lolek55

inwazja nieznanego insekta w magazynie zbożowym

Polecane posty

lolek55    0

Witam
Dziś przy pracach w magazynie ze zboża uniosły się chmary owadów których nigdy w życiu nie widziałem. Proszę o pomoc w identyfikacji i informacji na temat zwalczania tego dziadostwa.
Z góry dziękuję za szybką pomoc!

 

post-160554-0-52357100-1441299574_thumb.jpg

Edytowano przez lolek55

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek55    0

Szukałem trochę i wydaje mi się że najbardziej prawdopodobne jest iż to omacnica spichrzanka. Na chwilę obecną spróbuję zastosować dwie świece dymne ACTELLIC 20FU 90g wraz z opryskaniem roztworem DiPel WG 0,5 kg. Ewentualnie ponowie zabieg preparatem ACTELLIC 500 EC. Substancja czynna jest w obu produktach taka sama ale świeca dymna może być mniej skuteczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    185

Według mnie to jest mklik zbożowy - też mam z tym problem. Dezynsekcja magazynów na niego nie działa tzn. jak jest to działa ale on chyba skądś przylatuje i składa jaja w wierzchniej warstwie zboża i robi takie pajęczynki. Szkodliwe są larwy bo wyjadają zarodki z ziarna i uszkodzone nie nadaje się do siewu (na szczęście jest tego w sumie nie dużo), ponadto zanieczyszczają odchodami. Actelic pomaga ale raz że nie wolno pryskać ziarna na pryzmach a dwa to jeśli są już larwy to do wszystkich nie dotrze. Jak pryskałem puste magazyny (przeważnie strychy) to wszystkich dorosłych osobników nie zlikwidowałem. Zaobserwowałem mklika w ziarnie które było szykowane do siewu jesiennego czyli leżało bardzo krótko i w magazynie w którym zboże było składowane pierwszy raz. W czerwcu czy lipcu mam mklika na 100%, w tym roku nawet w ziarnie kukurydzy na paszę. W tym roku opryskałem w jednym magazynie ziarno actelicem jakoś na wiosnę to w lipcu mklika nie było, w pozostałych nie pryskanych był...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

nie tylko u mnie widzę, to wygląda na Mklika, jak kolega pisze, robią się takie pajęczynki, grudki ze zboża, ja pryskałem actelikiem, ale przyleciały skądś, u znajomego to nie pryskał, to aż się zboże rusza, i możesz pryskać jak przyleci od kogoś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek55    0

Bardzo możliwe że to mklik. Generalnie podejrzewam że cala ta rodzina daje bardzo podobne objawy żerowania. Świece dymne nie likwidują całej populacji przy jednorazowym stosowaniu. Zaobserwowałem że przepuszczenie ziaren przez dmuchawę i stworzenie warunków do gwałtownych zmian kierunku i uderzenia ziarna (np w końcowy element zmieniający bieg zboża o 90 stopni, u mnie również osiatkowany i właśnie na siatce zaobserwowałem ciała larw) w znaczny sposób usuwa larwy ale nie do końca.Trudno stwierdzić co się w takim procesie stało z najmniejszymi larwami i jajami. Podejrzewam że również znaczna część ginie/ jest usuwana ale nie całość. Dipel WG trudno ocenić, działa na najmniejsze larwy i musi trafić na ziarna które będą dopiero zjadane przez nowe larwy. Zaobserwowałem jednak pojawienie się zeschniętych czarnych larw, może to jego zasługa. Owad preferuje ziarna najbardziej zbliżone do pierwszego pokolenia, lub po prostu zaczyna od najlepszych. Kolejno atakował w tym samym pomieszczeniu pszenicę, pszenżyto, jęczmień. Owies opiera/opierał się najdłużej. larwy penetrują pryzmę w dół symetrycznie, mogę bardzo głęboko wejść. Wydaje mi się że nie ma wyjścia i należy pryzmy rozwalać, wyrównywać aby się nie nagrzewały co dodatkowo sprzyja żerowaniu i jednocześnie odsunąć zboże od ścian gdzie zachodzi przepoczwarzanie.  W przypadku zaatakowania i minięcia fazy latających owadów polecam usunięcie ręczne wierzchnich warstw i spryskanie dipolem wszystkiego co leży w magazynie, a nawet gdy latają motyle zakrycie pryzm plandekami starając się ograniczyć składanie jaj. Rozmiar motyla to tak mniej niż 1 cm długości. Oczywiście objawy pajęczyny, zanieczyszczenie ziarna, wyjedzone zarodniki się pojawiły. Usunięcie szkodnika jest wg mnie możliwe tylko i wyłącznie wraz z usunięciem w całości ziarna z magazynu jak najszybciej i stosowanie Actelic w formie roztworu na wszystkie elementy magazynu,ściany itp. Do tego monitorowanie już zawsze stanu w magazynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

 Zastosuj  produkty na bazie fosforku glinu po kilku godzinach problem rozwiązuje się sam.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1976    0

A mozna czyms innym to zwalczyc jeszcze? Mam podobny problem z tym szkodnikiem. Ziarno zboz mam zagazowane na przyczepach ale na magazynie dalej to lata...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukowiag    1

Mam ten sam problem co Tomek... czekam az zboze stare mi sie skonczy i co uzyc? Actelic? Czy moze jest cos skuteczniejszego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1976    0

Actelic kiepsko dziala. Pryskalem, stosowalem swiece dymna i zawsze cos przezylo. To samo po zastosowaniu deadyny i k-othrine. Nie zwalcza w stu procentach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1976    0

Magazyn byl pusty. Opryskane bylo wszystko, strop, sciany i dach. Najlepszym sposobem byloby chyba gazowanie ale jest problem bo na dole sa zwierzeta ktorych nie mam gdzie wziasc na okres gazowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukowiag    1

No ja mam oddzielny betonowy budynek. Sadzilem ze opruskiwacz taki jak do ogrodka podcosnieniowy wystarczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1976    0

Jesli masz osobny budynek i jest  szczelny to szkoda kasy wydawac na opryski ktorymi ja sie posilkowalem z nadzieja, ze zalatwie szkodnika. Z tego co sie juz rozeznalem to wszyscy polecali gazowanie magazynow. Nie trzeba do tego jakis specjalnych sprzetow. Sa to takie tabletki ktore sie aplikuje w pryzme zboza badz rozsypuje po magazynie. Zamykasz szczelnie a z tabletek pod wplywem wilgoci z powietrza uwalnia sie gaz ktory zabija wszystko co zyje. Podobno nawet niszczy jaja robactwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukowiag    1

A karencja dla zboz? Ile czasu zanim mozna zrobic z nich pasze? Dzieki za ten wpis, otworzyles mi bardziej oczy na ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1976    0

Gaz wytwarza sie mniej wiecej 3-8 dni o ile dobrze pamietam. Dla bezpieczenstwa zalecaja niby dwa tygodnie od zastosowania nie skarmiac zboza, po tym terminie i po przewietrzeniu magazynu i zboza smialo mozna skarmiac. Srodek sie nazywa Quickphos i niestety jest dostepny tylko dla wyspecjalizowanych ekip zajmujacych sie gazowaniem. Mozna i sie popytac i moze ktos to sprzeda ale legalnie to to nie bedzie. Niestety u mnie problem z walka z tym szkodnikiem pozostaje otwarty ze wzgledu na zwierzeta, moze ktos mial podobnie i poradzil sobie z tym szkodnikiem? Bylbym wdzieczny za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek538    15

Mam ten sam problem z pszenicą jara w spichlerzu i czy takie zanieczyszczone  zboże mogę ze śrutować bydłu ?? czy nic nie stanie sie bydłu po takiej paszy ??czy nie przerzuci się to na inne zboża ?? jak się tego pozbyć gdy jest już w silosach ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukowiag    1

U mnie jest w pszenzycie, obok mam jeczmien i owies i sie broni jeszcze. W spichlerzu wieczorem chmara moli w powietrzu. Wydaje mi sie ze trzoda je bezproblemu a byk wybrzydza ale nie wiem czy to przez to czy przez upal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VACO    0

Szkodnik na zdjęciu to milik mączny.

Żeby pozbyć się szkodnika należy:

  • założyć detektory lepowe (Pułapki na mole kuchenne lub Pułapki na mole 2w1)
  • dokonać zabiegu zamgławiania lub oprysku specjalistycznym preparatem np. Preparatem Talisma

 

Jeśli problem jest duży, należy przeprowadzić zabieg fumigacji, ponieważ tylko to pozwoli zabić jaja złożone przez owada.

 

W sprawie dodatkowych informacji: gdzie kupić potrzebne preparaty czy zamówić usługę DDD proszę napisać, a wyślę szczegóły. Region Polski nie ma znaczenia.

 


VACO sp. z o.o. zielonaochrona.pl

Naszym cele, jest wspieranie ludzi w skutecznym i ekologicznym zabezpieczaniu obiektów przed szkodnikami. Zadaniem VACO jest eliminowanie strat i zagrożeń, jakie mogą  powodować zarówno szkodniki, jak i niewłaściwe metody ich zwalczania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bandi36    1

Mklik mączny

Szkodliwość mklika mącznego:

-Żeruje na wszystkich produktach zbożowo - mącznych ,najczęściej na mące pszennej i na ziarnie pszenicy ale uszkadza również ziarno innych zbóż.

-Niszczy pieczywo ,suchary ,suszone owoce i grzyby a także nasiona roślin strączkowych.

- Z produktami spożywczymi jest zawlekany do naszych mieszkań.

Zwalczanie w magazynie zbożowym.

ziarno podać zabiegowi fumigacji gazowej jednocześnie podać zabiegowi dezynsekcji cały magazyn w którym wykryto szkodnika oraz sąsiednie w którym mogły się już zagnieździć owady dorosłe(owady latają), przy użyciu odpowiedniego insektycydu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bandi36    1

Szkodnik na zdjęciu to milik mączny.

Żeby pozbyć się szkodnika należy:

  • założyć detektory lepowe (Pułapki na mole kuchenne lub Pułapki na mole 2w1)
  • dokonać zabiegu zamgławiania lub oprysku specjalistycznym preparatem np. Preparatem Talisma

 

Jeśli problem jest duży, należy przeprowadzić zabieg fumigacji, ponieważ tylko to pozwoli zabić jaja złożone przez owada.

 

W sprawie dodatkowych informacji: gdzie kupić potrzebne preparaty czy zamówić usługę DDD proszę napisać, a wyślę szczegóły. Region Polski nie ma znaczenia.

 

Po co detektory jeżeli wiemy już co fruwa?Może po zabiegu zastosujemy?

Witam

Dziś przy pracach w magazynie ze zboża uniosły się chmary owadów których nigdy w życiu nie widziałem. Proszę o pomoc w identyfikacji i informacji na temat zwalczania tego dziadostwa.

Z góry dziękuję za szybką pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Miałem w pszenżycie pełno wołka, załadowałem na dwie przyczepy. Zagazowałem na tych przyczepach i przykryłem. Powiedzcie czym teraz zagazować pusty magazyn pod którym są zwierzęta (bydło, trzoda)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Witam. Uprawę ziemniaka zniszczyły mi drutowce. Poszukuje oprysku na nie, ale takiego skutecznego. Granulat nie daje rady. 
    • Przez Patrykpa2600
      Dzień dobry, 
      Mam problem co zrobić gdy 1/4 beli jest ścisło zwinięta a pozostała część jest luźna i nie reaguje na zgniot. Czym to może być spowodowane? 
    • Przez DamianSza
      Witam. Wiedzą Państwo jak pozbyć się peszu? Może być jakiś środek, ale najlepiej taki, który wyżre mi od razu z korzeniami. Zależy mi na czystej glebie 
    • Przez Mati3005
      Panowie, od kilku tygodni na pszenżycie dziwnym trafem tylko na taka skalę w moim stołuja się sarny tak że jest wygryzione jest około 30% roślin, pytanie odnośnie  roślina która nie jest objedzona odrośnie czy nie? Nigdy czegoś takiego nie miałem, może ktoś miał podobne doświadczenia i jak wyglądała kwestia odrostów z objedzonych korzeni, pytam bo za chwilę trzeba n2 i nie wiem czy sens jest to nawozić???? Za odpowiedzi dziękuję, koło łowieckie poinformowałem, ale wątpię żeby coś u nich ugrać ale zobaczymy, 
    • Przez Ceres96
      Czy macie jakieś sprawdziłem sposoby na myszy, ponieważ gryza mi worki idpylajace w mieszalniku. Kot tam nie wchodzi, pułapki klejowe szybko zabijają sie pyłem. Wczoraj założyłem nowy worek, a już dziś prawie dookoła pocięty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj