majes

talerzówka czy agregat uprawowy

Polecane posty

lukasz222    2883

@tomek nie były napawane, jak kupione i założone, tak po zużyciu zdjęte i założone następne, staram się zawsze wymieniać cały zestaw bo między nowymi a zużytymi "ale jeszcze nie na tyle żeby zmieniać" są spore różnice w głębokości pracy. To nawet nie oryginały tylko zamienniki Horscha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tomek90 jeśli skręcasz łącznik centralny to znaczy że nie odpowiednio masz ustawioną maszynę, nie w poziomie i pierwsze łapy idą głębiej niż te z drugiego rzędu. Po za tym jeśli skręcasz łącznik to czy oby na pewno dasz radę pracować na głębokości 5cm? Bo głębiej tak jak powiedziałem, gruber ścierniskowy w suszę głębiej wejdzie ale on nie jest od tego.

 

lukasz222 na dobrze zaoranym polu... i nic więcej. A mi chodzi tylko i wyłącznie że w talerzówce mamy urządzenie wszechstronne tak samo dobre jak pojedynczy gruber i pojedynczy uprawowy. 

 

I wad z tym związanych nie ma żadnych, a o to pytał autor tematu.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Dokładnie, chodziło mi o wady zastosowania talerzowki. Widzę po sporej ilości już postów że takich wad nie ma. Możemy się spierać co do wyższości jednego nad drugim i dobrze, o to chodzi zeby wymienic się uwagami.

W tym roku wszystko robię talerzowka. I coś czuje ze agregat pójdzie na sprzedaz bo mnie osobiście talerzowka bardziej przekonuje.

W tym roku sporo zboża mi wyleglo, plug nie przykryl wszystkiej długiej słomy, przy talerzowce to nie problem, agregat cala ta słone wyciągnął by na wierzch.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Wszystko ma wady i zalety. Talerzówka też ma. W moich okolicach bardzo słabo uprawia. Rędziny i borowiny lepiej robi gruber ( na wąskiej łapie bez podcinaczy bocznych). Talerzówka bardzo płytko uprawia ( nie pisze tu o polskich wynalazkach z lekką ramą ). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ale gruber do uprawy raczej nie nadaje sie, on jest do podorywki, lub orki,  gdzie talerzówka właśnie dlatego  że  płytko da sie ją ustawić to dobrze robi,a   w podorywce właśnie  chodzi o płytka uprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

@tomek - dobry gruber nada się do wszystkiego, uprawa płytka, głęboka czy po orce - nie ma dla niego różnicy. W końcu zasada działania jest niemal identyczna z agregatem uprawowym łapowym, w gruberze dochodzą jedynie talerze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Widzę że w Wiśle musi jeszcze dużo wody upłynąć abyś pojął jakie głupoty piszesz.

 

Agregat łapowy..? Że co, skąd to je i jak wygląda? Normalnie koń by się uśmiał.

 

Jeszcze 3 września, za wszelką cenę udowadniałeś wyższość agregatu ,,łapowego :lol: ,, nad broną talerzową cyt.: ,,na dobrze zaoranym polu agregat uprawowy jest dla mnie dużo praktyczniejszy,,

 

Dzisiaj już agregat łapowy: http://olx.pl/oferta/agregat-uprawowy-lapowy-CID757-IDbp5dJ.html

W twojej klasyfikacji spada na drugie miejsce ustępując koszulki lidera gruberowi do którego dochodzą jedynie talerze.

 

Jak nie masz minimalnej wiedzy i nie znasz podstawowych pojęć z danej dziedziny lepiej się nie wypowiadaj, bo boki bolą od śmiechu.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Określenia "agregat łapowy" użyłem dla oddzielenia go w tym temacie od uprawowych talerzowych z prostego powodu - jego elementami roboczymi są łapy, potocznie tak zwane. Wg twojej teorii określenie agregat talerzowy jest tak samo błędne

I co ma gruber do tego, że w mojej opinii zwykły agregat uprawowy jest lepszy w uprawie od talerzówki? Nic, bo co miałby mieć, skoro w tamtej dyskusji w ogóle nie był brany pod uwagę. Może to jednak ty masz problem z pewnymi sprawami i widzisz więcej niż jest faktycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na pewno nie łapy, a zęby.

To że w twojej opinii agregat zębowy, w uprawie przedsiewnej jest lepszy od brony talerzowej to ok. Tylko jak widzisz wszyscy pozostali mają zupełnie inną opinię na ten temat, ale niech tam to ty z tym musisz żyć. A co ma gruber do tego to ja nie wiem. Przecież sam stwierdziłeś że dobry gruber nada się do wszystkiego... Ciekawe czy krąg ,,wszystkiego,, zamknąłeś w uprawie gleby?

 

Szczerze powiedziawszy to wiem tylko jedno. Nie uważasz brony talerzowej.

 

Ale co jest lepsze i do czego służy, czy gruber do uprawy przedsiewnej, czy agregat zębowy uprawowy do zrywania ścierniska to tego nie mogę się doczytać bo co chwilę wymyślasz kolejną bzdurę. Ciężko się połapać co masz na myśli, a zwłaszcza dlatego że nie podajesz argumentów, chcesz użytkować narzędzia nie do celów jakich je stworzyła fabryka i literatura opisuje tylko na opak. Dziwak z ciebie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Używa się obu określeń (łapa, ząb ), ale niech tam, o pierdoły nie ma się co sprzeczać. Widzisz, to, że większość stawia talerzówkę nad agregat zębowy nie jest dla mnie jakimś wielkim problemem - każdy ma prawo do własnej opinii (o ile ma do niej jakieś podstawy) i każdy musi sam ocenić po tym co ma na polu, czy robi dobrze, czy źle. Mnie interesuje to co jest na moim polu, ewentualnie na tych na których pracuję. Argumenty już podałem w pierwszym poście, do którego się z resztą odnosiłeś, więc nie mów że ich nie ma. Co do tego, że gruber nada się do wszystkiego, to w tym samym zdaniu opisałem szczegółowo o co chodzi, więc nie wiem o co czepianie się. 

 

Nie wiem też czemu mieszasz teraz uprawowy agregat zębowy do uprawy ścierniska, ja cały czas w jego kontekście odnosiłem się do uprawy po orce, więc nie zarzucaj mi wymyślania bzdur. Sprawa grubera była jedynie odniesieniem do tezy użytkownika @tomek73, że nie nadaje się do uprawy przedsiewnej i nie ma to nic wspólnego ze "sporem o talerzówkę".
PS. Fabryka nie tworzyła też bron talerzowych do uprawy przedsiewnej, a jednak nie widzisz przeciwwskazań do takiego ich użytkowania, znaczy obaj jesteśmy dziwakami?

 

Edytowano przez lukasz222

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To chyba tylko u ciebie używa się takich określeń. Ja słyszałem słowo łapa jedynie przy gruberze bądź głęboszu. Agregaty uprawowe, przedsiewne mają zęby nie łapy.

 

uprawowy agregat zębowy do uprawy ścierniska - coś mi się wydawało że ktoś tu rzucił takie stwierdzenie, nie chcę mi się szukać ale skoro nie ty ok.

 

jak to fabryka nie tworzyła bron talerzowych do uprawy przedsiewnej? A ja np. co wcześniej wspomniałem to co mam? Unia Grudziądz ARES XL 4m, brona talerzowa kompaktowa do uprawy przedsiewnej. Gdyby nie była do uprawy przedsiewnej nie zamontowali by mi na niej hydropaka i nie sprzedali do niej siewnika.

 

Że nazywa się kompaktowa służy także do uprawy ścierniska. A nie miała, tylko jak się okazało lepiej się spisuje niż gruber.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie wyobrazam sobie uprawy przed siewnej gruberam. Po pierwsze to szerokość robocza, gruber toprzewaznie 3 metry do 150 km i więcej nie ma co szaleć, agregat uprawowy i talerzówka to 5 metrów.

Druga bardzo ważna rzecz to wyrównanie pola pod siew, nie zbyt nadaje się do tego gruber.

Trzecia rzecz to zrobienie struktóry gruzełkowatej  przedsiewnej, tu gruber całkiem polega.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Dobry gruber to i dobre wyrównanie, ja na pole po Horschu Terrano nie powiem, że jest źle przygotowane pod siew. Strukturę gruzełkowatą zaś budujesz nie tylko przez jeden zabieg, ale poprzez całą agrotechnikę i szereg czynników, np. atmosferycznych. Nie twierdzę, że należy porzucać agregaty uprawowe na rzecz grubera, ale jeśli np. ktoś uprawia prawie cały areał bezorkowo przy pomocy grubera, a orkę wykonuje tylko po kukurydzy, to po co mu kolejna maszyna do uprawy przedsiewnej niewielkiej części pól, skoro odpowiednio ustawiony i obsługiwany gruber też sobie z tym zadaniem poradzi? Zaznaczyć też trzeba, że i siewnik jakim się pracuje odgrywa ogromną rolę w tym, jak przygotowuje się glebę pod siew

 

@damianzbr nie chodzi mi o talerzówki kompaktowe czy agregaty talerzowe, ale o prostą talerzówkę do zrywania ścierniska. Były bądź są budowane do uprawy pożniwnej, a nie przedsiewnej. Ani literatura ani producent nie określa ich roli jako maszyny przygotowujące glebę pod siew a jednak są do tego celu używane, z podobnym lub tym samym efektem co np. Twój Ares. Dlatego ja nie nazwałbym dziwactwem wychodzenia poza pewne umowne granice, jesli efekty nie są negatywne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Gadka z tobą jest bez sensu i jak widzę nie ja jeden to zauważyłem. pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Jakbyś nie motał niepotrzebnie każdego słowa wokół tej nieszczęsnej talerzówki to i tej ostatniej dyskusji by nie było, @tomek wymienił swoje spostrzeżenia, ja swoje i każdy żyje dalej jak do tej pory. Ty koniec końców najwyraźniej sam odrzucasz swoje twierdzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie odrzucam swoich twierdzeń, tylko po przeczytaniu twoich, że odpowiednio ustawiony gruber dobrze sobie poradzi z przygotowaniem zaoranej gleby do siewu stwierdzam że doświadczenia ci brak więc gadka jest bez sensu.

 

Wcześniej wypisywałeś jakieś herezje o talerzówce, chciałem to zniwelować aby inni niedoświadczeni nie dali temu wiary i się nie zrazili, ale gdy przeczytają te twoje wywody o gruberach uprawiających przedsiewnie, agregatach łapowych (nawet nie ma takiego słowa bo na czerwono podkreśla) to myślę że od razu zrażą się do twoich opinii i nie dadzą się omamić prezentowanym dziwactwem.

 

A ty oczywiście mniej sobie zdanie jakie tylko chcesz i rób jak chcesz, nikt ci nie broni. Mi tylko chodziło o innych którzy przyszli tu zaczerpnąć przydatnych informacji, aby nie uzyskali złych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Widzisz, różnica między nami jest taka, że ja nie odwołuje sie do definicji i literatury, tylko korzystam z tego co widzę w praktyce. Ja już niejedno pole uprawiane po orce gruberem miałem okazje obsiewać, a jak u ciebie z doświadczeniem w tym aspekcie?

Herezje osobiście wpychasz do moich wypowiedzi cytując wybiórczo lub w ogóle z powietrza, mieszasz a potem zarzucasz pisanie bzdur. Taka stara polska talerzówka z Famarolu wyszła z fabryki jako narzędzie do zrywania ścierniska, ty twierdzisz, że można taką (jak każdą to każdą) uprawiać przedsiewnie (współczuje dalszych prac na tak uprawionym polu), a jednocześnie odchodzenie od przeznaczenia jest dziwactwem. Ktoś tu się gubi w zeznaniach

 

Znajdź mi najpierw moją wypowiedź, w której stwierdziłem że talerzówka w rolnictwie to czyste zło, a potem zarzucaj, że kogoś zrażam

Edytowano przez lukasz222

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak jak wyżej. Rób se co chcesz na zaoranej glebie, możesz nawet pługiem ją uprawiać do siewu.

 

Prędzej tą starą z famarolu niż gruberem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Dobrze, że deszcz zaczął padać, bo po tym twoim żarcie z uprawą pługiem bałem się, że rzepak za oknem uschnie. Widać i dla ciebie jeszcze wiele wody w Wiśle musi upłynąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Ja tam gruberem bym nie uprawiał przedsiewnie. Jedynie pożniwne. Co do teorii że talerzówka jest lepsza bo płycej idzie to koń by się uśmiał. Nie chodzi o to aby robić płytko czy głęboko ale na określoną głębokość. Ja robię na ok 8cm. Talerzówka to loteria w zależności od roku. Gruber trzyma mi tą głębokość nie ważne czy mokro czy sucho. Nawet trochę lepiej gdy jest przesuszone pole bo nie zapycha. Tylko podkreślam że używam gruber na wąskich redlicach bez podcinaczy. 2,2m 9. łap. 

Co do uprawy przedsiewnej to tylko i wyłącznie agregat uprawowy - bierny czy aktywny to już kto co woli. Znajomy ma agregat uprawowy talerzowy i jak był mokry rok i uprawiał pod pszenicę to z rędzin bym go wygonił jakby u mnie tak uprawiał. Nie ma jak grona wirowa na takie ziemie. Ja mam zagęszczony 3 rzędy łap i wał na docisku - jakoś uprawia ale do aktywnego to nawet nie ma co porównywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

To chyba jasne ze kompaktory lepiej doprawia glebe niz agregaty talerzowe chyba ze ktos nie widzial porzadnych kompaktorow. Mowie tu o farmecie czy stormie. 

Brona talerzowa zalety przy uprawie scierniska? Wieksza wydajnosc, rowniej na polu i nie zapycha gdzie lezalo czy sciezki w rzepaku, chyba wszystko. Wad malo ale dla mnie bardzo wazne, slaby efekt uprawy jak sucho i brak mozliwosci uprawy bezorkowej, chyba ze po straczkach czy rzepaku na slabszych glebach. 

Gruber z kolei odwrotnie. 

Nie wymieniam zalety brony jako uprawa przedsiewna bo to dla mnie bez sensu, jak mam brac 3m talerzowy ( 0 masy) i tym zrywac sciernisko to wole juz gruber. 

5m brona = 3.7 gruber (9lap) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Ja mam gleby lekkie gliniaste, nigdy redzony nie widziałem a tym bardziej nie uprawiałem. Namoich glebach lepiej sprawuje się kompaktowa brona talerzowa w uprawie przedsiewnej bo bryły z gliny ładnie mi potnie, maszyna ciężka wiec wal dodatkowo pokruszy. Agregat 4 rzędy lap i wal strunowy tylko przewalil bryły i zostawił, dodatkowo pozostałości słomy powyciagal na wierzch.

@tomek90 dlaczego bez sensu do uprawy przedsiewnej? Macie racje, jeśli jest sucho tak jak w tym roku to talerzowka słabo zerwała sciernisko.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Słabo zrywa bo słaba talerzówka. Gruber też nie będzie pracował na 4 cm, trzeba go zapuszczać głęboko co by po wierzchu nie leciał inaczej się nie da. A porządna talerzówka która na 4,5 m waży 5-6 t uprawi i w tą suszę na 4 cm.

 

Tomek90 gliny nie doprawi ani porządna talerzówka ani porządny kopmaktor. Glinę doprawi porządny wał i włóka ścinająca w które może być wyposażona i talerzówka i kompaktor.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Możesz dać link do tej wlóki? Jak to wygląda? Ja mam 3m tolmet astat do ktorej mogę dokupić dodatkowe obciążniki i chyba tak zrobię, żeby ważyła z 2,5t.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj