło w prasie na podbieraczu i są w nim kliny na sprężynach które są w trójkątnych rowkach (te garby) i przy przeciążeniu cofają się i przeskakują z rowka do rowka (grzechotanie) ale nie jest jedno kierunkowe.

Edytowano przez ptaszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Zrobie zdjęcie wnętrza to wstawie... to raczej jest nierozbieralne. Ale w skrócie mówiąc tam jest 6 tulejek dociskanych przez sprężyny do tarczy z odpowiednio profilowanymi podłużnymi otworami..Gdy wałek ciągnie tulejka zahacza o tarcze na jakieś 4-5mm i nie ma opcji żeby to puściło bo lewa krawedz otworu, tulejki są proste. Gdy wałęk nie ciągnie to tulejki (wałeczki) są wypychane z otworów tarczy... (otwory tarczy się spłycają w prawą strone i temu tulejka jest wypychana z tarczy i sobie przeskakuje do następnego otworu...cyk, cyk, cyk :P

Cos mi sie zdaje że po prostu kiedyś to inaczej wyglądało temu mam mętlik w głowie a jakby to faktycznie było przeciążeniowe to by mi go nie rozwaliło przy gwałtownym wyłączeniu i włączeniu wałka przy pełnej maszynie kukurydzy :P

 

Ale u Ciebie jak wygląda to sprzegło z zewnątrz? W prasie zwijającej, zgrabiarce przetrząsarce też jest żebrowana obudowa a sobie przeskakuje przy schodzeniu ciągnika z obrotów

 

Rozkminiłem to chyba: Sprzegło jednokierunkowe F3R ma te obudowę z żebrami i tymi 6 wałeczkami w środku

A w sklepie proponuja sprzegło jednokier F5 1/R i to ma jakieś 2 marne zapadki na obwodzie sprzegła i nie posiada żebrowanej obudowy

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam. Chciałbym kupić sprzęgło przeciążeniowe do rębaka. Producent podaje, że zalecana moc ciągnika powinna wynosić 35kM i sprzęgło przeciążeniowe powinno mieć wartość 1000Nm. Na forum znalazłem temat w jaki sposób można wyliczyć wartość w Nm wałka wom w ciągniku. I w moim przypadku wychodzi tak:
      W ciągniku maksymalny moment obrotowy silnika wynosi 160Nm przy 1500obr/min.
      I teraz 1500:540=2,77
      160x2,77=443Nm Tyle wynosi u mnie w ciągniku moment obrotowy wałka WOM.
      Czyli, żeby nie uszkodzić czegoś w ciągniku powinienem zastosować sprzęgło wom o wartości mniejszej niż 443Nm ? Bo jak wstawię sprzęgło 1000Nm to ciągnik po prostu zdechnie, ponieważ nie będzie miał takiej siły, żeby zadziałało sprzęgło ? 
      Mam zamiar kupić sprzęgło przeciążeniowe cierne, myślę, że to by był najlepszy wybór. Czekam na odpowiedź kogoś kto się w tym orientuje.
      A obliczenia wziąłem z tego tematu:
       
    • Przez robertrolnik27
      Witam, rok temu wymieniałem sprzęgło w zetorze forterra 11441 teraz czuje że się ślizga jaka może byc tego przyczyna? Nie ma tam żadnej regulacji? 
    • Przez zaxson
      Witam forumowiczów
      Jest tutaj jakiś na forum szpec od skrzyń powerschift (dwusprzeglowa) 
      Mianowicie mam jeden problem w ładowarce teleskopowej manitou , skrzynia po rozgrzaniu oleju(przejechanie jakiegoś dystansu ok 5 km) nie chce ciągnąć na biegach nieparzystych czyli 1,3,5 Na biegach parzystych(2.4.6) jest ok I na wszystkich wstecznych  też, obstawiać zużyte tarczki I przekładki sprzegieł? Czy może to coś innego , dodam że olej zmieniony w tamtym roku I filtr skrzyni *org manitou 
    • Przez Kondzio55
      Witam. Wlasnie zrobiliśmy remont sprzęgła ponieważ łożysko poszlo sie.. Wymienilismy cale tuleje, oby dwie tarcze i 3 lopatki. Oke zlozylismy, wysprzeglik odpowietrzony a biegi nie chca wejść. Nacisniemy sprzeglo a biegi zgrzytaja tak jak wgl by sprzęgła nie bylo. Gdzie szukac przyczyny bo 3 raz rozjezdzac sie nie chce zbytnio. Tarcze oczywiscie dłuższym do silnika, lopatki wyregulowane.
    • Przez Krystian2152
      Błąd T87? 
      Co to za błąd??
      Wyskakuje mi czasami
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj